Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

    Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
    По мои впечатления, броят на такива потребители не е толкова голям.


    броя на потребителите които не могат да си инсталират уиндоус или линукс е малък

    поне от времето когато аз ползвам линукс, инсталирането на двете ОС е
    в графичен режим и за всяко нещо те пита искаш или не искаш.
    като дори линукса е малко по-толерантен и ти дава възможност да откажеш повечето приложения
    като при това се съобразява с наличието на друга ОС
    LR RR Classic VM2.5

    Коментар


    • #47
      Линукс и бъдещето на софтуера...

      пакетите се качват в пъти по интелигентно от всеки винбоз
      S klase Mercedes V6, 3200cc, 204 к.с., 500 Нм.
      или както е казал чипа: 240 к.с., 650 Нм.
      пауър та пауър...пистолетен изстрел :lol:

      Коментар


      • #48
        Re: Линукс и бъдещето на софтуера...

        Първоначално публикуван от 4x4 Преглед на мнение
        пакетите се качват в пъти по интелигентно от всеки винбоз
        Особено като поискат милион дипендънси, които сваляш и слагаш един след друг... И е супер забавно като се окаже, че някой дебил разработил някое тулче на което много си се кефил е харкоднал да се изпълнява само с еди коя си версия на еди коя си библиотека, която си ъпдейтнал, за да инсталираш новото и тъй като пича бачка на още 8 места се оказва, че ъпдейт скоро няма да има и тъй като ти пък използваш това тулче в миион скриптове пред теб се очертават два пътя - да намериш нещо подобно и пренапишеш милионите скриптове или да пачнеш кода на тулчето. И за капак на всичко се налага прекомпилираш милион неща с новите библиотеки понеже за тях още няма стейбъл пакети, а старите не тръгват с новите библиотеки. Това естествено е по силите на всики средностатистически потребител, така че изпълнението му няма да коментираме, но пък какво ще кажеш за времето което отнема?
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • #49
          Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

          аз от досегашната си практика не съм имал такива проблеми

          и при двете дистрибуции, преди всичко се интересувах от това
          как се слагат допълнителни програми

          при федората беше малко по сложно защото се използваше командата
          yum, в "козолен" режим

          при убунтото всичко е в графичен режим и е направено като за блондинки
          LR RR Classic VM2.5

          Коментар


          • #50
            Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

            Първоначално публикуван от hf hpe Преглед на мнение
            аз от досегашната си практика не съм имал такива проблеми....при убунтото всичко е в графичен режим и е направено като за блондинки
            абсолютно съгласен на 100% съм досега в убунту такова чудо нема...колега Zaarin ти с къв линукс(каква дистрибуция) се мъчиш...я се уметкаи в едно убунту и горе на черешата си в миг !!! Има стабилна версия ако не знаеш да ти кажа
            S klase Mercedes V6, 3200cc, 204 к.с., 500 Нм.
            или както е казал чипа: 240 к.с., 650 Нм.
            пауър та пауър...пистолетен изстрел :lol:

            Коментар


            • #51
              Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

              Първоначално публикуван от 4x4 Преглед на мнение
              абсолютно съгласен на 100% съм досега в убунту такова чудо нема...колега Zaarin ти с къв линукс(каква дистрибуция) се мъчиш...я се уметкаи в едно убунту и горе на черешата си в миг !!! Има стабилна версия ако не знаеш да ти кажа
              Това няма нищо общо с дстрибуцията, инсталатора на пакети или дори ОС-а. Доста народ се опита да каже по-горе, че проблема е в това какво можеш да пуснеш на конкретния ОС. Проблема с опен сорса е в това, че всеки може да натвори голяма боза. И често точно това се случва. Не виждам какво общо би имала дистрибцията ми при положение, че едно приложение иска весия поне Х на дадена билиотека, а друго да е компирано задължително да иска точно версия У, като У е по-малко от Х. Преминаването към версия 8.2 от 8.1 на постгрес пък изискваше прекомпилиране на доста неща, а не за всяко от тях се появяват пакети навреме... Иначе в момента имам инсталирани дебиън, федора и кубунто(убунто с КДЕ вместо гном). Работя и на машини със слак и комерсиален редхед. Имам и фрийбсд, където нещата пак не са съвсем наред, но все пак са на светлинни години пред линуксите...

