Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

    Тъй, тествах Ubuntu 10.4 версията с кодовото название Lucid Lynx.

    Знам, че има вече финален рилийз на 10.10, но аз така и не успях да тествам предишната, та за нея ще става дума тук - от чисто потребителска гледна точка, важно уточнение.

    Както обикновено Canonical бяха супер любезни да ми изпратят два диска - десктоп и сървърна версия(за х64 базирани сървъри).

    Предварително уточнявам, че не съм се занимавал да я инсталирам. Подкарах я в Live режим.

    Системата си захапа от DVD-то нормално, зареди си всички необходими неща за работа и започна приключението.



    Първото ми изумение беше, че всичко става доста, доста, дори хипер интуитивно. Програми се инсталират с един клик, всичко си върви по мед и масло.

    Безжичната връзка също доста бързо и стабилно върви на 10.04, на предишната 9.10 странно защо индикатора на мрежата като получаваше пакети мигаше в тон с получаването.

    Жичната връзка /по PPPoE протокол/ също без никакви трудности се конфигурира.

    Интересна за някои може би ще да е интеграцията на операционната система с повечето социални мрежи от сорта на Twitter, Facebook, flickr и др. - за целта се използва микроблогинг клиента Gwibber. Като въпросната интеграция се описва в следното; горе в дясно на менюто седи някаква опция да седите постоянно логнати, без необходимостта да се използва браузър за това. Ето какво представлява самото приложение:



    От мултимедийна гледна точка също нямаше проблеми. Филми, музика - всичко върви, та пее. Единственият проблем, от тази страна може би трябва да се изтъкне, че софтуера, който идва по подразбиране с операционната система няма кодеци. Та трябва да бъдат инсталирани. Второто, което едва ли може да се нарече точно проблем е това, че когато възпроизвежда субтитрите към даден филм - те не са кодирани, т.е. визуализират се като т.нар "маймуница". В началото когато човек отвори конфигурационното меню на плеъра, честно казано може да се стресне от хилядите опции за конфигурация, които му се предоставят. Тук е важно да се отвори скоба, че докато се конфигурират субтитрите да се възпроизвеждат правилно, аз поне видях доста зор докато обходя и видя откъде и как става това.

    От "комуникативна" гледна точка - ICQ -никакъв проблем, IRC - също. Всичко върви и пее, безпроблемно. Проблемът идва със Skype. Когато се свали и инсталира, при въвеждане на потребителско име, парола и съотвеното натискане Connect програмата не се свързва със сървъра на skype. Не знам дали от това, че работя с операционната система в live режим или просто си имаше някакъв проблем, но това така и не успях да разбера как да го оправя. Търсих из ubuntu обществата някакво решение - там бегло се споменаваше за него, но така и не стигнах до някакво реално решение.

    В заключение за тази версия мога да кажа, че са изпълнили едно от основните изисквания, което поне според мен е много важно за всеки потенциален потребител - направили са операционната система невероятно лека и удобна. Под лека имам впредвид работата с нея се извършва с изумителна лекота. Всяко нещо се извършва много интуитивно и вече не е необходимо да се влагат тонове писаници в конзолата само и само нещо да проработи.

    В допълнение ще кажа, че ще следя как ще се развива този проект, и кой знае може би един ден ще успее да замести Windows в ежедневните ми работи.

    Коментар


    • #92
      От: До: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      Според мен андроид и хром ос са доста обещаващи и определено ще следя как си проправят път към десктоп системите. Отначало бях скептичен и си мислех , че ще се върна към уиндоус мобайл както се върнах от линукс на уиндоус, но тук нещата не седят така. Графичната и програмната среда са много напред дори по-напред от десктоп операционните системи.
      А дано. Аз намразвам Windows все повече със всяка следваща версия. Крайно време е да се намери някой да се поиздръвчи на Microsoft, че вече взе да става досадно.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #93
        От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

        За проблема със скайп... Пробвал ли си да влизаш през http://imo.im/ ?
        Ако не е проблем - пробвай и кажи резултата !

        Коментар


        • #94
          От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

          Първоначално публикуван от caterpilar Преглед на мнение
          За проблема със скайп... Пробвал ли си да влизаш през http://imo.im/ ?
          Ако не е проблем - пробвай и кажи резултата !
          Значи, през imo.im работи безпроблемно.

          Странно защо през самата си програма не иска да се свърже...

          Нещо много важно, което съм пропуснал вчера, защото не бях сигурен дали е така - операционната система идва без flash player/или тоя, който има е много стар/, трябва да се инсталира отделно, за да можете да гледате клипове в youtube, vbox и т.н.

          Ето как изглежда с gwibber, имо-то и OFFRoad-Bulgaria

          Коментар


          • #95
            От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

            У дома скайп работи безгрижно и тръгна от първия път. Не е точно Убунту, но Дебиан е почти същото.

            Коментар


            • #96
              От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

              Първоначално публикуван от diecast Преглед на мнение
              ...може би един ден ще успее да замести Windows в ежедневните ми работи.
              Може би, но засега все излиза по някое проблемче, което вгорчава цялостното удоволствие. Например звуковата ми карта Creative SoundBlaster Audigy 2 не тръгва под Убунту-то и въобще под всички Gnome базирани Линукси, аз пък не харесвам KDE.
              От друга страна пък има драйвери за GeForce и картинката е бърза и качествена. Мониторът ми е голям и резолюцията 1920Х1200 се рендерира бавно без тях.
              Пусках само Скайп и тръгна веднага. На весия 10.10.

