Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
    Видях тая особеност, но там където гледах предлагат само тоя вид.
    Друг е въпросът, че и CC би свършил работа - X диода * Y милиампера на диод = Z тока.
    Това не ми стана ясно много.
    Ползвам лента 9,6 вата/метър Представлява серии от 3 диода и резистор последователно свързани.

    Видях предлаганите захранвания, но те регулират по ток. Не знам за 5 м. лента кое ще ми върши работа. Нужно ми е да свети примерно от 30 до 80% силно.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Това не ми с
      Свърже едната лента към акумулатора на колата през някакъв ампермер, виж колко ток лапа и това ти е максимума. Колата загасена, разбира се.
      Иначе 9.6 вата / 12 волта = 0.8А за пълна мощност. Тоест за 1 метър ти трябва нещо, което регулира от 80 до 800 милиампера. ДОлната граница е малко измукана от пръстите, не знам дали точно толкова ти е 20%.
      Губиш малко КПД, но ако това не те притеснява, друг проблем няма.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Това не ми стана ясно много.
        Ползвам лента 9,6 вата/метър Представлява серии от 3 диода и резистор последователно свързани.

        Видях предлаганите захранвания, но те регулират по ток. Не знам за 5 м. лента кое ще ми върши работа. Нужно ми е да свети примерно от 30 до 80% силно.
        Колко диода на метър е лентата?
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
          Колко диода на метър е лентата?
          IP20 / SMD3528/120-Warm White LED 9.6 вата/м. 12 120 бр. топло бял.

          П.П. Оказа се, че светодиодите започват съвсем леко да засветват при 9,7 волта подадени на 1 м. лента. При 12 в. консумират около 170 м.а. /0,17А/ При 14 в. колкото максимум подадох на лентата от стабилизиран токоизправител консумацията на 1 м. лента е 400 ма /0,4А/.
          За цялото пано ще вложа около 5,3 м. от тази лента. Може да се окаже няколко см повече или по-малко.
          Не знам какво да правя, моля Ви помагайте.
          Последно редактирано от s_s1; 13-02-14, 12:40. Причина: допълнение на замерванията
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            Тая лента е с доста скромни характеристики, да не кажа нещо повече. Даже от това, дето са написали на сайта е накъде 50lm/W, което към днешна дата е смешна история. А то със сигурност е и леко понапомпано.

            Както и да е де. 120 диода на метър значи 40 групи от по 3 диода. Работи на 12 волта тоест ток около 700mA те устройва. Обаче захранването трябва да поддържа и въпросното напрежение от 12 волта.

            Значи, за един метър лента:
            1. Взимаш едно PCD-16-350.
            2. Прекъсваш лентата по средата, и връзваш 2-те половини последователно, за да докараш напрежението на 24 волта, че това поддържа въпросния модел. Така лентата ще ти дава около 8.5 вата на пълна мощност, от които едни 20% ще се губят в резисторите.

            Ако метрите са повече - ще трябва да кажеш колко точно са, за да съм по-конкретен какво точно ти трябва.

            ...и пак - въпросната лента е смешна като характеристики. Имай го предвид. Аз оферти под 80 лумена на ват въобще не гледам, а ако са под 90-100 за топло бяло са ми назад в списъка, освен ако не са CRI 90 или имат някакви други специфични качества, дето да си струват компромиса.


            ПП: същото захранване, с 3 последователно свързани ленти ще даде 12,6 вата, а с 4 последователно свързани - 16.8 вата. ...Евентуално. С 3 е сигурно че ще работи, с 4 е на границата.

            Това, дето ще постигнеш с тия 5 метра лента, ше го постигнеш с по-малко от метър от цитираната от мен по-горе в темата. И ще имаш ефективност около 100 лумена на ват, а не тая смешка, дето си решил да ползваш по незнайни за мен причини.
            Последно редактирано от sparkybg; 13-02-14, 11:47.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              Значи обяснявам подробно степ бай степ.