              Ааа! И щях да забравя... Какво правим примерно с хардуеъра? Аз лично мога да си подкарам на лаптопа и уайърлеса, и инфрареда, и кардрийдъра... Ама определено не е свързано с едно просто инсталиране на дистрибуция(дори и вездесъщото убунто). Имам приятели, които дори са се оказали да подкарат всичко по лаптопите си под линукс...
              Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

              Коментар


              • #52
                Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                Първоначално публикуван от hf hpe Преглед на мнение
                броя на потребителите които не могат да си инсталират уиндоус или линукс е малък
                поне от времето когато аз ползвам линукс, инсталирането на двете ОС е в графичен режим и за всяко нещо те пита искаш или не искаш.
                като дори линукса е малко по-толерантен и ти дава възможност да откажеш повечето приложени

                Много са ми интересни компютърджии, които неизменно и упорито не искат да разберат, че по-голямата част от потребителите НЕ са като тях. И няма да бъдат. Защото дори не се опитват да се научат сами да си инсталират, да не говорим пък да си администрират уиндоуса.

                Какъв Линукс, какви библиотеки, какво прекомпилиране?!?
                Голямата маса потребители са хора, които си знаят само краен брой най-съществени операции с Уърд, Ексел (ако изобщо ползват такива неща), Е-мейл клиент и браузър. Такива направо те гледат смаяно, когато им говориш, че писмото, което са написали в Уорд-а, могат да го видят/копират/... и през някакъв файл мениджър. Ама това дялове на диска, ама това устройство C:, D: и т.н. - забрави!

                Била те питала програмата какво да прави! Ами нек' си пита. Да не мислиш, че някой го чете. А и да го чете - най-много да се ошашка.

                Неее, уважаеми колеги, определено "лечението" за такива като вас е да бъдат поставени да правят поддръжка на голям брой средностатистически потребители ...

                А иначе да псуваш МС и чичко Бил е много модерно ...
                Ние не сме неутрални!

                Коментар


                • #53
                  Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                  За съжаление, нефанатизираният линуксджия е по-рядък вид и от торбестия вълк. Даже по тая тема имам някъв жлъчен коментар в репутациите, да ходя да си гледам оръжията и "моите глупости" и да не пиша като не ми е интересно. Ей, докачлив и комплексиран народ...

                  Пък аз да кажа нещо лошо за Бил ще е върхът на безочието, предвид това колко пиратски инсталации съм направил на изключително богатата му гама програми. Даже би ми било неудобно ако се срещнем очи в очи ;-)

                  Коментар


                  • #54
                    Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                    Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                    Неее, уважаеми колеги, определено "лечението" за такива като вас е да бъдат поставени да правят поддръжка на голям брой средностатистически потребители ...

                    А иначе да псуваш МС и чичко Бил е много модерно ...
                    А, така

                    Аз лично мога да правя гореизброените неща... ама просто не искам Мога също така да кача 29 инчов телевизор по стълбите, мога и да отида пеша до Берлин, мога и да живея само на хляб и вода и още много работи мога... ама просто не искам
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • #55
                      Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                      А, така
                      А бе, това си е живо наказание, ако ме питаш мен.
                      За последните 20 години през голяма част от времето във фирмите, в които съм работил, съм бил в ролята на "едноокия в царството на слепите" отношение на компютри, софтуери и т.н.
                      През последните 6 - поддръжката на потребители в България, Зап. Европа, САЩ и т.н. е част от преките ми трудови занимания.

                      Т.е. имам непосредствена представа от това, за което говоря ...
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • #56
                        Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                        Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                        ...Неее, уважаеми колеги, определено "лечението" за такива като вас е да бъдат поставени да правят поддръжка на голям брой средностатистически потребители ...

                        А иначе да псуваш МС и чичко Бил е много модерно ...
                        Не те разбирам, защо да се лекуват хората, те са си добре, на тях така им харесва
                        А "Чичко" им Били е Най-богатият (официално) човек на планетата не случайно! И докато на времето битуваше вица че най-стабилната платформа за Win NT е Проектор-а, то сега всички ползват Уиндоус, че и все повече организации си слагат това нещо и на сърверите (за щастие има и по-разумни), Голямата Добрина която ни направи Човека е Стнадартизацията Един интерфеис, едни протоколи, всеобща "грамотност" - Евала, а че има бъгове - има и ще има

                        Аз започнах с UNIX - администрирах една от първите Юникс мрежи у нас, голям кеф, голяма свобода, голямо разнообразие на начини за решаване на ВСЕКИ проблем, голяма стабилност! Но сега съм с Уиндоус (легално Копие) защото както Чавдар вече каза ОС-а е САМО среда където работят апликациите с които си служа, а и остарях да пиша 64 символова команда за да си запиша ЦД (сигурен съм че нещата са се променили, но ... спомените са живи), не ми се чете МАН-а и Форумите за да си свърша нещо елементарно (не че не ми се налага с Уиндоус-а, ама по-рядко)...

                        Коментар


                        • #57
                          Линукс без Винбоз е бъдещето на софтуера...

                          Аз също казах че средата е уникална, но фирмите за апликация и периферия за сега са зависими от чичкото...рано или късно той ще иде за гъби...щом и блутъта си подкарах под линукс а и не само...разпознава всеки един хардуер в пъти по добре от всеко едно винбозе и не се натиска като чичко ви Бил с драивери за него ...а в библиотеките му са заложени тези от производителя.

