Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Пак - виж им пазарните дялове. Когато поне порядъка стане един и същ, тогава ще му е заместник. Проблема не е в самия ОС, а в това какъв софтуер можеш да подкараш на него. Дори перфектен ОС без прилежащ софтуер към него е обречен да си седи в специализираната ниша и да не излезе никога от нея. Примери през годините има много.
    ...
    Windows не е първата ОС. Много минаха и заминаха преди него. Няма гаранция, че и той ще остане вовеки веков. Сума народ се дразнят и минават къде на Убунту, къде на Минт, шефа си купи дори Макбук. То и IE беше завзел 80% от дяла на браузърите, пък сега му смениха името, че ги е срам от него. Никъде из вселенските закони не е заложена ръководната роля на MS в чл. първи.
    Сам по себе си фактът, че една безплатна ОС няма грам проблеми с драйвери и търкаля ширпотребата дори по-добре от многомилиардното творение на MS... на мен това ми говори много. Убунту ми работи по-бързо от Windows с антивирусна отгоре. Забележително по-бързо.
    Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-03-16, 11:07.

    Коментар


    • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Не разбирам накъде биеш. Линукс се разви напоследък, сега търсим коя била първа ли? Убунту тръгва по-лесно от Windows, пробвай ако не ти се вярва. Инсталационното им DVD е по-съвършено, защото включва и live версия, ако нещо се омаже.
      Ако не се лъжа, за последно пробвах вариацията която върви с "linux cnc". Ами четириядрения ми компютър "не можа да отлепи". Голяма мъка беше. Видях каквото ми трябваше и след това направих цедето на антирадар...

      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
      Aз не помня да съм чел хелпове. Нито за WIndows, нито за Убунту. В Нета има всичко, което ми трябва, по форуми и дискусии.
      Хелпът предполага някакви локални ресурси, в някакъв компактен вид. Когато ми трябваха, се оказаха в прекалено компактен. С него и без него, остана еднакво неясно.
      Идеята за форумите не е лоша, но там се налага да се четат и много странични неща. И когато искам да свърша работа по-експедитивно, последното нещо което ме интересува е, че кравата на Джон я болял стомах...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

        " Дори перфектен ОС без прилежащ софтуер към него е обречен да си седи в специализираната ниша и да не излезе никога от нея."
        Това за кой имаш предвид - най-точната ми аналогия е за м$ и затворените формати в частност.
        99% от м$ продуктите не са съвместими назад. Купищата софтуери писани за дотнет са писани за точна версия - твърде често несъвместими с версия настрани.
        Та - кой седи в "специализирана ниша"?
        Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

        Коментар


        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
          Ако не се лъжа, за последно пробвах вариацията която върви с "linux cnc". Ами четириядрения ми компютър "не можа да отлепи". Голяма мъка беше. Видях каквото ми трябваше и след това направих цедето на антирадар...
          ...
          Това не го разбрах, четох го 3 пъти.
          За хелповете - за мен има 2 варианта. Или работи, или не работи. Аз се оправям без проблем.

          Коментар


          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

            Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
            Та - кой седи в "специализирана ниша"?
            Еми линукса, очеизвадно, поне за мен. Простичко - аз на игри не играя, ама колко заглавия излизат за Windows и колко за Linux? Точно същото е с останалия софтуер. В същото време има неща, за които се ползва предимно linux. Не виждам каква връзка има това със завторените формати, щом същите тия формати се ползват от 80% от целокупното население? Налагана е някаква концепция много години, постигнала е някакви резултати - средностатистическия "усер" предпочита да работи, да играе и прочие всекидневности без да се замисля много и да си инсталира вируси с 2 клика на мишката. И ще продължава да го прави под Windows поне докато въпреки всичките му недостатъци му е с една идея по-лесно да го направи там, или 90% от приятелите му правят същото. Налагано целенасочено десетилетия от една компания. При всичко отворено е "Орел и рак и щука" - докато се разберат за спецификациите на някой отворен формат, минала една петилетка, а през това време никой от големите не стои да ги чака. Типичен пример е всичко покрай WEB-а - където за бой са всичките замесени целокупно, не само майкрософт. Причината за доминацията на преди примерно 5 години беше съвсем същата - пазарен дял. Горе-долу преди толкова време инсталирах за сефте нещо различно от IE_то, което си вървеше с windows-а - преди това просто не виждах смисъл да го правя.