              Някога на тавана в хола сложих Гкартон. По периферията разположих 10 бр MR 16 20W/12v. В средата на тавана имам очертан правоъгълник с дължина 5,5 м.
              Този правоъгълник тъмнееше на фона на останалия таван и му сложих кръгъл плафон с 2 лампи по 54w-криптон.
              Преди 4-5 г. през 2009 или 2010 г. замених халогенните лампи с по 4 светодиода по 1 ват вс. Останаха със старото захранване от 2 105 ватови обикновени /50Хз/ трафа заради ключа.
              Сега отново боядисвам и в този правоъгълник в средата на тавана на мястото на стиропорения ъглов профил слагам алуминиев профил с място за ЛЕД лента и прозрачно разсейващо светлината капаче. За да не свети прекалено силно лентата трябва също да мога да намалявам с останалото осветление.

              Ако не мога да намеря димируемо захранване за тази лента ще сложа изправител на стария траф с някакъв електр. кондензатор.
              Това е по-пълното обяснение.
              Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

              "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

              Коментар


              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                Ако не мога да намеря димируемо захранване за тази лента ще сложа изправител на стария траф с някакъв електр. кондензатор.
                Да, ама тая схема няма да работи добре върху диоди. В смисъл - няма да димира както очакваш, а диодите до димиране на 50% ще си светят с пълна сила, а после на димиране 30-40 % вече ще са изгаснали тотално, като в интервала на димиране ще започнат и да трептят гадно.

                Та, трябва така да организираш лентите като свързване последователно, че да влезеш в спецификациите на въпросните димируеми захранвания, и като напрежение, и като ток. Тоест, последователно можеш да вържеш 2,3,или 4 сегмента (примерно 4 x 1.4m ти дават точно 5.6 метра.). Това става лесно - просто на всеки 1.3 - 1.4м прекъсваш лентата и минуса на единия сегмент връзваш с плюса на другия. Даже не е нужно да прекъсваш самата лента, а само пистите върху нея. После взимаш съответното захранване, което ти посочих и му връзваш плюса към плюса на първия сегмент и минуса към минуса на последния сегмент. Така въпросните 5.6 метра лента ще работят на 48V, 0.35A, което ти е 16.8 вата, или за тая лента около 800 лумена общо. За да работи въпросната схема обаче, един сегмент от лентата при 12 волта трябва да харчи минимум 350мА, иначе напрежението скача и захранването ще изключи по напрежение, защото е ограничено до 48 волта. Ако това се случи, вместо 4 сегмента ще трябва да натъкмиш 2 или 3. Просто захранването иска консуматор, който консумира 350мА при напрежение между 24 и 48 волта.

                Не мога да ти гарантирам обаче на 100% че схемата ще сработи и ще димира надебдно в целия обхват. В най-лошия случай може да се наложи да шунтираш резисторите върху лентата с тънки жички и тогава ще работи със сигурност.

                Просто лентите са неудобни за димиране по ток, заради резисторите върху тях. Удобни са за димиране с PWM (тоест, захранването да пуска и спира 12-те волта с различно съотношение пуснато/спряно, примерно с 400-1000 херца), ама пък такива точно захранвания за ленти не знам дали някой изобщо произвежда. Иначе както сам си забелязал, лентата изобщо свети на между 9 и 12 волта, тоест цялото димиране трябва да е "сгънато" в тоя диапазон, ако ще се димира по напрежение.

                ...и най-накрая - цялото това ще дава едни 30-40 лумена за ват, което си е съизмеримо със ефективността на обикновена халогенка. Само ще живее по-дълго от нея.

                ПП: Ако съдя по това:
                П.П. Оказа се, че светодиодите започват съвсем леко да засветват при 9,7 волта подадени на 1 м. лента. При 12 в. консумират около 170 м.а. /0,17А/ При 14 в. колкото максимум подадох на лентата от стабилизиран токоизправител консумацията на 1 м. лента е 400 ма /0,4А/.
                За цялото пано ще вложа около 5,3 м. от тази лента. Може да се окаже няколко см повече или по-малко.
                Не знам какво да правя, моля Ви помагайте.

