Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кулинарно порн0 за пре-десетоноемврийски дъртаци

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Това е вероятно да съм го разправял някъде, ама какво пък толкова от евентуално още веднъж.
    И ние на бригада. От Копривщица сме, в Копривщица сме, но спим в училището и не ни пускат до вкъщи даже да се изкъпем. И сме гладни кат влъцИ. Хванахме една кокошка, скубане, пърлене, кормене - всичко нормално. Ще я варим. У един съученик, който живее през оградата на училището. Слагаме я по обед. В някакъв момент баба му на Ванчо вижда включен котлон и понеже няма спомен да готви нещо - веднага го изключва. Ванчо отива да види как се движи кокошката и пак го включва, след него минава баба му и пак го изключва. Така цял следобед.
    Накрая имахме кокошка, кисната пет-шест часа в топла вода... Обаче я омаахме без да се поколебаем!
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • Тандури-мъдури...
      Кльа-а-атикури...
      (изпълнява се под музикален съпровод от хиндустански фолклорни инструменти).

      Заготовката. Нямаше "боя" (подправката придаваща на тандури-манджите характерния вид на варени или печени раци), затова изглежда така. Тази подправка била само оцветител, важна била другата.
      Според мен е важна маринатата - кофичка кисело мляко с мачкан или ситно нарязан чесън, в която можеш да разбъркаш каквито си подправки искаш:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_100644.jpg
Прегледи:374
Размер:101.3 КБ
ID:6597570
      Нататък е лесно, особено готина е реакцията на скептиците, когато го опитат

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_152444.jpg
Прегледи:365
Размер:267.5 КБ
ID:6597571
      (Единственото полезно приложение на каталозите на веригите супермаркети, с които засипват входовете)

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_152656.jpg
Прегледи:360
Размер:255.4 КБ
ID:6597572
      Основният "готвач" - негледжосан съд-гювеч, купен от мен през далечната 1999 г. н Чепеларе:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_152719.jpg
Прегледи:376
Размер:229.8 КБ
ID:6597573
      Леко спукан отвътре, но съм му намерил достоен заместник - гледжосан и изрисуван само отвън подобен съд от пазара в ... Пирот Така старият съд започва да играе ролята на "тандур".
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_152727.jpg
Прегледи:367
Размер:206.5 КБ
ID:6597574
      Междувременно гадните полусурови лозови пръчки наааааай-накрая направиха някаква жар, но домочадието огладня. Затова пилето остава за вечеря и на скарата се слага обяд:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_160045.jpg
Прегледи:372
Размер:205.2 КБ
ID:6597575
      След изпичане на скарата идва ред на "чепеларското тандури":

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_160816.jpg
Прегледи:380
Размер:189.3 КБ
ID:6597576
      Без нищо! Само пилето върху няколко млади букови листа, че ме беше страх да не остави любимата ми коментирана по-горе кожичка в "тандура".
      Залагаме, слагаме в поразровената жар и похлупваме:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_160930.jpg
Прегледи:439
Размер:232.3 КБ
ID:6597577
      Що пък да не направим и така, а?

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_165115.jpg
Прегледи:444
Размер:202.6 КБ
ID:6597578
      Междувременно:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_161147.jpg
Прегледи:372
Размер:140.4 КБ
ID:6597579
      Вече ще се правя на оригинален, като ще заявявам, че това е любимата ми бира. Боголюб-младши ме води в манастира, където я варят. То си е манастирище, де, с цяла бирена фабрика към него, та чак до КаЭмБея си замятат въдица да ловят пиячи. Лошото е, че засега у нас няма от един от видовете, по-семпъл, но който повече ми харесва. Няма и Witte (a.k.a. Weiss) която също е много добра.

      И след... не засичах времето, ама едва ли е било повече от час:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200501_183926.jpg
Прегледи:444
Размер:228.6 КБ
ID:6597580

      Неземен вкус! Но не и на индийско тандури обаче. Доста силна нотка на "пушено". Което ме навява на мисълта следващия път по същата схема на топло пушене и печене в глинен съд да си спретна нещо свинско - джоланчета, бут, нещо такова...
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • veskov
        veskov коментира
        Редактиране на коментар
        Другия път му затвори плътно капака, замазан с тесто или хартия за печене, следва ал фолио и капак. Хартията е уж да не се стича от отровното фолио в гозбата.

