Обява

Свий
Няма добавени обяви.

"Къщата"

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: "Къщата"

    Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
    Гледам, гледам снимките на къщата, и не мога да преценя дали наистина трбва да се срива и да се вдига наново. Ако дървеният скелет поне на първия етаж не е изгнил напълно, и можеш да минеш с частична подмяна на греди и нова покривна конструкция, ще ти бъде много по-лесно. Иначе да си беше взел една празна ливада и накупил камъни и стари греди от съседите. Дюшемета и стени ще трябва да се правят нови, то е ясно.

    Още няколко дребни хитрини: като се фугира каменната зидария (много пипкав процес, с няколко фази), чистият циментов разтвор остава студено-сив, с повече вар фугата става искрящо бяла и много контрастна. Най-здравата и приятна за окото комбинация е разтвор с много цимент и добавка на малко оксидна боя - кафява, оранжева, точният цвят се докарва с проби.

    Ако мажеш с вар вътре, с добавка на малко Ц-200 в разтвора престава да оставя бели следи по дрехите. Традиционният начин за боядисване на стени пък - синка за пране, разтворена във вода, и намазана върху варосаното, дава велико турско синьо, сигурно си го виждал по селата. NB: Маже се само върху чиста вар, ако е добавяно Ц-200, става на петна.

    Ако държиш на стари ключове и контакти към новата ел. инсталация, почвай отсега посещения на битака - на мен ми отне близо година почти ежеседмични разходки, за да събера всички необходими чарколяци - 30-40 бройки. При антикварите няма количества, и те дерат по 4-5 кинта на парче минимум. А колко време съм си играл да ги чистя и да ги приведа отново в годност - не питай.

    Ето и няколко снимки. Цялата дървения вътре е мазана с масла на "Осмо" - само дограмите, за съжаление, са с лак, на този етап още не бях научил за маслата.
    Чудесно. Всичко е на 6 по къщата, но резни осветителните тела. Не пасват на обстановката.

    Коментар


    • #47
      От: "Къщата"

      Леле каква тема ще се получи ако върви така! Ще може да се напише учебник. Де да видим...

      А сега, Чеастита Коледа!

      Коментар


      • #48
        От: "Къщата"

        Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
        Чудесно. Всичко е на 6 по къщата, но резни осветителните тела. Не пасват на обстановката.
        Благодаря за съвета, но ще се въздържа. Ако някога се случи да се видим на живо, ще ти обясня защо.

        Весели празници!
        Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

        TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

        Коментар


        • #49
          От: "Къщата"

          Евала за начинанието и аз имам желание но некакси не ми достига смелост да се захвана с такъв проект.

          Препоръчвам това четиво докато времето не позволява човъркане по къщата

          http://www.slovo.bg/showwork.php3?Au...ID=538&Level=1

          успех!
          When I'm good, I'm very good. When I'm bad, I'm even better!

          Коментар


          • #50
            От: "Къщата"

            Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
            Чудесно. Всичко е на 6 по къщата, но резни осветителните тела. Не пасват на обстановката.
            В тази къща оригинална е само външната стена. Всичко друго е правено наскоро, но със стари материали. Което увеличава оценката за майсторлъка на Бадеф. Отлично изпълнение!

            П.С. Два въпроса:

            1. Решетки?
            2. Осветителните тела? /задълбочи мистерията с тайственния си отговор/

            В тази връзка една идея - монтират се специални ключове /специални, специални, колко да са специални/, които отвреме навреме включват светлината и имитират човешко присъствие.
            Наздраве!

            Коментар


            • #51
              От: "Къщата"

              След като събираме материал за книга, да добавя малко опит.
              За разлика от Бадеф, който "пази" имот в Родопите, където никой не пипа, дори да умира от глад, моят опит е с къщи в по-рискови територии..

              Патрул от СОТ на подобни места я стигне, я не... Затова се прави една хубава алармена система, с вграден GSM, който звъни на 3 номера подред. Първо звъни на местен / някой по-мъдат/ на който плащаш да кажем 100-тина лева на месец. След това звъни на жена му и накрая на теб.

              Системата е напълно автоматична и много ефективна. Най-много да те събуди в 3 часа, заради някой мишок.

              Коментар


              • #52
                От: "Къщата"

                Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
                В тази къща оригинална е само външната стена. Всичко друго е правено наскоро, но със стари материали.
                П.С. Два въпроса:
                1. Решетки?
                2. Осветителните тела? /задълбочи мистерията с тайственния си отговор/
                Много си прав - от старата къща (строена предположително 1904 г.) в един момент остана само празен куб от 4 каменни стени и покрив. Дереджето й беше такова, че изискваше жестоко укрепване с доста кубици бетон и вдигане на целия гредоред и не-каменните стени наново. Ставаше дума за тотална реконструкция, а не за реставрация - така че избрахме "честния" подход, в който всички нови конструктивни елементи остават видими, а не ги маскираме с бутафорни камъчета и ламперии. Затова и целият интериор е доста особен - и доста мислен - микс от привидно несъвместими елементи. Трябва да се види в цялост, за да е ясно за какво става дума - но в момента нямам почти никакви снимки на мястото в завършен вид. По Нова Година съм там и после мога да кача повече картинки, ако е интересно.

