Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Инструменти и технологии за точене

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Инструменти и технологии за точене

    Първоначално публикуван от T.T Преглед на мнение
    Та по темата - аз си оставам привърженик на по-лесния начин - с машина, за която е писано в началото, след това масат. Така се получава добро за ежедневна употреба заостряне, не губя много време и не ми се изморява ръката. Е ножа не цепи косъм, но реже, каквото съм намислил да отрежа.
    Освен това важно според мен е ножа да се поддържа периодично т.е.да не се стига до затъпяване (изхабяване) след което ще се налага пълния процес от оправяне на ъглите до фино заточване.
    Поздрави
    Може ли малко по-подробно за "масата" и ползвал си ли керамичен? Идеята е че кухненски нож по принцип е трудно да се наточи с друго... много е тънък и се огъва лесно, което обезсмисля идеята за точене с камък... При това ако острието е със сложна извивка пък съвсем не става... Та "масата" и онова чудо механизираното, май са единственото решение... Гледам че и най-големите професионалисти точно на тази комбинация са се спрели...


    Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
    Преди около 8 години от тази неудача и от събиране на доста нерви, ме спаси ето това инструментче на FISKARS [ATTACH]42612[/ATTACH] което закупих от едно изложение. Първоначално го ползвах на сухо, след време се сетих да пълня ваничката под ролките с вода и резултатите станаха по-добри. А след прочитането на тази тема, пробвах и напълних ваничката с оръжейно масло [ATTACH]42613[/ATTACH] и резултатите станаха още по-добри! Разбира се темата първо ме амбицира пак да пробвам с камъни и шкурки, това доведе до поредното съсипване на остриетата на тези два ножа [ATTACH]42617[/ATTACH] и последващото им "оправяне" с инструментчето. Е, крайния резултат не е чак толкова добър, колкото съм виждал постигнат от майстор с камъни, но все пак остриетата бръснат!
    От този модел на фискарс и аз си купих и го използвам за кухненските ножове... Между впрочем установих че след точенето с него ако веднъж се мине по острието с т.н. V-образни острилки (керамична) има още по-добър резултат... предполагам че обира "мустаците"...
    Но при всички положения системата на на Т.Т. по-горе ще дава още по-добри резултати...

    Въобще точене на типичен "кухненски" нож или какъвто и да е нож с по-тънко острие според мен не може да става на камъни... а само с методите описани по-горе...
    VPetrov.photography

    Коментар


    • #62
      До: Инструменти и технологии за точене

      Точилото на фискарс е доста ужасен инструмент.Не бих го ползвал на нито един от ножовете си.Яде острието като пила(каквото и представлява всъшност).Това е резултата -




      От години си точа кухненските ножове до бръснеща острота на камъни . Всичко е въпрос на практика.
      О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

      Коментар


      • #63
        До: Инструменти и технологии за точене

        Уважаеми колега, моля да обясните малко по-подробно ако може, как се справяте с тънките остриета и камъните... Аз пробвах но особено по-дългите и тънки остриета се огъват при най-малкият натиск и нищо не става... всъщност става но ъгълът вече не е точен и не върши работа... Хайде големите ножове криво ляво нещо се получава... ама тези за филетиране не...
        VPetrov.photography

        Коментар


        • #64
          До: Инструменти и технологии за точене

          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
          От този модел на фискарс и аз си купих и го използвам за кухненските ножове... Между впрочем установих че след точенето с него ако веднъж се мине по острието с т.н. V-образни острилки (керамична) има още по-добър резултат... предполагам че обира "мустаците"...
          Но при всички положения системата на на Т.Т. по-горе ще дава още по-добри резултати...

          Въобще точене на типичен "кухненски" нож или какъвто и да е нож с по-тънко острие според мен не може да става на камъни... а само с методите описани по-горе...
          Аз го ползвам за всякакви ножове, но тези от снимките са дебели и затова ги точа при отворено капаче на инструмента! Просто се старая да държа острието перпендикулярно на инструмента, натискайки леко в страни (но не и надолу) така че острието със страните си да упражнява натиск върху ролките. Иначе процепа в капачето идва тесен за острието и не може да се ползва като направляващ!
          Отдавна се каня да си купя V-образно точило, най-вече заради това че моето не става за къси остриета (джобни ножчета).
          "Do not correct a fool, for he will hate you;
          Correct a wise man, for he will appreciate you."

