Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

    Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
    А нещо за отношението на м$ към png. Навремето имаше и м$ джава, помниш?
    Да, спецификацията с подробностите е била готова за месеци, после де намерили хора в MS да я приемат, че и да го направят официален имидж файл за Office.

    Само дето нещо не вдявам защо се хвана точно за PNG - да съхраниш едно 2D изображение в даден файлов формат е технически проста задача, както и после четенето му от друг софтуер, решил да го поддържа. Да съхраниш словеве, история на обработките и прочие неща в универсален форма, с който да работи и Photoshop и друго, вече дори чисто технически е трудна, а често и невъзможна задача, понеже съвместимостта предполага еднакъв софтуерен подход за обработка. При CAD програмите е съвсем същото - има формати, дето уж са универсални, ама в тях се съхранява само малка част от атрибутите на един обект, правен да речем със SolidWorks, най-често крайния вариант. Цялата история практически липсва, защото е implementation-dependable, точно какъвто формат е фотошопския - като отвориш фотошопски файл можеш да пипаш параметрите на филтър, дето е приложен преди 10 други обработки след него. В SolidWorks можеш да едитваш всяко действие от чертежа, от който е правена "заготовката" на обекта или сглобката до крайния продукт. Като го запишеш в STEP, всичко освен крайния резултат отича.


    Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
    Ако сме постигнали някакво съгласие към увертюрата (макарче не засегнахме причината за появяване на DisplayPort) да минем към основната работа на един ИТ - правилният съвет към работодателя.
    Та - ти към кой формат ще ги насочиш - към общоприетият ли или към удобният за твоята сегашна програма?
    Ще ги насоча към най-читавия и достатъчно масово използвам продукт към момента, независимо от формата му. Процесът е сложен и не зависи само от "отворен/затворен" продукт или файлов формат, а от това колко ще ни е лесно като фирма да го поддържаме и на клиентите да го ползват. Конкретно продукта, който работя в момента има изходи за репортите RTF, DOC, XLS, PDF, защото практически всеки може да отвори такива файлове. Клиентите ни са счетита и от сорта - познай дали са работили на OpenOffice или на MS Office.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

      М - почнахме да се разбираме - та - познавайки хисторито на м$ - като им препоръчаш doc, xls - направо ще ги нахендриш, щот утре м$ ще решат, че вече док не трябва да се поддържа от техният хипер-мега-ултра-правилен нов продукт, без който хич не е ясно как си живял досега. Леля ти Изкра, която е гл. счети от 25 години и помни ro2007 ще й обясниш, че тва 365 е точно тоз ехел, на който тя иска да работи 2007 (дет тя едвам свикна за 4 години) вече не мож го инсталира, оти м$10 не го ще.
      За политиката на заебаването говорим, тъй-наречената обратна съвместимост. М$ плюят на такваз политика и хич не ги е*е.
      Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

      Коментар


      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

        Ъъъ, на кое плюят по-точно? Аз до сега не съм имал случай да не мога да отворя нещо с офис 2013, колкото и да е дърто. Само Access-а мрънка че иска да си конвертора базите на Access 97 в новия формат.

        Ама, продължаваш ти да не ме разбираш. Не им препоръчвам DOC и XLS - те априори това ползват и това знаят да ползват, и аз съм длъжен да се съобразя с това, ако искам да им продам продукта ни.

        Ако имаш универсално решение на казуса, при който въпросното счети иска например месечната ТРЗ рекапитулация във формат, който да може да редактира и в същото време вътре да може да има форматиране, таблици и т.н., тоест нещо повече от просто букви, ще се радвам да го чуя.

        ПП: И не на последно място - DOCX и XLSX не са затворени формати:
        http://www.ecma-international.org/pu...s/Ecma-376.htm
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

          Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
          Ама не се сещате колко време сте разучавали Windows. Почти същото е.
          Сещам се естествено. Не че имам точна представа за времето което ми е отнело...

          Първоначалното придобиване на компютърна грамотност е много разтегнато във времето. След достигането на някакво ниво, миграцията към друг продукт (ОС) обикновено е по-кратко. От друга страна, при вече натрупани познания, ако мигрираме към друга ОС водени само от любопитство, а не от конкретна нужда, сме склонни да отделим някакво време за да можем да стигнем някакво близко до същото ниво на умения.
          Неизбежно си задаваме въпроса: Добре де, ако сменя омразните на всички дограми, към линукс, и си убия н'амсиколко време, ще започна ли да си върша работа с компютъра по-добре? А дали ще?

          Противно на 99.9999% от потребителите, аз съм почти доволен от дограмите. Имайки предвид, че в тая част на галактиката все още няма идеални неща, може да се обобщи че направо съм си доволен...
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

            Док и Докх са две различни работи. Точно по това, че единият е отворен. Също като началото на темата
            Ако за SW (не мога да го сложа само в категорията 3D CAD) още не са изобретили отворен формат (не ги разбирам там форматите) - ще го направят. И то не щот на теб ще ти е удобно, а защото света (и в частност производителите на какво ли не) осъзнаха, че само така могат да се развиват. За пример ти дадох DisplayPort - щот теб не те засяга, ма произвеждащите милиони устройства ги. При теб ще стигне само новият порт и възможностите му.

