Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

    Ей сега ще ти кажат че с думички не се плава.

    Коментар


    • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

      А плава се ма трудно се работи,ние в БГто имаме български,руски,немски и холандски термини,идваш тук,качваш се на лодката и не можех да ги хвана какво ми говореха,от цяло изречение я хванеш Проблем и Вятьр я не.

      Опитваме се да е просто,че ако почнем на морски и сьвсем нищо няма да ни разберете.
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

        Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
        Ей сега ще ти кажат че с думички не се плава.
        Хапсолптно! Хич не си давай зор да ги учиш. Ей ме мене, моряшкия ми речник е мазало между руски, български, английски и още нещо. Пък си се плацикам постоянно. Как ти звучи "премести пълзуна на геноашкота до леерната стойка за да затвори задната шкаторина, ама внимавай с краспика горе". И как ти звучи "я дръпни ония чоп и я сритай тая маkина 2 педи напред". И двете изречения вършат една и съща работа. Ама на първото мадамите кълват повече...

        И брата е прав де, непознати ли са екипажа, само терминология те спасява.
        Последно редактирано от BENZBOSS; 05-03-15, 19:04.
        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

        Коментар


        • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

          Факт, че ми е интересно и се опитвам да си представям кое как.. няма да спамя повече - чета и питам чичо Гу, кое как изглежда и за какво се ползва..
          Ако не свършва добре, значи не е свършило!
          0888 315 794
          LZ1UPI
          A1 (Rh+)

          Коментар


          • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

            Както се казва по български - "Аз това го знам, ама по друг начин". Та в този ред на мисли, да кажа и аз каквото имам да казвам, относно щаговете, пък всеки да си ги кръщава както си иска. Доколкото знам, а и на мен така ми е по-удобно да ги разграничвавам, затова използвам различните термини, всеки щаг пред мачтата си има раазлично име:

            Най-вътрешният се нарича бейби щаг. Среща се единствено на лодки с топово стъкмяване и служи за профилиране и втвърдяване на мачтата. Този щаг може да бъде заменен и с две изнесени напред основни ванти, които изпълняват същата функция, но не позволяват настройка на изкривяването на мачтата в движение. На бейбищага не може да се носи ветрило. Въпросният щаг, обикновено стига до първия ред краспици или малко над тях, ако лодката е с повече от един чифт краспици

            Следващият щаг се нарича кутер щаг (или кътер - на мен кутер ми звучи по-благо). Лодките, които разполагат с перманентен кутер щаг, се наричат кутери, а тези без такъв щаг - шлюпове. Кутерът е лодка с топово стъкмяване, която носи две предни ветрила. Кутер щагът обикновено стига до втория ред краспици и изисква допълнително укрепване на мачтата, защото има тенденция да я криви, помпа и дори - чупи. Затова, от точката на неговото окачване, трябва да има или силно изнесени назад ванти, или - подвижни бакщази, които да стабилизират мачтата.

            Това, което аз наричам вътрешен щаг е въже, чиято точка на окачване горе на мачтата съвпада или е възможно най-близко до точката на окачване на форщага, за да не създава огъващ момент в мачтата. Вътрешният щаг може да върви успоредно и съвсем близко отвътре на форщага и да играе ролята на втори форщаг или слизайки надолу да се отдалечава от форщага и на палубата да е закачен с около метър - метър и половина по-назад от нефо. Тези щагове често са подвижни, с идеята да се откачат и закачат лесно, за да могат на тях да се вдигат ветрила на ракси, но съм виждал и лодки с втори ролриф на въпросния щаг. В този случай, поворотите се усложняват много, защото предното ветрило практически не може да мине през този щаг и трябва всеки път да се намотава на ролрифа и след поворота да се размотава отново.

            На мен ми е по-удобно на едното да си му викам кутер щаг, а на другото - вътрешен щаг. Може и официалното им название да не е такова, но на мен лично ми дреме на шапката
            There's someone in my head but it's not me...

