Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

    Никой не споменава нищо за така наречените Cloud операционни системи, а според мен точно там е бъдещето. Първите лаптопи ползващи Chrome OS са вече на пазара, все още с доста ограничени възможности...но все пак знаем с какви темпове се развива индустрията. Според мен скоро никой нищо няма да инсталира по компютъра си а всичко ще е в Облака, и ще е достъпно от всякъде. Хубаво или лошо...глобализация, кво да прайш.

    http://www.youtube.com/watch?v=0QRO3gKj3qw

    Коментар


    • Re: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

      Уиндоус ще доминира още доста време
      Да защото е лесен за настройки.
      има си човки и магьосници
      инсталира се лесно и от абсолютни аматьори,
      за повечето неща драйверите си тръгват автоматично, а ако не тръгнат поне има драйвери и не ти се налага да си ги компилираш в зависимост от чипа на саунд картата да речем.

      Въпреки всичко аз съм за Лунукс базираните операционни систем.

      Клоуд системите също са бъдеще, но с този мобилен интернет в България най-вероятно, ще минат дестилетия преди да могат да се ползват пълноценно.

      Коментар


      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

        Първоначално публикуван от jkolarov Преглед на мнение
        Никой не споменава нищо за така наречените Cloud операционни системи, а според мен точно там е бъдещето. Първите лаптопи ползващи Chrome OS са вече на пазара, все още с доста ограничени възможности...но все пак знаем с какви темпове се развива индустрията. Според мен скоро никой нищо няма да инсталира по компютъра си а всичко ще е в Облака, и ще е достъпно от всякъде. Хубаво или лошо...глобализация, кво да прайш.
        Какво значи "Облачна" ОС?????? Всяка ОС има Броузър и всяка услуга може да се ползва (стига да се предлага) чрез него (е има доста ограничения).
        Ако имаш в предвид Олекотени/Орязани/Осакатени ОС с един Броузър и нищо друго, то всяка съвременна ОС, може да се Окастри до това състояние
        А виж Въпроса който повдигаш - Дали Приложенията ще работят локално, комбинирано или само отдалечено (в "Облака") е съвсем друга история. Аз съм в ИТ бранша от 1988-а (май беше) и съм се нагледал на Вълни ту в едната, ту в другата посока - Първо бяха МеинФреим-ите с Тъпи Терминали, после ПЦ-тата, после Клиент Сървър, сега пък Облаци все едно и също с леки вариации според съществуващите Технологии, Комуникации и Техните ЦЕНИ
        Най-Съществената промяна обаче за мен е Тоталното преместване на фокуса Върху Софтуера от Хардуера. Когато започвах беше по-скъпо Желязото, бързо се изравниха и Сега Хардуера е микроскопична част от цената на едно ИТ решение...
        Последно редактирано от alex_markov; 12-08-11, 15:06.

        Коментар


        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

          Много им се иска на някои хора тая работа с облака, но истината е, че тя е само ЧАСТ от бъдещето.

          Коментар


          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

            Първоначално публикуван от jkolarov Преглед на мнение
            ... Според мен скоро никой нищо няма да инсталира по компютъра си а всичко ще е в Облака, и ще е достъпно от всякъде ...
            ... където и когато има Интернет връзка. Ако нещо стане (а то рано или късно става) ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

              Някои хора "летят в облаците". Нищо ново.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                ^^ Определено е така

                http://aws.amazon.com/ec2/

                Коментар


                • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                  Съмнителна е работата с облаците... Представям си как съм се занимавал сума си и време да си правя библиотеки за платкарската програма и да ги оставя на произвола на някакъв облак, където нито се знае къде са, нито кой не ми ги е бекъпвал и са се затрили...
                  За моя радост се събуждам навреме и установявам, че това няма как са се случи на практика...
                  Не чета коментари и не отговарям на такива.

                  И коментаторите...

                  Коментар


                  • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    Съмнителна е работата с облаците... Представям си как съм се занимавал сума си и време да си правя библиотеки за платкарската програма и да ги оставя на произвола на някакъв облак, където нито се знае къде са, нито кой не ми ги е бекъпвал и са се затрили...
                    За моя радост се събуждам навреме и установявам, че това няма как са се случи на практика...
                    С абсолютна сигурност, специфичните форми на обработка на данните няма как да се качат в облака. Освен като средство за съхранение, но пък малко е вероятно той да е най-доброто средство.

