Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    За информация:

    "
    Д Е К Л А Р А Ц И Я
    Ние, Гражданите на Република България, се обявяваме
    категорично против предложението на Министерския съвет за
    отмяна на т.4, чл.16 от действащия Закон за народната просвета.
    Правителството предлага да се премахнат държавните
    образователни изисквания за усвояването на книжовния български
    език. Подобна поправка е грубо неуважение на националните
    ценности, история и култура на българския народ. Тя е и в
    противоречие с Конституцията на България, в която българският
    език е обявен за официален език в републиката. Поправката крие
    опасност от по-нататъшно принизяване на равнището на
    училищните програми за обучението по български език и премахва
    държавната защита на езика ни от поругаване и извращаване.
    Смехотворната мотивировка, че се отменя един “мъртъв текст”,
    всъщност цели да оневини бездействието на Министъра на
    образованието и науката, който е бил задължен, съгласно чл. 17 т. 4
    на същия закон, да изработи наредба за държавните изисквания за
    усвояването на книжовния български език.
    Ние окачествяваме подготовката и внасянето на този
    законопроект като акт насочен срещу националните интереси, като
    отстъпление от заветите на апостолите на националното възраждане
    и настояваме вносителите да оттеглят законопроекта си.
    Граждани на Република България!
    Да спасим свещения език на българите!
    НЕ на законопроекта!
    Сплотени, организирани и смели можем да си върнем надеждата,
    вярата и мечтата за успяваща и красива България.
    Призоваваме ви на
    ПРОТЕСТЕН МИТИНГ
    на 11 април, петък, от 17 часа
    на площад "Св. Александър Невски"
    Гражданско движение за защита на науката и образованието"

    Коментар


    • До: Българският език

      Първоначално публикуван от Tiger Преглед на мнение
      За информация:

      "
      Д Е К Л А Р А Ц И Я
      Ние, Гражданите на Република България, се обявяваме
      категорично против предложението на Министерския съвет за
      отмяна на т.4, чл.16 от действащия Закон за народната просвета...

      ...Призоваваме ви на
      ПРОТЕСТЕН МИТИНГ
      на 11 април, петък, от 17 часа
      на площад "Св. Александър Невски"
      Гражданско движение за защита на науката и образованието"
      Благодаря ти за информацията. Днес съм в почивен ден и ще отида на площада.

      Поздрави!
      Искам България чиста!

      Коментар


      • До: Българският език

        Отидох, но закъснях с 30-35 минути спрямо обявения час. Викам си: "Митинг е това, а не влак да го изпуснеш..."

        В часа на пристигането ми имаше 40-50 души, които си приказваха на групички. От тях - 15-ина репортери и репортерки, всичките много млади, от онези на които им търсят к'во да е събитие, "за да ни не се мотаят тук". Репортерите също си приказваха на групички.

        Извън онези 40-50 души имаше 6-7 полицаи и полицайки и две полицейски коли. Те охраняваха митинга, а вероятно и металните заграждения, поставени до храма "Св. Александър Невски" в интерес на обществения ред.

        Полицаите и полицайките бяха доста млади. Като репортерите и репортерките.

        Видях познат, който от дълги години работи в книжовната област и се вживява в това, за което иде реч в тази тема. Каза ми, че митингът е свършил, имало "7-8 изказвания, декларации..."

        Това ми засили чувството за вина, че съм закъснял. Когато ми се възвърна чувството за мисъл, се усъмних: "7-8 изказвания за половин час..."

        Нейсе. Тъжна работа...
        Искам България чиста!

        Коментар


        • До: Българският език

          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
          Ката ти гледам масата, Стари - седявам. И то дълго Отварачка винаги си нося...
          Винаги гледам да има поне касичка .Че току виж дошло изневиделица някое приятелче а биричката свършила Срам и Ужас
          К мирной жизни не пригоден.
          Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
          ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

          Коментар


          • До: Българският език

            Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
            Аз пък, като гледам бирите са отворени, та няма да се мориш с отварачката))
            Ако не са и изпити вече...
            Не се вижда под масата
            К мирной жизни не пригоден.
            Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
            ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

            Коментар


            • До: Българският език

              Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
              Не се вижда под масата
              Знаех си!
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • До: Българският език

                Сега разбрах че щели да вкарват закон по който българския книжовен език няма да е задължителен ?!?!?
                Днес имало протест но много малко хора са участвали около стотина души .Аз ако знаех бих отишла но ..
                И по новините казаха че има и интернет подписка в която за два или три дена имало 60 хиляди имена , това е хубаво ! Някой знае ли за това и ако да да даде линк към подписката за да участвам и аз , и предполагам не само аз
                Аз лично мисля това за недопустимо !!!!

                Коментар


                • До: Българският език

                  Първоначално публикуван от ~m@g!~ Преглед на мнение
                  Сега разбрах че щели да вкарват закон по който българския книжовен език няма да е задължителен ?!?!?
                  Днес имало протест но много малко хора са участвали около стотина души .Аз ако знаех бих отишла но ..
                  И по новините казаха че има и интернет подписка в която за два или три дена имало 60 хиляди имена , това е хубаво ! Някой знае ли за това и ако да да даде линк към подписката за да участвам и аз , и предполагам не само аз
                  Аз лично мисля това за недопустимо !!!!
                  http://www.bgpetition.com/knijoven-balgarski/index.html
                  НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                  Omnia vincit amor !