            ...пък и вече офис форматите не са затворени, например. На огромен брой от .net библиотеките им има и сорсовете онлайн. В последните 3 години, откак човъркам .net, не съм имал нито един случай да вляза в проект, да му сменя версията, и той пак да си тръгне с никакви или почти никакви промени. И щом има тая версия на фреймуорка инсталирана върви до гроб, за разлика от писаниците на Java например, на които току им скимне я да се скарат с антивирусната, а да не се погаждат със секюрити сетингите на поредния Java ъпдейт, щото някой мозък по веригата решил че така са по-правилни.

            ПП: И не на последно място - масово курсове по компютърна грамотност са за Windows, MS Office и от сорта. Масово като влезеш в университет се ползват продукти като AutoCAD, ArchiCAD и прочие. За да си излезе Linux от нишата всичкото това трябва да се промени, ама няма изгледи някой да се е засилил да кОпа усилено в тая посока. Инсталират си го хора, дето са "напред с материала" и знаят точно за какво им е. Масовия юзер обаче не попада в тая категория, за добро или за лошо.

            ППП: И не на последно място - мислиш ли че е случайно хвърлянето на ресурси по продукти като WINE с години, само и само нещо windows-ко да може да се подкара под Linux? Що така?
            Последно редактирано от sparkybg; 01-03-16, 11:55.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

              Първоначално публикуван от sparkybg
              Инсталират си го хора, дето са "напред с материала" и знаят точно за какво им е. Масовия юзер обаче не попада в тая категория, за добро или за лошо.
              В световната история не съм чул на масовката да и е било добре. И на червена идея се нагледахме от първо лице. Най ме кефи тия, дето казват "аз нямам какво да крия". Нямат какво да крият от кого? От добричката държава, или мафията, дето и е начело?

              Коментар


              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                В световната история не съм чул на масовката да и е било добре. И на червена идея се нагледахме от първо лице. Най ме кефи тия, дето казват "аз нямам какво да крия". Нямат какво да крият от кого? От добричката държава, или мафията, дето и е начело?
                Разбираш ме погрешно - никъде не съм казал че Windows-а е по-добрата операционна система. Ама колкото и да е добра една OS, сама по себе си не върши работа - върши работата софтуерът, който върви върху нея.

                ...пък и смятам че с параноята покрай "следящия" Windows малко се прекалява. Не държа да съм прав, но лично за себе си предпочитам вместо да го мисля, да легна да се наспя. Някога имах ищах да се боря с вятърни мелници, сега ищаха ми е да си тръгна по-бързо от работа.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                  Сещам се за алегорията за жабата, дето постепенно и сгрявали водата, и се сварила без да се усети и да скочи.
                  Резюмирам написаното дотук, както лично съм го пробвал:
                  Линукс върши работа на обикновения юзер, ако има желание. Нямам предвид промишлени скъпи програми за 3D визуализация. Като че ли работи малко по-бързо. На мен лично ми е по-спокойно да оперирам с парите си през Линукс. Ако и с тази дистрибуция почнат да се лигавят като микромеките (изкушението е за милиарди) - миграцията към друга ще ми е в пъти по-лесна.
                  Това засега. Не съм им рекламен агент. Само дето малко ме жегва, като почнете да приказвате, че не става за работа и у дома. Пречупено през личните ви предпочитания.

                  Коментар


                  • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    ...смятам че с параноята покрай "следящия" Windows малко се прекалява.
                    Не се прекалява никак даже. Скоро ще разбереш защо.

