Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Дори да има директни заместители, най-малкото ще трябва да сменяш кабели. А и ако са маркови ще те боли глава от цената - заместител на T8 на OSRAM е над 100 кинта бройката, и то май много над. Единствения начин да ти излезе на човешка цена е да преработваш. Ако искаш да свети и нагоре нужната мощност се вдига - трябва да слагаш диоди насочени и нагоре и надолу.

    При 58-9см тяло имаш бол място за захранвания и прочие. Като цена на консумативи ще ти излезе някъде около 100-150лв всичко, на тяло. Ако не слагаш профили на LED лентите и има къде да ги залепиш за да се охлаждат - по-малко (лентата е 8лв метъра, профила е 12лв метъра) И светят по-различно, поне тия, дето аз ползвам. В смисъл - малко по-студени са от 3000к пура. Вероятно са нещо като 3200-3500к.

    За друго преработване - Stas спомена колега от форума - питай го. Човека с това си изкарва хляба. Хем няма да се занимаваш лично, хем и цвят и лумени ще ти докарат каквото искаш. А предполагам могат да ти ги направят димируеми - при диодите това е лесно.

    ПП: Ако преработваш - сложно не е, ако с ленти. Купуваш захранване и го свързваш с лентата. Общо е за всички. Захранвания има с размер близък до тоя на стандартен електронен баласт на OSRAM. 40 ватово захранване е нещо като 20-30лв. В смисъл, жиците са наполовина на жиците при пури. При мен свърших работа за половин час, но тялото ми е удобно за такива интервенции.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • #77
      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      Дори да има директни заместители, най-малкото ще трябва да сменяш кабели. А и ако са маркови ще те боли глава от цената - заместител на T8 на OSRAM е над 100 кинта бройката, и то май много над. Единствения начин да ти излезе на човешка цена е да преработваш. Ако искаш да свети и нагоре нужната мощност се вдига - трябва да слагаш диоди насочени и нагоре и надолу.

      При 58-9см тяло имаш бол място за захранвания и прочие. Като цена на консумативи ще ти излезе някъде около 100-150лв всичко, на тяло. Ако не слагаш профили на LED лентите и има къде да ги залепиш за да се охлаждат - по-малко (лентата е 8лв метъра, профила е 12лв метъра) И светят по-различно, поне тия, дето аз ползвам. В смисъл - малко по-студени са от 3000к пура. Вероятно са нещо като 3200-3500к.

      За друго преработване - Stas спомена колега от форума - питай го. Човека с това си изкарва хляба. Хем няма да се занимаваш лично, хем и цвят и лумени ще ти докарат каквото искаш. А предполагам могат да ти ги направят димируеми - при диодите това е лесно.

      ПП: Ако преработваш - сложно не е, ако с ленти. Купуваш захранване и го свързваш с лентата. Общо е за всички. Захранвания има с размер близък до тоя на стандартен електронен баласт на OSRAM. 40 ватово захранване е нещо като 20-30лв. В смисъл, жиците са наполовина на жиците при пури. При мен свърших работа за половин час, но тялото ми е удобно за такива интервенции.
      Може ли да дадеш линк за тези ленти и охлаждане. Не разбрах имат ли матово покритие диодите, за да не заслепяват?
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #78
        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        Търсиш "твърда LED лента", и ще ти излязат резултати. Прябва ти тая със 72 диода на метър. Диодите са "5630". Продвата се на метър. Виж снимката по-горе (пост 63).
        Търговски линкове няма как да дам. Последно поръчах от "еуро-лед(точка)нет" (на латиница) заедно със захранвания и прочие. Цените са им добри. Други юнаци се опитаха да ми продават лентата на почти двойна цена - за щастие купих само една. Разлика - никаква.

