Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въоръжение на българската армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Така де, ама нали на времето се отбиваше военна служба и в редиците на гранични или вътрешни войски, т.е. към МВР. Чисто технически, техните БТР са същите като армейските, все е БТР-60ПБ. Само формално и административно са на различни ведомства. А по него време МВР-ейските БТР са прехвърлени от армейските.
    Спрете Земята, искам да сляза!

    Коментар


    • Едно време служба се отбиваше и в Кремиковци - и кво-о...

      А БТР-ите не са прехвърляни отникъде. Вътрешни войски си бяха сформирани целево за прекръстването. Всичкото оборудване беше ново и специално за тях, даже имаше образци въоръжение, каквито в армията нямаше и за пръв път влизаха в България - например пушките СВД, АК-74, също влезе най-напред при тях и т. н.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • Колегата е прав. В бързината погрешно съм качил съседното видео. Извинявам се.
        Това исках да споделя.
        https://www.youtube.com/watch?v=J5L51Qux22M&t=8s

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Пробита с един изстрел от вездесъщото РПГ 7 .

        • i208
          i208 коментира
          Редактиране на коментар
          То и МЕРКАВАТА в Газа я пробиха с РПГ7. Но еврейт не съм чул да са се отказали от колесницата

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Нямат друго .

      • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Едно време служба се отбиваше и в Кремиковци - и кво-о...

        А БТР-ите не са прехвърляни отникъде. Вътрешни войски си бяха сформирани целево за прекръстването. Всичкото оборудване беше ново и специално за тях, даже имаше образци въоръжение, каквито в армията нямаше и за пръв път влизаха в България - например пушките СВД, АК-74, също влезе най-напред при тях и т. н.
        Това се разминава определено с реалностa, поне относно СВД. Когато СВД влиза в България (края на 70 / началото на 80) ВВ още не съществуват. В БНА се приемат първоначално в диверсионно-разузнавателните групи на парашутните подразделения. В МВР влизат първоначално по линия на СОБТ или там както се е казвало тогава.
        Спрете Земята, искам да сляза!

        Коментар


        • Самодържец
          Самодържец коментира
          Редактиране на коментар
          Е как за какво - написано е - бмд-та, десанти и т.н.

        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Че то и сега като на практика нямаме армия съседите пак ни гледат на кръв и кебапчета защото амбициите на никой не са се променили .

        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Гледаш ги (на кръв и кебапчета) ти - по навик и манталитет.
          Но нито те, нито нормалните българи не го правят.

      • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Нищо не се разминава, не знам какви източници ползваш, но само си представи парашутист с метър и триесе тояга.
        А каква по-добра алтернатива са имали тогава? Може би немска К98, Мосинка или СКС- чудни са

        Относно източника:

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231220_181840.jpg
Прегледи:292
Размер:954.4 КБ
ID:6948224
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231220_181932.jpg
Прегледи:290
Размер:238.8 КБ
ID:6948225

        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231220_182151.jpg
Прегледи:287
Размер:439.0 КБ
ID:6948226



        Прикачени файлове
        Спрете Земята, искам да сляза!

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Алтернатива просто не е търсена. Прицелната стрелба и още повече снайперска, не влизаше в доктрината на БНА (и изобщо ОВД, то ние тези неща никога не сме ги решавали). Когато в БА се появиха снайпери, именно Нагани с ПСО от войната бяха пушките им. После им прехвърлиха СВД-тата от МВР, после внесоха и истински.
          Между другото, Манлихер са много по-удачни за целта от Наган, а има и достатъчно количество, но проблем беше калибърът, СВД пък въобще не е снайперска пушка.

        • Urko
          Urko коментира
          Редактиране на коментар
          Пак да повторя (за протокола) - навлизането на СВД в България хронологично е първо през армията, а после в МВР И в никакъв случай по повод създаването на Вътрешни войски, което е много по-късно.

