Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Спарки, като гледах каталога на 2R, ми се появи въпроса за LED трансформаторите , които се предлагат.
    Това необходим елемент ли е за захранването на една светодиодна лента, или каквито и да е 12 V могат да я запалят?
    И друго - останах с впечатление, че точно такова захранване си използвал и ти.
    Какви са му размерите?

    Коментар


    • #92
      От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
      Спарки, като гледах каталога на 2R, ми се появи въпроса за LED трансформаторите , които се предлагат.
      Това необходим елемент ли е за захранването на една светодиодна лента, или каквито и да е 12 V могат да я запалят?
      И друго - останах с впечатление, че точно такова захранване си използвал и ти.
      Какви са му размерите?
      Варианти много:
      1. Лента/платка/пура/крушка на DC 12V - тогава и трябва DC захранване на 12 волта - моите ленти са такива
      2. Лента/платка/пура/прушка на някакъв ток (обикновено 300, 350, 700, 1050... милиампера) - тогава и трябва LED драйвер за съответния ток, който да може да вдигне и достатъчно напрежение в зависимост от по колко последователно свързани диоди са групите по лентата/платката. На тоя принцип са и платките, които ми прати rusev - дойдоха си и с драйверчетата. за тяха, на 220 волта. Болшинството платки са така.
      3. Лента/платка/пура/крушка на 220V - директно в контакта.
      4. Има разни заместители на халогенки на 12 волта - обикновено приемат и прав и променлив ток - просто се свързват на мястото на халогенката.

      Конкретно при мен:
      - на лентите им трябва DC12V захранване (цена 10-15лв за метър лента)
      - на пурата не и трябва нищо - директно към 220
      - платките си дойдоха с драйверчета - тоест и те директно на 220. Драйвера прави каквото трябва.

      За моите ленти ползвах 45 ватово захранване за двете. Цена - 12-20лв. Размери има най-различни, в зависимост от това какво ти трябва на теб. На мен ми трябваше дълго и тънко, и взех такова за външен монтаж (IP67) - само такова можех да побера в тялото. В банята - имах налично някакво 30 ватово, пак IP67. И на двете приблизителните размери са 250x30x20мм. Над бюрото ми купих обикновено 20 ватово - захранва около 10 вата лента. Размер - ориентировъчно кутия цигари - малко по-късо, но по-дебело от нея. Тия точно ги има навсякъде на цена 10-12 кинта. Предимството да не е IP67 е че има тример за напрежението и след монтаж можеш да си регулираш осветеността, ако светлината ти дойде много. Има ги във вариант от 20 до 500-600 вата. Най-различни марки. По принцип съм фен на MeanWell, но в случая е някакво безименно, а имам още 2 на V-TAC - щеше ми се да монтирам 4 ленти вместо 2, и да им намаля мощността наполовина (става като ги пуснеш на около 11 волта, вместо на 12) - така хем ще живеят много по-дълго, хем са още по-ефективни - примерно вместо 100 ,може да дадат 110-130 лумена на ват. Ама не се получи - в тялото няма достатъчно място за такова захранване. Бях се замислил даже да сложа 80 ватово захранване и да си направя някакво контролерче за регулация, и в моментите, в които ми трябва яко осветление, да пускам 4-те ленти на макс. 80 вата диоди са си сериозна работа - в стаята би станало слънчев ден. Ама засега нямам време да се занимавам.
      Последно редактирано от sparkybg; 10-01-14, 13:45.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #93
        От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        Хммм..
        Някаквата ми идея започва леко да се пооформя.
        Благодаря ти.

        Как избра размери от сайта на 2R ?

        Коментар


        • #94
          От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          Лентите не са ми от 2R. Горе покрай снимката съм написал и от къде са купени. Продават се на метър.

          От 2R ми е пурата и платките, които rusev ми прати да пробвам и да си кажа мнението. Платките още ги няма на сайта. Положително ми е мнението. Само чакам да внесе топли, и ще мъдря и с тях да заменя CFL-тата, които са в плафони.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #95
            От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            Вени,какъв сайт, какви размери?Отиваш на място,гледаш ,мислиш,питаш,обясняват и купуваш.Око да види ръка да пипне.
            Мисленето е труден и бавен процес и не се отдава на всеки.....
            Grand 3.1TD
            0898 620 306 Стоян

            Коментар


            • #96
              От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              Първоначално публикуван от ssspeed Преглед на мнение
              Вени,какъв сайт, какви размери?Отиваш на място,гледаш ,мислиш,питаш,обясняват и купуваш.Око да види ръка да пипне.
              Бе то си е тъй, ама като питам, нали трябва да питам компетентно?
              Де да знам какво да питам - тука е по-лесно - като си попитам малко, и ми се поизяснява какво да питам. И да разбирам какво ми отговарят и колко ме къпят..

              Коментар


              • #97
                От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                От 2R ми е пурата и платките, които rusev ми прати да пробвам и да си кажа мнението. Платките още ги няма на сайта. Положително ми е мнението. Само чакам да внесе топли, и ще мъдря и с тях да заменя CFL-тата, които са в плафони.
                Още едно въпросиране за светодиодните пури. Излъчването на светодиодите постоянно ли е - все едно са захранени с постоянен ток или е модулирано, например с ШИМ?
                Казано иначе, подходящи ли са за употреба около машини с въртящи се възли, без да предизвикват стробоскопични ефекти?
                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                И коментаторите...