                При ctef, за съжаление, почти няма каменни стени, които да му останат, ако реши да бута гредореда и да го вдига наново. Затова му пожелавам да успее да си спаси колкото може повече от наличната конструкция - и по финансови, и по естетически съображения.

                Прозорците на снимката са на около 6-7 метра над терена, така че трябва да си доста смел, за да им посегнеш - а и, както казваш, в тоя район по-лесно си запазваш вярата в доброто у хората За всички по-достъпни прозорци падна яко коване на решетки. Иначе алармата с GSM-a (за взлом и пожар) я има и схемата е точно както я описваш. Самият GSM модул не е скъп, а алармената инсталация всеки може да я направи по собствен вкус и бюджет. Само дето е много досадно, като се бъгне и почне да буди всички подред през вечер.

                Наздраве!
                Последно редактирано от badeff; 25-12-10, 20:57.
                Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

                TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

                Коментар


                • #53
                  От: "Къщата"

                  Аз...вече, аман от къщи, наситих се.
                  Търся отвесна скала

                  Коментар


                  • #54
                    От: "Къщата"

                    аз изпуснах да си купя такава къща за 100$ , сега мога само да завиждам......

                    вчера в Арбанаси попаднах на една къща в процес на реставрация, ето няколко снимки, дано ти е полезно

                    ще ги дам като линкове, че са големи

                    http://htftp.offroad-bulgaria.com/Iv.../razni/old.jpg

                    http://htftp.offroad-bulgaria.com/Iv...razni/old1.jpg


                    http://htftp.offroad-bulgaria.com/Iv...razni/old2.jpg


                    http://htftp.offroad-bulgaria.com/Iv...razni/old3.jpg

                    http://htftp.offroad-bulgaria.com/Iv...razni/old4.jpg

                    http://htftp.offroad-bulgaria.com/Iv...razni/old5.jpg
                    ________________________________________________
                    Subaru OUTBACK 2,5
                    Hyundai TUCSON 2.0

                    Коментар


                    • #55
                      От: "Къщата"

                      Тука май не става въпрос точно за реставрация - поскоро създаване на достоверно копие. Технологията, гледам е "синтетика" (това до голяма степен, сигурно е обусловено от разните изисквания на бумащината), но съвсем опредлено се работи професионално. Лошо няма, изобщо дори - малко известен факт е, че 99% от "средновековните" замъци в Западна Европа са реплики, най-вече от деветнайсти век.

                      Весели празници (почти на патерица)!
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • #56
                        От: "Къщата"

                        Първоначално публикуван от Майкъл Преглед на мнение
                        Аз...вече, аман от къщи, наситих се.
                        Търся отвесна скала
                        Това да не са симптоми на Коледно-Новогодишна депресия За сега се справям успешно с нея, винаги когато акълът ми е зает с нещо. Иначе лошо...

                        Колкото до снимките, почти винаги,в тях може да се открие нещо полезно, зависи кой с какви очи гледа и какво търси.

