Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

    "...Само че да си конструираш и да си изработиш CAD/CAM установка за плазмено рязане с любителска цел си е чист лукс в днешно време. Завиждам на конструктора за което ..."

    Защо бе Владо, толкова екзотично ли ти се струва да направиш нещо , което да ти е в помощ , като имаш умението , желанието и новаторския вкус. А пък и финансовите средства не са чак толкова голями във влагането в такъв проект. Накрая когато осъществиш идеята , разбираш че живота не е само бизнес дела. Жива е още тази соц.нагласа да сътвориш нещо , а не да купиш поредният китайски боклук- еднодневка, закрепена със свински опашки, и рапидки, а понякога и залепена с моментно лепило.
    Последно редактирано от stilnik; 15-05-15, 20:35.

    Коментар


    • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

      Първоначално публикуван от stilnik Преглед на мнение
      Жива е още тази соц.нагласа да сътвориш нещо , а не да купиш поредният китайски боклук- еднодневка, закрепена със свински опашки, и рапидки, а понякога и залепена с моментно лепило.
      Няма нищо "соц." в тая нагласа. Има бол народ по целия свят дето ръчка какво ли не, и винаги е имало. Единствената соц. придобивка по времето на соца беше че трябваше да направиш от нищо нещо, боравейки предимно с бръмбарите в главата си, защото освен че нямаше части, документацията също никаква я нямаше, и трябваше да имаш връзки къде ли не, за да имаш достъп до елементарни неща. Точно тия "соц." неща ме бяха отказали тотално от електрониката към края на него време.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

        Не съм съвсем съгласен с тебе. Когато човек си има "бръмбари" в главата по рождение и то никакви причини не са в състояние да го откажат. Това е просто начин на живот. А при соца. точно това беше най- сладкото - с много труд и мъки, от нищо - да сътвориш нещо. Колкото по- трудно се осъществяваше един проект - толкова по- удовлетворен оставаш след реализацията му.Сега е лесно - отиваш и купуваш. В този аспект адмирирам младите хора с "бръмбари " в главата , за тяхните начинания.

        Коментар


        • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

          Първоначално публикуван от stilnik Преглед на мнение
          Не съм съвсем съгласен с тебе. Когато човек си има "бръмбари" в главата по рождение и то никакви причини не са в състояние да го откажат.
          Мен ме отказа нуждата от връзкарство за елементарни неща. А бръмбарите са си още там - даже в момента бръмчат с пълна сила. През няколкото години пауза просто си бяха намерили друго занимание.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
            Защото лентоотрезната машина постига по-голяма производителност и по-качествен срез .
            Това не мога да си го представа, за скоростта де, виж клипа по-горе. При мен един срез на тръба 4 цола е примерно 5 мин на лентоотрезната , а с плазма е под минута .
            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

            Коментар


            • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

              Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
              ...Това не мога да си го представа, за скоростта де, виж клипа по-горе.... .
              Краси , на клипове съм се наситил

              Работният цикъл не се изчерпва единствено със скоростта на рязане . Имаш и спомагателно време , имаш и допълнителни операции по очистване на срязаните краища . От значение е и обемът на серията и т.н. и т.н.

              Първоначално публикуван от travelling Преглед на мнение
              ..... При мен един срез на тръба 4 цола е примерно 5 мин на лентоотрезната , а с плазма е под минута ....
              Ела тогава да ти го демонстрирам

              В момента изпълнявам поръчка с 24 тона тръби от ф28 до ф160 , тънкостенни , които първоначално подлежат естествено на разкрой. Различни дължини : от 500 до 2500 мм.

              Имам 3 ръчни плазми , една CNC плазма и 3 лентоотрезни машини . Имам и срок - доставка . И това не е първата , а поредната ми поръчка .

