Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
    Пуританството не ме кефи, аз съм си "мърляч" и в езика и в живота
    "Чистият" Български е тема за Тесни специалисти.
    Да, повсеместната "неграмотност" - дразни (а откровненната такава - Фрапира (пак чуждица)), но прекален светец и Богу не е драг (нещо напоследък се улавям че цитирам тази поговорка по-често от обикновенно). Най-фрапиращият случай беше за Професора Борещ се за Чист Български и измислящ думи за да замени чуждиците, тъй като Кибрит е чуждица, човека измислил ДрасниПалниКлечица - Много Чисто, много Българско, въобще повод за "Гордост".
    Живеем в обратното време на Вавилонската кула, процеса се обръща, Глобализацията е факт. Интернета, евтините телефони и пътувания, направиха земята Много по-малкаот колкото когато и да е. Езиците се омешаха и Англииският се наложи като Международен стандарт (есперантото изчезна доказвайки че Живият Живот, не търпи Изкуствените елементи). Терминологията от тесните специалности навлезе в живота и чуждите думички добиха Гражданственост, кой не зане за Рутер, Суич, Монитор, ГСМ, ГПС, баипас, пеисмеикър .... и опитите на Пуристите да ги заместват с "Български" аналози не е много успешен. И тази тенденция само ще се засилва, за добро или за лошо.
    Не харесвам Чатицата и се опитвам да пиша на Български (макар и да съм далеч от Идеалите), но например Уиндоус (още една "Българска" дума) на български няма да си взема.
    На скоро си писах с колежка по ICQ-то да ми прати някаква информация и - О Ужас - получавам отговор "az takova ne 4eta", така и не разбрах за какво става въпрос докато не я видях и тя не сподели, че при нея кирилицата излизала като ????? - Бях доста Потресен че тази липса на настройки очевидно не и пречеше

    Така че дайте да не изпадаме в крайности, а да се опитаме да покажем предимствата на Българският и да се опитаме да "прикъткаме" повече младежи да усетят красотата на изказа на Родният език
    Успех
    Прочетох горното с две чаши вино в главата. Но съм трезвен. Чашите ми дават смелост само да цитирам на двойния супермодератор една руска поговорка: Чья бы мычала, ваша бы молчала! (Чуждата крава може и да мучи, вашата - да мълчи)
    Нали, ако взема да давам акъли на колегите с големите грапави гуми и 6х4 задвижване ще бъде нелепо. Нека си мучат чуждите крави!
    Разчитам на чувството ти за хумор То, без него, накъде?

    Коментар


    • До: Българският език

      От скоро срещам в медиите "уплах". Това като нова ли е или "специална разработка" - и кой е творецът?
      Lancia Delta HF Integrale Evolucione

      Коментар


      • До: Българският език

        На това специално май творецът е народа. Друг е въпроса дали го има по речниците. Аз не знам. Можеби значи страх+уплаха, знам ли?

        ПП: И аз съм от тия с проблемния пълен член. Та ще извинявате ако нещо съм оплескал.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • До: Българският език

          Седя си и си мисля.... По едно време гледам - май само седя...

          И какво, инжинери и архитекти бистрим тенденциите в развитието на съвременният български език. А разни университети, 'тетчета, колежи и гаражи бълват неграмотни филолози. Които да учат децата ни. Да творят и превеждат. И много професори. И ака-де-ми-е (ици). Научни институти. Докторантури. Неграмотни телевизионери и писачи. Теми по литератури от интернет. Тестове за оценка на знанията по български и литература.

          Тъй си седя...
          Бе, нещо май не се сещам филолог да е създал запомнящо се произведение...
          Сещам се за едно чобанче, дето на 16 години се е научило да чете и да пише. И е написало доста неща, като ни е оставило богатство от думи, които вече сме забравили. Че и време за обединяването на двете Българии е намерило... Ама той е лош, пише за некакво си там робство, пък то било само присъствие.
          И за един поп. Луда глава, до Диарбекир стигнал.
          И за други... все без университетско образование.
          Даже и за един колега лесовъд.

          Май пак никой не си прави това, за каквото е учил.
          Нещо запомнящо се българско да е излизало наскоро? То, кой ли ще го чете.

          Седя си.
          Дали да не си налея едно?
          Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

          Коментар


          • До: Българският език

            Наздраве....
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • До: Българският език

              Aз съм спокоен. Имам още толкова много да прочета от вече написаното, че нямам притеснения дали се пише в момента, за да ми наваксат!

