Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
    Спарки, гледам, че си се заел сериозно, та едно питане: обръщал ли си внимание накъде върви КПД на захранванията? Че напоследък ми минаха няколко през ръцете - от откровено диви китайци до уж поносимо европейски и много се изненадах, че КПД-то варира от около мартателските 50% на най-калпавите до към 65% на по-читавите и то много зависи в какъв режим работят. При по-високо входно напрежение (около номиналните 200V) и при товар под номиналния, може и надолу да падне.
    Тия дни смятам да сменям коридорното осветление на LED, че от постоянно святкане и гасене нищо друго не издържа достатъчно дълго и вечно някъде има нещо изгоряло.
    Тъй като изискванията са минимални, а шансовете да свети по цяла нощ (или по цял ден понякога) са повече от добри, се чудя дали да слагам импулсно или да му откова един тъп обикновен трансформатор и да го забравя? Е, вярно, като понамалее напрежението (а при мен пада до към 180 волта понякога ), ще светят по-слабо, но на кого му пука...
    Някакви препоръки?

    П.П. знам, че има датчици, ама за да ги разположа така, че да вършат работа, ще трябва да къртя, пък не ми се иска, поне засега.
    За да е КПД-то 50-60%, драйвера трябва да грее почти колкото радиатора на диодите. Няма такова нещо при мен. До колкото мога да преценя, КПД-то на драйвера от снимката е като минимум 80%. След няколко часа работа драйвера загрява до към 45 градуса. Да уточня - това е драйвер за диоди с постоянен ток на изхода, не постоянно напрежение. Диодите в моята стая са върху лентички с резистор и захранването им е на 24 волта, но не съм мерил какво му е КПД-то. Ама пак - при 36-38 вата мощност на лентичките, ако КПД на захранването е ниско то ще загрее доста сериозно, а такова нещо не се наблюдава.

    ПП: Ако нямаш доверие на друго, взимай MeanWell. Гарантирано читави са.

    @ittso: Не съм мерил. Дано довечера не забравя.

    ПП: Ето и даташит на MeanWell. Аз лично нямам основания да не му вярвам:
    PLM-40-spec.pdf

    ППП: Имай предвид че за да мериш ефективност на тия нещица ти трябва TRUE RMS уред, иначе нищо не мериш. 50% ефективност за импулсно захранване са някакъв абсурд, колкото и да е жълто, освен ако не ползваш 200 ватово захранване за 2 ватова крушчица примерно.
    Последно редактирано от sparkybg; 04-02-14, 10:33.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      ...Ако нямаш доверие на друго,...
      Нямам доверие на нищо вече, затова питам Благодаря!

      И да, греят гадините, ако не грееха, хич нямаше да ми дойде на ум да ги меря...
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

        Има ли някаква информация за живота и простакоустойчивостта на CRЕЕ спрямо Елпистар?
        Honda HR-V основно мпс Мухарски клуб "Стримерите" - Русе
        Disco 1 бекъп
        Disco 1 (5см.lift) бекъп на бекъпа

        Коментар


        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

          Първоначално публикуван от Markony_RS Преглед на мнение
          Има ли някаква информация за живота и простакоустойчивостта на CRЕЕ спрямо Елпистар?
          Живота силно зависи от експлоатацията. Най-вече: Ниска температура - дълъг живот.

          Относно простакоустойчивостта - ще трябва да дефинираш какво точно стои зад тоя термин.

          Не смятам че диодите на различните фирми могат да се сравняват точно по показателите, които споменаваш. Производители вече има доста. Маститите се броят на пръстите на едната ръка. Всеки е напред в нещо - я цена, я ефективност, я удобство за ползване и т.н. Просто им гледаш параметрите и избираш. Детските болести изглежда малко или много са попреборени.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

