Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инструменти и технологии за точене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Инструменти и технологии за точене

    Тъй де, така е... само дето не са микро "зъбчета," а направо макро "зъбове" бих ги нарекъл...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • До: Инструменти и технологии за точене

      Е, то е ясно, че острието винаги ще е назъбено, вкл и при дялкането на самата кристална решетка. Въпросът е къде е оптималното нащърбване. Явно месарските ножове са много назъбени и така в рязането участват само върховете, т.е. острието се скъсява.

      Като стана дума за меса, обаче, от значение е и какво се реже. дълките молекули и влакна яко изтъпяват остриетата. Хартията е много вредна за остриетата, а следователно и месото ще е нещо подобно, че с тези дълги мускулни влакна. Навремето ставаше дума за разкрояването на кевларени и арамидни влакна. Е, там ножовете и ножиците стават на нищо, а иглите се трошат през бод.

      Коментар


      • До: Инструменти и технологии за точене

        Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
        Въпросът е къде е оптималното нащърбване.
        Няма такова . Ножа за писма бих го заточил по един начин, бойния по друг. Работният... ми зависи от това каква е работата - по подобна на отварянето на писма или коленето . Напрактика и по-горе се спомена, че това е тема само за маняци. Колкото до мен. Аз си точа ножовете с каквото ми попадне под ръка и както мога. Ъгълът го определям изцяло на око, взимайки предвид за какво мисля да ползвам конкретния нож(случвало ми се е да ги затъпявам умишлено)... До сега не съм се оказвал в практическа ситуация острието да не ми е вършело достатъчно добра работа(все пак не си изкарвам хляба ползвайки по цял ден ножове) .
        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

        Коментар


        • До: Инструменти и технологии за точене

          Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
          не се прави нищо друго, освен движение, все едно режете стружки от камъка
          То това хубаво, ама не винаги е възможно.

          Коментар


          • До: Инструменти и технологии за точене

            Аз все си мисля че "оптималното нащърбване" е никаквото. То самата идея на заточването е и максималното изглаждане на режещият ръб. След като сме постигнали желаният ъгъл разбирасе. Колкото по-големи са тези микро зъбчета ,толкова по-лесно ще се затъпява острието. Натоварването е повече ударно отколкото на триене и води до отчупване (износване) на матеряла от режещия ръб. Знаете че добрия "ряз" зависи по-скоро от плътността на метала ,от колкото твърдостта му. (За такива под 55 HRC не говорим ,то не си струва усилието да ги точим според мен.) Причината вероятно е че се постига по-голяма гладкост. Колеги дето са "по-в час" нека да споделят...
            Назъбването си има безспорни предимства в някой случаи и затова се произвеждат и ножове със сератирани (назъбени) остриета. Които аз лично не харесвам .
            А за месаря и масата смятам че просто това е най-добрия начин да си наточиш ножа "в движение" - на масат. Дори и да не е добре почистен с няколко движения е готов, а това че се назъбва е вторичен ефект не търсен. Реже добре ,но докато се изхаби ,а това е доста бързо и пак на масата...и работата си върви ,без много философия - просто и ефективно .

            Коментар


            • До: Инструменти и технологии за точене

              много интересен ми стана спора за искуственият и естественият камък . искуственият има 2 характеристики , едрина на зърното и твърдост на спойката. в заи берковица може да си поръчаш всякакава комбинация .и ще е почти без пари . сигурно бензина дотам ще струва повече .струва ми се че естественият камък е с по здрава спойка и по дребно зърно , та затова работи по меко . липсата на разнообразие в предлагането на брусове вероятно е заради липсата на пазар .
              навремето в циитт имаше производство на магнитни глави .там всичко опираше до шлайфане . та хората работеха с прахове ,масло , и чугунова плоча на която търкат .докарваха много прилична гладкост .точил съм ножче на шлайф масата , резултата е отличен . разбира се под микроскоп не съм го гледал .
              а по повод шмиргелите имах диамантен инструмент с формата на чаша . работната повърхност е плоска (като на камък за шлайфане на мозайка) . използвал съм го за заглаждане на остриета .много удобно и лесно се работи разбира се двигателя е с регулируеми обороти. и.ама някой го взе назаем и го е срам да ми го върне .