          Коментар


          • #65
            До: Инструменти и технологии за точене

            Първоначално публикуван от droba Преглед на мнение
            Точилото на фискарс е доста ужасен инструмент.Не бих го ползвал на нито един от ножовете си.Яде острието като пила(каквото и представлява всъшност).Това е резултата -




            От години си точа кухненските ножове до бръснеща острота на камъни . Всичко е въпрос на практика.
            А тази ужасия дето е резултат от точенето с фискарса според мен е защото сте пробвали да точите нож с друг ъгъл на него... той става само и единствено за кухненски ножове... Има и един друг който пък е за брадви... но нищо по средата... Или пък да е менте някакво... Аз доста го пробвах ама такива ужаси не видях...
            VPetrov.photography

            Коментар


            • #66
              До: Инструменти и технологии за точене

              Снимките са от фискарс и солинген и двата кухненски .

              Точилото съм го купувал заедно с ножа на фискарс
              Последно редактирано от droba; 12-08-08, 22:53.
              О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

              Коментар


              • #67
                До: Инструменти и технологии за точене

                Реших да направя един тест. Два ножа (кухненски но качествени, BUCK) които са от добра стомана и са еднакви, ги наточих първият на Арканзаски камък (среден грит) а вторият на точилката на FISKARS... Снимах ги с максимално приближение... Факт е че точилката не прави чудеса но чак такива поразии като по-горе не са... Не знам защо така се е получило...

                Ето снимката... по долу е точено с Fiskars, горното острие е на ръка...
                VPetrov.photography

                Коментар


                • #68
                  До: Инструменти и технологии за точене

                  Не виждам разлика в заточката между твоя нож точен на фискара и моите Същото брутално изпълнение Бих го ползвал единствено на ножове от по 2 лв каквито за добро или лошо нямам.
                  О, ефимерност! О, най-безсилно и позорно време в живота на моя народ — времето от разсъмване до отварянето на магазините за спиртни напитки! Колко излишни бели косми е вплело то във всички нас, в бездомните и страдащи шатени!

                  Коментар


                  • #69
                    До: Инструменти и технологии за точене

                    От последните няколко поста си правя един извод - моя фотоапарат по не го бива за макро снимки от вашите (или пък светлината на нощна лампа не е най-подходящото осветление за макро снимки)!
                    Ще изкажа и две предположения:
                    1. Струва ми се че много натискате надолу острието, в резултат на това то вибрира между ролките и не може да се получи гладка повърхност! Аз се старая да натискам леко настрани и да не натискам никак надолу!
                    2. Не пълните ваничката под ролките с вода или смазка! Първоначално и аз търках на сухо и резултата беше подобен на вашите. После започнах да пълня ваничката с вода и резултата стана по-добър. Последните пъти, когато ползвах точилото, напълних ваничката с оръжейно масло (от оръжейника в службата) и резултатите станаха още по-добри!
                    Ето резултатите от последните заточвания на няколко ножа:
                    Ловджийския нож с кожената кания от предишните снимки (6мм. дебелина на острието) Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05444.JPG
Прегледи:1
Размер:401.1 КБ
ID:5065347 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05445.JPG
Прегледи:1
Размер:345.6 КБ
ID:5065346 от ВМЗ.
                    Китайско джобно ножче с дебелита на острието около 3,5 - 4мм. (нямам шублер сега) Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05446.JPG
Прегледи:1
Размер:389.3 КБ
ID:5065345
                    Много старо швейцарско ножче, някакво (от детските години на баща ми) - дългото острие (около 1,5 - 2мм.) Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05447.JPG
Прегледи:1
Размер:350.8 КБ
ID:5065344 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05448.JPG
Прегледи:1
Размер:387.7 КБ
ID:5065343 - на тази снимка се забелязва и един от кусурите на фишкар - ролките не достигат до най-задния край на острието ;
                    късото острие (1мм.) Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC05450.JPG
Прегледи:1
Размер:388.6 КБ
ID:5065342 - много остро става, направо скалпел, обаче вчера му отчупих връхчето (ползвах го за отверка).
                    Трябва да отбележа че грубите следи по всички остриета се дължат на некадърните ми опити да ги точа с камъни и шкурки!
                    Също така уточнявам че в никакъв случай не твърдя че фишкар точи по-добре от камъни, просто аз се справям по-добре с фишкар отколкото с камъни и това е видно от снимките! Ако умеех да точа с камъни работата щеше да е друга!
                    Може би ако мина няколко пъти остриетата и на онова V-образното ще стане още по-добре, да ама за сега нямам такова!

