Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
    "Google е за слабаците. Коравите мъже питат жените си."

    Отдавна се отказах да споря с Гагича, и дори да пиша в теми, дето е писал той... За какво ми трябваше сега?
    Ти па много насериозно го вземаш, иначе и аз така - за това, което не знае жена ми, питам чичо гугъл. А наздраве и на теб, това от другото.
    Аз междувременно спретнах една рибена чорбица, доволно делишъс и още повече хелти. От едни чудесни малки пъстървички, дето днес намерих.
    Всеки трети е шести

    Коментар


    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

      В наше село му викат "мОрено домати".
      Като "домати" е единственото число. Когато искат да кажат в множествено казват "доматито".
      Нещо като "едно дядо"...

      А кьопоолу аз знам само с един вид зеленчук-с "мОрено".
      Ама с чесънче(не много, не бива да се натрапва, просто да споменава за себе си), и повечко олио(или зехтин за който му е фен)-изпива доста ракия.
      Ама и нещо по-блажничко да има отстрани... Това сланинка, джумерчици, в краен случай нещо от месо...
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

        Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
        В наше село му викат "мОрено домати".
        Като "домати" е единственото число. Когато искат да кажат в множествено казват "доматито".
        Нещо като "едно дядо"...
        Не е единствено число, вика му се събирателно име.
        И не е само по ваше село.
        Пример от селото на даскалицата по руски - Картофа тая година е много вкусен.

        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

          Морено - сигурно значи мораво?
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Морено - сигурно значи мораво?
            Ъхъ.
            Ама в моето село има много осбен диалект. Писал съм го и преди, ма може да не сте го чели-в Ивански "мост" е от женски род.
            ЖелязНАТА мост, дървенАТА мост, говедарскАТА мост...
            А умалителното на мост е "мостичка".
            "Като минеш по мостичката, че отсам ряката"...

            За да съм в час с темата-едно време баба ми правеше "кисел пипер".
            Обикновено ратунд и гамби(тук им викат Камби), колкото за 40-50,литра бидон. Само, че не в бидон, а в каче. Тук му викат "качка", от женски род, саламура от вода и сол(като киселото зеле), и когато стане-тогава. Ама си е вкусна трушия, особено в детските ми спомени. Като захапеш цялата камба, и тя узчвърчи саламура навсякъде-настава веселба...
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

              И при нас им викаха камби, и баба ми ги правеше на подобна туршия (щото така и казват тука, а не трушия).
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                Та то камби си е литературното бе пичове! А какво е ратунд?
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                  https://www.google.bg/search?q=%D0%A...UQsAQIKQ&dpr=1
                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                    А каква е разликата на туй чудо с камбите?
                    יעבור
                    «И това ще мине»

                    Коментар


                    • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                      Първоначално публикуван от Skorpion_BG Преглед на мнение
                      А каква е разликата на туй чудо с камбите?
                      М-хъм, а де?
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                        Камбите(Гамби по агрономски) са с много по-дебело "месо", не толкова нарязани отвън, и като цяло се ползват само за тРУшии. Така е по литературному.
                        Различен вид пипер са.
                        А за пипера, и колко общо има със семейство"пиперови" мога да ви изнеса цяла лекция.
                        В бара съм я казвал, ама там са долни пияндета и прУстаци, и само ми се присмиваха изродите...

                        Само да ви загатна, че Колумб тръгнал да търси черен пипер(щото нали е най-яката подправка), а намерил... пипер.

                        На който му е интересно-гугъл, с "тагове" Пипер, Колумб, подправки...
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                          Тооо, черния пипер е дърво
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                            99,99 % от подправките са дошле от Индия. Другото 0,01 % - от гейопиндостанските континенти. Сал една чубрица и сходните й миризливи треволяци ни остават като автентично нашенски, ма туй не били подправки, ми треволяци.
                            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                            Коментар


                            • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              ...(Гамби по агрономски)...
                              Наборе, тоя агроном, дето ти го е казал това, е по-неграмотен и от мен бе (Да не е онзи от вицовете, там дето: "Прост, по-прост, най-прост - селски даскал, поп ...агроном").
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • От: Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

                                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                                В наше село му викат "мОрено домати".
                                Като "домати" е единственото число. Когато искат да кажат в множествено казват "доматито".
                                Нещо като "едно дядо"...

                                А кьопоолу аз знам само с един вид зеленчук-с "мОрено".
                                Ама с чесънче(не много, не бива да се натрапва, просто да споменава за себе си), и повечко олио(или зехтин за който му е фен)-изпива доста ракия.
                                Ама и нещо по-блажничко да има отстрани... Това сланинка, джумерчици, в краен случай нещо от месо...
                                Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                                Ъхъ.
                                Ама в моето село има много осбен диалект. Писал съм го и преди, ма може да не сте го чели-в Ивански "мост" е от женски род.
                                ЖелязНАТА мост, дървенАТА мост, говедарскАТА мост...
                                А умалителното на мост е "мостичка".
                                "Като минеш по мостичката, че отсам ряката"...

                                За да съм в час с темата-едно време баба ми правеше "кисел пипер".
                                Обикновено ратунд и гамби(тук им викат Камби), колкото за 40-50,литра бидон. Само, че не в бидон, а в каче. Тук му викат "качка", от женски род, саламура от вода и сол(като киселото зеле), и когато стане-тогава. Ама си е вкусна трушия, особено в детските ми спомени. Като захапеш цялата камба, и тя узчвърчи саламура навсякъде-настава веселба...
                                Пак ме върнА при корените ми, въпреки че отдавна са буренясали.
                                ... а за диалекта, не само у ваше село е така.

                                ... сега се сетих и за една страхотна тУршия, дето се прави в оня край, от малки неузрели дини, а май имаше и зелени домати и моркови, ма Кольо да каже, че спомените са ми бая изветрели.

                                Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
                                И при нас им викаха камби, и баба ми ги правеше на подобна туршия (щото така и казват тука, а не трушия).
                                Така се изразяваше бабичката която ми беше комшийка, която беше '07 набор и родом от Малина, а и почти всичките ми комшии които И бяха връстници, и който са с корени от Желява до Вакарел.
                                Това си е класически шопски.
                                ... както и "ДобрУтро".
                                ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X