Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: "Къщата"

    Да, сетих се за ръждясването. Мрежата е поцинкована. Направих даже и скобите с които се хваща за арболита от поцинкована тел. Струва ми се съм виждал и поцинкована рабица, поне по двора се търкалят такива парчета.
    Като разрушавах къщата, по новата пристройка видях така надялкани греди, но кой знае какво прикрепяне на мазилката нямаше. Там се бяха изтарикатили с оградна мрежа.
    А и туй с пирончета съм си го мислел, ама на, едно нещо прибързах, уж да хвана майсторите, и то ще ми излезе през носа.

    Коментар


    • От: "Къщата"

      Щом ползваш хидратна вар я накисни за по-дълго време. Едно денонощие е много малко време. Колкото по-дълго време престоява да се гаси, толкова по-добра става мазилката. Ходратната вар си е негасена вар напръскана с вода. От дядо ми знам че едно време в ямите е стояла минимум месец. Спомням си че песачинките бяха бели и не си личеше цвета на пясъка. А сега като купувах си личаха песачинките, жълтенееха леко. Лепенето е до майсторлък на мазача. Като малък имахме един мазач, от които аз се научих, на сградите правеше цокъл около 1м, пясък:цимент 3:1 и към това количество добавяше още толкова хоросан. Хвърляше го и лепнеше добре, не се е напукало и до днес, а и става доста здраво да не се измива от дъждовете. Съвсем леко се забелязва че е с повече цимент и по-малко вар, но ако не знае някой че е такъв състава, ще си мисли че е слаган много цимент. От него знам, че може да се намали варта за сметка на цимента и обратното, но никога не се увеличават и двете.

      Коментар


      • От: "Къщата"

        Мисля, че едно добро решение би било да "оправиш" ъглите с напуканата мазилка като ги обковеш от двете страни с по една дъска... Така, с един куршум - два заека! От една страна няма да се вижда спуканото (а вярвай ми - там винаги ще е спукано, каквото и да правиш, защото между дърво и мазилка няма как да стане спойка, камо ли еластична), а от друга - ще бъде и красив завършващ елемент... като на старите къщи (например в Копривщица). Не случайно на старите къщи, ъглите са обковани с дъски... Аз така бих го направил! Успех!

        Коментар


        • От: "Къщата"

          Мислех че ще сътвориш нещо по модерно от варовия разтвор.
          Аз не разбирам обаче видях един майстор да кове по гредите капачки от бира.
          Не е мръднало,ама е вътре в стаята.
          Според мен няма как да не се напука.Колкото и да е паянтите мърдат.
          Жена ми е фризьорка,да ти пратя малко руса арматура.
          Няма коментар за керемидите?

          Коментар


          • От: "Къщата"

            Аз бих окъртил около гредите и самите греди, надялкване с теслата и поцинкована рабица(ситна). Колегите са прави за хидратната вар.
            От друга страна обаче, това е хастарна мазилка. При всички положения се минава още една-две ръце някаква завършваща фина мазилка и се изпердашва.
            В Италия мажехме хастарна( груба, основна) мазилка с пуцолана, което си е един вид вулканична пепел. Подобна е на сгурия и съдържа много алуминий, както циментовия клинкер. На една мелница (около шест ръчни колички), слагахме торба хидратна вар и ЕДНА лопата цимент. Нищо друго.
            Важното е след измазването, да се остави поне няколко дни да изсъхне хубаво мазилката. При съхненето, пукнатини се получават тук-там. След това се финосва и пердаши с машинна или някаква бяла завършваща мазилка.

            Ако финосаш преди да е изсъхнал хубаво хастара, пак се напуква.

            Ако имаш и чоп, или коса, добави при измазването на гредите.
            По фризьорските салони ше намериш.
            Така се мажеше едно време "кара таван". С хоросан и чоп. Всички летвички са надялкани и е закована дребна рабица.


            Аз лично, не бих ползвал теракол или разни лепила с фибри за последен пласт, защото се лигавят много и трудно се пердашат, без да направиш "дупки".

            Желая ти успех!
            Следя темата с интерес.
            Your conscience is all you can take to your grave.