          Липсата на специалност "снайперист" в БНА за мен също е озадачаващо и странно. Не е като да е липсвал теоретичен и практически опит от 2 СВ по линиа на германците или руснаците. Градската легенда разказва, че в концепцията на съветската армия не са се предвиждали снайперисти, защото след ядрения взрива така или иначе всичко се изпепелява и видиш ли, би било безмислено. Дали наистина е било така, не знам. Така или иначе концепцията в БНА е била по линия на тогавашни голям брат и логично снайперската специалност отсъства. Не на последно място реално е и нямало адекватна съветска пушка за целта. Самодейноста ние сами да си организираме такъв профил в армията ми се струва (почти) невъзможен и невероятен за тогавашните условия. Всичко се е пренасяло 1:1 от съюза и толкоз- не рассуждай, и выполняй. Чак по-късно празнината се запълва частичнои чрез СВД, която действително не е снайперска (Свд- Самозарядна / НЕ Снайперска), а е нито повече, нито по-малко марксменска пушка, която си работа върши добре. Директно бих я сравнил евентуално с американската М14 и до там. Вероятно след дългогодишната липса на нещо подобно, след като я въвеждат им се е струвало като да се качат от Трабант в Кадилак и поради тая причина се митологизира и преекспонира като мана неземна. В интерес на истината и на запад по това време не е имало толкова много специализирани снайперови пушки. Разбира се много повече от съветие, но сравнено със сега е било доста постно. Аз си имам и мое обяснение, колко то е меродавно е др. въпрос- поради наборната армия, не е имало възможност и смисъл да се инвестира в снайперисти. За 2 години, тъкмо се е научил да държи пушката и земе, че се уволни. Качествен снайперист се изгражда с години.

        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Снайпери в ОВД не се предвиждат, защото блокът се готви изключително за настъпателна война!
          В абревиатурата СВД, "С"-то в оригинал си е именно снайперска, едва напоследък (то няколко десетилетия това напоследък де) се усетиха и взеха да го представят като "самозарядна".
          Ако търсим най-близък аналог - най-точно казано, какво имитират (ама не копират, а да кажем "се вдъхновяват") - това е белгийската пушка ФН ФАЛ.
          И не - няма СВД в армията преди "милицията". И изобщо в армията, във формАта ѝ "БНА".

      • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        И не - няма СВД в армията преди "милицията". И изобщо в армията, във формАта ѝ "БНА".
        Да се възполявам от ситуацията и на свой ред да попитам за източник? Може пък мойта книга да е грешна, макар до сега да не ме е подвеждала...
        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Ако търсим най-близък аналог - най-точно казано, какво имитират (ама не копират, а да кажем "се вдъхновяват") - това е белгийската пушка ФН ФАЛ.
        Aз все си мислех, че просто са използвали добре познатата им и усвоена база и принцип на действие на АК. За първи път виждам сравнение точно с ФН ФАЛ, никога не би ми дошло на ума. Но човек цял живот се учи...
        Последно редактирано от Urko; 20-12-23, 20:59.
        Спрете Земята, искам да сляза!

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Не мога да посоча един източник. Да не е вагон, ма малка каручка - източници - съвсем определено. Като и между разните често има противоречия, но в никой няма СВД в България отпреди 1985год и в армията от доста след това.
          Нищо в принципа на действие, на АК не е оригинално и само на него присъщо. Руснаците имат (и съответно добре познават и са усвоили) конструкции на оръжия по общо-взето всички схеми, които съществуват по света.

        • KingofROAD
          KingofROAD коментира
          Редактиране на коментар
          Другарю комсомолски секретар, по-важното е да напдприказваме, а не какво казваме, нъл тъй?

      • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Не мога да посоча един източник. Да не е вагон, ма малка каручка - източници - съвсем определено. Като и между разните често има противоречия, но в никой няма СВД в България отпреди 1985год и в армията от доста след това.
        Аз пък мога.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231220_221507.jpg
Прегледи:320
Размер:369.2 КБ
ID:6948258
        Снимката е правена не по-късно от 1983г.
        Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20231220_221423.jpg
Прегледи:724
Размер:383.7 КБ
ID:6948259


        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Нищо в принципа на действие, на АК не е оригинално и само на него присъщо. Руснаците имат (и съответно добре познават и са усвоили) конструкции на оръжия по общо-взето всички схеми, които съществуват по света.
        Идеше реч за това на какво е базирана СВД, дума за принципа на действие на АК и дали е оригинален или не, не съм отварял.

        Спрете Земята, искам да сляза!

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Работеше си съвсем нормално за времето си . С него никой не можеше да ни изненада с придвижване на войскови съединения . През 1990 уж остана без работа до колкото можем да смятаме Турция за съюзник па било то и в НАТО .