            Коментар


            • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

              Много неща научих. Това за сдвоената геноа за пръв път го чувам даже, но определено е хитро за фордевинт не ти трябва да се занимаваш със спинакер. За термините съм съгласен, че не карат лодката, но като разгледаш лодките в някоя марина и ти става ясно за шкипера дето я кара. Затова морската култура си е важно нещо. Аре малко да се посмеете с един пишман шкипер.
              https://m.youtube.com/watch?v=EAyDS1NuK_A

              Коментар


              • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                С моя бавен нет, чак сега видях снимката на лодката по-горе, с двете предни ветрила, предното от които - намотано на ролрифа. Според мен, тази лодка няма как да се нарече кутер, а си е чиста проба топови шлюп с два форщага - вътрешен и външен, с две различни ветрила на тях, които обаче никога не работят заедно, освен на фордевинд. При кутера, двете ветрила работят заеднно, така че това е още една причина двата вида щагове да носят различни имена, просто защото изпълняват различни функции, освен че влияят по различен начин на разпределението на силите в мачтата, както вече споменах.
                There's someone in my head but it's not me...

                Коментар


                • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                  При кьтьра си засечи средната скорост на лодката с двете заедно и без малкото,после на нормално време си носи голямата геноа,а на силно я навивай и вади малкото.

                  Те и двете уж работят,но повече скорост имаш без малкото което пречи на голямото на какьв да е курс,вярвай ми.
                  Последно редактирано от BENZBOSS; 05-03-15, 20:56.
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                    А, това е вече друга бира. Аз говоря за типа стъкмяване и кутерът е предвиден да носи едновременно две предни ветрила. Друг е въпросът, доколко това има положителен ефект върху скоростта. Така или иначе това е стъкмяване, което се ползва предимно на тежки, туристически лодки, предвидени да плават на дълги разтояния и, чиито екипаж предпочита да се бори с две по-малки предни ветрила, отколкото с една огромна 150-процентова геноа. При еднаква обща ветрилна площ, кутерът е по-неефективен от шлюпа, но най-вече, заради по-големите обиколки на ветрилата, за единица площ, което означава - по-голяма обща дължина на атакуващите и изходящите ръбове, които генерират най-много съпротивление и аеродинамични загуби. Иначе, на теория, двата предни триъгълника би трябвало да си помагат един на друг, по същата логика, по която стакселът подобрява работата на грота, ускорявайки подветрения му поток.
                    There's someone in my head but it's not me...

                    Коментар


                    • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                      Да,но се пада много близко до централната линия на лодката и почва да пречи и на грота и на геноата ако тя е нормален размер и нормално скроена,а не 110% да речем с висок шкотов ъгъл.

                      точно на тежки лодки пьк и на какви да е няма смисьл да се носи това заедно с геноа ако можеш да я носиш нея,едно че се занимаваш повече и вяторо скоростта ти пада,с малко ма пада.

                      След 2 дни отивам да пребера един Айльн Пакет 37 от Кабо до тук или 800 мили срещу вятьра - там сьм на половин или цял грот за стабилност и ако има малко ъгъл с бейбито натегнато като подарено,стане ли за платна го навивам и вадя цялата геноа.С подобна лодка поне имаме около десетина хиляди мили и сме засичали какво ли не,вадиш ли бейбито то е време за геноата долу или руло.Трьгваш ли от Карибите да речем да катериш или от Хавай то направо я врьзвай на дека да ти сьбира вода и риби и си карай на бейбито,седмица след това вдигай и газ за у нас.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                        Сигурно си прав, не споря, още повече че досега не съм карал кутер. Сегашната ми лодка има подвижен кутер-щаг и няколко стаксела на ракси за него, така че скоро се надявам да добия впечатления от първа ръка.

                        На класическия кутер, предното ветрило май въобще не се води геноа, ами по-скоро е нещо като голям кливер, както казваш - около 110% и висок шкотов ъгъл. Когато става въпрос за кутер, винаги се сещам за едни много готини мотор-сейлъри или сейлър-мотори - на когото както му харесва:



                        Кутерът естествено може да бъде и двумачтов. Ето например, Джошуа е кутер-кеч:

                        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:joshua.02.jpg
Прегледи:1
Размер:76.1 КБ
ID:5646493
                        There's someone in my head but it's not me...