                    Коментар


                    • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                      http://www.forum.offroad-bulgaria.co...200696&page=17
                      Продължение от горната тема:
                      Бокомо, Gimp експортира стандартни растерни файлове. Печатарят ги импортва. Не виждам какво ти е смешно, освен, че трудно се намират дизайнери на Гимп. Не съм спец в насоката, приемам, че се изказах неточно. Гимп ми върши работа за лична употреба.

                      Спарки, не знам какви платки толкова правиш, но Eagle го ползват за платките на Ардуино, и дали не беше и Raspberry Pi. Куц му е редакторът на схеми, но за без пари си ми е идеален. Платкаджийският редактор много ми харесва, вкл. auto-routing.
                      Скатана виртуалка и аз си имам.

                      Немо, като плаща шефът за софт, ще ползваш каквото си е платил, естествено. Трябва да е съвместимо. При мен обаче номерът минава с Линукс на работа, че и колегите един по един мигрират, като видяха, че може. Microsoft-ски офис не съм ползвал може би от 6 години насам. Не съм имал грам проблем откъм съвместимост.

                      Коментар


                      • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                        Традиционно, защитниците на линукс са хора занимаващи се от много време с него. Съвсем логично, те вероятно са позабравили тегавия старт. Команден ред с 135 символа и ключа. Не малка част от "възпитаниците" на прозорците никога не са бачкали в конзола или дос и не са запознати с командите или идеологията. То и някаква част от линуксчиите "убунтаджии" никога не са виждали конзола де...
                        Любимото ми - хелпове писани от линуксари за линуксари, колкото да има някакви, но без подробни обяснения. Часовете прекарани пред чичо гошо, за да ни препрати към правилното място за да можем да прочетем заветната информация...
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Традиционно, защитниците на линукс са хора занимаващи се от много време с него. Съвсем логично, те вероятно са позабравили тегавия старт. Команден ред с 135 символа и ключа. Не малка част от "възпитаниците" на прозорците никога не са бачкали в конзола или дос и не са запознати с командите или идеологията.
                          Не разбирам накъде биеш. Линукс се разви напоследък, сега търсим коя била първа ли? Убунту тръгва по-лесно от Windows, пробвай ако не ти се вярва. Инсталационното им DVD е по-съвършено, защото включва и live версия, ако нещо се омаже.
                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          ...То и някаква част от линуксчиите "убунтаджии" никога не са виждали конзола де...
                          Именно, светът върви напред, и Убунту става достоен заместник на топлото местенце на MS. Нали това е основната критика към Линуксите - работело се през конзола. Въпреки, че според мен е по-лесно да напишеш apt-get install и каквото там ти трябва, вместо да го търсиш по Нета, точиш, инсталираш, и евентуално кракваш накрая. В голяма част от случаите ти инсталира още 2-3 безполезни софтуера, ако не внимаваш при инсталацията. Ако не уцелиш правилния сайт си намъкваш и вирус. Антивирусните вече изостават безнадеждно.
                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Любимото ми - хелпове писани от линуксари за линуксари, колкото да има някакви, но без подробни обяснения. Часовете прекарани пред чичо гошо, за да ни препрати към правилното място за да можем да прочетем заветната информация...
                          Aз не помня да съм чел хелпове. Нито за WIndows, нито за Убунту. В Нета има всичко, което ми трябва, по форуми и дискусии.
                          Последно редактирано от Ivan Terziev; 01-03-16, 10:34.

                          Коментар


                          • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                            Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение

                            Спарки, не знам какви платки толкова правиш, но Eagle го ползват за платките на Ардуино, и дали не беше и Raspberry Pi. Куц му е редакторът на схеми, но за без пари си ми е идеален. Платкаджийският редактор много ми харесва, вкл. auto-routing.
                            Не кой-знае какви. Просто Eagle ми е дървен, дори като интерфейс (и като вид, и като респонс). А иначе те и доста по-сложни платки от моите някога правеха на DOS-овеския OrCAD, ама значи ли това че не трябва да се ползват по-нови неща с по-богата функционалност?

