Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се нарязват резби на струг

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се нарязват резби на струг


    Групи обработвани материалиОзначение на марката твърда сплавЗа обработка на стомана:нелегирана, легирана и високолегирана стомана, неръждаема стомана, феритна, мартензитнаР10, Р20, Р30, Р40За труднообработваеми стомани:аустенитна, феритна - аустенитнаМ10, М20За чугун:темперован (ковък) чугун, сух чугун, чугун със сферичен графитК10, К20, К30
    Проходен прав нож, ISO 1, DIN 4971 Проходен извит нож, ISO 2, DIN 4972 Подрезен нож, ISO 3, DIN 4978 Чистови широк нож, ISO 4, DIN 4976 Челен нож, ISO 5, DIN 4977 Проходен упорен нож, ISO 6, DIN 4980 Прорезен нож, ISO 7, DIN 4981 Нож за проходни отвори, ISO 8, DIN 4973
    Нож за глухи отвори, ISO 9, DIN 4974 Шпиц, DIN 10 Нож за вътрешни канали Нож за външна резба Нож за вътрешна резба Нож за трапецовидни канали
    Да съживим малко и тая тема . Изрових из нета едно добро и разбираемо описание на основните видове стругарски ножове а именно основно ползващите се у нас ножове със запоена твърдосплавна пластина. Малко и за състава и производството на твърдосплавните пластини : твърди сплави

    Тези материали са известни още като инструментална керамика, металокерамика, кермети. Това са твърдосплавните пластини, механично сглобявани (чрез отворите в тях) или споявани към металорежещите инструменти. Пластините се получават чрез прахова металургия (синтероване) - пресоване и спичане при високи температури. Имат много добра износоустойчивост при механичното обработване на детайли чрез рязане при тежки режими.

    В България все още са популярни руските марки твърди сплави (кермети), състоящи се от карбиди - волфрамов карбид (WC), титанов карбид (TiC), танталов карбид (TaC), съединени с метална кобалтова (Co) връзка:

    - волфрамови (ВК), с представител ВК15, със съдържание на Co около 15%, останалото е WC,
    - титан-волфрамови (ТК), с представител Т15К6, Co ~ 6%, TiC ~ 15%, останалото е WC,
    - титан-тантал-волфрамови (ТТК), с представител ТТ20К9, Co ~ 9%, TiC+TaC ~ 20%, останалото е WC.

    Водещи производители от Германия САЩ и Япония освен кермети (TiC-TiN керамика с Ni-Co връзка), предлагат и керамични твърдосплавни пластини от силициев нитрид (Si3N4) и боров нитрид (BN).

    Пластините от Si3N4 са с голяма износоустойчивост при високи температури, особено ако са с покритие от Al203. Използват в инструментите при (грубо) струговане, фрезоване и пробиване на детайли от чугун. Боровият нитрид, известен с търговската марка Wurbon, е вторият по твърдост материал след диаманта. Прилага се при обработването на закалена стомана, сив и избелен чугун.
    Последно редактирано от sek.1; 16-10-10, 08:02.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Как се нарязват резби на струг

      От кой сайт е това описание!Супер е!
      TLC 120 Prado
      Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

      Коментар


      • От: Как се нарязват резби на струг

        полезна информащия и интересна
        Колега след тоя отговор в темата, би ли написал как се точат ножове за различните видове материал, които ще обработваме. И ако приложиш снимки или нищо за да се види и нагледно ще съм ти много благодарен
        ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

        Коментар


        • От: Как се нарязват резби на струг

          От няколко съм събирал с добавки от мен защото ако тръгна всичко сам да го описвам е много писане. По късно ще сложа и мои снимки и продължавам с ножовете .
          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

          Коментар


          • От: Как се нарязват резби на струг

            Интересна инфармация ! Колега би ли я допълнил с начина на наточване на ножовете; градуси, точене на ножове за меки материали, чугуни, твърди материали..
            Би ли приложил и снимки?
            Предварително благодаря!
            ЗА ДА МОЖЕШ, ТРЯБВА ДА ЗНАЕШ!!!

            Коментар


            • От: Как се нарязват резби на струг

              Всичко ми е ясно,само този Шпиц нож в какви случаи се ползва...!?
              TLC 120 Prado
              Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

              Коментар


              • От: Как се нарязват резби на струг

                Подобно на отрезен нож,но с него може да се прави и странична фаска.Но това се комбинира с ножа за резби.Аз лично в работата такъв нож нямам и не ползвам.Отделно че ножа за резба може да се ползва за отрезен,особено при рязане на челно фланци.