                        Коментар


                        • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                          Тая висока геноа кога я носят не ми е ясно - на силно време е много горе и много напред и е мого голяма,на слабо така изрязана не върши работа много.

                          Слагаш си едни 150 % до дека и един як стаксел и не се занимаваш,кеф ти на силно кеф ти на слабо.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                            А на racer/cruiser примерно First 40.7, ако решиш например да го качваш на "магистралата" може ли да му се сложи вътрешен щаг?

                            Коментар


                            • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                              На всяка лодка може да се сложи. First 40.7 е с конвенционално шлюп стъкмяване, а не с топово, така че не можеш да я преобразиш в кутер, но може да й се сложи вътрешен щаг, максимално близко до съществувашия форщаг.

                              Аз си имам една разработка на един обков, който се монтира горе на мачтата и на него се закача новият щаг, а има и ролка за допълнителния фал. Досега съм монтирал такова нещо на две лодки, едната топова, а другата - конвенционална, но на практика няма значение, важно е само къде ще се монтира. Ето го как изглежда:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Obkov.jpg
Прегледи:1
Размер:74.6 КБ
ID:5646649

                              За да се монира е нужно да се изреже едно "прозорче" в мачтата, с размери 100/25 милиметра, където това нещо да се нахлузи отвътре навън и да се хване с два винта М6. Процедурата е лесна, но изисква около 2 часа висене на столче горе на мачтата. Хубаво е, въпросният обков да се изолира галванично от мачтата, за да не й причини корозия, което малкоусложнява монтажа, но става - не е голям проблем. Връзката долу може да се осъществи по много различни начини. Може би, най-лесният и евтин вариант е да се натяга с шесторна талия, защото тресчотката, за която говорихме по-горе сигурно е доста скъпа, а и не се намира под път и над път. Важно е също да се спомене, че долу щагът не бива да се закача директно на палубата, с някаква планка, освен ако лодката не е метална. И тук вариантите са различни, но удачно място е ухото, за долната обтяжка на спинакер гика, с каквото голяма част от лодките разполагат и, което обикновео е хванато на носовата преграда, зад котвения сандък. Така новият щаг долу ще е закрепен на около метър и нещо зад форщага, но това не е поблем за щормовите стаксели. Може със сиурност да се намери вариант за монтаж и максимално близко зад барабана на ролрифа, но така или иначе това вече трябва да се прецени на място, на конкретната лодка.

                              Не знам, какво точно имаш предвид, под качване на магистралата, но този щаг се слага, за да улесни работата с предните ветрила при лошо време. В лошо време, на First 40.7 щормовият стаксел май му е най-малкият проблем. Визирам случката с Cheeki Rafiki миналата година, а и с други нейни посестрими от този модел на Beneteau:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mortem.00.jpg
Прегледи:1
Размер:66.2 КБ
ID:5646656

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mortem.03.jpg
Прегледи:1
Размер:92.5 КБ
ID:5646657

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:mortem.04.jpg
Прегледи:1
Размер:79.5 КБ
ID:5646658
                              There's someone in my head but it's not me...

                              Коментар


                              • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                                Четох някъде за този случай. Знае ли се причината да загубят кила? Може да са ударили нещо? Това което съм чел за тези лодки е че са доста сполучлив мъдел и от тях има плаващи хиляди броики. Доста от тях са участвали и участват в Сидни-Хобарт и много други офшорни регати. На мен лично много ми допадат.
                                Да я кача на магистралата имам впредвит пресичане на Атлантика изток-запад. За такива дълги преходи аз бих ги направил с не повече от 2 души на борда. Не съм привърженик на дългите групови плавания, затова си мисля че втори щаг ще е задължителен за шкваловете, а отпред геноа на ролриф и гик.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X