                          ех тоя адоб ...ако го имаше леле леле ....още бая винбозета да са загаснали ...но и тоя ден иде !

                          незнам колегата кви ги дроби с тия библиотеки може да има проблем вярвам му...нормално е..всички се питаме и четем за сега и така е по добре отколкото да се рестартвам като обезумял и да имам проблеми с недомислиците на чичко ви.

                          М/у другото той много ви се радва ...това му дава стимул за още по големи глупости да сътвори...на Вистата порадвахте ли и се ??? Ние да и вече я делнахме...

                          да попитам и многоуважаемите колеги за 64 битовата архитектура ? нещо не вдявам, освен с топлата Виста...с кво друго ще я подкарате?

                          или си имате ферари като хардуер и го карате по павета ли ? е мерси..убунту си бачка на 64 ка и не му дреме

                          а нали знаете ква е разликата? друг е въпроса пак за...програмите населяващи средата

                          ша са опраиме некой ден...когато юзерите вденат и станат админи, сис админите ще са космонавти

                          Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                          Много са ми интересни компютърджии, които неизменно и упорито не искат да разберат, че по-голямата част от потребителите НЕ са като тях. И няма да бъдат. Защото дори не се опитват да се научат сами да си инсталират, да не говорим пък да си администрират уиндоуса.
                          прав си колега...безупречно прав ! нарича се култура и народопсихология. Ама като им спре нета у тях и олеле кое е сега компа...винбозето или доставчика... и се почва една одисея и ходене по мъките не ти е приказка. И като нямаш приятел да те Хелпне вадиш кинти и плащаш като обезумял до...следващото сгробване на винбозето което сам си си набил в за......ка с кеф
                          няма я там оная златна комада : килл процес има нейна пародия! няма го рут правото за да не си осереш с неграмотноста и незнанието машината има обаче ежедневна битка с червей вируси и каква ли не още пасмина.
                          Самия ти каза какво му трябва на юзера...ами това тои го има под линукс...и винаги ще има работеща машина...нали ? що е мазохист тогава
                          Последно редактирано от 4x4; 22-02-07, 00:56.
                          S klase Mercedes V6, 3200cc, 204 к.с., 500 Нм.
                          или както е казал чипа: 240 к.с., 650 Нм.
                          пауър та пауър...пистолетен изстрел :lol:

                          Коментар


                          • #58
                            Re: Линукс без Винбоз е бъдещето на софтуера...

                            Първоначално публикуван от 4x4 Преглед на мнение
                            прав си колега...безупречно прав ! нарича се култура и народопсихология. Ама като им спре нета у тях и олеле кое е сега компа...винбозето или доставчика...
                            E там е работата, че личните ми наблюдения включват доста потребители извън границите на България. Т.е. тези "култура и народопсихология", за които иде реч, не са присъщи само на потребителите у нас.

                            А точно ти, след като си доставчик на Интернет, би трябвало ежедневно да благославяш MS и Бил Гейтси да палиш свещичка за здравето на последния.
                            Защото, каквото и да се говори, точно неговия софт, който за нищо не бил ставал според тебе, има много сериозен принос за масовото нахлуване на компютрите и използването на Интернет сред много широки слоеве от населението. Т.е. той има принос за това ти да имаш клиенти.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • #59
                              Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                              нещо не съм бил разбран правилно
                              аз компютърджия не съм, единствено съм се сблъсквал с компютри от много малък(за моето поколение) и нямам страх от компютъра

                              честно казано, си инсталирах линукс само защото е безплатен(все още не мога да разбера идеята за отворен код)

                              исках да кажа, че наистина има потребители които дори не могат да си инсталират ундоуса камо ли да го администрирта
                              те си и плащат за това, а дали ще си плащат за уиндоус или за линукс мисля, няма голяма разлика
                              LR RR Classic VM2.5

                              Коментар


                              • #60
                                Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                                Първоначално публикуван от V93 Преглед на мнение
                                А бе, това си е живо наказание, ако ме питаш мен.
                                За последните 20 години през голяма част от времето във фирмите, в които съм работил, съм бил в ролята на "едноокия в царството на слепите" отношение на компютри, софтуери и т.н.
                                През последните 6 - поддръжката на потребители в България, Зап. Европа, САЩ и т.н. е част от преките ми трудови занимания.