            Здравейте,
            Един малко страничен въпрос по темата.
            Предстои ми инсталация на доста точки ЛЕД осветление за коридори и тоалетни.
            Окабелил съм за ПИР датчици - огромно предимство са за мен специално когато имаш малки деца.
            Досега съм ползвал най обикновенни ПИР ключове за по 10-15 лева от Конрад примерно вързани към флуоресцентни или компактни флуоресцентни лампи.
            Много са проблемни тези ПИР специално в един коридор където включват 3 х 32 вата. Началния ток явно е голям. Сменям ги всяка година направо изгарят и не подлежат на ремонт.
            Та въпроса ми е какъв ПИР ще препоръчате като вариант за ЛЕД осветление - 2-3 крушки по 10 вата?
            Нещо доказано дори и по скъпо е по добре.
            Поздрави
            Land Rover Discovery II, V8 4.0
            VW Golf VI variant
            Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

            Коментар


            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

              Еми нещо, което вместо с реле е с тиристор. Безконтактно, демек.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                В една от стаите в къщи добавям лед лента, но ключа ми е димируем с дист. управление с ИС и симистор. Казаха ми, че твябва да го сменя, а това не ме кефи. Ако сложа обикновен траф на 50 Нз и грец след него ще се димират ли диодните ленти и има ли проблем за трафа?
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                  Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                  В една от стаите в къщи добавям лед лента, но ключа ми е димируем с дист. управление с ИС и симистор. Казаха ми, че твябва да го сменя, а това не ме кефи. Ако сложа обикновен траф на 50 Нз и грец след него ще се димират ли диодните ленти и има ли проблем за трафа?
                  Не е добре за трафа. Не, че няма да работи, но е противопоказно да се включва първична по този начин. Ако го сложиш преди DIM-а, няма проблемм на светодиодите не им дреме, ама никак. Хвърли едно око как е захранена схемата и ако позволява лесно преправяне на 12 волта (а предполагам, че позволява) - ти си. А, да, и няма да е зле да има някакъв филтров кондензатор, ако честотата на dim-а е около 50те херца, иначе ще ти мигат адски гнусно. Все пак са безинертни.
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
                    Не е добре за трафа. Не, че няма да работи, но е противопоказно да се включва първична по този начин. Ако го сложиш преди DIM-а, няма проблемм на светодиодите не им дреме, ама никак. Хвърли едно око как е захранена схемата и ако позволява лесно преправяне на 12 волта (а предполагам, че позволява) - ти си. А, да, и няма да е зле да има някакъв филтров кондензатор, ако честотата на dim-а е около 50те херца, иначе ще ти мигат адски гнусно. Все пак са безинертни.
                    Ключа не мога да пипам. ИС управлява симистор и той включва при 0в. на синусоидата, за да не създава смущения в мрежата и реже синусоидата. Не мога да променя това.
                    А след греца ще сложа електр. кондензатор.
                    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                    Коментар


                    • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                      Добър, вечер! В кухненският бокс имах стандартно осветление, като на негово място поставих нормален плафон със светодиодни модули с обща консумация 400мА на 12V. Залепени с двойнолепяща лента. Ползувал съм линейно захранване с гретц и филтрови кондензатори, а за удобство съм сложил букса на мрежовото захранване. Някъде по на горе гледах същият плафон, но за основно осветление, този тук ще му помагат и още светодиодни ленти по горният ъгъл над кухненският плот.

                      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 17.57.31.jpg
Прегледи:1
Размер:73.4 КБ
ID:5563208Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 18.18.49.jpg
Прегледи:1
Размер:89.6 КБ
ID:5563209Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 18.19.47.jpg
Прегледи:1
Размер:103.8 КБ
ID:5563210Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 18.20.20.jpg
Прегледи:1
Размер:82.1 КБ
ID:5563211Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 18.20.36.jpg
Прегледи:1
Размер:79.7 КБ
ID:5563212Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 18.21.54.jpg
Прегледи:1
Размер:49.7 КБ
ID:5563213Натиснете снимката за да я уголемите

Име:2014-02-09 18.22.56.jpg
Прегледи:1
Размер:57.4 КБ
ID:5563214

                      Коментар


                      • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                        Искам да попитам има ли голямо значение дали ЛЕД осветлението е на 12 или 220 волта. Гледам че всички ползвате 12 волта, а аз си направих окачения таван на 220 волта. Да знам дали да продължавам така, или да минавам на трафове.

