Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Някой нещо бере ли в Родопите района на Кръстова Гора посока Караджов Камик?

    Преди години съм напуквал сърнелите с чували от там.

    А по натам от Караджов Камик посока хижа Свобода имаше тонове всякаква гъба...
    Land Rover Discovery II, V8 4.0
    VW Golf VI variant
    Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

    Коментар


    • Гледам, че коментирате рижиките - някои от вас предполагам са членове на фейсбук групата - https://www.facebook.com/groups/1715...?ref=bookmarks - доста ги берат.

      п.п. Ако ще ставате членове на групата, обърнете внимание на правилата, преди да питате/поствате, че са доста докачливи

      Коментар


      • mitko 53
        mitko 53 коментира
        Редактиране на коментар
        Тези с трите удивителни !!! са по- либерални.

      • orela
        orela коментира
        Редактиране на коментар
        Аз се отказах от тази с трите !!!. В групата от линка ми беше писнало от правила, но в другата под всяка снимка коментар от рода на "пържи и яж" или "задуши я и с ракийка" за гъба определена само по снимка. И предпочетох по-сигурното, макар и с много правила

      • MM1980
        MM1980 коментира
        Редактиране на коментар
        Ами групата си е добра, модераторите са научни работници в БАН и т.н., та познанията им са сериозни.

    • При паниране стоят за кратко във вряща вода, където загубват аромата си и после се панират по различни начини. Не казвам, че не са хубави, но се получава храна за наяждане, а не деликатес.

      Коментар


      • Днес събрах две шепи рижийка на Камбаните (София) и след тва с масло,черен пипер и сол и ммммм...

        Коментар


        • Вчера десетина килца рижоци и почти толкова печурки, не малко кърваво червена млечница/близка до рижинката/ и малко сърнели.
          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

          Коментар


          • Я да питам нещо - днес намерих доста рижики там където ходя, но не съм брал никога и не ги пипах. Имат ли отровен двойник и за какво трябва да гледам?

            Тези си пускаха оранжево мляко, кухо пънче, иглолистна гора.

            Коментар


            • mitko 53
              mitko 53 коментира
              Редактиране на коментар
              Вчера минах набързо през едно брезово- Борово насаждение и беше пълно с двойника на рижката- отровната млечница. Сега доколко е отровна се водят спорове. Имаше и много масловки , от манатаркоподобните 4 брезовки видях. Обади ми се един познат от Берковица, набрал 7 кила борова манатарка, та ми запали фитилите.


          • Следв. път може ли снимка на този двойник на рижийката (отровна млечница). А това е втората по отровност мисля гъба, червената мухоморка.Снимах я на панорамната пътека м/у Бистрица и Железница Натиснете снимката за да я уголемите

Име:viber_image_2020-11-01_15-35-21.jpg
Прегледи:566
Размер:244.9 КБ
ID:6665030

            Коментар


            • mitko 53
              mitko 53 коментира
              Редактиране на коментар
              На 146 стр. съм качил снимки , има и на отровна млечница(снимки 11 и 18 ). Това на 1500м.н.в. Витоша. Сега ги има и в ниското, в неделя бяха на 890 м.н.в . Важно условие е че расте задължително в микориза с брезата.
              Последно редактирано от mitko 53; 03-11-20, 04:53.

          • Днес разхождах кучето. Толкова гъби не съм виждал никога. Газех масловки /тях ги познах/ и още поне няколко вида. Като трева бяха!
            יעבור
            «И това ще мине»

            Коментар


            • Първоначално публикуван от 19R Преглед на мнение
              Следв. път може ли снимка на този двойник на рижийката (отровна млечница). А това е втората по отровност мисля гъба, червената мухоморка.....
              Не че не е дискутирано доста пъти но да попитам все пак можеш ли да посочиш источник за отровноста на тази гъба?!

              Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
              Селска фурна аспух нема. Пак същият.
              В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

              Коментар


              • Като се връщам към заглавието на темата, се сещам че аз лично ги харпунирам. От харпун.
                Те нали са кръгли и бягат, а вилиците нали са тъпи и ги изпускат ...
                Бе, лов си е. Из чинията, по покривката, под масата ...

                Коментар


                • mitko 53
                  mitko 53 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Това за бягането ме подсети за един виц. Защо не берат гъби в Чернобил? Защото бързо бягали.

              • Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение

                Не че не е дискутирано доста пъти но да попитам все пак можеш ли да посочиш источник за отровноста на тази гъба?!
                https://manatarka.org/amanita-muscaria/

                "Коментар Червената мухоморка е най-добре познатата гъба от детските илюстрации и фолклора. Тя се смята за силно отровна. (Източници: №1,2,5,6,7,8,9,10) Съдържа в себе си два алкалоида – мусцимол и иботенова киселина. Трябва да се отбележи, че съдържанието на мускарин в нея е незначително. Симптомите на отравяне са разнообразни и се проявяват сравнително бързо след 1 до 4 часа, но варират между отделни индивиди. Те включват гадене, потене, нестабилна походка, промяна в поведението, сънливост, халюцинации и други.

                Някои хора консумират Червена мухоморка с цел да предизвикат халюцинации. Тази нейна черта е известна още от ритуалите на сибирски и финландски шамани. Други правят опити да обезвредят и консумират тази гъба като неколкократно изваряват и изхвърлят водата. Въпреки това, макар да са редки, има исторически сведения за причиняване на тежки отравяния и смърт. Прочетете повече за отравянето с Червена мухоморка в статията Синдром на невротропно гъбно отравяне.

                От незапомнени времена мляко с натрошени вътре парченца Червена мухоморка се използва за борба с мухи и насекоми.

                "

                Коментар


                • derhunter
                  derhunter коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ами ето, намерил си литература ама като как се появи това" втората по отровност"? А това за историческите сведения в едни други писания на едни миколози/ световно признати/ звучат така :" Има исторически сведения за ред области в Европа където упоменатата гъбка си я хапват по различни поводи и няма доказан случай на смърт от тази гъба."

                • 19R
                  19R коментира
                  Редактиране на коментар
                  Написах ,че според мен защото пак според мен сивата мухоморка е най-отровна и от там вероятно и червената е след нея, но може и да греша. Но не бих опитал от червената въпреки историческите сведения. Ти би ли?

                  Не не бих. Не спадам към групи дето си вдигат адреналина с разни стимуланти. Дори във времето назад не опитах и дяволска въпреки че човекът си я обработи и излапа с кеф лично пред мен, а на мен ми остана да го проверявам дали е жив периодично през ноща.
                  Може ли да ни обясниш къде според теб в класацията по отровност са бялата и зелената мухоморки, вълчия зъб, отровната кафява сърнелка,пантерката......Няма да изреждам и един куп други.
                  Последно редактирано от derhunter; 04-11-20, 23:12.

              • От днес;

                Гигантска пърхутка, колкото футболна топка и копринка.

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:123808628_867666243971121_7960810643305222812_n.jpg
Прегледи:469
Размер:497.1 КБ
ID:6665384

                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:123716013_803638697037373_4407711278868306437_n.jpg
Прегледи:465
Размер:336.9 КБ
ID:6665385
                Прикачени файлове
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:123915545_4624639010911149_6744595443606318208_n.jpg
Прегледи:408
Размер:577.5 КБ
ID:6666448
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • Хайде, който знае да казва. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1290798.JPG
Прегледи:402
Размер:566.5 КБ
ID:6667016Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1290799.JPG
Прегледи:389
Размер:583.3 КБ
ID:6667017

                    Коментар


                    • Asteri
                      Asteri коментира
                      Редактиране на коментар
                      Мастилена копринка ?

                    • chrichri
                      chrichri коментира
                      Редактиране на коментар
                      Да речем пъстра копринка. Неядлива.

                  • Днес направих за два часа едно излизане на Витоша. Манатарки намерих 2 , но от посиняващите, та ги подминах, десетина брезовки, толкова рижинки и за изненада една гъба пачи крак през ноември. Сърнели се срещат рядко, с изключение на едно насаждение от дугласка, мярнах поне 20,все млади,предполагам от червенеещите. Намерих и три горски печурки в борова гора. То повечето гъби бяха в смесени борово- букови гори. За сефте намерих есенна кладница на една трепетлика. Най- много има масловки и миши гъби. Сега жената ми приготвя микс от рижинки, кладница и единия пачи крак. Поне от 20 години не съм пробвал рижинки, та днес мисля да ги хапна.

                    Коментар

                    Активност за темата

                    Свий

                    Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                    Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                    Зареждам...
                    X