                            ...ама, остави го Altium-а. Той е най-малкия проблем. При платките всеки си е башка луд и ползва квото му харесва. И Eagle е достатъчно разпространен за да е алтернатива, особено за хоби проекти като мойте. При другите CAD-ове е истинския проблем - просто масово се ползват продукти, дето от край време са Windows-ки и под друго ги няма. Ако не работиш на масов продукт, ако ти дотрябва модел на нещо вместо да си го свалиш от някъде, трябва да си го правиш сам. Или ако човъркате по проект няколко човека, разхвърляни по половин свят, трябва да ползвате едно и също или достатъчно съвместими неща. За тоя избор говоря. Даже факта че Windows може да подкара всеки, а линуксаждиите обикновено имат по някоя скатана виртуалка, докато обратното никак не е валидно, пак те ограничава. Просто няма как да пренебрегнеш OS с 80% пазарен дял и да казваш че друга OS с няма и 2% пазарен дял е алтернатива - еми не е. И двете си имат нишите, в които работят добре и в които не работят никак.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              Именно, светът върви напред, и Убунту става достоен заместник на топлото местенце на MS.
                              Пак - виж им пазарните дялове. Когато поне порядъка стане един и същ, тогава ще му е заместник. Проблема не е в самия ОС, а в това какъв софтуер можеш да подкараш на него. Дори перфектен ОС без прилежащ софтуер към него е обречен да си седи в специализираната ниша и да не излезе никога от нея. Примери през годините има много.

                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              Нали това е основната критика към Линуксите - работело се през конзола.
                              Това много отдавна не им е основния проблем. Работил съм достатъчно и под DOS. Проблема е че големите производители на софтуер така и не се накумиха да пишат масово софтуер за него - развитие има, ама е много по-бавно отколкото би трябвало. Linux-а ще стане универсален когато "плебса" започне да си го инсталира масово, а за да стане това, той трябва да изпита нужда, тоест да има достатъчно софтуери под linux, които дават изявени предимства пред Windows-ките. Към момента Microsoft и назад да тичат, пак ще трябват години за да се случи това. Не че MS не се стараят настоятелно по въпроса напоследък де...

                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              Въпреки, че според мен е по-лесно да напишеш apt-get install и каквото там ти трябва, вместо да го търсиш по Нета
                              А как ще знаеш какво да напишеш без да търсиш в нета?
                              Първоначално публикуван от Ivan Terziev Преглед на мнение
                              В Нета има всичко, което ми трябва, по форуми и дискусии.
                              Аха, значи хем трябва да търсиш по нета, хем не трябва да търсиш по нета. Именно за това говорим.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: Windows, Линукс и бъдещето на софтуера...

                                Спарки, напълно съгласен с горното #148. Нито отричам огромната инерция на Windows, дори признавам, че на Линукс се работи с една идея по-трудно. Защо ли - заради параноичната система за сигурност, вкопана още по замисъл на ОС, и за разлика от Windows. Tова е причината за Линукс почти да не виреят вируси. И за Windows да са милиони.
                                Антивирусната взема голяма част от ресурса на Windows, и е задължителна.
                                Като добавим и откровеното, тотално шпиониране - усилията ни да мигрираме на друго са все по-оправдани.
                                Как да си доверя финансовите софтуери (не само банкиране) на една корпорация, която откровено заявява, че ще ми следи всяка стъпка, и изпее на т. нар. компетентни институции, ако нещо не им хареса. Как да го ползвам това, като при неясни условия се канят да ме разнасят по съвсем трети фирми, техни партньори, и не дотам. Има черен пазар на потребителско инфо, за да може да работи контекстната реклама.
                                Откровено ме дразнят тия неща, до степен да хвърля всички възможни средства и усилия, само да не ми ровят в спалнята.
                                Eagle, Гимп, отворения офис... това ползвам за момента извън пряката ми професионална работа. Нямам грам проблем с този софтуер. Както и класическото браузване, филми и т.н. Не ми трябва на баир лозе с тия лицензи, слухтене, вируси, антивируси и какви ли не тонове буклуци покрай екстрите на оригиналните Фотошоп и Алтиум. Чисто органично не мога да приема идеята хем да си платя, хем да се гаврят по такъв начин.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X