            Прост всички затворени програми/формати получават отворените си еквиваленти - включително и масово използваните адобски
            Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

            Коментар


            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

              Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
              ...
              Неизбежно си задаваме въпроса: Добре де, ако сменя омразните на всички дограми, към линукс, и си убия н'амсиколко време, ще започна ли да си върша работа с компютъра по-добре? А дали ще?

              Противно на 99.9999% от потребителите, аз съм почти доволен от дограмите. Имайки предвид, че в тая част на галактиката все още няма идеални неща, може да се обобщи че направо съм си доволен...
              Недоволството от дограмите идва не от качеството на софтуера им. Има много други неща, като лицензи, и туй дето се кълнете колко не ви пука. ОК ли си да сложа една IP камера в хола ти, и да си киризя когато ми скимне? Защото М$ гледат в спалнята и в душата ти. В днешно време компютърът знае повече за теб от половинката ти.
              И ако се разчуе, че дистрибуцията дето ползвам и тя има навика да слухти в подробности - ще ми е в пъти по-лесно да мина на друга. Миграцията ми към Линукс всъщност ми отне не повече от няколко дни сумарно. 10 пъти по-трудно да беше - пак щеше да си струва, това според мен де... Само проблемите с вирусите са повече от достатъчни да загърбя мейнстрийма на многомилиардните.

              Коментар


              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                ...Защото М$ гледат в спалнята и в душата ти...
                В спалнята спя - компютър там нямам.

                Гледат където им позволиш да гледат, както и всички останали. Ако смяташ че ако си на някой интересен и няма да намери начин да те изслухари въпреки Linux-а, твърде си се заблудил. Най-малкото ако си в България, пък и не само, сбъркал си държавата, да не кажа епохата.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  Гледат където им позволиш да гледат, както и всички останали. Ако смяташ че ако си на някой интересен и няма да намери начин да те изслухари въпреки Linux-а, твърде си се заблудил. Най-малкото ако си в България, пък и не само, сбъркал си държавата, да не кажа епохата.
                  То ясно, че ако си наумят - има дори законен начин да ме киризят. Друго е обаче ако се следи масово и на 100%. Как да направя така, че да не позволя Уиндоус да ми сканира всички дялове и да чурулика на Големия брат какво е видял?
                  Това за спалнята беше лаф, нямам предвид буквално камера в спалнята. Ако обаче се снимам с гаджето в спалнята и го съхранявам на харда - тия от Редмънд могат да се насладят и лафът става буквален.

                  Коментар


                  • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                    Но това е само за да улеснят покаването на по-интересните ти резултати в последващи твои търсения!
                    Нали не мислите, че търсят някаква тяхна изгода - само за потребителя мислят!
                    Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                    Коментар


                    • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                      Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                      Ако за SW (не мога да го сложа само в категорията 3D CAD) още не са изобретили отворен формат (не ги разбирам там форматите) - ще го направят.
                      Ми не, няма да го направят, защото е невъзможно да се направи. Универсален формат значи уеднаквяване на всички функции във всички продукти, дето го ползват.

                      Универсален формат може да се случи само за крайния вариант, и такъв и сега има - STEP например, какъвто е случая и с PNG - отваряш резултата от всички обработки и никак не знаеш какво и как е правено върху нея, нито можеш да променяш параметрите на някой от използваните филтри, защото информация за това няма.

                      Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                      Прост всички затворени програми/формати получават отворените си еквиваленти - включително и масово използваните адобски
                      Генерализираш и продължаваш да не искаш да ме разбереш. Има възможни и невъзможни неща, просто. Дай ми отворения еквивалент на фотошопския формат със всичките му салтанати, тоест откак тая картинка си я отворил след свалянето от фотоапарата, през всичките и обработки и филтри с параметрите им, та до крайния вариант. От сега ти казвам че няма да успееш, щото няма и не може да има.