      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Аз не разбрах защо трябва да се опушва предварително на лозовите пръчки.
        Направо в гювеча би трябвало да си стане супер. И запечатване на капака, както каза Весков.
        По тази рецепта много мръвки са изядени и много пиене е изпито с тях...

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        И все-пак без запечатване!
        Това си е баш печене на пещ.

    • Като спомена за глинените съдове, може ли с две-три думи защо да не е гледжосано.
      Всеки трети е шести

      Коментар


      • Първоначално публикуван от Самодържец Преглед на мнение
        Като спомена за глинените съдове, може ли с две-три думи защо да не е гледжосано.
        Имаше или отделна тема, или в тази някъде по-напред подробно се обсъждаше. Здравите сили (според които от Чернобил на момите само дето са им станали по-дълги краката и т.д.) застъпваха от "програма максимум" до "програма минимум" (туй по ленински, нали), демек първо, че никой не правел вече глазура с оловни съединения (колежка от форума пусна всичките си глинени съдове - ново купувани, на някакъв спектроскоп и изпадна в потрес) па и да правел (след анализите на колежката) - то хич не било опасно, щото дрън-дрън... (а една от теориите за упадъка на Римската империя е, че се изродили именно заради използването на оловни прибори, оловни съдове и гледжосани с олово грънци)... Аз от стари хора знам, че глинен съд с глазура отвътре е само за украса
        "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

        Коментар


        • veskov
          #1296.2
          veskov коментира
          Днес, 16:55
          Другия път му затвори плътно капака, замазан с тесто или хартия за печене, следва ал фолио и капак. Хартията е уж да не се стича от отровното фолио в гозбата.
          Не-не-не! Фолиото компрометира концепцията и ще направи "задушено пиле", плуващо в собствен сос. Тук се получава като печено на грил пиле, по-скоро - печено на пещ. Имитация, ама повтарям - имитация на това, което се получава горе на снимките, може да се постигне в ресторантски турбо-конвектомат за 4-5 часа печене с пускане на пара, циркулация на горещ въздух и т.н.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            ГъБълите се считат за страхотен деликатес. Гугутките също, а гургулиците - за класика. Ама как се приготвят?
            Англичаните правят пай от гълъб, в кварталната месарница се продава "бялото месо". Не бих го нарекъл деликатес, безинтересно е точно колкото яребица/пъдпъдък. Гугутка вероятно е само кокали, като ги гледам са наполовината на гълъбите по размер Фазаните са най-готини. Иначе всички тези дивечови хвъркати са най-вкусни ако първо се топне в брашно и подправки и се запържи на парчета, после се добавя вода и т.н. като яхния.

            Коментар


            • Самодържец
              Самодържец коментира
              Редактиране на коментар
              Бе пъдпъдъците що да са безинтересни. В една столична кръчма, по-скоро ресторант, магерницата имаше едни "пъдпъдъци брали билки". Пъдпъдък ама подкожно напъхано масълце с некви билки и запечени. Останал ми е спомен че са ми вкусни.

          • Кольо коментира
            Днес, 18:50
            Аз не разбрах защо трябва да се опушва предварително на лозовите пръчки.
            Направо в гювеча би трябвало да си стане супер. И запечатване на капака, както каза Весков.
            По тази рецепта много мръвки са изядени и много пиене е изпито с тях...
            По инерция. Защото първият ми опит, описан по-горе, беше само с въртене над огън (не над жар). И стана, за мое учудване.
            Това го подкарах по същия начин, докато се получи жар. Естествено, етапът с живия огън може да се пропусне. Оособено, ако не искаш опушване.
            Но за фолио или тесто съм категорично против. Целта не е задушено месо, яхния, гювеч и т.н. Целта е крехко, но изхвърлило мазнините си печено месо. Нещо като от грил, но много по-крехко.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • davc
              davc коментира
              Редактиране на коментар
              Кольо е от Шумен(ско), ама и по Сливен(ско) е копанче.
              Последно редактирано от davc; 02-05-20, 20:28.