                    И бедата далеч не е само в Windows. Това браузъри, офис пакети, какво ли не.

                    И инфекцията от браузърите изобщо не е само на Windows.

                    Коментар


                    • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                      Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                      Това не го разбрах, четох го 3 пъти.
                      За хелповете - за мен има 2 варианта. Или работи, или не работи. Аз се оправям без проблем.
                      Linux CNC. Приложният софтуер бачка върху Убунту. След инсталацията, се притесних че компютърът ми се нуждае от спешен ъпгрейд. Всичко бачкаше като през далечната 1993г. Бавно и без излишно напрежение. Като видях каквото ми трябваше, всичко беше надлежно забърсано, а цедето отиде на вилата, да плаши пернатите. Това преди няколко години. Нямам по скорошни опити. Не мога да си губя времето с непрекъснати бета тестове, докъде бил стигнал продуктът Х или дадена ОС. Който има свободно време, да експериментира.

                      За хелповете - това имах предвид. Хората които отдавна се занимават с Линукс, са минали по трънливия път и той вече им се губи. Всичко вече е рутина и затова нямат проблеми. Докато един начинаещ си отвисява в нета, четейки какво ли не.
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                        Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                        ...
                        За хелповете - това имах предвид. Хората които отдавна се занимават с Линукс, са минали по трънливия път и той вече им се губи. Всичко вече е рутина и затова нямат проблеми. Докато един начинаещ си отвисява в нета, четейки какво ли не.
                        Ама не се сещате колко време сте разучавали Windows. Почти същото е.

                        Коментар


                        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                          Твърдо откаваш да схванеш какво ти говоря!
                          Припомни ми, моля те, историята на png формата (за приликите и предимствата му пред gif jpeg няма да те питам). И примерно разликата между DisplayPort и HDMI.
                          Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                          Коментар


                          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                            Затворен софтуер (формати, протоколи) е имало, има и ще има. В някои ниши на употреба именно те ще бъдат доминиращи. Материалният интерес от това положение на нещата е достатъчен за да се случва.

                            В други ниши - не.

                            Коментар


                            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                              Първоначално публикуван от PinMaster Преглед на мнение
                              Твърдо откаваш да схванеш какво ти говоря!
                              Припомни ми, моля те, историята на png формата (за приликите и предимствата му пред gif jpeg няма да те питам). И примерно разликата между DisplayPort и HDMI.
                              Току що я прегледах историята. И?

                              А разликите са очеизвадни - GIF-a не поддържа повече от 8 битов цвят, а JPEG-а не е lossless. PNG-то пък не поддържа анимации като GIF-а, или по-точно тая спецификация я поддържа който си иска, или още по-точно няколко групички се опитват да си налагат собствените спецификации APNG, MNG и прочие. Типично за гилдията браузерописачи, впрочем - към момента единственото, дето работи навсякъде, са анимираните GIF-ове.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Току що я прегледах историята. И?

                                А разликите са очеизвадни - GIF-a не поддържа повече от 8 битов цвят, а JPEG-а не е lossless. PNG-то пък не поддържа анимации като GIF-а, или по-точно тая спецификация я поддържа който си иска, или още по-точно няколко групички се опитват да си налагат собствените спецификации APNG, MNG и прочие. Типично за гилдията браузерописачи, впрочем - към момента единственото, дето работи навсякъде, са анимираните GIF-ове.
                                А нещо за отношението на м$ към png. Навремето имаше и м$ джава, помниш?
                                Та - има и по-читави формати, НО и те са затворени, затова са трудни за масова употреба.
                                Ако сме постигнали някакво съгласие към увертюрата (макарче не засегнахме причината за появяване на DisplayPort) да минем към основната работа на един ИТ - правилният съвет към работодателя.
                                Та - ти към кой формат ще ги насочиш - към общоприетият ли или към удобният за твоята сегашна програма?
                                Колкото повече книги четат децата ви, толкова по-малко ще слушат чалга!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X