        • Самодържец
          Самодържец коментира
          Редактиране на коментар
          То и от тогава насам никой не ни е изненадал с придвижване на войскови съединения. Нито в годините преди него. И за в бъдеще едвали ще ни изненадат.

        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Ние сме в НАТО от 2004год, така че наша принадлежност към него не може да има връзка с нещо станало през '90-та, когато впрочем още бяхме в ОВД. Просто Русия вече не се нуждаеше от тези самолети тук.

      • Това- Кога са били вкарани по складовете първите СВД? Кога са въведени на въоръжение? В кои части и за какво са ползвани?- са три отделни въпроса.
        И трите са свързани с тогавашната концепция за водене на бойни действия. Длъжността "снайперист" си я имаше... и дотам. Самата идея три деветнайсетгодишни момчета с най- добри резултати по огнева подготовка да прострелят за един ден двайсетина чисто нови СВД, които след това да бъдат зачислени на "снайперистите" в поделението, мисля изчерпва дискусията.
        И да, СВД се смяташе за снайперска пушка, с прилежащите към това митове и легенди, потвърждаващи нейната неповторимост, съвършенство и безспорни предимства спрямо западните аналози.
        Факт е че във ВВ бяха разконсервирани някои неща, които не бяха виждали бял свят до този момент, по простата причина, че нямаха приложение в другите родове войски. Сандъци, видимо подмятани с години по разни складове с РВГЛ, примерно. Сълзотворни, заслепяващи, кихащи, кашлящи и намсикаквиситам гранати, щитове, шлемове, ризници... Кога са били закупени на книга е едно, кога са въведени в експлоатация е друго.
        Спорът ми се вижда леко безсмислен, независимо какво пише по книгите.
        Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Помощта за Украйна ще я връщат руснаците, под форма на репарации. Това е единият (и по-вероятен) вариант, другият е да няма Украйна и никой нищо няма да връща.
          Садам беше заплаха за световния ред - кукумяу с ресурси. Също и Кадафи. Държавност колкото е имало,пак толкова има. А потоци мигранти нямаше, по механизмът, по който допреди трийсетина години нямаше и оттук - кльон обърнат навътре в държава-концлагер.
          Американска демокрация няма, няма и патагонска - има демокрация, или няма демокрация. А в демокрацията нищо американско няма.

        • Самодържец
          Самодържец коментира
          Редактиране на коментар
          Е как ще връщат украинците, след като лилипута император ще им взима държавата? Руския план като се реализира, не само че каквото е Украйна след това няма да връща, ами и ще падне едно наливане, едни оръжейни заводи...

        • Тропчо
          Тропчо коментира
          Редактиране на коментар
          Предлагам тази точно дискусия да я изместите в Ринга. Вече я почнах там. Тези неща нямат отношение към тази тема.

      • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Това, дето си го снимал, може да е било в някакви планове и идеи, но никога не е било реализирано (в рамките на БНА).
        Например, имало е планове за ескадрили от МиГ 25, но когато се вижда какво представлява (след доставката на четири броя), парите биват дадени за Ми-24, имало е планове за още рециклирани МиГ 23, но в крайна сметка внасяме МиГ 29.

        А снимката може да е откога ли не, откъде ли не и от какви ли не части.
        Снимката е от юбилейната книга нa БНА, издадена 1984 от Военно иидателство София, дадена за печат 1983г.
        Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20231221_101857.jpg Прегледи:0 Размер:176.1 КБ ID:6948292 Натиснете снимката за да я уголемите  Име:IMG_20231221_101919.jpg Прегледи:0 Размер:187.8 КБ ID:6948293

        Ама вече става досадно и безмислено. То не бяха овъртания, интерпретация тип свободно съчинение, па имало планове, па мислели, ама не направили, па Миг-25, па Ми-24, па теория на конспирациите. От една каруца с източници толкова не се намери едно заглавие, един документ или нещо смислено което да подкрепи тезата.
        С ЕЖК не ми се спори. То има и хора дето вярват, че земята е плоска. Даже и доказателства изнамират...
        Спрете Земята, искам да сляза!

        Коментар


        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Че я съсипаха - съсипаха я.
          Но бавно (много бавно маамустара) се оправяме.

        • Urko
          Urko коментира
          Редактиране на коментар
          Няма и да се оправим. Докато ни управляват тея дето съсипаха, децата и внуците им, така ще е. И по-лошо ще става.