              Коментар


              • До: Инструменти и технологии за точене

                Сетих се че Венцислав Петров има повечето точила на Lansky та си викам ако и той не знае няма кой
                Трябва ми сравнително фин диамантен камък (около 3000-4000 ) но никъде в нета не пише грида на Lansky. Това груб,фин,ултра фин и незнам още какви рекламни удари под кръста хич не ме устройват.За пример финният на DMT всъшност е 800 Вчера обиколих Варна и единственият поносим камък с който успях да се сдобия (оръжеен магазин Магнум) е един воден японски но и той е 1500 Иначе хората работеха с Lansky но и те не знаеха колко всъшност са финни камъните им .Като попитам за 3000 - 4000 и се хващат за главите.В друг магазин един умник дори взе да ми обяснява че воден японски означавало само по себе си най-финният камък Отплеснах се нящо.Въпросът ми е колко грида е най-финният диамантен камък на Lansky

                Япончето
                Прикачени файлове
                О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                Коментар


                • До: Инструменти и технологии за точене

                  Да, Lansky наистина не пишат нищо смислено а само груб, среден и екстра фин... което нищо и не значи... Предполагам че иде реч ей за тези камъни нали:

                  http://www.isd-bg.com/product.php?product=914

                  Така че мога да кажа каква им е едрината по груба съпоставка с такива дето ги знам колко са.

                  Най-финния според мен е ~800 грит... по-едрите не знам за какво са... аз си ги купих, но за ножове са прекалено едри и после е голям зор докато изтъркам драскотините... Може би ще са полезни при евентуална смяна на форма на ножа... Във всеки случай и финния е по-груб от Лански едрият Арканзас, който пък се позиционира около 1000 грит...

                  А ти колега за колко го купи този камък и с какви размери е?
                  VPetrov.photography

                  Коментар


                  • До: Инструменти и технологии за точене

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    Д Предполагам че иде реч ей за тези камъни нали:

                    http://www.isd-bg.com/product.php?product=914

                    Да , същите . И при DMT е така - грид 800 са най-финните

                    Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                    А ти колега за колко го купи този камък и с какви размери е?
                    54 лева ,което е прекрасна цена за България 8 3/4 in. x 2 in - приблизително 20 х 6 см
                    http://www.heinnie.com/product.asp?s...=390&P_ID=2340

                    тук намерих един клип в който човека разправя че S-1500 всъшност отговаря на 5000(по таблиците ги дават точно обратното) но нещо не ми се вярва.Вчера не ми остана време та днес ще го пробвам.Дано излезе прав.
                    клипа
                    http://www.youtube.com/watch?v=m5KCuriLZS0
                    Последно редактирано от droba; 20-03-09, 15:41.
                    О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                    Коментар


                    • До: Инструменти и технологии за точене

                      1500 е този камък. А тези момци дето уж показват как се точи като ги гледам какво правят май не може да им се има много доверие...
                      VPetrov.photography

                      Коментар


                      • До: Инструменти и технологии за точене

                        Е,начини на точене колкото поискаш .Резултати гоним все пак
                        http://www.youtube.com/watch?v=jM8U3AHvLa4
                        О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                        Коментар


                        • До: Инструменти и технологии за точене

                          Току що наточих 2 големи кухненски и Leatherman-a от S30V . Справя се повече от добре.Отнема адски бързо , почти като диамантените плочи на DMT.До сега не бях точил на такъв камък.Мек е като тебешир(почти) но яде здраво желязото . По моя преценка размера на зърната е 1000-1500.По скоро 1000 Чудесно камИче

                          p.s. Една поправка трябва да направя на един от предните си постове
                          най-финният камък на DMT (зеленият) е с едрина 1200 .
                          Последно редактирано от droba; 20-03-09, 15:56.
                          О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                          Коментар


                          • До: Инструменти и технологии за точене

                            Те това е пътят, скоро и с други камъни ще се похвалиш
                            VPetrov.photography

                            Коментар


                            • До: Инструменти и технологии за точене

                              Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                              Те това е пътят, скоро и с други камъни ще се похвалиш
                              Ще,ще .Поръчал съм един воден 4000
                              О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                              Коментар


                              • До: Инструменти и технологии за точене

                                Някой знае ли нещо за тези камъни?Питам защото тази марка не съм я срещал по форумите.
                                http://store.bonapeti.tv/index.php?m...Path=13_42_139

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X