            Коментар


            • От: "Къщата"

              Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
              Няма коментар за керемидите?
              какво да им коментираме на керемидите?
              Единствено за фасон. Без основа, само на тях(тези) не може да се разчита, ако искаш да спиш спокойно.
              Сега като се качвам по покрива, гледам само за една зима, повърхноста на някои се е разпрашила. А всички минаха няколко пъти през ръцете ми, демек, няколко пъти съм ги отсял.
              Ти каза, че можеби ще си купуваш нови керемиди. Не знам за марките, но има едни цигли, много наподобяват по вид турски керемиди, улей-капак в едно. Стоят добре и не дразнят окото за такъв тип къщи. За качеството, не знам.

              Мазилката.
              То ясно че ще я сваля от ъгловите греди, и ще мажа отново.
              Но ще трябва и да финосам след това? Ако не с готова смес, с какво тогава?
              Бял цимент с кварцов пясък и фибри?
              Същото важи и за вътрешните мазилки. Пропорциите ще се коригират. Ще се направи по-добро армиране. Но пак трябва да се финоса, задължително. Кога с какво и как? По-напред в темата, един колега казваше с канчока и пердашка с кече, май. Ама каво в канчока?

              Коментар


              • От: "Къщата"

                Има добри готови завършващи мазилки с добра адхезия, дори и върху стиропор. Не мога да преценя квадратурата така на око, но три-четири торбета ще ти стигнат за две ръце. Трябва да попитам за вариант с фибри, но както казах по-горе, ако се изчака хастара да изсъхне хубаво, няма да напука после.
                Пердашка с кече... Въпрос на навици и похвати е . Една пердашка с пореста гъба върши идеална работа. Не екато да не се намират по снабдените железарии.
                Завършваща мазилка БЯЛА, ползвах преди два дни , като обръщах отвън един прозорец.
                Бяла си е и няма нужда от боядисване после. Какви бели цименти, мраморни прахове и подобни, с неясен резултат после и трудно налучкваши се пропорции, неясна здравина и хигроскоричност и водопропускливост.
                Тия си ги дават мразо и водоустойчиви за външно приложение.

                Знам че държиш на традиционни материали и похвати и споделям това, но аз не бих се колебал, защото по резултата няма да се познава какво точно е ползвано.

                Аз ползвам ЕZ 131, или ЕZ 151 на евромикс. Рзрови, че да не излезе реклама.

                Задължително на фината мазилка обаче, давам две ръце.
                След първата изчаквам да засъхне леко, но колкото да се втвърди. Даваш втора ръка, изчакваш една идейка и пердашиш.


                Ако имаш толкова големи съмнения за напукване, можеш с първата ръка да залепиш и мрежа за изолации.
                Но ако основата е хубаво изсъхнала, и така няма да напука отново, освен ако няма някакви улягания някъде самата къща.
                Последно редактирано от TigerHunter; 16-07-13, 18:09.
                Your conscience is all you can take to your grave.

                Коментар


                • От: "Къщата"

                  Да, това ме интересуваше, конкеретни марки. Не искам с търсне, а препоръка от първа ръка. Иначе на книга всички са хубави.
                  Външната стена ще я мажа след презимуването, сега само ремонта.
                  За вътре, до където стигна с времето. Значи, да чакам да изсъхне хастара.
                  И не оставайте с погрешното впечатление, не съм се вкопчил в традиционните технологии. Иначе къщата щеше да е от кирпич.
                  Но не искам и всичко да изглежда Hi Tech и стерилно.

                  Коментар


                  • От: "Къщата"

                    Разбирам те!
                    Още по-добре ще е да изсъхне хубаво.
                    Ако искаш, отбележи си пукнатините с молив. Ще видиш, че с течение на времето и изсъхването, ще престанат да се появяват ноеи , или да се разрастват.
                    Имам на вилата измазано преди поне три-четири години с машинна мазилка и изпердашено.
                    Пекло го е слънце, дето цепи камък, обливали са го дъждове, топил се е сняг и е замръзвало, но никъде няма напукано, нито се рони. Ще ти снимам утре.
                    Your conscience is all you can take to your grave.

                    Коментар


                    • От: "Къщата"

                      Така, за да няма недоразумения.
                      Погледнах в сайта на Еуромикс.
                      ЕЗ 151 го дават: Традиционна бяла пръскана мазилка, олекотена
                      Другото 131 е само МТ131 - което е: Бяло лепило/шпахловка за топлоизолация 2 в 1, с фибри, за топлоизолационни плочи от минерална вата, графитен и обикновен EPS и XPS
                      Тези ли си имал предвид по-горе?