              Как мислиш - дали не съм смятал кое-как ще е по-рационално ?
              Последно редактирано от Vlado_Ts; 16-05-15, 18:49.
              Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

              Коментар


              • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                Явно зависи от ситуацията и машините, при мен и двете са от най-малките, но плазмата бие многократно лентоотрезната, дори с времето за чистене, става въпрос за механизирано въртене, само че не съм довършил машината и си режа на лентоотрезната .
                0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                Коментар


                • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                  Мисля да сложа ротационната ос тук между масата и направляващата : Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150516_180328.jpg
Прегледи:1
Размер:115.6 КБ
ID:5661307
                  Освен от влага във въздуха и от налягането с отдалечен редуцир от какво друго може да са тези къдравини : обърнете внимание че по средата е гладко, назъбванията стават само отдолу и отгоре и не с растера на зъбите на рейката която е М1.5 :
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20150515_181355.jpg
Прегледи:1
Размер:41.6 КБ
ID:5661308
                  Последно редактирано от stivemaster; 17-05-15, 18:29.
                  Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                  Коментар


                  • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                    Да не е растера на стъпките ?

                    Ето и моя експеримент
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20150517_192249.jpg
Прегледи:1
Размер:93.7 КБ
ID:5661330
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                      Веднага ще вдигна стъпките двойно, за да изключа тази вероятност, но имам гаден пресантиман, че е от сачмите от лагерите, от които съм много недоволен - НЕ си купувайте такива от Ексорор. Защо,защото растера е еднакъв, а моторите са различни.Да взема да ги сменя,ама от къде да вземеш, че да си сигурен че са по добри и да не те питат нагло - "за толкова пари кво искаш ?".Ми кво да искам ,разглеждам машина с лагерчета от по 5 лева, не линейни разбира се а обикновени и се търкалят върху направляваща от полуръждясала направляваща от калиброван плътен профил 30/40мм от едната страна,от другата върху прахово боядисания кух профил и резултата е по добър !И следващия път, ще ползвам обикновени лагери, макар и пак със сферични направляващи.
                      Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                      Коментар


                      • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                        А защо си избрал такива? Това е възможно най-гламавия вариант за направляващи.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                          Не знам какво искаш да кажеш Спарки, сигурно бъркаш направляващи с лагери,защото това

                          също е с такива направляващи по надлъжните оси, но го отворих за да видя лагерите чак след като бях сложил моите .Тук цената на машината е 100 000Е и скоростта му е 100м/мин. !!! , а точността му е такава че среща започнатия ряз в ряз бе следа от отклонение.Лагерите му са обикновени съчмени - два отгоре един отдолу и един отстрани от двете страни.
                          Обяснявам ти, макар че по начина по който ми отговаряш, едвали има смисъл да очаквам какъвто и да е съвет или полезно предположение.
                          Последно редактирано от stivemaster; 17-05-15, 22:29.
                          Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                          Коментар


                          • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                            Говоря именно за лагерите. Контактната повърхност точно на тия е мижава, от там и товароподемността. Такива лагери се ползват за дребни и леки като натоварване неща, а понеже не са и цели, ами срязани, заради направляващите, не държат и много на замърсени среди и прочие. Ти гледма и сам си стигнал до тоя извод де.

                            Поне преди няколко години можеха да се намерят и български такива лагери, купувал съм от ВСК Кентавър например, на съвсем прилични цени - нещо като 15-ина лева за лагер 20мм.

                            Това от клипчето отгоре е с танкети например - в много отношения са на порядък по-добри.

                            Естествено и межу ефтинджос китайски и истински разликата е от тук до небето, ама за съжаление и в цената е същата. Може да опиташ и Хубата-сиилс. Може пък при тях тия нещица да са по-добри. Например за СВД поне цените не бяха лоши, а самия винт продаваха на линеен метър. Съчми по размер също съм купувал от тях.