                        Коментар


                        • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                          Еми кажи конкретно какво използваш за 220. Поне решенията, които съм виждал (2-3 на брой) не се славеха с върхова ефективност, да не кажа нещо повече. 50-60 лумена на ват за диоди към днешна дата са мижава история.

                          Най-доброто за LED не са трафове, ами електронни драйвъри за LED. Иначе се обезсмислят - линейните захранвания, ако има голям пад пекат, трафовете, ако не са филтрирани, трептят, и сравнени с електрониката са огромни. Понякога и бръмчат. И ползата от файдата отива някъде си. Ако извън диодите се губят повече от 20% от консумацията според мен е редно да се търси друго решение.

                          Конкретно колегата с трафа и линейното - веднъж линейното е неефективно, втори път върху модулите има резистори и трети път - точно тия модули ако не се лъжа са с ефективност към 60-70 лумена на ват. Тоест получава се някаква крайна ефективност от около 50-60 лумена за ват (оптимистично), което поне според мен към днешна дата е неприемливо.

                          Не критикувам. Само споделям мнението си.

                          ПП: Относно 12-те волта - лентите са ми на 12 волта. Останалото е колкото дойде спрямо мощността. Въпросните 9 и нещо ватови диоди са на около 30 волта например. 18 ватова плоча с диоди отива на 60 и кусур. Диодите се управляват по ток, не по напрежение. 12 волтовите лентични са компромис с цел лесниния и евтиния. Привсе това, въпросните светят. Ама светят, защото диодите им са с над 100 лумена на ват ефективност, та компенсират загубите в резисторите. Масовите ленти поставени до тия изглеждат смешно слаби и неефективни. Хубавото им е че като шунтираш диодите и вържеш няколко изрезни последователно, с подходящ лед драйвер (дето ги управлява по ток) получаваш каквото си искаш мощност при същата ефективност от над 100 лумена за ват при топло бялото, без в сметката да сигурират загубите в резисторите.
                          Последно редактирано от sparkybg; 11-02-14, 22:40.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                            Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
                            В една от стаите в къщи добавям лед лента, но ключа ми е димируем с дист. управление с ИС и симистор. Казаха ми, че твябва да го сменя, а това не ме кефи. Ако сложа обикновен траф на 50 Нз и грец след него ще се димират ли диодните ленти и има ли проблем за трафа?
                            Има захранвания за светодиоди които позволяват регулиране на интензитета (димиране) с фазов регулатор. Ще трябва да видиш кой от видовете ще ти е необходим - с константен ток или напрежение.
                            Не чета коментари и не отговарям на такива.

                            И коментаторите...

                            Коментар


                            • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                              Трябва да види и от къде да ги купи най-вече. И цената им обикновено е като минимум +50% на обикновените.

                              Ако пък вместо LED лента добавиш LED крушка - има си директно димируеми - само отвърташ старата и слагаш новата. Мога да ти кажа и от къде. Цената им спрямо недимидуемите е + 5-7лв.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • От: LED и стандартно осветление, lumen сила на осветяване

                                Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                                Има захранвания за светодиоди които позволяват регулиране на интензитета (димиране) с фазов регулатор. Ще трябва да видиш кой от видовете ще ти е необходим - с константен ток или напрежение.
                                По напрежение, защото използвам лед лента вкарана в алум. профил.

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Трябва да види и от къде да ги купи най-вече. И цената им обикновено е като минимум +50% на обикновените.

                                Ако пък вместо LED лента добавиш LED крушка - има си директно димируеми - само отвърташ старата и слагаш новата. Мога да ти кажа и от къде. Цената им спрямо недимидуемите е + 5-7лв.
                                Лед лампи димируеми знам къде има, но не ми трябва това. А захранвания за светодиоди, които позволяват регулиране на интензитета (димиране) с фазов регулатор при Руси -2R няма. Така, че кажети откъде да си купя такива.
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X