        За лентата има и профили най-различни - кеф ти матови, кеф ти прозрачни, широки, тесни, обли, ъглови, двойни, тройни и т.н. Има и фикусиращи дори - то разликата е само в стъклото.
        Конкретно, аз взех такива, защото точно тая лента лентата влиза плътно в каналчето и нищо повече не правиш:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:9984-500x500.jpg
Прегледи:1
Размер:15.1 КБ
ID:5551617

        Тоя профил също го има и с прозрачно стъкло, и с фокусиращо (последното обаче в момента не мога да го намеря). Аз пластмасата обаче в стаята си не ползвам. Ползвам в банята над огледалото.

        Лента + профил + 25 вата захранване излиза примерно 30 и малко лева. Ако искаш да живеят съвсем дълго, взимаш 2 ленти, пускаш ги на 11 волта, и хем ефективността им се повишава, хем работят по-студени, съответно забравяш за смяна до пенсия, поне на теория. В момента в стаята ми (температура около 22-25 градуса) работят на около 55-60 градуса като загреят. В банята профила е лепнат за стената и шанс да загреят нямат никакъв. Малките захранвания (тия с мрежа на дупки за капак) могат да се регулират от 10 и малко до към 13 волта и са удобни да си регулираш осветеността.

        Изобщо - супер проста система. И свети наистина. Чак да не повярва човек.
        Последно редактирано от sparkybg; 07-01-14, 15:56.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • #79
          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          Имам готови шини на 220V на 600мм/9W, 900mm/10W, 1200mm/25W и 1500мм/30W. Цветна температура 4500К и 2700К. Лесни за монтаж и с възможност да се правят светещи канали с по-голяма дължина. Могат да се монтират почти навсякъде. Производство на NVC са, което значи отлично качество и добра цена.
          Имам и лента 60 диода 5050 на метър , което е 14,4W/m . Профили има турски и италиански.
          Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

          Коментар


          • #80
            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            T8 на 2700 - 3500 имаш ли? В сайта гледам само 4500 - 6000.

            Между другото, преди половин час сложих втората лента - съвсем уверено мога да кажа че две ленти по метър заместват 2X36W OSRAM трифосфорни пури с електронен баласт от същата фирма. Да видим колко ще живеят... Дават им 2200 лумена на бройка, и вероятно не е много далеч от истината - на пурите им дават 3350 лимена на бройка, но диодите светят само надолу, докато пурите се самозасенчват като са в тяло. CRI-то също е добро. Червените цветове са с една идея по-слаби, но нищо повече - светлината е мека и не дразни.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #81
              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              T8 на 2700 - 3500 имаш ли? В сайта гледам само 4500 - 6000.
              Дребни бройки имам. В количества не ги внасям поради малкото търсене.
              Т5 пък не внасям на 6000К по същата причина.
              Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

              Коментар


              • #82
                От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                Е то на мен дребни бройки ми трябват . Имаш ЛС.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #83
                  От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
                  Имам готови шини на 220V на 600мм/9W, 900mm/10W, 1200mm/25W и 1500мм/30W. Цветна температура 4500К и 2700К. Лесни за монтаж и с възможност да се правят светещи канали с по-голяма дължина. Могат да се монтират почти навсякъде. Производство на NVC са, което значи отлично качество и добра цена.
                  Имам и лента 60 диода 5050 на метър , което е 14,4W/m . Профили има турски и италиански.
                  Има ли ги в сайта ти, че ми се иска да ги видя на снимка.
                  Кухнята ми е малко тъмна и ми се иска нещо да залепя на дъното на шкафчеттата да свети към мивката и плота.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #84
                    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    T8 на 2700 - 3500 имаш ли? В сайта гледам само 4500 - 6000.