            • Самодържец
              Самодържец коментира
              Редактиране на коментар
              И по русенско съм го чувал.

            • FREEFLYER
              FREEFLYER коментира
              Редактиране на коментар
              20 години живея в Шумен и не съм чул да викат на бутчето копачне. Иначе в Сливен си е копан

          • Кольо коментира
            Днес, 19:47
            Много крехко печено месо се постига с готвене на ниска температура, за дълго време.
            Дето се вика-хващаш копана, и вадиш само кокала...

            П.П. Копан на нашенски означава бутче.
            Това ясно, ама не винаги има време и нетърпеливите се наяждат с друго А и не е нужно да е "мозък". Щото от много залитане по бавното готвене забравяме традиционни ястия като пр. "агнешко печено". Дъщеря ми, която си дойде за малко, но я хвана #извънЗемното положение тука, казва, че в Нова Зеландия (традиционно "овчарска страна") пекат агне / плешка или бут от агне винаги и само просто като поставят шпикованото месо в тава и бухат в загрята на 200 градуса фурна за от 2 до 4 часа в зависимост от теглото му (проверяват го с бодене с вилица кога точно е готово). И си става перфектно, е, трябва да ползваш нож при яденето му и да имаш зъби, разбира се.
            Имах приятел поп (споменавал съм го много пъти, почина завалията), който навремето ми демонстрира експресно печене на яре за два часа в тава, покрито с намазан с олио вестник. Казваше, че ставало само с вестник "Шок" или "Нощен Труд" Като изсъхне вестникът, отваряш фурната, гребеш с лъжица от соса, който междувременно е пуснало печивото и поливаш вестника. В един момент махаш вестника и запичаш да стане коричка. Не се разпадаше месото от костите, но и не беше жилаво или недопечено.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              Най вкусното месо което съм ял беше именно претоплено. Вярно-ярешко а не агнешко, то си е по-крехко м,алко, но все тая.
              С майка ми бяхме ходили по неиния край(пловдивско), тъкмо за Гергьовден. Тя приготвила една тава порции с подправкитв, осолено, готово за печене-за баща ми и брат ми, те си останаха тук. Не сещам защо така сме се разделили, ама така се еполучило.
              Та нашите си опекли ярешкото във фурната, яли каквото яли, и оставили за нас.
              Като наближи да се връщаме-сложили го във фурната, и включили на сравнително ниска температура за да е топло като се приберем. Прибрахме се, ама закъсняхме, а яренцето през това време се е топлило, топлило...
              И по-вкусно печено ярешко не съм ял през живота си.

            • Тропчо
              Тропчо коментира
              Редактиране на коментар
              Да не забравяме и студеното агнешко с мед. Из Родопите е популярно махмурлийско мезе. Студеното месо също си има своя чар, пък специфичен вкус. И друг път съм отбелязвал, че една топла пържола си е хубаво нещо, но добре приготвеното месо си личи, когато е студено. Ако не е станало на подметка и разплетено въже, значи готвачът си е свършил работата.

            • turtey
              turtey коментира
              Редактиране на коментар
              На агнешкото пиниза е правилната пропорция чисто месо към мазнина. Което няма как да се получи като е студено.