                    П.П. Забравих да кажа че моите ножове всичките са по 1-2 лв. т.е. подарявали са ми ги, ама нали пак се дава там по 1-2 лв. !
                    "Do not correct a fool, for he will hate you;
                    Correct a wise man, for he will appreciate you."

                    Коментар


                    • #70
                      До: Инструменти и технологии за точене

                      Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение
                      ... Снимах ги с максимално приближение...
                      Хм, а електронения микроскоп не бе по темата

                      Колко струва Арканзаския камък? Питам щото дядо ми имаше един ваден от Чая преди 80-90 години. Не беше чувал за грит и 5000 долара, но картинката след точене беше по-истинска

                      Коментар


                      • #71
                        До: Инструменти и технологии за точене

                        Чак пък електронен микроскоп... най-обикновен фотоапарат... то и затова не може добре да се види...
                        А най-вероятното обяснение е че дядо ви е бил много по-добър майстор... ако може и една снимка на наточен от дядо ви нож да дадете ще е много интересно... Снимайте и камъка, най-добрите камъни се намират точно в някоя река... Макар да не ми е известно в България да има големи находища... кой знае... То Арканзаски камък идва от едноименната река...

                        А камъка е бял Арканзас: http://www.isd-bg.com/product.php?product=823

                        Според мен е много удобен за основно оформяне... след него би било добре да се завърши на черен Арканзас...
                        Последно редактирано от Венцислав Петров; 14-08-08, 09:20.
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #72
                          До: Инструменти и технологии за точене

                          Първоначално публикуван от sl.daskalov Преглед на мнение
                          От последните няколко поста си правя един извод - моя фотоапарат по не го бива за макро снимки от вашите (или пък светлината на нощна лампа не е най-подходящото осветление за макро снимки)!
                          Ще изкажа и две предположения:
                          1. Струва ми се че много натискате надолу острието, в резултат на това то вибрира между ролките и не може да се получи гладка повърхност! Аз се старая да натискам леко настрани и да не натискам никак надолу!
                          2. Не пълните ваничката под ролките с вода или смазка! Първоначално и аз търках на сухо и резултата беше подобен на вашите. После започнах да пълня ваничката с вода и резултата стана по-добър. Последните пъти, когато ползвах точилото, напълних ваничката с оръжейно масло (от оръжейника в службата) и резултатите станаха още по-добри!
                          Ето резултатите от последните заточвания на няколко ножа:
                          Ловджийския нож с кожената кания от предишните снимки (6мм. дебелина на острието) [ATTACH]42945[/ATTACH] [ATTACH]42944[/ATTACH] от ВМЗ.
                          Китайско джобно ножче с дебелита на острието около 3,5 - 4мм. (нямам шублер сега) [ATTACH]42943[/ATTACH]
                          Много старо швейцарско ножче, някакво (от детските години на баща ми) - дългото острие (около 1,5 - 2мм.) [ATTACH]42942[/ATTACH] [ATTACH]42941[/ATTACH] - на тази снимка се забелязва и един от кусурите на фишкар - ролките не достигат до най-задния край на острието ;
                          късото острие (1мм.) [ATTACH]42940[/ATTACH] - много остро става, направо скалпел, обаче вчера му отчупих връхчето (ползвах го за отверка).
                          Трябва да отбележа че грубите следи по всички остриета се дължат на некадърните ми опити да ги точа с камъни и шкурки!
                          Също така уточнявам че в никакъв случай не твърдя че фишкар точи по-добре от камъни, просто аз се справям по-добре с фишкар отколкото с камъни и това е видно от снимките! Ако умеех да точа с камъни работата щеше да е друга!
                          Може би ако мина няколко пъти остриетата и на онова V-образното ще стане още по-добре, да ама за сега нямам такова!

