Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

    Това е ясно колега, конкретен въпрос съм задал ?
    Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

    Коментар


    • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

      "...как точно контролера комуникира с мача ..."

      Точно така , както съм написал!


      "...Четейки PDF-a разбирам че Промата има три релейни изхода на който подава - "много ниско",много високо" и "дъгата е OK" . В тези случаи MACH3 по някакъв алгоритъм вдига или пуска еди колко си стъпки така ли ?..."

      MACH3 е само изпълнител на команди. (G-code). Колко "step и dir" по ос "Z" се определят от THC при положение ,че си кофигурирал втори LPT порт.

      За да ти стане по- ясно , в мача има емулация на клавишите. Конфигурирай ги и ще видиш разултата.







      Последно редактирано от stilnik; 15-12-14, 22:51.

      Коментар


      • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

        Абе за да ми стане ясно (оставяме настрана на колко хора би помогнало това в бъдеще) би трябвало да се постараеш малко повече но ... Така е във всички български форуми напоследък - по голяма част от хората които разбират от нещо, са изчезнали от тази държава ,другата част (която не са успели да заминат) са изнервени и с асоциално поведение и реакции.
        Остани си със здраве колега stilnik, просто ако аз исках нещо да ти обясня, щях да погледна споменатия контролер и да вникна във въпроса, така може би щях да съм наясно и с това че има и нова версия на контролера, която действа като своеобразен самостоятелен контролер, за Z ос който действа паралелно на MACH3.
        Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

        Коментар


        • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

          Първоначално публикуван от stivemaster Преглед на мнение
          .....оставяме настрана на колко хора би помогнало това в бъдеще.....
          А защо в бъдеще , портала за сега за лични нужди ли ще е ?
          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

          Коментар


          • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

            Не разбира се, просто до момента темата е преглеждана над 57000 пъти, така че ако не пишат, хората поне четат квото има на тази тема.А то в българските форуми е голям кът знаете.
            У нас, вече стотици години, битува нечувано ограниченото схващане, което всеки от нас е чувал (... за кво да казвам ,да си изям хляба ли ?....) или поради липсата на каквато и да е фирмена култура и обучение на кадрите ( ... за кво да казвам, на мен да не би някой да ми е казал ? .....) или допустимото за средновековието, но за съжаление характерно и за днес (... занаят не се учи,занаят се краде ...) Поради това, интересуващите се могат да станат дори жертва на дезинформация, с цел грешейки да се разубедят да продължават да опитват.
            Та така, аз имам и други въпроси но няма отговарящи .Например, как в подробности се прави настройката на MACH3 за "Slave axis" - подчиняване или дублиране на ос или Gantry схема , че май не е така просто както се предполага .
            Ще публикувам цялата авантюра в детайли, но ще почна като понапредна, че сега само съм накупил необходимите неща и почти съм спретнал таблото.Желязото тепърва го почвам. Започнах с нагласата за размери 2100/6500, но ме разубеждават аргументирано, че няма да имам възможност да внасям такива ламарини там където ще я слагам и в крайна сметка ,може да я направя 2100/4500.
            Прикачени файлове
            Последно редактирано от stivemaster; 26-12-14, 22:21. Причина: допълване
            Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

            Коментар


            • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

              Като сглобиш механиката и навържеш електрониката може да се окаже пускането на машината по лесно,от колкото ти се вижда сега. Все пак не не откриваш топлата вода,а правиш нещо правено хиляди пъти преди теб.Действай смело,пък ако не успееш сам,все ще се намери кой да помогне!

              Коментар


              • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                Здравейте имам нужда от помощ ! За да се следи напрежението на дъгата на рязане ми трябва делител на напрежение с регулируема съотнощение до над 60:1 (просто източника ми е Максимал 100А и напрежението на празен ход при него е до 320 волта). Трябва ми или читава схема или готов оптично разделен делител. Втори зор ми е датчика за омичен контакт ,който дава възможност да се установи допира до материала дори и при повишено съпротивление (замърсявания ,ръжда и т.н.) .Тук питанките ми към патилите са дали да е от страната на високото напрежение или от страната на ниското (след делителя) ? И пак ми трябва или читава схема или готов такъв и ако е от страната на високото ,пак оптично разделен.
                Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                Коментар


                • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                  Не са ти проблем 320-те волта на празен ход, а няколкото киловолта на запалката, ако си с високочестотна такава. Трябват делител от високоволтови резистори, след него защита (диод,TVS), след него малка бобинка и после микроконтролер. От там нататък на къде и как ще подаваш данните - все тая, ама всичко е цифрово (аналогови сигнали оптично се разделят трудно). На тоя микроконтролер и захранването му трябва да е галванично изолирано от квото там.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                    Горелката ми е Trafimet PS105 защото източника пали контактно така че тази грижа отпада.Някаква схемка готова идва ли ти да ми посочиш колега Спарки ? Така само от диод защитата достатъчна ли е и този контролер там какъв е ? За омичния контакт само само оперативното 24 в. ако пусна ще го отчете ли (между дюзата и масата) ?
                    Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                    Коментар


                    • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                      То е ясно, че ще ползва контактна горелка , макар че Фломатис беше монтирал HV, и все пак работеше. Но тъй като не ми допада маниера на комуникация на @stivemaster, "...Остани си със здраве колега stilnik..." ще си остана със здраве!

                      Коментар


                      • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                        Първоначално публикуван от stivemaster Преглед на мнение
                        Горелката ми е Trafimet PS105 защото източника пали контактно така че тази грижа отпада.Някаква схемка готова идва ли ти да ми посочиш колега Спарки ? Така само от диод защитата достатъчна ли е и този контролер там какъв е ? За омичния контакт само само оперативното 24 в. ако пусна ще го отчете ли (между дюзата и масата) ?
                        Не само диод. Делител (примерно 100к/1к), като 100 килоомовия трябва да е 3киловолтов, от централната точка още един резистор на 1к, последователно на който бобинка (примерно 100uH), после TVS на 3 или 5 волта (в зависимост от това какъв процесор ще се ползва), на който успоредно дребен кондензатор (примерно 100p), после операционен усилвател с коефициент 1, и след това процесорче, което го чете през ADC-то си. Масата на тая платка е към кабел масата, входа към плюса. Това се захранва от изолирано захранване на 3kV (може и 1500, ама трябва да се пробва че може и да не устисква), и предава данните в цифров вид през оптоизолатор на каквото трябва. Може и с няколко оптоизолатора да подава няколко прости сигнала, в зависимост от това какво искаш на гледа. Има и малко софтуерче за писане.

                        Готова схема нямам, софтуер пък хептем. Просто споделям едно възможно схемно решение.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                          Уфф, за тебе просто ама аз ще взема да го прочета няколко пъти по бавно, че да мога да го осмисля.Благодаря за сега.

                          Цялата работа е да се икономисат малко средства нали разбираш, иначе винаги стои възможността да взема примерно такава фирмена (последната най долу).За омичния контакт, говорих с Данчо от Дел, който смята че само с оперативното напрежение се отчитал добре допира, дори ламарината да е поръждясала или нечиста.Подсказа ми и евтин начин, за разделяне на "контактната" верига от контролера, с реле с три контактни групи и бобина отделена от контакторните групи, като веригата минава през трите контакта за по голямо разстояние при отделяне.
                          Последно редактирано от stivemaster; 15-01-15, 14:29.
                          Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                          Коментар


                          • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                            Пусни ми едно ЛС към 8-9 часа довечера и ще ти го начертая. Може и без процесорче а с компаратори, ако ще гледа само 1-2 нива на напрежението и ще изкарва по един сигнал за всеки. Може и без оптоизолатори, а с релета, ако не се търси скорост.

                            Като за начало кажи какви сигнали трябва да има на изхода.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                              Колега Спарки поръчах на един младеж, за да пробваме едно Ардуино (предполагам се подсмихваш) да направи програмка, повтаряща действието на най предпочитания бюджетен контролер от нисък клас в момента Прома. Промата ако обърнеш внимание действа по следния начин - машинния контролер завежда горелката до точката на пробиване по X и по Y ,сваля по Z за да "опипа" височината на материала и вдига на височина за пробиване. Тогава Ардуиното превключва релето и сигналите за стъпка и посока на машинния контролер вече не могат да достигат до двигателя . Сигнали за стъпка и посока започва да генерира Ардуиното. Машинния контролер веднага след като вдигне за пробиване дава старт на дъгата и ако е сполучлива следва Ардуиното .То обаче чака волтажа да падне от 320 волта празен ход на даречем на 90 волта(при 50 ампера около 100 волта ,при 100А около 110 волта и дава ARC OK на машинния контролер да започне движение .С ПИД метод се стреми да достига зададения волтаж и генерира стъпка и посока за мотора на Z оста.
                              Стария модел ТНС 150 имаше само релейни изходи и даваше сигнали "ARC OK" ,"Горе" и "Долу" В зависимост от волтажа който чете .
                              Дано да си ме разбрал.
                              Последно редактирано от stivemaster; 15-01-15, 20:30.
                              Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com

                              Коментар


                              • От: Тема за Плазмено рязане, машини, технологии, техники и т.н.

                                Разбрах.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X