                Коментар


                • #98
                  От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  С просто око трептене не се забелязва. Ако съдим по снимките обаче, леко трептене има. Не мога да кажа колко е съществено по отношение на стробоскопичения ефект. Ако имам време ще пробвам с дремела с подходящ прикачен инвентар. При платките мисля че трептене няма. Довечера ще премеря с осцилоскоп какво отива до диодите. При лентите с резистор твърдо няма трептене.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #99
                    От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    Вече съм и горд собственик на 12W диодна E27 крушка със SAMSUNG диоди. Направи смешна 15 ватовата CFL, на чието място я сложих - по добро CRI, и значително повече светлина. Вероятно 7-10 вата LED ще свети колкото 15W CFL.

                    Еми, и CFL умря. Вкъщи много скоро ще съм само на диоди.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      Стига си се фукал, де..
                      Казвай откъде.

                      Коментар


                      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Вече съм и горд собственик на 12W диодна E27 крушка със SAMSUNG диоди. Направи смешна 15 ватовата CFL, на чието място я сложих - по добро CRI, и значително повече светлина. Вероятно 7-10 вата LED ще свети колкото 15W CFL.

                        Еми, и CFL умря. Вкъщи много скоро ще съм само на диоди.
                        Кажи от къде, кои е модела и колко струва?

                        Коментар


                        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          Въпросната е V-TAC, със самсунг диоди, на 2700к. От онлайн магазина им. Има и с EPISTAR диоди, но не съм сравнявал, защото нямам такива. Мисля ще са близки. Евентуално спектъра им да се разлиава малко.

                          VT-1912 е модела. От същите има и димируеми, но малко по-скъпи (5-7лв.).

                          Направо си свети като 100 ватова обикновена крушка. Даже и на спектър го докарва.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Още една стая вкъши е напълно LED-ализирана. 4 COB-а VERO 10 на Bridgelux, 2700K, с CRI 90, 9.3W успешно заместиха 4x23W енергоспестяващи. Хем светят по-добре, хям и по-силно. Тавана е с едно идея по-тъмен, но всичко под него е с доста повече от една идея по-светло. Че и всичко придоби естествените си цветове.

                            В последствие реших че ще сложа по 2 диода, на половин мощност. Петното е по-голямо така и ефективността е още по-висока (предполагам нещо като 100-110 лумена на ват), а и ще живеят дълго и щастливо. С радиаторите, които избрах, (100х100х15мм, с 15 ребра) се закротват на около 50-52 градуса на радиатора, което значи някъде 55-60 градуса на кристалите им.

                            Цена: Диод - 13лв/брой, захранване - 13лв/брой, радиатор - 10лв/брой. И трите неща вероятно могат да се намерят и по-евтино поне с 20-ина процента.

                            По-късно ще постна и снимки.

                            ПП: Ето и снимките. Втората е без цветова корекция. Няма го гадния жълто-зелен оттенък като се снима под CFL.
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:LED1.JPG
Прегледи:1
Размер:175.3 КБ
ID:5560434
                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:LED2.JPG
Прегледи:1
Размер:171.5 КБ
ID:5560435
                            Последно редактирано от sparkybg; 03-02-14, 17:52.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                              С просто око трептене не се забелязва. Ако съдим по снимките обаче, леко трептене има. Не мога да кажа колко е съществено по отношение на стробоскопичения ефект. Ако имам време ще пробвам с дремела с подходящ прикачен инвентар. При платките мисля че трептене няма. Довечера ще премеря с осцилоскоп какво отива до диодите. При лентите с резистор твърдо няма трептене.
                              Остана ли ти време за тестове?
                              Не чета коментари и не отговарям на такива.

                              И коментаторите...

                              Коментар


                              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                                Спарки, гледам, че си се заел сериозно, та едно питане: обръщал ли си внимание накъде върви КПД на захранванията? Че напоследък ми минаха няколко през ръцете - от откровено диви китайци до уж поносимо европейски и много се изненадах, че КПД-то варира от около мартателските 50% на най-калпавите до към 65% на по-читавите и то много зависи в какъв режим работят. При по-високо входно напрежение (около номиналните 200V) и при товар под номиналния, може и надолу да падне.
                                Тия дни смятам да сменям коридорното осветление на LED, че от постоянно святкане и гасене нищо друго не издържа достатъчно дълго и вечно някъде има нещо изгоряло.
                                Тъй като изискванията са минимални, а шансовете да свети по цяла нощ (или по цял ден понякога) са повече от добри, се чудя дали да слагам импулсно или да му откова един тъп обикновен трансформатор и да го забравя? Е, вярно, като понамалее напрежението (а при мен пада до към 180 волта понякога ), ще светят по-слабо, но на кого му пука...
                                Някакви препоръки?

                                П.П. знам, че има датчици, ама за да ги разположа така, че да вършат работа, ще трябва да къртя, пък не ми се иска, поне засега.
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X