              Коментар


              • #97
                От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                Точно пък платка на Creative да не подкараш - странна работа.

                Коментар


                • #98
                  От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                  Има го този проблем. И други се оплакват. Ако съм на "ти" с конзолата може и да се оправя, защото мисля, че разбрах къде е проблемът, но с Unix командите съм скаран.

                  Коментар


                  • #99
                    От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                    Свиква се. А моята жена, откакто почна да работи телефонен съпорт в HP става все по-върл фен на линукса у дома.

                    Коментар


                    • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                      Може би, но засега все излиза по някое проблемче, което вгорчава цялостното удоволствие. Например звуковата ми карта Creative SoundBlaster Audigy 2 не тръгва под Убунту-то и въобще под всички Gnome базирани Линукси, аз пък не харесвам KDE.
                      Колега какво още ти се дръвчи Blaster-а? Подкарах го с минимум усилия под Slackware 7.1 (sorry - diehard Slax fan...) - може би просто е прекалено стар за Ubuntu-то? Не, не мисля. Трябва ти Emu101/3k kernel модула за да го подкараш и дори няма нужда от абсолютно нищо друго... Ако помня добре същият дори го има за download в сайта на Creative (лично аз си го дръпнах директно от Slack) и работи.

                      Коментар


                      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                        Просто под който и да е Gnome, в настройките на картата липсва опция за превключване на изхода analog/digital, а дефолтната винаги е digital.

                        Коментар


                        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                          Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                          У дома скайп работи безгрижно и тръгна от първия път. Не е точно Убунту, но Дебиан е почти същото.
                          Ами не знам, може би при различни дистрибуции - действа различно в зависимост от инсталацията му.

                          Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                          Може би, но засега все излиза по някое проблемче, което вгорчава цялостното удоволствие. Например звуковата ми карта Creative SoundBlaster Audigy 2 не тръгва под Убунту-то и въобще под всички Gnome базирани Линукси, аз пък не харесвам KDE.
                          От друга страна пък има драйвери за GeForce и картинката е бърза и качествена. Мониторът ми е голям и резолюцията 1920Х1200 се рендерира бавно без тях.
                          Пусках само Скайп и тръгна веднага. На весия 10.10.
                          Признавам, има още трески за дялане - но от предната версия, която тествах има значително подобрение в положителна посока. Може би с времето ще се получат нещата, кой знае.


                          Сега, между другото, свалям финалната версия на Red Hat Linux Enterprise 6, който излезе на 11-ти този месец. Надявам се всичко това, което прочетох и видях в сайта на Red Hat Inc. да се окаже истина, и системата да е добра толкова колкото я описват водещите IT компании, които са заложили на нея.

                          Нещото, което ми направи впечатление преди да се реша да я тествам е, че разполагат с огромна лесно достъпна и разбираема документация относно операционната система - всичко от инсталация до конфигурация в зависимост от употребата й.

                          Коментар


                          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                            Първоначално публикуван от diecast Преглед на мнение
                            Сега, между другото, свалям финалната версия на Red Hat Linux Enterprise 6, който излезе на 11-ти този месец. Надявам се всичко това, което прочетох и видях в сайта на Red Hat Inc. да се окаже истина, и системата да е добра толкова колкото я описват водещите IT компании, които са заложили на нея.

                            Нещото, което ми направи впечатление преди да се реша да я тествам е, че разполагат с огромна лесно достъпна и разбираема документация относно операционната система - всичко от инсталация до конфигурация в зависимост от употребата й.
                            Докато не ти се наложи да патчваш, и веднага отиваме на лицензите за поддръжка.

                            Аз като фен на ред-хат дистрибуциите си залагам на CentOS, разбра се за сървърна платформа.
                            За Десктоп, нищо не може да ме откаже от мързеливият Виндоус

                            Коментар


                            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                              Те от Red Hat дават 30 дневен безплатен лиценз за Red Hat Network, с опцията да си свалиш операционната система(6, или която ти хареса от "фамилията"), както и всички критични пачове и кръпки за нея.

                              След тези 30 дни пробен период - по 49$ годишно за десктоп версията, без съпорт от тяхна страна. При сървърните версии + съпорт нещата скачат до четири цифрени суми

                              Иначе, свалих я, инсталирах я, но доста посна ми се вижда. Предвид факта, че е сървърна операционна система с опция да се ползва като десктоп/работна станция, не идва със стандартните глезотиики, с които идва Ubunutu, примерно.

                              За професионални цели от рода на networking/development със сигурност би свършила работа, базирайки се на това, че British Airways я използват за платформа, Dell, IBM, HP също се изказват доста положително за нея.

                              Но за домашна употреба - все още не знам. Възоснова на това, че е малко постна откъм приложения гледам скептично на нея.

                              Като цяло това са ми първите впечатления.

                              Сега ще я вържа към Red Hat Network и ще видиме какво ще се получи

                              Коментар


                              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                                Току що пробвах новата Fedora 14 и пак проблеми с хардуера. След като изредих поред десетината последни дистрота, мога да кажа, че за обикновения потребител те са някъде на нивото преди Windows XP - демек в миналия век. Уиндоус е един, а те - десетки и всеки дърпа за парче от 10-те процента от баницата. Бил Гейтс може да е спокоен още дълго.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X