                    Между другото, преди половин час сложих втората лента - съвсем уверено мога да кажа че две ленти по метър заместват 2X36W OSRAM трифосфорни пури с електронен баласт от същата фирма. Да видим колко ще живеят... Дават им 2200 лумена на бройка, и вероятно не е много далеч от истината - на пурите им дават 3350 лимена на бройка, но диодите светят само надолу, докато пурите се самозасенчват като са в тяло. CRI-то също е добро. Червените цветове са с една идея по-слаби, но нищо повече - светлината е мека и не дразни.
                    Интересно е какъв ще е живота на светодиодните осветители. За разлика от стандартните светодиоди, които са с директно излъчване на светлина и на практика са почти "безсмъртни", при белите има вторична луминесценция. Като поостарее луминифора, е логично да падне интензитетът светодиода...
                    Не чета коментари и не отговарям на такива.

                    И коментаторите...

                    Коментар


                    • #85
                      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                      Интересно е какъв ще е живота на светодиодните осветители. За разлика от стандартните светодиоди, които са с директно излъчване на светлина и на практика са почти "безсмъртни", при белите има вторична луминесценция. Като поостарее луминифора, е логично да падне интензитетът светодиода...
                      Еми, ще се разбере. Лошото е че нямам светломер, иначе бих измерил конкретни стойности сега, за да ги сравним с примерно след няколко месеца. Той и кристала им старее, та ефекта предполагам е сборен от двете. Светят практически по 7-8 часа на денонощие сега, та ако има сериозни кусури предполагам ще си проличат бързо.

                      Впрочем, купих от 3 различни търговеца, и нямат видима разлика помежду си в цвета и силата на светене. Или всичките са от една партида (един вносител), или диодите са с прилично качество или разделени на достатъчно бинове за да са достатъчно еднакви.

                      Като поостарее луминофора предполагам ще си сменят и цвета. Имам едно парченце от 3 диода, дето останаха от едната лента и надали ще го сложа някъде, та след време поне ще мога да сравня как са светили като нови.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • #86
                        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        Днес си получих LED пурата от колегата rusev - тотална лесниния, монтирах я за 5 минути - само трябваше да разкача дросела за старата. В моите очи лумниесцентното осветление умря!
                        9 ватовата пура си свети съвсем истински - колкото 18 ватова трифосфорна пура, че и отгоре. Само е малко по-студена - вероятно нещо като 3000-3500К. Още едно потвърждение че LED-овете вече са си съвсем реална алтернатива на всичко останало, включително и като цена - луминесцентна пура+електронен дросел на OSRAM даже е по-скъпо, а като се има предвид че и харчи 2 пъти повече, чуденката в кое е по-добре да се инвестира вече никаква я няма.

                        Явно LED индустрията за 1-2 години е надобряла с много.

                        Заедно с пурата за проба получих и разни варианти на алуминиеви платки с диоди, със все драйверчетата за 220 волта за тях. Светят! Вадят истински лумени, и CRI-то им е съвсем човешко. Макар да са ми студени за вкъщи (4500К), за работно или офис осветление са перфектни. Още от сега сещам къде ще завря едната. Форми и размери - най-разнообразни. А аз чакам с нетърпение да внесе и 2700-3000К, та да елиминирам болшинството CFL вкъщи, където предимството им ще е още по-изявено - ако енергоспестяващата е в тяло, ефективността и пада с много, а те и без друго не са от най ефективните - 22W OSRAM e 1300 лумена. 6-10 вата диоди ще я направят смешна - от тия 1300 лумена половината се губят в тялото и от самозасенчване.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • #87
                          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Днес си получих LED пурата от колегата rusev - тотална лесниния, монтирах я за 5 минути - само трябваше да разкача дросела за старата. В моите очи лумниесцентното осветление умря...
                          Това беше гадно и дразнещо. Трябваше поне някоя снимка да сложиш, да видим и ние за какво става въпрос.
                          Сега трябва да се самобаннеш за безпричинно дразнене на читателите...
                          Не чета коментари и не отговарям на такива.

                          И коментаторите...

                          Коментар


                          • #88
                            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Тя няма какво толкова да се снима. Алуминиев профил, отпред с пластмаса (която на снимките я няма - мяхнах я, защото тялото ми си има разсейваща такава), диоди върху алуминиева платка, вкарани в профила, и отзад някаква електроника, пак набутана в профила - ня можах да я видя - бяха натъпкали със силикон вътре.

