Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
    Знам ли, ама свети леко повече от предишните 3х100 халогенки. А и не си променя цветната температура при намаляване на интензитета.
    Еми, нормално. 3x100 халогенки са ти давали примерно 5000-7000 лумена. Само дето доволно голяма част от тях се губи от самозасенчване, светене не където трябва, при отразяването от рефлектора и т.н. За разлика от това, диода свети само в едното "полукълбо", при това най-силно в средните +/-30-40 градуса. Рефлектор в общия случай не му трябва, защото няма какво да отразява, и всичките ти примерно 3000 лумена на диодите отиват където им е мястото, тоест натам, накъдето си насочил диода. Това, заедно с по-голямата ефективност на диодите като нищо ти докарва отношение 1 към 10 като мощност за еднакво осветяване, ако се ползват модерни диоди. При теб явно е около 1/6 - 1/7.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
      Нещо, много сложно взе да става. Аз си взех изправители и ШИМове и нямам проблеми. Повече от година. Ползвам лента 14.4Вата на метър на 12Волта.
      Максималната дължина на един клон е 5м. Имам и в ал.профил и без.
      Може ли снимки?

      Аз ще пробвам този уйкенд моята система как ще работи с обикновен траф и изправяне и ако не ми хареса ще я преработвам.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
        Може ли снимки?

        Аз ще пробвам този уйкенд моята система как ще работи с обикновен траф и изправяне и ако не ми хареса ще я преработвам.
        Може:
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lamp 001.jpg
Прегледи:3
Размер:193.4 КБ
ID:5563758Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lamp 002.jpg
Прегледи:3
Размер:202.6 КБ
ID:5563759Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lamp 003.jpg
Прегледи:3
Размер:169.1 КБ
ID:5563760Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lamp 005.jpg
Прегледи:3
Размер:192.6 КБ
ID:5563761Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lamp 007.jpg
Прегледи:3
Размер:163.3 КБ
ID:5563762Натиснете снимката за да я уголемите

Име:lamp 008.jpg
Прегледи:3
Размер:197.3 КБ
ID:5563763Натиснете снимката за да я уголемите

Име:t1 009.jpg
Прегледи:2
Размер:151.2 КБ
ID:5563764

        Коментар


        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          Спешно дайте идея каква лента да сложа в алуминиев канал /а ла Пенчо/, защото първия ми проект се оказа успешен и сега на ред е стаята на сина ми.Спарки не хареса лентата, която сложих, а и тя се оказа, че консумира по-малко от писаното от производителя. Или някакво друго решение със светодиоди, което позволява димиране.
          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

          Коментар


          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            Идеята съм дал известно количество постове по-нагоре. Това свети наистина, и свети добре, в смисъл, с хубава мека светлина с добро CRI. Проверено - около 18-19 вата на метър, и пак проверено - метър от това свети колкото 36 ватова трифосфорна пура.

            Схемата за димиране - като посочената по-горе. Можеш да димираш 2 последователно свързани с PCD-25-1050B. Това ако искаш да димираш с триак де, като при това ще получиш мощност около 25 вата общо за двете.

            Ако няма да димираш с триак - като схемата на Пенчо - контролер с дистанционно.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              Регулиране със ШИМ не е панацея. Зависи от конкретната реализация, но общо взето, ако ти е все тая какви смущения излъчваш (генерираш), може да се използва.
              Има значително по-интелигентни решения. Регулиране с напрежение - 0/10V или Dali.
              Последно редактирано от ittso; 19-02-14, 12:20. Причина: оправен линк
              Не чета коментари и не отговарям на такива.

              И коментаторите...

              Коментар


              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                Регулиране със ШИМ не е панацея. Зависи от конкретната реализация, но общо взето, ако ти е все тая какви смущения излъчваш (генерираш), може да се използва.
                Има значително по-интелигентни решения. Регулиране с напрежение - 0/10V или Dali.
                Е то в крайна сметка всичко приключва със ШИМ. Въпроса е дали има филтър след него, или си ходи свободно по жиците.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                  ...Ама ТОЧНО такова. Твърда лента е, около 19W на метър. Около 10лв е метъра...
                  Вчера си поръчах 2 метра от въпросната лента, днес дойде и до преди малко си играх да я монтирам на място - хареса ми. Сложих 1 метър над работната си маса и след няколко проби, просто изхвърлих стоящата до преди това 23 ватова енергоспестяваща (филипс). Просто като светне лентата (18.6 вата) и останалото няма значение Оставил съм само една малка халогенка, повече за цвят и тя се светва в съвсем аварийни ситуации. Хубавото е, че ми изчезнаха сенките, просто дължината на светлинния източник си казва думата.
                  Специални благодарности на Спарки че си прави труда да споделя полезна информация!