              Коментар


              • До: Българският език

                Ти хубаво четеш, ама на един четящ се падат намси колко нечетящи. В крайна сметка те са представителната извадка. И те формират обществото, каквото е...
                "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                Коментар


                • До: Българският език

                  Седнали едно време учени глави и избрали за столица София .В средата на българските земи ПРАВИЛНО.А други учени глави избрали за книжовен език Търновския .Та затова сега има два Български езика Български и Македонски.Али нейсе да се радваме че не са избрали еркечкия .Не се заяждам.Уважавам ви като по учени от мене .Наздраве
                  К мирной жизни не пригоден.
                  Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                  ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                    Бе, нещо май не се сещам филолог да е създал запомнящо се произведение...
                    Филолог добър писател е изключение, гениален автор с перфектен правопис също. И двете съществуват, но са по-скоро рядкост. За това е измислена и длъжноста на редакторите. Да поправя правописните грешки на автора. Той вече трябва да е добър филолог.
                    Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                      Филолог добър писател е изключение, гениален автор с перфектен правопис също. И двете съществуват, но са по-скоро рядкост. За това е измислена и длъжноста на редакторите. Да поправя правописните грешки на автора. Той вече трябва да е добър филолог.
                      Редакторът редактира а коректорът поправя грешките и на двамата
                      За останалото си прав
                      "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
                        Редакторът редактира а коректорът поправя грешките и на двамата
                        За останалото си прав
                        Мерси за корекцията(или по-точно редакцията) . Забравих я тази длъжност , защтото в момента в разните медии, за които имам представа от вътре, честичко си я спестяват и редактора е две(че понякога и повече) в едно...
                        Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Първоначално публикуван от Zaarin Преглед на мнение
                          Мерси за корекцията(или по-точно редакцията) . Забравих я тази длъжност , защтото в момента в разните медии, за които имам представа от вътре, честичко си я спестяват и редактора е две(че понякога и повече) в едно...
                          Аз доста години изкарах из медиите (с извинение) и технологията беше такава. Напоследък се забелязва, че спелингчекът не е по добър от коректора - е поне от повечето
                          "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                            Искам да обсъдим един много важен, според мен, въпрос.
                            Българският език.
                            За голямо удоволствие, езикът на участниците във Форума е, като правило, на високо ниво. Значи, можем да говорим за него.
                            Това, как се развиват процесите на деградация, на профаниране на езика...
                            Не искам да влизам в спорове, но продължавам да мисля, че темата е много интересна, така както я предложи Симеон. И както беше започнала да се развива.

                            Поздрави!
                            Искам България чиста!

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                              От скоро срещам в медиите "уплах". Това като нова ли е или "специална разработка" - и кой е творецът?
                              Не е нова,напротив.Още като малък,(това е било много отдавна) съм чувал :"Този е млад,ама побеля от уплах".Даже бабите водеха някое дете да му баят заради "уплах".

                              А по темата :песимист съм.Грамотните хора в България намаляват,при това доста бързо.Имам предвид ПИСМЕНО грамотните.Защото наблюдавам едно интересно явление-има хора,които говорят много добре,граматически правилно,но НЕ МОГАТ да пишат по същия начин.Нямам обяснение.
                              В момента трудно се намира човек под 35 г.,който може да пише правилно.(Тук Обера да не скача,той е от изключенията).И този процес се задълбочава,за съжаление.Но младите хора нямат вина за това.Къде да се научат,кой да ги научи ?Колко от тях знаят,че някога в основното училище имаше предмет "Граматика" съвсем отделно от литературата("Христоматията") ?И по този предмет пишеха двойки и се повтаряше годината заради него.
                              Но езикът се развива и се променя.Вазов е класик,ние го четем и му се възхищаваме,но не можем да говорим като него.Ето един цитат от пиеса на Вазов :
                              "Баш сега намери да ма огрешава,когато говея".
                              Бате Симеон да го преведе,ако иска.
                              Бъдете здрави.
                              Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
                              имат право да гласуват на избори.

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Е, хайде да смъкнем границата до 30г. за да си нямаме подскоци.
                                Иначе мен лично ме дразнят дребните грешки, допускани от едрите блюстители на правописа. Нещо там за гредата в очото имаше една приказка.
                                Например напишете в сърча на форума странните думички "незнам", "немога" и т.н. и се наслаждавайте. И стига сте говорили в трето лице, множествено число.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X