Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Правописът ни на автопилот http://insurance.bg/news/?cat=news&cat_id=8&sn_id=78501

    Коментар


    • До: Българският език

      Първоначално публикуван от nisanterano Преглед на мнение
      Нашите мнения и предложения относно чистотата на българския език трябва да излязат извън рамките на форума ни.Колкото по-широко извън него- толкова по добре....Например , ако сред нас има журналист , може да използва мненията в тази тема за написване на статия в някой популярен вестник или да излезе с коментар в някоя телевизия. Да се внуши на "телевизионерите" , че бългаския език е "работното сечиво" за тяхната дейност и поддържането му чисто и годно за работа е в техен интерес и в интерес на цялото общество , разбира се. Така мисля аз.
      1.Необходимо е да излязат. Но е важно къде ще отидат. Трябва да ангажираме вниманието на
      - съответната комисия в Парламента,
      - Националните говорещи медии,
      - Съвета за Електронни Медии,
      - факултета по български език в СУ,
      - Министерството на Културата,
      -Съюза на Писателите...

      Внушаването на "телевизионистите" съ го пробвал. Там, или не разбират за какво става дума, или не им пука.

      Трябва да се доберем до инстанции, които имат право на НАКАЗАТЕЛНИ мерки. Това го има в държавата Франция.

      Вслушах се в преводите на детски филми, които слушаше внучката ми. Лошият (най-меката дума) език се "попива" от децата и става ЛИТЕРАТУРНА НОРМА за тях. Зер - телевизия е това! Ти, дядо, си трай!

      Поддържам инициативата и съм съгласен да участвам по възможностите си.

      Нека си каже мнението, примерно, Spass 55. Други - също.

      Силата на нашия Форум е в това да повдигне където трябва въпроса. Да му придаде публичност пак с помощта на медиите.
      Вече има доказани резултати.

      Коментар


      • До: Българският език

        Първоначално публикуван от МЕЛС Преглед на мнение
        Ало, сливенската група, по-кротко с местната гордост! ...въпреки че скривалището му и до днес се намира в Ямбол? ...

        Я като си толкоз на ясно да ни осветлиш защо Ямбол е прочут със шкембе чорбата

        Коментар


        • До: Българският език

          И последното нахалство - пак на журналист! Ето как е употребено:
          Някакъв Интернет портал бил "Отворен гидовник за екология, туризъм и приключения".
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • До: Българският език

            Гледам, темата за езика ни "пропаднала" надолу в раздела и реших да и направя малко "up". Трябва да я поддържаме актуална, защото правописните бисери в писанията ни не намаляват. Но пък не се и увеличават, така че зависи от оптимистите и песимистите да кажат накъде вървим.

            Спомням си, че преди 30-тина години, единственият полуграмотен човек, когото съм виждал, беше точно шофьор. На офроуд машина като нас. В казармата с моя набор влезе образ на видимо по-голяма възраст от нас, той почти не можеше да чете - сричаше и се подписваше с две печатни букви, но беше факир зад волана на дъртата Прага. Можеше да я кара на четири от десетте и гуми, изкарваше я от всякаква кал и я палеше пръв от всички при тревога в някоя мразовита януарска утрин. Запалваше едно "Работническо дело" (само такъв вестник влизше в поделението), слагаше го в кутията на филтъра и с едно врътване палеше. Е, изкара си наказание от ЗКПЧ-то (зам. командир по политическата част за незнаещите), който го беше видял веднъж какво прави с партийния орган, но иначе всички му се радваха на сръчността.
            В шофьорлъка спец, но точно неграмотността му направи номер, когато спря цялата колона с военна техника на едно кръстовище, защото не можа да прочете една пътна табела. Той спрял и се пули в нея, а командирът, позеленял, слиза от джипа, отива при него и крещи: "Какво правиш бе, идиот!?"
            - Чета, другарю полковник! - му отвръща нашият след дъълга пауза, защото не може да откъсне поглед от табелата. Свалиха го с шутове от първата машина и му дадоха да кара последната в колоната - една водоноска. Той преживя тежко загубата на престиж, но после и с нея (ремарке) правеше интересни работи - вкарваше я на заден ход, без изобщо да я вижда зад джугана, на места, където друг не можеше. Чешит!

            Така че, добре е човек да може да пили гуми на асфалта или да излиза от калта, но не е зле и да може да пише правилно, тук във форума например. Няма вече неможещи да четат, това е ясно - покрай субтитрите на филмите няма как. Но с писането сме назад в материала... и в колоната.

            Коментар


            • До: Българският език

              Прочее, правописът - и писането без грешки въобще, има известно значение при всички езици:

              http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/8173308.stm



              Поздрави!
              Искам България чиста!

              Коментар


              • До: Българският език

                Какво правят нещата, въпросите, проблемите?

                Пишещите във Форума поголовно употребяват въпросите седят.

                За мен звучи леко смешно. Те си стоят, въпросите.

                Незабравимата Людмила ката вечер по телевизията ни убеждаваше, че те седят.

                От друга страна често срещаме :"Стоях два часа в киното", сякаш не е имало места. Стоях (???)на дивана и гледах телевизор...Пак неправилно.