                ...друг избор освен 3 сегмента нямаш. Значи, купуваш въпросното захранване (pcd-16-350), делиш лентата на 3 последователни еднакви сегмента (с еднакъв брой секции от по 3 диода), и връзваш както съм казал по-горе. Така би трябвало да работи в целия обхват на димиране и пълната мощност ще е около 13 вата и ще дава около 600-800 лумена.
                Последно редактирано от sparkybg; 13-02-14, 13:53.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  Пробвах лентата при 14 волта свети отоко 4-6 мин и достигна темп около 35-40 С /това на пипане с ръка съвсем гьотере "замерване"/ и си мисля, че така няма да изгори. При 13,85 в. тока е 0,35 А.
                  Ако общо 5,3 метра лента я разделя на 3 части и ги вържа последователно и захраня с pcd-16-350 ще се получи около 41,55 в., мощността ще бъде около 14,5 вата, нали така?
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    4-6 минути не са критерии. Виж 40-60 минути е по-реалистично. Загряване до към 60-65 градуса е приемливо. При положение че ще са в профил, би трябвало да няма проблем.

                    За другото - да. На пълна мощност ще е 41.55V и 350мА. На 10% ще някъде около 28-32 волта и 35мА. Всичките тия режими влизат в режимите на захранването, и би трябвало да няма проблем. Това при студена. При загряла волтажите падат малко. Ще е примерно нещо към 38-39 волта и 350мА.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      Нещо, много сложно взе да става. Аз си взех изправители и ШИМове и нямам проблеми. Повече от година. Ползвам лента 14.4Вата на метър на 12Волта.
                      Максималната дължина на един клон е 5м. Имам и в ал.профил и без.

                      Коментар


                      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                        Нещо, много сложно взе да става. Аз си взех изправители и ШИМове и нямам проблеми. Повече от година. Ползвам лента 14.4Вата на метър на 12Волта.
                        Максималната дължина на един клон е 5м. Имам и в ал.профил и без.
                        "Сложното" е димирането от ключ с триак на лента, дето не е правена за такова димиране и за такова захранване.

                        А "сложното" - малко като се позамислиш не е хич сложно - захранване, 3 ленти и 4 кабела, 2 от които дълги по сантиметър.

                        Виж ако трябваше да си изкорми тавана и да прави всичко от нула, работата е друга. Аз вкъщи в дневната също нямам опция за димирането без да правя половин основен ремонт. Но пък и никога не съм изпитвал нужда от такова. Пък и въпросното с триак никога не ме е кефело особено. Технология от времена, когато друго не е имало.

                        ПП: И впрочем, и твойта лента не е върха на сладоледа с 60-65 лумена на ват.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          [QUOTE=sparkybg;2426704
                          ПП: И впрочем, и твойта лента не е върха на сладоледа с 60-65 лумена на ват.[/QUOTE]

                          Ама въобще не ми е интересно колко точно са лумените спрямо ватовете. С 3.5метра в хола ми е ден, а и мога да ги намалявам плавно до нула, без да ставам от дивана. Както и да ги паля и гася.

                          Коментар


                          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                            Ама въобще не ми е интересно колко точно са лумените спрямо ватовете. С 3.5метра в хола ми е ден
                            ...което е 50 вата въху лентите и 40 върху диодите. С по-модерни диоди същото щеше да постигнеш с 30 вата, ако не и 25. Това го казвам само с цел да се знае какво има в момента на пазара. До преди 2 месеца и аз не знаех че толкова са надобрели.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              ...което е 50 вата въху лентите и 40 върху диодите. С по-модерни диоди същото щеше да постигнеш с 30 вата, ако не и 25. Това го казвам само с цел да се знае какво има в момента на пазара. До преди 2 месеца и аз не знаех че толкова са надобрели.
                              Знам ли, ама свети леко повече от предишните 3х100 халогенки. А и не си променя цветната температура при намаляване на интензитета.

                              Коментар


                              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                                Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                                Пробвах лентата при 14 волта свети отоко 4-6 мин и достигна темп около 35-40 С /това на пипане с ръка съвсем гьотере "замерване"/ и си мисля, че ...
                                Не знам с какво отопление си, но ако не си с климатик, имай едно наум, че горе при светодиодите температурата ще е с някой и друг градус повече. Знам, че го знаеш, ама е подробност, която лесно се пропуска. Та не прекалявай с напреженията, да не ти играе някоя лоша шега.
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X