                            Говоря от малко опит точно с такива лагери, понеже имам навика да не слушам какво ми говорят, докато сам не потроша едни пари по въпроса и не открия топлата вода.
                            Имам приятел конструктор на такива неща от много отдавна, на индустриално ниво в сериозна фирма, та ти препредавам горе-долу неговите думи по въпроса.

                            Нещо друго - не знам с колко задвижвания си за надлъжното подаване - понякога се налага да са две, в двата края, близо до направляващите, пак от съображения поведение при ускорения. Колкото е по-широка машината, толкова е по-наложително. Освен рейки често се ползват СВД, а ако се иска прецизност - такива с предварителен натяг. Ползват се и зъбни ремъци - всеки подход си има предимства и недостатъци. Това като допълнение на рейките, които аз чисто субектвно никак не харесвам, но това си е мое виждане.

                            При танкетите също има класове, също някои с предварителен натяг и т.н.

                            Ако иде реч за вибрации, опитай някак да разбереш къде са най-големи, после предполагам и сам ще се сетиш какво да направиш. Поне на снимката машината ти изглежда доволно лека, а такива за да правят каквото поискаш трябва буквално да ги "принудиш" да се движат по начина, който искаш.

                            Например, от първата снимка в пост 203, ако задвижването (рейка, винт) по дължина ти е само от лявата страна, провери колко се клатушка дясната при надлъжни ускорения и горелка изнесена докрай в дясно. Горе, държача на горелката също е прилично тесен като база, с която ляга върху напречните водещи, а в най-горната му част имаш мотор - това също е потенциален източник на клатушкане в напречна посока, пък и в надлъжна, макар че от една снимка не може да се прецени съвсем.

                            Не знам и с какви контролери и мотори си - ако са стъпкови е добре контролера да е с възможност за частични стъпки - това намалява вибрациите драстично при ниски скорости. Тоест, ако имаш мотор с да речем 200 стъпки за оборот, контролера може да го управлява или точно по тия 200 стъпки, или с плавен преход между тях, например половинки, четвъртинки, и така до колкото се сетиш.

                            Обикновено се тества след монтаж и кое как се държи при ускорения и спирания, като това е доволно дълъг процес на оптимизация, правен освен с цел да изстискаш максималното от задвижванията като скорост и с цел избягване на разни резонанси и прочие подробности.
                            Последно редактирано от sparkybg; 18-05-15, 00:35.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ...Ползват се и зъбни ремъци - всеки подход си има предимства и недостатъци...
                              Да добавя - ремъкът трябва да е с HTD профил на зъбите. При другите има хлабина (луфт) между колелото и зъбите, което се отразява на тъй нареченият "беклеш".

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ...Не знам и с какви контролери и мотори си - ако са стъпкови е добре контролера да е с възможност за частични стъпки - това намалява вибрациите драстично при ниски скорости. Тоест, ако имаш мотор с да речем 200 стъпки за оборот, контролера може да го управлява или точно по тия 200 стъпки, или с плавен преход между тях, например половинки, четвъртинки, и така до колкото се сетиш...
                              Това с микростъпките е хубаво, но има и недостатъци. Съпроводено е със загуба на въртящ момент, отделно, ако драйверите на двигателите останат без захранване, дори и в покой, се губи текущата позиция на машината, тъй като двигателят минава на най-близката цяла стъпка. Има частни случаи при които това не е меродавно, но в общият, е.
                              Истината е кривотоково серво, но там човек трябва да е попритръпнал и да се подготви за поне 1к на ос, за ново оборудване, при това, не "марково"...
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                                Това с микростъпките е хубаво, но има и недостатъци. Съпроводено е със загуба на въртящ момент, отделно, ако драйверите на двигателите останат без захранване, дори и в покой, се губи текущата позиция на машината, тъй като двигателят минава на най-близката цяла стъпка.
                                Тя оста нека си е с разделителна способност цяла стъпка. Въпроса е че докато се движи на ниски скорости ще вибрира доста по-малко, защото прехода между стъпките ще е плавен.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X