                И, накрая, в по-широк аспект. В Русия затворниците сидят, а у нас лежат. Обяснението е просто там затворниците са много, местата - малко

                Коментар


                • До: Българският език

                  Спомням си едно анимационно филмче- "Семейство Мейзга". Там имаше един герой от бъдещето... Екзюперикс, или нещо такова. Той говореше с "орязани" думи, преки наследници на социалистическите абревиатури (СоцТрансМаш, ГлавБолгарСтрой и т.н.). Та, вероятно, тенденцията е да се събере максимум информация в минимум време. На два реда да напишеш цяла страница... и т.н. Не че го подкрепям, по- скоро търся обяснение. Скоро ще ни мързи и да говорим, и ще поемем към телепатията. От тази гледна точка, мога и да разбера 4атърите, геймqрите и прочее 6у6умиги, но откровено се дразня от табели IZHOD.
                  Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Докато по новините журналисти, политици и известни личности говорят неправилно и много хора не четат достатъчно, промяна не ще видим.
                    Забелязал съм много хора както говорят така и пишат.

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от Тропчо Преглед на мнение
                      ...табели IZHOD.
                      Не беше ли IZLIZANE?
                      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                        Гледам, темата за езика ни "пропаднала" надолу в раздела и реших да и направя малко "up". Трябва да я поддържаме актуална, защото правописните бисери в писанията ни не намаляват. Но пък не се и увеличават, така че зависи от оптимистите и песимистите да кажат накъде вървим.

                        Спомням си, че преди 30-тина години, единственият полуграмотен човек, когото съм виждал, беше точно шофьор. На офроуд машина като нас. В казармата с моя набор влезе образ на видимо по-голяма възраст от нас, той почти не можеше да чете - сричаше и се подписваше с две печатни букви, но беше факир зад волана на дъртата Прага. Можеше да я кара на четири от десетте и гуми, изкарваше я от всякаква кал и я палеше пръв от всички при тревога в някоя мразовита януарска утрин. Запалваше едно "Работническо дело" (само такъв вестник влизше в поделението), слагаше го в кутията на филтъра и с едно врътване палеше. Е, изкара си наказание от ЗКПЧ-то (зам. командир по политическата част за незнаещите), който го беше видял веднъж какво прави с партийния орган, но иначе всички му се радваха на сръчността.
                        В шофьорлъка спец, но точно неграмотността му направи номер, когато спря цялата колона с военна техника на едно кръстовище, защото не можа да прочете една пътна табела. Той спрял и се пули в нея, а командирът, позеленял, слиза от джипа, отива при него и крещи: "Какво правиш бе, идиот!?"
                        - Чета, другарю полковник! - му отвръща нашият след дъълга пауза, защото не може да откъсне поглед от табелата. Свалиха го с шутове от първата машина и му дадоха да кара последната в колоната - една водоноска. Той преживя тежко загубата на престиж, но после и с нея (ремарке) правеше интересни работи - вкарваше я на заден ход, без изобщо да я вижда зад джугана, на места, където друг не можеше. Чешит!

                        Така че, добре е човек да може да пили гуми на асфалта или да излиза от калта, но не е зле и да може да пише правилно, тук във форума например. Няма вече неможещи да четат, това е ясно - покрай субтитрите на филмите няма как. Но с писането сме назад в материала... и в колоната.
                        Е аз защо да не пишем как ми душа сака след като ти ме разбираш.Па и пишем на български
                        К мирной жизни не пригоден.
                        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Първоначално публикуван от Стария Преглед на мнение
                          Е аз защо да не пишем как ми душа сака след като ти ме разбираш.Па и пишем на български
                          Ти си лесен, шопският си е направо книжовен език, затова можеш да пишеш, както си го говориш!
                          За диалекта, на който се говори по моя край няма още измислени букви. Нямам просто друг начин, освен да се мъча да пиша на книжовен български...

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Гъбаркъти съ вий, мъ прублема й сирьозен. Ш' видити вий утри в тойъ форум кви ги дъфчат момчурлята и ш' ръзбирети, чи Симйончу й бил праф, мъ късну шъ е.
                            Прави каквото щеш, ама да стане както трябва.

                            Коментар


                            • До: Въпроси и дискусия по Навигационна Карта на България

                              Първоначално публикуван от velizar6507 Преглед на мнение
                              Трябва да узрееме за мисълта ,че един продукт, независимо какъв е той, има стойност, и дали го произвеждаме ние и го продаваме или се нуждаеме от него и го купуваме, просто той има цена! Дано в близките стотина години схванеме този факт. Тогава може би ще имаме основание да се наречеме европейци.
                              А ако се научим и да пишем, току-виж минем и за грамотни българи.

                              Не се заяждам. Всеки има над какво да работи върху себе си, включително и аз.

                              Иначе, за другото си прав.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Сега всички имаме по няколко десетки CD вкъщи. АЛБУМИ с музика, видео, снимки.

                                Защо старият албум за снимки си остана албум, а този с музика албум?

                                В другите езици ударението за едните и другите не е променяно. Може би, защото нямат чалга-диви? ("Аз, като направих първия си албУм, и..станах звезда...")

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X