Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

    Еех, мечти! Кога ли и аз ще въртя повороти, между Хавай и Калифорния. Всъщност, аз нямам точно такива амбиции, защото засега не ми се ходи до Хаваи, но предполагам, че и на път за о-в Пасха ще мога да нося стаксел на кутер-щага. На този етап, до там ми се ходи, пък за след това не съм мислил. Може да отскоча до о-в Питкеърн, за да навестя потомците на бунтовниците от Баунти

    Засега целият ми плавателен стаж е ограничен само в рамките на Черно и Средиземно море, а за тези морета е хубаво да можеш да си откачаш вътрешния щаг, когато не ти е непременно необходим. Засега ми се случва да плавам предимно с насрещни ветрове (явно съм карък), а лавировката между многобройните острови не е много удобна, ако имаш още един щаг на пътя на геноата. Затова компромисът с подвижния кутер-щаг, наистина е много удачен, а и точно с натягането на бакщага винаги можеш да си вкоравиш мачтата, за да не се помпа, защото точката им на окачване е една и съща - на втория ред краспици.
    There's someone in my head but it's not me...

    Коментар


    • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

      Тези с island Packeta, дето го натовариха с панели, нямат никакво намерение да плават при повече от 1 метър вълна....Висят на Карибите и за всеки 20 мили преход се чака подходящо време дни наред (вятър 12-18 възела и вълна 3-5 фута Мадамата не обича да се накланя... Ние с нашия катамаран сме почти същите...Един път само преживяхме буря (така го наричаме ние, а може и да не е било буря) и от тогава стоим и чакаме хубаво време. Та нямаме опит какво става в огромни вълни с това поле от слънчеви панели... Но ни предстои прекосяване на Тихия Океан...

      Така че вярно е това, че трябва да се инсталират неща според това как и къде ще плаваш

      Коментар


      • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
        ...davits /абе, как му викат на това?/....
        Лодбалка
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Лодбалка
          Мерси! Елементарно ама не я знаех тая "лодбалка". Така е, нали докато си бях в България, само петерсони и дефури карахме, къде да имаш "лодбалка" на транеца... Че и Гугъл не работи за тия термини на български.

          По въпроса с "коледните елхи"- аз за това казвам, че има хора 99% от времето си стоят на котва и им дреме за кекавите лодбалки /скивай к'ва полезна дума е!/ или накичените кокпити. Преди години си говорим с един, и като му казах да си махне микровълновата от там, за да не си пореже крака като стъпи в нея /ми сложил я ниско, как няма да стъпи в нея като накрени зверски/, той ме гледаше странно.

          За пресичането на Пасифика с катамарана- то си е цяла тема. Превентъри, генакери, сдвоени генои... Ще е интересно...
          https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

          Коментар


          • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

            Като сте почнали с термини и аз да си обогатя малко морската култура. Каква е разликата между кутер (или катър не знам как е по-правилно да се произнася) щаг и подвижен втори щаг? Кутер стъкмяването не е ли винаги с две предни ветрила, като това на снимката?
            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sailing-039.jpg
Прегледи:1
Размер:372.4 КБ
ID:5646409

            А какво представляват сдвоените генои?
            Последно редактирано от divein; 05-03-15, 16:06. Причина: допълване

            Коментар


            • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

              Това с двойния щаг и на мен ми се губи,сложиш ли го си става кьтьр риг,а вече дали е подвижен или не друг вьпрос,на него задьлжително бих носил и стакселче.

              сдвоена геноа са си реално 2 различни генои на 2 различни форщага на носа на лодката които са през една педя.Катамарана няма как да му отпуснеш грота напьлно на попьтен и за да не го метне сама си носиш 2 генои на носа - и по-лесно се работи с тях,и се прибират по-бьрзо при шквал и са по-малки като платна,а и се отварят като за попьтен.Може и с мальк спинакер ма не знам дали имат.



              TOYOTA SEQUOIA ‘11
              W140 S420 '99

              Коментар


              • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                Айдеее, започна се!
                С уговорката, че ше я карам малко "махленската" и няма да съм съвсем по книжка /има енциклопедии за хората които им се втелява, аз съм прост моряк/-

                Cutter rig- или кътър риг е показаната на снимката лодка. Два перманентни форщага на които се носят платна. Това на снимката има и гик на вътрешния щаг. Аз съм много против гикове пред мачтата /като изтърве автопилота докато си отпред, и тръгне за фордевинт тоя гик със 100 километра в час.../ става интересно.

                Аз на лодки като Ойстера по-горе им викам "слоп"- има си вътрешен щаг, но в повечето време е махнат за да е лесно с поворотите. На този гол щаг се носи стаксел.
                На силно време платната трябва да са ниско, с изрязана долна шкаторина /тоя предния гик да е вирнат нагоре/ и близо до мачтата. И заради случаи на излезли предни шкаторини от ролрифовата релса на зверовито време, ракси на гол щаг е по-добре. Точно там му е силата на кътър рига.

                Мачта, която има вътрешен щаг но не е правен да носи платно на него, не е кътър риг /според мен/.

                Сдвоени генои се виждат най-често на места като Гобралтар, Панама, Хавай... Все местаа където те чакат хиледи мили на попътен. Това са 2 генои с обща предна шкаторина. Идеята е да можеш да извадиш 2 генои на пълен попътен от двете страни на лодката. Спинакерите са хубаво нещо, ако има кой да го носи внимателно, и да го сваля на пожар при идване на шквала /по тропиците думкат шквалове по 10 на ден/.