                        А сега малко конкретно за моя проект.
                        Както ви казах, горното ниво на къщата не става за нищо. Малка е вероятността при разтурянето да се окаже друго. С материалите също ще е голяма мъка, защото по всичко личи че те вече са били веднъж второупотребни. Жалко че не успях да използвам хубавото време за събаряне, защото сега щях да съм на ясно на какво мога да разчитам. От друга страна ще трябва да купя материала към края на зимата, едно защото цените може да са по-ниски от летните, и друго защото се надявам да е сечен през зимата, когато дърветата не са във вегетационен период и дървесината им е по-сбита и с по-малко влага. Но като знам как стоят нещата у нас, това могат да се окажат илюзии.
                        С какво разполагам?
                        Смятам да се използва дясната част от къщата, а това с падналия балкон е пристройка и смятам да го няма. Та основите в-у които ще се гради са 5,70 на 8,50 П-образен каменен зид, около 60см. Дано се запазят при разтурянето!
                        Сега ви предлагам да обсъдим 3 възможни проекта за горния етаж, като ще ви кажа моето виждане за плюсовете и минусите им. И трите са по класическа схема на традиционна българска къща. Размерите и местата на колоните са ориентировъчни. Сините линии означават еркерно изнасяне на гредореда над зида. За мен, като най-голям проблем и развалител на хармонията се явява качването на баня-тоалетна на етажа.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PlanA.JPG
Прегледи:1
Размер:39.4 КБ
ID:52380931.Този план може би ми допада най-много. Пробван е на практика и копира Еленската къща. Най-големият му минус е осакатяването на "дневната" с банята. Чардака също заема доста голяма полезна площ, но в Елена на практика там прекарваме по-голяма част от времето. Конструкцията се улеснява поради разположението на всички главни носещи греди в една вертикална равнина чак до билото.Лесно може да бъде ползван стандартен по размери материал.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PlanB.JPG
Прегледи:1
Размер:38.9 КБ
ID:52380942.Този проект повтаря къщата в Ловешко, а и настоящата преди да бъде обезобразена. Чардака няма да е особено просторен и ще е изложен частично и на север. Стълбището също ще е изложено на северните ветрове и ще страда от това. По Троянско го правят каменно, но аз не съм убеден че ми харесва. Също така входа вече се отдалечава много от входа в мястото, който е от югоизток. Вярно че стълбите могат да се преместят и отпред, но не знам колко добре би изглеждало, а и стрехата ще трябва да се увеличи за да ги пази.
                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:VariantC.JPG
Прегледи:1
Размер:37.3 КБ
ID:52380923.Този вариант на пръв поглед изглежда най-добър и балансиран заради симетрията. Банята се смества. Малко малеят чардака и дневната. Но мисля че в този проект има един голям подводен камък. Сложността на конструкцията. Тук ще се разминават носещите греди. Ако искам да го избегна, главната носеща греда на етажа ще трябва да се вижда на тавана. Мястото и' е белязано с червено. Ако ли не, трябва да се мисли някаква по-сложна конструкция. Не знам има ли смисъл?
                        Та, ако ви се обсъжда и дават акъли, моля! За мен е фаворит първия вариант, може би защото ми е и най-ясен как ще се изпълни. Втория нещо не ми харесва, може би защото го свързвам и със сегашния вид на къщата. Последния го отбягвам поради евнтуалните усложнения, които сигурно ще изникнат.

                        Коментар


                        • #57
                          От: "Къщата"

                          За какви греди (и колони) става въпрос? За дървена, паянтова конструкция, означените са малко и нарядко. Стълбище на централната фасада, изобщо не е архитектурна недомислица, дори може да се постигне невероятен ефект.
                          За материалите - във форума има доста хора, които се занимават с дърводобив, а сигурно ти познаваш достатъчно такива и извън него. Работи директно с тях, така можеш да се снабдиш и с нещо по-различно от масовия "чам". Когато се сечат дърва за огрев, е забранен извозът на трупи, дълги над метър, но както знаем "няма невъзможни неща".
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #58
                            От: "Къщата"

                            Да нарядко са дървените колони, но споменах че са дадени само условно. Това са скици по които да се прецени и обсъди по-скоро разпределението откъм функционалност и евентуални конструкционни проблеми. Стълбището отпред не съм го изключил като вариант, но споменавам, че ще трябва по-щирока стреха, а определено искам да се избегнат У-лами по покрива.
                            Другото което забравих да спона по-горе е разположението на комините. Не е без значение дали са близо до билото или са долу до външната стена и цялата вода от ската забива в тях. Тия елипсовидните неща са отоплителните тела, евентуално джамали и огнище.

                            Коментар


                            • #59
                              От: "Къщата"

                              Първо - Проучването: Трябва да се направят снимки. Много снимки от всевъзможни ъгли и на всевъзможни детайли, за да се прецени по-добре ситуацията и да можем да помогнем.

                              Второ - Архитектурното планиране : Виждам, че се стремиш към стила на възрожденските къщи откъм разпределение. Моят съвет е да се опита следното - модерен план, с по-малко преходни помещения и отделени групи ден и нощ, като се вплетат характерни елементи от функционалните зони на възрожденските къщи - чардак, миндери, ниши ако ще характерното концентриране на вратите в един ъгъл. Една двуетажна къща, както подсказва името, има два етажа. Какво ще се случва на долния етаж? Къде ще бъде разположен санитарния възел там? То е ясно, че част от нещата ще се решават "на момента", но имай предвид, че метода на проби и грешки се е използвал от строителите и архитектите още от древността, което много често е довеждало до удължаване на срока за изпълнение. С една дума - трябва ти цялостна концепция, план за действие, трябва ти проект+още нещо. Стълбата - нейното място е там, където е в момента.

                              Трето - Конструкция : Трябва да откриеш някой много, ама много печен инженер-конструктор и/или строител специализиран в този тип обекти, да отиде и да огледа и да ти каже (в писмен вид) какво може и какво не. Колони през три метра не е непостижимо, но не е добре при този тип конструкции.
                              Александър

                              Коментар


                              • #60
                                От: "Къщата"

                                И в никакъв случай обикновен бял бор за материал. Търси мура или смърч. Това по складове го няма. Една разходка до района на Велинград-Ракитово ще е от полза. Там може и да поразпиташ за необходимите обработки. Добре е и предварително да се знае какви размери и количества са необходими.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X