                                Т.е. имам непосредствена представа от това, за което говоря ...
                                Знам... ама ще цитирам неточно една книга (мисля че беше някоя от частите на Балгариадата, ама не съм 100% сигурен) - "Лекарството трябва да има ужасен вкус, за да не се пристрасти болния да боледува"

                                Първоначално публикуван от 4x4 Преглед на мнение
                                прав си колега...безупречно прав ! нарича се култура и народопсихология. Ама като им спре нета у тях и олеле кое е сега компа...винбозето или доставчика... и се почва една одисея и ходене по мъките не ти е приказка. И като нямаш приятел да те Хелпне вадиш кинти и плащаш като обезумял до...следващото сгробване на винбозето което сам си си набил в за......ка с кеф
                                Хъм... Лесно е да се смееш, ама ако ти протече някоя тръба сам ли сменяш или викаш водопроводчик? Ако ти изгърми телевизора сам ли ще го оправиш или отиваш на сервиз? Като ти се пробие гърнето сам ли го заваряваш? Ако спукаш гума и изкривиш джанта сам я лепиш и балансираш? Данъчната декларация сам ли я попълваш или наемаш счетоводител? Ако някой заведе дело срещу теб сам ли ще се защитаваш или ще наемеш адвокат? Ако ти спре кабелната телевизия сам ли тръгваш по кабелите или ти я оправя кабелния оператор? Като ти спре тока тичаш ли към трафопоста или чакаш да го оправят? Плочките в банята сам ли си ги лепил? А дограмата сам ли си я слагал? Ами топлоизолацията висял ли си на въже да я поставиш? Ми, ако затънеш яко в някое дере няма ли да викнеш някой да те дръпне или ще ровиш с гумите сам?

                                Когато се научиш да правиш абсолютно всичко сам тогава можеш да имаш право да се смееш на някого, че не ще да се научи да си подържа уиндоуса или линукса...

                                Първоначално публикуван от 4x4 Преглед на мнение
                                няма я там оная златна комада : килл процес има нейна пародия! няма го рут правото за да не си осереш с неграмотноста и незнанието машината има обаче ежедневна битка с червей вируси и каква ли не още пасмина.
                                Самия ти каза какво му трябва на юзера...ами това тои го има под линукс...и винаги ще има работеща машина...нали ? що е мазохист тогава
                                Ааа! Ето какъв бил проблема Не си съвсем запознат с възможностите на ХР-то просто Аз лично не ползвам вирусна. Само безплатния майкрософтски уиндоус дифендър и фаърлоу. Не рестартирам никак често. Само след критикъл ъпдейт... ама то май и на линукса като му прекомпилираш кернела или свалиш нов иска рестарт... Само дето не те подсеща, че трябва, а иска сам да се сетиш. Единственото изискване е да внимаваш какво рънваш. Но и на линукса можеш да си пуснеш някой троянец, ако не внимаваш. Всъщност за линукса и елф формата също могат да се пишат вируси. Не са неуязвими. Това, че няма такива широко разпространени е първо защото не е толкова широко разпространен, колкото уиндоуса и второ защото по правило болшинството хора, които ползват линукс са доста технически грамотни(то иначе и няма как) и не правят простотии като обикновените юзери. При едно широко разпространение на линукс за каквото мечтаеш тези два фактора ще се елиминират и гледай тогава... Ако не вярваш прочети твоите първи постове, в които пишеш, че за хакерчетата няма невъзможни неща. От таск мениджъра се килва всичко. Включително и експлорера, който е близо до това което е кернела за линукс... Я пробвай да си килнеш кернела всъщност... Има си юзери с различни привилегии. Можеш да инсталираш и софтуеър така, че да не е видим за всички юзери и т.н. Единствено мултиюзър няма, ама то и на десктоп система не й и трябва.

                                А колкото до сигурноста на уиндоуса и уменията на хакерчетата... Всяка година в софия се провежда една състезание по хакерстно наречено Хакконтест. Регламента е, че всеки отбор има по един сървър който трябва да сетъпне за определено време и няколко десктоп машини(също сетъпвани преди състезанието), от които прави атаките. Освен това има отбор на журито, който сетъпва няколко сървъра предварително, като ЗАДЪЛЖИТЕЛНО оставя пролуки в сигурноста им и също така провежда атаки срещу сървърите на състезателите. Тази година единственият не хакнат сървър беше именно уиндоуския на журито... И повечето хакерчета ползваха за десктоп уиндоус, въпреки че никой не го избра за сървър... но за сметка на това пък журито срути всичките им сървъри... Общо взето уиндоуса си има куп други кусури, за да не става за читав сървър, но не е сигурноста най-големия му недостатък. Всичко зависи от това как и кой го е настройвал. Което важи в пълна сила и за линукския. Всъщност и двете системи не са еталон за сигурност и са смешни в сравнение с едно НетБСД например.

                                П.П.: За малко да забравя да спомена, че има и 64 битово ХР - за справка сайта на майкрософт В компютърния бранш си, човече. Инетересувай се малко повече от нещата преди да плюеш...
                                Последно редактирано от Тодор (Zaarin); 22-02-07, 10:56.
                                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X