                Спинакер се държи сух, торбата му заема място. В повечето семейни лодки нито имаш екипаж за бързо сваляне, нито те гонят мераци да танцуваш на носа в 3 сутринта, нито имаш място за торбата със спинакера, пък за сух да не говорим...
                Красотата на сдвоената геноа е, че си ги навиваш двете заедно и едновременно на рол рифа. Сам за 20 секунди. Ако на релсата на рол рифа има два улея/цепки или както там купешки му се вика на furling foil grooves, и имаш и 2 работещи фала, можеш и да не си играеш със шевната машина- просто си вдигаш другата геноа на обратния халс.

                А, е брата е показал- първата снимка е с 2 форщага и 2 генои, втората е един щаг, и 2 генои зашити заедно.

                И брато, на баба ти шишарката- сложиш ли на Ойстера щага си е slop with removable inner forestay!
                https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                Коментар


                • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                  АЗ не ги разбирам,само ги карам
                  TOYOTA SEQUOIA ‘11
                  W140 S420 '99

                  Коментар


                  • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                    Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                    ....Ако на релсата на рол рифа има два улея/цепки ...
                    Има ли такива (по наше време рифоването ставаше с въженца - откакто не се занимавам с ветроходство съм оттървал технологиите )?
                    И не се ли отслабва системата - да 'изплюва'/поддава лентата между двата улея и от там да оттърве шкаторината?
                    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                    Коментар


                    • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                      Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                      Има ли такива (по наше време рифоването ставаше с въженца - откакто не се занимавам с ветроходство съм оттървал технологиите )?
                      И не се ли отслабва системата - да 'изплюва'/поддава лентата между двата улея и от там да оттърве шкаторината?
                      Аз и с 3 сьм виждал и проблеми няма ако е натегнат фала.Плюсовете са,че можеш да ги навиваш двете заедно,но пьк за да я качиш едната трябва да развиеш другата.

                      Иначе от тук до Хавай дебнем една или той ни дебне де,че да я качи на кораб е малко над двойно на наша цена.Не я знам дали е с двоен жлеб,но ако не е се взима един круизинг спинакер на старо за около 600-700 долара и само с него ще мине 4000 километра,нейните платна може и да не ги пипнем.
                      TOYOTA SEQUOIA ‘11
                      W140 S420 '99

                      Коментар


                      • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                        http://www.harken.com/productcategory.aspx?taxid=534На, че и снимка има. Правени са за ония ненормалните дето по състезанията вдигат едната преди да свалят другата /нали се налага рифоване, ама да въртиш рола и си губи формата, а да оставиш щага гол значи да биеш тъпана в музиката зук последен/.
                        https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                        Коментар


                        • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                          http://www.seldenmast.com/en/product...rlex_304s.html

                          Или тоя линк



                          Харкен

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:carbo-foil_port-stbd-lg.gif
Прегледи:1
Размер:19.1 КБ
ID:5646423

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:carbo-foil_raise-sail-lg.jpg
Прегледи:1
Размер:79.8 КБ
ID:5646424

                          На 45 фута лодка чисто ново платно се вдига от сам човек като ти откаже мотора,ПРОБВАНО,двама вдигат втората геноа и на попьтен ако искаш.
                          Последно редактирано от BENZBOSS; 05-03-15, 18:00.
                          TOYOTA SEQUOIA ‘11
                          W140 S420 '99

                          Коментар


                          • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                            Малко са с въженца за рифоването вече. На 18-20 метра лодка, с 24волта двускоростни лебедки, ако не са разхвърляли утките и лебедките на майната си, и събарям двете платна до нула за 30 секунди.Преди 2 месеца на пълен попътен с 20 възла на 15 метра лодка, и с два гика вързани да не мърдат, имах човек зад борда. От спящ долу до гола мачта /и аз почти гол де/ ми отне по малко от 45 секунди. Което не попречи да загубим от погледа ония пишман плувец. Средния размер лодки се покачи доста последните 20 години. Повечето ги карат 2-4 души. И като сметнеш и шкваловете, и момата тъкмо си е лакирал ноктенцата... а ти сложат рифщерти, а се е омазало зверски...Ааа, и за да не остане някой с впечатление, че технологиите са цветя и рози, само ще добавя, че и най-добрите технологии в комбинация с инжинерин води до "ей, ако го знам кой е тоя, ръчичките ще му счупя!". Електрическия рол риф има копче на десен борд само, лява електрическа лебедка има копче само на ляв борд- 3 метра дистанция и балетни стойки. Инжинерина си е инжинерин, технологиите само го объркват!
                            Последно редактирано от NIKSD; 05-03-15, 18:09.
                            https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                            Коментар


                            • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                              Технологиите са хубаво нещо - сложили ми тьч скрийн екран на автопилота,заваля малко,почна да се стича от гика вьрху екрана и автото 'фана кьра,3 капки в дясно.........ако капките уцелят единицата ОК ма все целеха десятката.

                              Иначе в офиса е страшна идея,некой ГЕНИЙ го е измислил,но в морето го карам с капак на екрана,да не ме разхожда дьжда из моретата.


                              При рифоването най-добре е елктрическата лебедка или няколко такива,рифовьл сьм грот и на 40 вьзла попьтно.
                              Последно редактирано от BENZBOSS; 05-03-15, 18:46.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар


                              • От: Професионални въпроси към BENZBOSS и NIKSD

                                Хахахаха . Рекох да изчета к'во - що и като се зачетох ... по едно време си викам "бе, аз що съм влязъл в чуждоезичния форум", пък то кО? Нье!
                                Момчета, сори за спама, ама не се стърпях . Сега съм се ВФанал и ги уча всичките тия думички, белким откина и аз в това пусто ветроходство...
                                Ако не свършва добре, значи не е свършило!
                                0888 315 794
                                LZ1UPI
                                A1 (Rh+)

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X