                          П.П. Забравих да кажа че моите ножове всичките са по 1-2 лв. т.е. подарявали са ми ги, ама нали пак се дава там по 1-2 лв. !
                          Със сигурност уважаеми колега ще трябва да има разлика с масло или без, щом ми остане малко време ще седна да пробвам и ще публикувам резултата... Лошото е че от снимките с фотоапарат трудно може да се вадят генерални изводи... друго си е с лупата...
                          VPetrov.photography

                          Коментар


                          • #73
                            До: Инструменти и технологии за точене

                            Разговорът е меко казано манияшки и участниците си го признават. Видно е, че няма методология за оценка на резултатите. Някой зачеква косми, друг не знам какво прави, обаче на мен не ми е ясно какъв е практическият смисъл от цялата тая работа. Ако за постигане на малко по-добър резултат е необходимо многократно увеличение на усилията и на средствата... За майстор точилар се учило 10 г. - егати ужаса. За толкова се става неврохирург. Вярно, че и за толкова се усвояват тънкостите и на чаената церемония. Това е ексцентризъм и такова разискване за точиларските камъни ми изглежда като обсъждане на бъркалките за въпросната чаена история.

                            Това вашето е хоби и някаква релаксираща терапия от точенето. Според мен Венци е напълно прав, че шкурката не става за такова мега манияшко точене, защото основата й е мека - хартия, текстил и т.н. Това, че се поставя на твърда маса не променя факта. Все пак да си припомним дефиницията за двърдост - съпротивление към проникване на чуждо тяло. Затова се мери с точково мачкане и от Бирнел и от Рокуел и от всички. Хартията и текстилът по тази скала направо ги няма и абразивните зрънца ще потъват при натиск. Обаче чудо голямо. Няма да се получи съвършенното острие, ами ще стане просто много наточен острие. Е, и? Съвършенството е изцяло философска категория, а не техническа. Тези вашите камъни са именно за майстори, а не за инженери. В качеството ми на такъв не мога да приема темата ви като техническа, ами като философска. То, самия материал, който точите е някъв измислен композит от разни кристални решетки, пълен с несъвършенства, а всички технологии само се опитват да ги неутрализират. Да постигнете съвършенство с несъвършенни изходни материали ми изглежда като тема на някоя източна философия.

                            Мнението на колегата Йосариан го разбирам в смисъл, че много добри резултати се постигат с технологични операции и това е предостатъчно. Вашето не е технология (в инженерен смисъл), ами майсторство. Смятам това отговаря и на въпроса защо Хитачи или още по-добре - Кавазаки не произвеждат самурайски мечове - защото са индустриални концерни, а не майсторски гилдии. Виж, една картечница е доста технологично изделие, особено патроните за нея. Неслучайно концерните знаят какво да произвеждат. Ама какво да обяснявам аз като то историята го е онагледила. За 10 години се става що годе стрелец с английски лък, през което време някой те издържа и накрая идва мобилизираният вчера селяндур с мускета и от няколко изстрела те прави на салата. Същото важи и за самурайския меч - 1 година го ковеш и плюнчиш и накрая идват американските броненосци в пристанището и язък ти за труда.

                            Това, което на колегата Йосариан му убягва е, че вие се занимавате с изкуство, а не с наука. Лично на мен ми е все тая с какъв ъгъл държите четката и какви бои ползвате. Ако картините ви са хубави, ще има кой да ги оцени. Като стана дума, и за картините не знам да има технология.

                            На повечето хора им стига ножовета да са просто достатъчно остри за работата им.

                            Коментар


                            • #74
                              До: Инструменти и технологии за точене

                              Ей... това горното аз да съм го писал нямаше да съм толкова съгласен... Тъй си е... И макар че напълно и ясно съзнавам предимствата на индустриалното еднотипно производство... все ме тегли към другото... не че с него си върша повече работа както справедливо е отбелязал Стоян...
                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #75
                                До: Инструменти и технологии за точене

                                Не е нужно да е електронен, то няка как и да се напъха целия нож във камерата, не че няма вече такива модели. Става и с обикнокновен металографски. По картинката може да определиш дефекта на какво се дължи, груби зърна на абразива, висока скорост, мек, твърд материал на ножа и да се подберат правилните условия за обработка.

                                Дядо ми беше дърводелец и си точеше всички инструменти сам. Имаше и точиларско колело около 70 см в диаметър, отдолу с дървено коритце с вода. Аз въртях, той точеше. Съжелявам, но немога да покажа снимки от неговите заточвания, почина преди 31 години. Има останали камъни от неговите, но са в къщи в България. Събирани са на принципа проба и грешка.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X