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Тази вечер гледах по телевизията репортаж за протеста...
                    Казaха, че само 100-тина човека са участвали (spas55 посочва даже по-малко).
                    Жалко за българсия език и още по-жалко за БЪЛГАРИЯ!
                    А за spas55 +1.

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Предполагам, че днес по някаква причина не съм настроен градивно, но няма да подпиша тази декларация. Предполагам, че днес просто не ми пука за този език, който спред мен има един много голям проблем - архаичен е. Всички тези граматически правила, родове и други неща (никога не съм бил добър по БЕЛ) излишно усложняват езика. Много по-лесно е изразяването на английски език, както и неговото научаване. Много по-естествен ми е английския като начин за комуникация. Не че не обичма българското или езика ни, но той трбва да се промени към опростяване, за да могат хората по-естествено да се изразяват. Никой не се е заел с тази задача (някаква реформа в езика), с което народа сам си опростява езика (някой вестник преди време беше писал, че циркулират в употреба около 400 думи , или нещо от сорта). И тогава езика запада като стойност и начин на комуникиране...
                      "That is not dead which can eternal lie,
                      And with strange aeons even death may die."
                      ~H. P. Lovecraft

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Трябва да пазим езика си такъв какъвто е ! Труден , лесен той е такъв и на теб примерно ти е по-сложен но има хора на които им е лесно и дори много интересно , като давам себе си за пример .
                        Но така и така истинския български се е поизгубил под всекидневния диалект ,затова поне в час което се пада около 160 минути на седмица , което не е нищо , да се изучава за да не се изгуби напълно !
                        Аз лично бих отишла на този протест но от новините разбрах иначе дори щях да взема още хора с мен !
                        Последно редактирано от Маги; 11-04-08, 22:29.

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Първоначално публикуван от ~m@g!~ Преглед на мнение
                          Трябва да пазим езика си такъв какъвто е !...

                          +1
                          Ако самите ние не си пазим езика кой ще се погрижи за него ???
                          Все повече се срещат хора, които говорят и още повече пишат, както им дойде на наум...
                          Ние сега се смеем на песента "Кен ли", но както е тръгнало много скоро ще има подобен вариант на българска песен, изпята от "българин" .

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Първоначално публикуван от kksnick Преглед на мнение
                            +1
                            Ако самите ние не си пазим езика кой ще се погрижи за него ???
                            Все повече се срещат хора, които говорят и още повече пишат, както им дойде на наум...
                            Ние сега се смеем на песента "Кен ли", но както е тръгнало много скоро ще има подобен вариант на българска песен, изпята от "българин" .
                            Aз нещо подобно исках да кажа (мнението ми беше леко офтопик сега като го гледам). Идеята ми е, че разните му там професори, филолози и други подобни трябва да почерпят опит извън България и да се опитат да направят обучението по и на български език да бъде по-интригуващо за учениците (в часовете по БЕЛ уирам от скука, докато в часовете по английска литература ми е интересно), като в същото време езика се промени точно от тези професори по български език и разните там филолози, за да не стават изцепки като "Кен ли" или като темата за УАЗа, където се подиграваха с човека: http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9776
                            "That is not dead which can eternal lie,
                            And with strange aeons even death may die."
                            ~H. P. Lovecraft

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Първоначално публикуван от Stan40_San Преглед на мнение
                              Aз нещо подобно исках да кажа (мнението ми беше леко офтопик сега като го гледам). Идеята ми е, че разните му там професори, филолози и други подобни трябва да почерпят опит извън България и да се опитат да направят обучението по и на български език да бъде по-интригуващо за учениците (в часовете по БЕЛ уирам от скука, докато в часовете по английска литература ми е интересно), като в същото време езика се промени точно от тези професори по български език и разните там филолози, за да не стават изцепки като "Кен ли" или като темата за УАЗа, където се подиграваха с човека: http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9776

                              Уау, каква логика, дечко... тц, тц, тц...

                              Как не се е сетил никой по света, че трябва да се учи от неграмотните и непросветените и да се приравнява език, култура и въобще всичко, на нивото на неграмотните...
                              Както е казано в Библията "Блажени са незнаещите...",обаче пък законът казва "Незнанието не е оправдание за неспазването на законите..."
                              Та ми е чудно от кога скучното преподаване в училище и все по-разпространяващата се простотия са критерии за опростяване на Българския език?!
                              И наистина ли английският език е много лесен за научаване и използване? Та той се брои за най-богатия на думи и значения език - в зависимост от контекста и да си роден англоговорящ може да не се оправиш със значенията на някои думи....

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Първоначално публикуван от Stan40_San Преглед на мнение
                                Aз нещо подобно исках да кажа (мнението ми беше леко офтопик сега като го гледам). Идеята ми е, че разните му там професори, филолози и други подобни трябва да почерпят опит извън България и да се опитат да направят обучението по и на български език да бъде по-интригуващо за учениците (в часовете по БЕЛ уирам от скука, докато в часовете по английска литература ми е интересно), като в същото време езика се промени точно от тези професори по български език и разните там филолози, за да не стават изцепки като "Кен ли" или като темата за УАЗа, където се подиграваха с човека: http://forum.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=9776
                                Интересно защо след като английския е толкова лесен език от 67 000 000 жители на Обединените кралства 8 000 000 или над 18%, са неграмотни... А в САЩ около 40 - 44 000 000, т.е. около 20-22%. В България за сега броя им е около 13%. Освен това правиш огромна грешка, като сравняваш изучаването на родния език с чужд. Изискванията са различни, нивото на което трябва да знаеш български в училище, се равнява поне на нивото на изучаване на английска филология в университет.
                                Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X