          • Самодържец коментира
            Днес, 20:46
            По повод агнешкото, тука един италианец маа агнешки котлети на скарата, запечени за 20 мин.
            Става. Навремето, 1994 г. някъде, си бях дал "Жигулата" на заем на един баш-джамбазин (т.е. прекупвач на животни). Искаше я, че като дойдел с "Мицубишито" си много му вдигали цената продавачите Връща ми "Жигулата" и вика: "От мен имаш една овца! Жива ли я искаш?" "Сакън!" отговарям. "Добре", казва той, "ще я дам да я одерат, почистят, ама губиш кожата!". Та се озовах с овца вкъщи В началото на лятото, без фризер, с един малък амонячен хладилник... Та падна едно готвене, вкл. пекох на скара пържоли, шишове - стават съвсем нормално, добре и тънко начукани пържолите, шишчетата на по-малки парченца.
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • Тропчо
              #1302.7
              Тропчо коментира
              Днес, 10:31
              Да не забравяме и студеното агнешко с мед. Из Родопите е популярно махмурлийско мезе. Студеното месо също си има своя чар, пък специфичен вкус. И друг път съм отбелязвал, че една топла пържола си е хубаво нещо, но добре приготвеното месо си личи, когато е студено. Ако не е станало на подметка и разплетено въже, значи готвачът си е свършил работата.
              turtey
              #1302.8
              turtey коментира
              Днес, 10:35
              На агнешкото пиниза е правилната пропорция чисто месо към мазнина. Което няма как да се получи като е студено.
              Търтей, не си ли опитвал турска баклава с мед, шам-фъстък и... агнешко?
              В Цариград почти на всяка лавка за сладки продават. Учудващо вкусно е, нищо че звучи като "манджа с грозде".
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • Малко спомени от казармата. Ние, като едно елитно подразделение, си имахме среднощна закуска. На всеки караул се полагаха по два буркана белени домати и мрежичка лук. Освен кафето на зърна, което се мелеше със стъклена бутилка, преди да влезе в тенджерата. Та-а-а-а, като си гъст с артелчика и чопнеш буца сирене, па като си смотал от столовата и един оливник, солница и пиперник...
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200503_200030_copy_copy.jpg
Прегледи:322
Размер:479.7 КБ
ID:6598632Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20200503_200658_copy_copy.jpg
Прегледи:310
Размер:514.9 КБ
ID:6598633
                Прикачени файлове
                Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                Коментар


                • Кольо
                  Кольо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Това си е класика.
                  Само, че аз предпочитам без сирене. Прекалено ми се омешват вкусове и аромати.
                  Едно време баба ми(а после и майка ми) правеха "мазен хляб". Нещо като тутманик-тесто със сирене, ама със свой си специфичен вкус и аромат.
                  Та с тутманик, и домати консерва с нарязан лук о малко олио=така съм се надумквал, че ми е ставало тежко. Жената се чудеше как така няма месо, а аз съм изяждал по толкова...

                • Emilppp
                  Emilppp коментира
                  Редактиране на коментар
                  И варено яйце...

                • Самодържец
                  Самодържец коментира
                  Редактиране на коментар
                  Това го ям много преди казармата. Просто го ядяхме заедно с дядо ми. Само че зимата класиката е с праз. Отнего съм свикнал и с една друга семпла салата - краставица и лук, олио и малко повечко оцет. Е и някоя маслина ако има за разкош.

              • Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Малко спомени от казармата. ...
                А-а-а-а, аз имам по-бедняшки вариант на такъв спомен - ВЛЬАШКА САЛЬАТА.
                Само кромид лук - нарязан на "новолуни", претрити със сол, ама добре претрити - тогава престават да лютят. Поляти с малко олийце, малко оцет (но не всеки харесва с оцет) и поръсени с червен пипер. Колкото и странно да изглежда - идеално мезе за дъъъъъълго продължително пиене на ракия, като предпазва (в известна степен и до време, разбира се) от бързо напиване.
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • Тропчо
                  Тропчо коментира
                  Редактиране на коментар
                  Това продължавам да си го правя. Задължително с много оцет, щото аз оцет слагам и на пържените картофи. Особено ако съм настинал, докато си наситня лучеца на тъ-ъ-ъ-ъ-ъ-ънички новолунки, след два реда сополи и бирена капачка сълзи- кихам три пъти и сичко ми минава. Ракията с полученото мезе ми идат бонус.

                • Самодържец
                  Самодържец коментира
                  Редактиране на коментар
                  И това си е класика, пак от дядо ми, и с домашнярка.

                • Самодържец
                  Самодържец коментира
                  Редактиране на коментар
                  А и поръсени тия салати печени на котлона червени люти чушки.

              • Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                Малко спомени от казармата. Ние, като едно елитно подразделение, си имахме среднощна закуска. На всеки караул се полагаха по два буркана белени домати и мрежичка лук. Освен кафето на зърна, което се мелеше със стъклена бутилка, преди да влезе в тенджерата. Та-а-а-а, като си гъст с артелчика и чопнеш буца сирене, па като си смотал от столовата и един оливник, солница и пиперник...
                ...[/ATTACH]
                Тропчо, аз и сега винаги имам собствено производство домати в буркан. Смилам известно количество без семки и люспи и с него допълвам напълнените с небелени домати буркани. Без сол и друго, само по някой лист босилек. Консервирам. После като го изсипя в купата, с два пръста хващам люспите и ги изхвърлям, добавям сирене и маслини и друго, освен две-три филии хляб, не ми трябва за вечеря.

                Коментар


                • Червен лук се нарязва на полумесеца Малко магданоз и се поръсва смело с шмак.

                  Това става и за алкохол, и за пържоли
                  И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                  Коментар


                  • turtey
                    turtey коментира
                    Редактиране на коментар
                    То и за салата става.
                    За агнешко също.

                    Но нали на вълна лук - е те това е ем просто, ем вкусно

                  • Тропчо
                    Тропчо коментира
                    Редактиране на коментар
                    Вълната е домати в буркан. Ако буля Тропчовица не беше тръгнала да готви пържени кифтета с доматен сос и не беше артисал почти пълен буркан домати... немаше да знам къде държи лука.

                  • turtey
                    turtey коментира
                    Редактиране на коментар
                    Е значи за друга вълна съм разбрал

                • Лук, казарма...
                  Спомням си как като новобранци ако недай Боже взводът ни бяхме "дежурни по кухня" трябваше да белим по 100 + кила кромид лук... Чудех се за какво аджеба (освен за тормоз на новобранците, разбира се) би могъл да служи толкова много лук?

                  Разбрах много по-късно, когато "бангльдеши пюпъл", както сами се наричаха ме научиха да правя пиле с къри. Къри, не тандури

                  Отдавна не съм правил, затова нямам снимков материал, но ето рецептата:

                  - 1 пиле;
                  - кромид лук поне на обем (желателно и като тегло) 1:1 колкото пилето;
                  - към 50 грама подправка "къри" - който и да е готов "къри" микс от супермаркета върши работа, а табиетлиите прибавят отделно (нищо, че в кърито си има) супена лъжица куркума (продава са у нас на доста места), няколко цели или стрити шушулки кардамом (също достъпен у нас, като не е задължително да се ползва), чаена лъжица червен пипер, както и каквото друго "екзотично" ти се прииска да присъства в манджата;
                  - суровото пиле се нарязва както ти дойде на 4-5, макс. 6 едри парчета (аз ползвам "ножица за птици"), омазва се със супена лъжица олио и половин-един изстискан върху него лимон;
                  - парчетата пиле, добре омазани с олио и лимон (за да полепне по тях подправката) се овалват в кърито (просто се сипват подправките върху тях и с ръце "месиш") и се размесват в нарязания едно към гьотере кромид лук;
                  - така забърканата смес от парчета пиле и същото количество лук (може да се добавят и 1-2 скилидки нарязани чесън) се слагат в тенджера (БЕЗ НИКАКВИ ТЕЧНОСТИ!) на СЛАБ котлон (около 100 градуса) и се бъркат, за да не загорят, като между бърканията тенджерата стоЙ похлупена с капак;
                  - в един момент ЛУКЪТ СЕ СТАПЯ И ИЗЧЕЗВА, превръщайки се в много свеж сос, заедно със сокове от пилето и практически отпада нуждата от разбъркване, защото манджата почва да си къкри кротко на котлона. Като видиш, че парчетата пиле "цъфтят", бодваш с вилица и се уверяваш, че е готово.
                  "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                  Коментар

                  Активност за темата

                  Свий

                  В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                  Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                  Зареждам...
                  X