                      А иначе, не се съмнявам че има мазилки които не са се напукали с годините.
                      Но... ела в моята кооперация, само на няколко години, да видиш ти пукнатини. Та аз съм му седнал за гредоредна конструкция да имам претенции

                      Коментар


                      • От: "Къщата"

                        И едното и другото биха могли да свършат работа, но аз бих ползвал 151. По-хубаво може да се изпердаши. Не съм пръскал от него, но явно става и за пръскане. Въпрос на вкус е .
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • От: "Къщата"

                          За вътре ще ти препоръчам да измажеш хубаво с хоросан и да го направиш правилно, без да се напука. После се шпаклова с чиста гасена вар. Ако ползваш хидратна, я огаси хубаво около месец поне. Варта става да се шпаклова само на прясна мазилка. Ако оставиш шпакловката за следващото лято, няма да стане, понеже парта във варовия разтвор се е превърнала на камък. В нас повечето стеби са шпакловани с чиста вар и повърхностния слой става гладък и много здрав. Ако изчакаш повече от 2-3 месеца след мазилката, тогава търси за шпакловка готовите смеси.
                          За външната стена може да направиш също шпакловка с гасена вар, но първо трябва да финосаш с варов разтвор. Не трябва да има пукнатини в мазилката, иначе шпакловката и тя се спъква там. Не знам дали не може да се ползва мрежичка при шпакловката с гасена вар. Може да пробваш, нищо няма да загубиш.

                          Коментар


                          • От: "Къщата"

                            С мрежичка слоя вече ще стане по-дебел. Няма ли да има склонност да се напука?
                            Отвън, явно ще се действа на сигурно. 25 квадрата са.
                            За останалото, ще се прецени. Кавадратури, цени на материали, разход.
                            Че навремето всичко е било на варова шпакловка, да.
                            Но обаче, нищо не казвате за изветряването на варовите мазилки, а само ги хвалите. Не че нещо, намирам се на приказка...
                            Прикачени файлове

                            Коментар


                            • От: "Къщата"

                              Аз това с мрежичката не съм го пробвал. Предлагам го защото с готова шпакловка на напукана стена и без мрежичка не се отварят малките пукнатини. С варовата шпакловка се отваря навсякъде, където има пукнатина, независимо колко големи. Вярно е че става дебел и самия слой и не знам как ще се получи. При нанасяне на дебел слой без мрежичка се получават пукнатини, които са специвифни.
                              Керемидите отгоре са ти супер. Не се притеснявай че изглеждат като разпрашени. Имам сстара къща покрита с такива и доста години нямаше проблеми с течове. Сега я препокривам с цигли, понеже са се свлекли и не се застъпват. Дядо ми на село преди 10-тина години препокрива къщата с такива керемиди и ги лепи с кал. И аз си мислех на старата къща да не махам тези керемиди, но е голяма хамалогия да бъркам кал и да пререждам. Проблема е че не може да се ходи по тях. Есента се пробвах да наредя видимо разместени керемиди и счупих още толкова. В последствие се наложи целите редове да махна докато стигна до изместените. Ако разполагаш с повече средства, може да ги лепиш с хоросан, както към дъските, така и на горните затварящите. Все пак е добре да залепиш долните с кал към дъските.

                              Коментар


                              • От: "Къщата"

                                Ами, ти си го казал за керемидите, почти всичко.
                                Само да добавя. Керемиди от покрив с подходящ наклон няма са се свлекат, или поне няма да е лесно. Навсякъде, където гледам, са наредени само на рехави ластари, и пак си седят. Но, до мене има една отремонтирана плевня с по-големи наклони, ела да видиш какво става
                                Сега, аз съм ги редил на около 20градусов наклон, в-у битум с посипка. Като гледам, не са мръднали зимата. Имам чувството, обаче, че сега като ковах, от вибрациите малко се размърдаха на едно място, но не съм сигурен. Както и да е, аз нареденото искам да го пренаредя, защото пак слушах съвети от неуки хора и има неща които не харесвам. Казаха ми, да слагам по-широките, отдолу за улеи, а по-тесните за капаци. Да но сега като ги погледнеш, седят като рехави зъби в устата на някоя баба. Може да се види на снимките, където се вижда ръба на стрехата. Може да ви се струва нищо, ама мен ме дразни, не се прави така!
                                Прикачени файлове
                                Последно редактирано от ctef; 18-07-13, 14:44.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X