        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          В това за децата и внуците има голяма доза истина, но въпреки това.
          Пък и да мачкаме децата и внуците, само защото са деца и внуци е абсолютно същото на това, което правиха те и което до нищо добро не доведе.

      • Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
        Пробита с един изстрел от вездесъщото РПГ 7 / Нямат друго .
        А какво друго биха могли да имат, което да не се дупчи от противотанкови ракети?
        Последно редактирано от Urko; 21-12-23, 11:29.
        Спрете Земята, искам да сляза!

        Коментар


        • ~!,./<>?+_-=}{][
          Не чета коментари и не отговарям на такива.

          И коментаторите...

          Коментар


          • Самодържец
            Самодържец коментира
            Редактиране на коментар
            Само съветската каса си беше наша, родна.

          • FiveFinger
            FiveFinger коментира
            Редактиране на коментар
            Самодържец , сега ще видим като не е "народна", какво ще е различното. Нали, да може да ги сравним.

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Тя нашата каса е опразнена по времето на родителите ни. Въпросът е дали ние ще успеем да я напълним за децата си.

        • Абе, някои от агитационните материали си бяха предназначени направо за южните ни съседи. Тоя убавец от снимката, задава немалко въпроси. Дори и оптиката не са му дали да качи, но пък е прикладвал малко като за спортна стрелба, с надянат щик, ама от "новите"...
          Усещам как почвам да се гъбаркам, а не ми е присъщо.
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            То освен чиновете, въобще не е ясна и принадлежността (не към род войска имам предвид).

          • Тропчо
            Тропчо коментира
            Редактиране на коментар
            Тъй де! Така се изпотрепаха и в "Белите брези".

          • sek.1
            sek.1 коментира
            Редактиране на коментар
            На това му викат приятелски огън . Няма армия в тоя свят на която да и се е разминало. В Белите Брези беше елементарна липса на координация .

        • Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
          Абе, някои от агитационните материали си бяха предназначени направо за южните ни съседи. Тоя убавец от снимката, задава немалко въпроси. Дори и оптиката не са му дали да качи, но пък е прикладвал малко като за спортна стрелба, с надянат щик, ама от "новите"...
          Усещам как почвам да се гъбаркам, а не ми е присъщо.
          Ако искаш да се гъбаркаш и да се смееш наистина, погледни в youtube циркулират едни клипчета от учението Щит 82.
          Там имаше едни кадри как върху корпуса на танк Т-55 кашици се возят под формата на десант и носеха странично някакви ламарини, уж за защита. Като стигнаха рубежа за атака, хвърлиха ламарините, скочиха от танка и минаха в пеша атака. Пълна пародия. Това обаче не променя факта, че сме имали Т-55
          Спрете Земята, искам да сляза!

          Коментар


          • Самодържец
            Самодържец коментира
            Редактиране на коментар
            То легендата за тоя щит-82 ще се носи и след още 200 години поне. А много преди това Велика България е била на Три Морета.

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Да бе Т-80, а и няколко трофейни Абрамса - без майтап.

          • petkov_bb
            petkov_bb коментира
            Редактиране на коментар
            Не знам дали има качени снимки,видео от парада в Сарафово,но знам какво съм видял в хода на учението и на парада. Легенди не съм чувал ...? и ако някой знае, да сподели.

        • Що се отнася до БТРите, Джуганите и и прочее техника във ВВ, и ако трябва да се уповаваме на печатни издания, ето нещо, с което няма как да не се съглася:

          Натиснете снимката за да я уголемите  Име:СОБ.jpg Прегледи:0 Размер:797.1 КБ ID:6948336
          Последно редактирано от Тропчо; 21-12-23, 17:37. Причина: допълнение
          Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

          Коментар


          • Едно от най добре бронираните БМП . https://www.youtube.com/shorts/xJKgjf-lzCQ
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • Самодържец
              Самодържец коментира
              Редактиране на коментар
              Това е щото не са си купили някаква по-добра машина. Явно от местния козяк са им наредили да купят тоя боклук. Ъъъ...всъщност не е така, то таковата нали тия са евреите...

              Сам си пускаш тезите и сам си ги оборваш, похвално.

              Ама разкажи за пропагандната машина. За втората в света, първата нема кой да я бие.

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X