                  П.П. Тия дни ще продължа с другите експерименти
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                    Регулиране със ШИМ не е панацея. Зависи от конкретната реализация, но общо взето, ако ти е все тая какви смущения излъчваш (генерираш), може да се използва.
                    Има значително по-интелигентни решения. Регулиране с напрежение - 0/10V или Dali.
                    При лента от 0-10 в лентата светва съвсем леко при 9 в., така че работа не върши.
                    А за линка може ли малко повече инфо на български, както и линкове на конкретни изделия, които работят с този протокол и са практически приложими, за да осветиш 1 малка стая.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                      При лента от 0-10 в лентата светва съвсем леко при 9 в., така че работа не върши.
                      Управлението е на 0-10 волта, а не напрежението към диодите.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        Напрежението за регулиране 0 - 10V се подава на контролера. Той подава каквото е необходимо на светодиодния осветител.
                        Ето линк към информация на български.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          Четох, четох и си мисля, че е практически неприложимо за бита.
                          Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                          "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                          Коментар


                          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Бюджетно решение - мощност около 9W. Тяло - 14лв (според вкуса - има и по 100лв), лента - 10лв, драйвер - 10лв, и малко окабеляване, което на картинката още не е сложено. Греене няма - диодите загряват до малко над телесна температура след 2 и кусур часа светене. Оказва се че основата на тялото е достатъчна, за да поеме тая мощност, а самата лента работи на половината си мощност и диодите при тия условия ще живеят дълго и щастливо. Същото го направих и за другия коридор с мощност 6W вместо 9. 9 ватовото пълноценно замества 23 ватова енергоспестяваща лампа, или ооколо 100 ватова обикновена. Парчетата лента са лепени към тялото с термопроводимо лепило. Лентата е твърда - с алуминиева основа (реже се с обикновена ножица) - същата, към която съм дал линк и картинки по-назад в темата. В случая всеки 3 парчета са вързани последователно, а върху всяко има по 3 последователни диода. Шунтирал съм съпротивленията, макар че може да не се шунтират. С шунтирани ефективността е по-голяма. Уверено мога да върдя че дава над 100 лумена на ват, вероятно дори около 120. Ако не се шунтират резисторите ще е с около 20% по-малко, заради загубената в тях мощност. Иначе ще свети точно толкова силно, колкото и с шунтирани - драйвера регулира тока, който е 300mA в случая. Това е 37.5mA ток през диодите (общо 8 успоредно свързани звена с по 9 последователно свързани диода всяко).

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:LED9W.jpg
Прегледи:1
Размер:152.2 КБ
ID:5583981
                            Последно редактирано от sparkybg; 02-05-14, 13:37.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              Супер, ма много телове трябват. Няма ли нещо гъвкаво?
                              п.п. с какво са лепени (занитвали сме ги с поп нитове)
                              Последно редактирано от veskov; 02-05-14, 14:15.
                              А тези простотии се правят от името на всички ни.
                              Даника
                              Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                              Коментар


                              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                                Има нещо гъвкаво ама свети наполовина за същата мощност, при това с гадна светлина.

                                Лепени са с 'AG TermoGlue'. (в гугъл излиза като първи резултат и търговеца).

                                И, теловете изглеждат много, ама всичките ги напоих за около час днес. Включително шунтирането на резисторите.

                                Естествено, ако някой се сети да направи заготовки върху алуминиева платка, дето да са удобни за лепене върху аплик, щеше да е супер лесно. Ако имах да правя 100 лампи направо щях да си поръчам някъде. Тогава ще има 2 жици на кръст.
                                Последно редактирано от sparkybg; 02-05-14, 19:50.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X