                Коментар


                • От: Как се нарязват резби на струг

                  Да налеем малко теория . Геометрия на стругарския нож. Всеки стругарски нож се състои от две основни части : тяло І и глава ІІ (режеща част) Тялата обикновенно е призматично с квадратно или правоъгълно напречно сечение и служи за закрепване на инструмента към ножодържача на струга. Главата представлява сложно призматично тяло посредством което се извършва рязането. Образува се чрез специално заточване и се състои от следните елементи. 1 предна повърхнина по която се плъзга стружката при рязането: 2 главна задна повърхнина повърхнината която си намира към обработваната част на заготовката: 3 спомагателна задна поврхнина повърхнината която се намира към обработената часна заготовката: 4 главен режещ ръб образува се от пресичането на главната задна и предната повърхнини и срязва стружката по ширина: 5 спомагателен режещ ръб образува се от пресичането на спомагателната задна и предната повърхнини и срязва стружката по дебелина: 6 връх на ножа образува се от пресичането на двата режещи ръба и може да бъде остър (точка) или закръглен с някъкъв радиус.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:img310.jpg
Прегледи:1
Размер:32.3 КБ
ID:5218430 Ножове с запоени твърдосплавни пластини в реален видНатиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3272.jpg
Прегледи:1
Размер:123.9 КБ
ID:5218423.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3274.jpg
Прегледи:1
Размер:147.5 КБ
ID:5218425 Да минем към следващата разновидност ножове с механично закрепени (сменяеми ) твърдосплавни пластини . И тук разнообразието от форми и размери е огромно Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3269.jpg
Прегледи:1
Размер:141.3 КБ
ID:5218429.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3283.jpg
Прегледи:1
Размер:149.1 КБ
ID:5218424 Дясни (обратни) ножове със сменяеми твърдосплавни пластини. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3281.jpg
Прегледи:1
Размер:151.6 КБ
ID:5218428 Отрезен нож със сменяема кобалтова пластина . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3277.jpg
Прегледи:4
Размер:117.9 КБ
ID:5218422 Кобалтови ножове позволяват заточване във всеки необходим ни профил. Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3285.jpg
Прегледи:1
Размер:163.6 КБ
ID:5218431 По някога се налага да импровизираш с ножовете за да свършиш някоя конкретна операция Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3280.jpg
Прегледи:1
Размер:130.9 КБ
ID:5218426 Айде и една гатанка към старите колеги инженери една позабравена технология за производство на металорежещи инструменти от къкво е този нож ? Завеща ми го навремето един много стар стругар в стария завод не работя с него пазя си го за спомен и да показвам една вече забравена технология.
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM3273.jpg
Прегледи:1
Размер:119.5 КБ
ID:5218427 Не ми е по силите да напиша всичко на един път за това малко по малко като имам време ще описвам на максимално опростен език тази иначе доста сложна и суха материя. Джорджо ако прецениш че е дошло времето да смениш заглавието на темата и да я качиш в залепени. Фотоапарата който ползвам в работата почна да здава багажа не си познава картата и не мога да правя повече от 12 снимки на 2 мегапиксела и 8 на 3.2 мегапиксела някой ако има идея от къде може да се намери нещо втора употреба в София на тънки пари или да поотремонтират тоя марка Хюлет Пакарт 8886 защото ако пипна домашния или камерата с мазните ръчички жената ще ми откъсне главата .
                  Последно редактирано от sek.1; 16-10-10, 20:40.
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Как се нарязват резби на струг

                    Аз съм си правил такъв инструмент!Към тялото на стар счупен нож заварихме една HSS отрезна пластина за да отрежем един сегмент!Успеха беше променлив..:-)А съм чувал че навремето са правили отрезни инструменти от пили!Аз и сега си правя шабърчета от пила!
                    А за ножовете,при нас към всеки нов струг има комплект ножове,и винаги съм се чудил тоя за какво е....!Има и един друг вид,които в каталога се водят офсетен, с изкрижено надолу тяло-като лебедова шия!Жалко че нямам снимки!Пише,че бил за грубо стъргане,ама не виждам смисъл в тая чупка надолу...Аз най-обичам да ползвам HSS /high spead steel/ ножове,точно заради тази свобода да си ги точа според случая!
                    TLC 120 Prado
                    Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                    Коментар


                    • От: Как се нарязват резби на струг

                      Ножа не е заваряван монолитен е.
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Как се нарязват резби на струг

                        Шах с един ход!Очаквам отговора...
                        TLC 120 Prado
                        Yamaha Wolverine 450 4x4 SE

                        Коментар


                        • От: Как се нарязват резби на струг

                          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                          ...Айде и една гатанка към старите колеги инженери една позабравена технология за производство на металорежещи инструменти от къкво е този нож ? Завеща ми го навремето един много стар стругар в стария завод не работя с него пазя си го за спомен и да показвам една вече забравена технология...
                          Не се вижда много добре на снимката, но в задната си част изглежда значително по-тънък от предната. Прилича на шина която е усукана под 90 градуса.
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • От: Как се нарязват резби на струг

                            Не е и шина.
                            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                            Коментар


                            • От: Как се нарязват резби на струг

                              Вижда ми се кован?
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Как се нарязват резби на струг

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Вижда ми се кован?
                                Почти позна кован отрезен нож от рапидна стомана . Инструмент от времето преди кобалта и твърдосплавните пластини когато ковашкото огнище е било също толкова необходимо колкото и шмиргела в тая професия и старите майстори освен всичко останало е трябвало да имат доста добри практически и теоритични познания и в сверата на коването и термообработката на металите . Стария ми завод беше строен някъде 1926 година и имахме ковачен участък към машиноремонтния цех. Тоя нож мисля че идва някъде трети по размер от общо мисля че бяха 5 и е за отрязване на голями чугунени детайли които там работехме непрекъснато. Човека от който ми е спомен беше стругар от преди девети с над 50 години стаж и ме научи на много неща в тая професия. Хората от неговото поколение бяха изключително добри професионалисти и много свестни като хора не си криеха знанията и уменията а се гордееха с тях и на драго сърце с голямо търпение учеха такива като мен.
                                Последно редактирано от sek.1; 17-10-10, 05:48.
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X