                            Това е на "мускули: със 7W лента в профил с разсейвател, над огледалото (горе съм снимал профила и лентата):
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232042.jpg
Прегледи:1
Размер:121.1 КБ
ID:5552141
                            свети добре, но го монтирах 3 часа - лентата е 12 волтова - трябваше да набутам захранване зад бойлера и да прекарвам жици.

                            Това е с включена и 9 ватовата пура:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232057.jpg
Прегледи:1
Размер:141.1 КБ
ID:5552142
                            Монтаж - 5 минути, а може и по-малко - ако сте с обикновен индуктивен дросел, маха се единствено стартера и пурата просто се слага на мястото на старата. Аз понеже бях с електронен, трябваше да разместя някоя и друга жица.

                            Жалки опити за снимане как свети:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232225.jpg
Прегледи:1
Размер:91.5 КБ
ID:5552143
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232232.jpg
Прегледи:1
Размер:62.7 КБ
ID:5552144
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232235.jpg
Прегледи:1
Размер:99.2 КБ
ID:5552145

                            И с отворено тяло:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232307.jpg
Прегледи:1
Размер:87.1 КБ
ID:5552146

                            И какво представлява пурата:
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232325.jpg
Прегледи:1
Размер:153.3 КБ
ID:5552147
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232332.jpg
Прегледи:1
Размер:160.1 КБ
ID:5552148
                            Пак да повторя - "фабрично" отпред е пластмаса, в моя случай матова. На мен просто не ми трябва и я махнах.

                            В общ план (естествено - мързи ме да свляма тялото за да демонтирам баласта за старата):
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232345.jpg
Прегледи:1
Размер:101.0 КБ
ID:5552149
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20140109_232432.jpg
Прегледи:1
Размер:70.1 КБ
ID:5552150

                            Сори за "качеството", ама телефона толкова си може. Първите 2 снимки са на ISO100 и с баланс на бялото като за флуоресцентна лампа. Апарата, дето наистина може да снима беше с паднала батерия. В действителност цветовете са малко по-студени. Ама малко. Както и горе писах - вероятно нещо като 3200-3500К, без да претендирам за прецизност в преценката. Като цветна температура май е най-близо до последната снимка, макар и не съвсем - маааалко по-топло е.

                            ПП: На снимките не си личи добре, но в банята е доста светло. И най-важното - не заприличваш на зомби като под светлината на някои евтини китайски творения от всякакъв вид. Съвсем си е сравнимо с читава трифосфорна пура, и като CRI, и като сила на светене. Само мощността е наполовина.
                            Последно редактирано от sparkybg; 09-01-14, 23:02.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #89
                              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              Благодаря за снимките. По тях е трудно да се оцени кое как свети, а и е голяма занимавка да се направата така, че разликите между отделните източници да са ясно видими.
                              Нещо не ми се изясни - светодиодната "пура" не се ли захранва директно от 220 тока? Ако да, каква е функцията на дросела?
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • #90
                                От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                                Да, направо от 220. В единия и край на кое да е от крачетата са пуска фазата, в другия край - нулата. Това е едната схема на връзване. Дросела на снимките е остатък от старата пура. Не е свързан. Просто ме мързи да го махам - трабва да свалям тялото.

                                Другата схема - ако дросела е магнитен, всичко си остава като на обикновена пура, само се маха стартера и на мястото на старата пура се слага новата пура, без никакво друго преправяне. Драйвера на това работи на 90-240 волта, консумацията е наполовина и магнитния дросел не пречи - ефекта от него е че електрониката работи на по-ниско напрежение - примерно 120-180 волта.

                                На снимка разликата между отделните източници може да се види само ако всичките са пуснати и на обща снимка. Иначе почти няма начин.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X