                      ПП: И не сравнявай хардуер със софтуер - несравними са по много причини.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                        Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                        Недоволството от дограмите идва не от качеството на софтуера им. Има много други неща, като лицензи, и туй дето се кълнете колко не ви пука. ОК ли си да сложа една IP камера в хола ти, и да си киризя когато ми скимне? Защото М$ гледат в спалнята и в душата ти. В днешно време компютърът знае повече за теб от половинката ти...
                        Тук определено ме бъркаш с някой. Не съм заявявал че не ми пука. Напротив, не обичам някой да наднича зад рамото ми докато бачкам. И не защото се занимавам с някакви "топ сикрет" дела, а просто не ми е приятно. Затова и съм взел мерки. Колкото опазят, толкова.
                        Предполагам че не си правиш илюзии как в линукс всичко е мед и рози. Не визирам самата ОС. Някои от приложенията имат достатъчно механизми да си гукат с когото решат. Например, банален браузер като файрфокс. Особено ако е накичен с разно добавки и плъгини...
                        За андроид даже дума няма да отварям. Там, приложенията които не слухтят, вероятно могат да се преброят на пръстите на едната ръка на дърводелец с дългогодишна практика...
                        Та, прозорците далеч не са идеални, но както споменах и по-нагоре, идеални неща няма.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Не съм заявявал че не ми пука. Напротив, не обичам някой да наднича зад рамото ми докато бачкам. И не защото се занимавам с някакви "топ сикрет" дела, а просто не ми е приятно. Затова и съм взел мерки. Колкото опазят, толкова. Предполагам че не си правиш илюзии как в линукс всичко е мед и рози. Не визирам самата ОС. Някои от приложенията имат достатъчно механизми да си гукат с когото решат. Например, банален браузер като файрфокс. Особено ако е накичен с разно добавки и плъгини...
                          Веднага се сещам за интервюто с Линус Торвалдс, в което казва че NSA са искали backdoor в ядрото още преди много години. Още не мога да слагам линкове, иначе бих пейстнал. Убунту (на чиято дистрибуция са базирани половината останали) също имаха подобни скандали. Red Hat си е по-кофти корпорация и от Microsoft... та прав си оттърване няма колега. За протокола : Ползвам Windows 10 и Linux Mint. Ако си сложа някой ден шапката от алуминиево фолио ще трябва да ползвам OpenBSD ама то по добре калкулатор да си купя..

                          Коментар


                          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                            Първоначално публикуван от @Светослав Преглед на мнение
                            .... Убунту (на чиято дистрибуция са базирани половината останали) също имаха подобни скандали. ..
                            Ко каза, ко?
                            Позачети се малко - Убунту си е от новите дистрота
                            Минт не беше ли наследника на Линдоус, които м$ не можаха да ги осъдят за името и им го купиха и те се преименуваха? Или ги осъдиха...

                            п.п. да - не е тва Линдоус - тва е Убунту базирана
                            Последно редактирано от PinMaster; 03-03-16, 19:43.
                            Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                            Коментар


                            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              Ми не, няма да го направят, защото е невъзможно да се направи. Универсален формат значи уеднаквяване на всички функции във всички продукти, дето го ползват.

                              Универсален формат може да се случи само за крайния вариант, и такъв и сега има - STEP например, какъвто е случая и с PNG - отваряш резултата от всички обработки и никак не знаеш какво и как е правено върху нея, нито можеш да променяш параметрите на някой от използваните филтри, защото информация за това няма.



                              Генерализираш и продължаваш да не искаш да ме разбереш. Има възможни и невъзможни неща, просто. Дай ми отворения еквивалент на фотошопския формат със всичките му салтанати, тоест откак тая картинка си я отворил след свалянето от фотоапарата, през всичките и обработки и филтри с параметрите им, та до крайния вариант. От сега ти казвам че няма да успееш, щото няма и не може да има.

                              ПП: И не сравнявай хардуер със софтуер - несравними са по много причини.
                              Аха - разбрах те - тва обикновенно го имаш в project файлове - напълно типични за определена програма

                              И не мисли за HDMI и DisplayPort като за хардуер
                              Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                              Коментар


                              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                                Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                                Аха - разбрах те - тва обикновенно го имаш в project файлове - напълно типични за определена програма
                                Именно. Отделно, всяка CAD програма е различно относима към отворените формати, предвид начина и на действие и математическия и модел. Тоест един и същ STEP файл би се отворил различно добре в различните, с различни по брой и естество преблеми, защото всяка се страми при зареджането да приведе съдържанието на STEP-а към собствения си математически модел, който модел дори и да беше отворен, е достатъчно сложен за да неможе да се пренапише от друг току така. Например всеизвестно е (или преди време беше) че AutoCAD е по-добре да се ползва през версия (не помня четните или нечетните) - правят нововъведения, и после им трябва примерно година време за да си оправят бъговете, свързани с тях, като междувременно има няколко сървиз паци, с които все не успяват да си дооправят кръпките.

                                Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                                И не мисли за HDMI и DisplayPort като за хардуер
                                Разясни си мисълта, моля. Ако приемем че е съотносимо към USB да речем, освен спецификации на хардуера, след това има няколко "слоя" от спецификации на протоколи, и прочие полюции, докато се стигне най-горното ниво, иначе казано какво да му "пуснеш" и какво ще ти отговори и как. Но всичкото това има краен брой "фиичъри" които не е задължително да се полват от всички. И модела на софтуера, дето го ползва е обратен - първо излизат въпросните спецификации, после се появява хадуера, който може да подкара всичкото това, и най-накрая и софтуера койт оможе да го изпозва. Тоест тръгва се отдолу нагоре. Примера с отворените формати е тръгване отгоре надолу - тоест вече съшествуващ софтуер да се накара да ползва нова спецификация на файлов формат - едно че става по-бавно, дори и при желание на разработчика, и второ не винаги е възможно, предвид спецификите на конкретиня продукт и начина, по който работи.
                                Последно редактирано от sparkybg; 03-03-16, 20:12.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X