Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Първоначално публикуван от T.T Преглед на мнение
    А какво да кажем за чуждиците в българския език - вчера слушам една поп дива (нали така ги наричат напоследък) да казва "много бих искала да участвам в повече такива ШОА". Трябваше ми време да се сетя че шоа е мн.ч. на шоу. Много странно да не кажа смешно ми звучи.
    Поздрави
    извини ме колега , но какво ли са правели хората без писменос и без више образование , Ремзъас 2, , Александар Македоски,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, със сигурнос милиони такива интилигентни хора ,
    според мен е по важно човек какво е допринесал през живота си , и е грешно да доказва колко е велик с това че знае каде да сложи запетаиката или как го е казал , все пак хората разговарят с различни звуци и иницяли , не съм сигурен че съм прав във това което пиша , но съм сигурен в това което, ако ти които четеш в момета стоиш пред мен и аз ти го обясня по моя начи , моя диалеект , 100 прочента ще ме разбереш

    доста време се чудех дали да го пусна но поне ще продалжи темата
    sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

    Коментар


    • До: Българският език

      Юли, недей така! Споменатият от теб, без више образование, Александър Македонски е имал учител на име Аристотел. Великият Учен е преподавал на бъдещия пълководец риторика, литература, естествени науки, медицина, философия...
      Другата личност, която обявяваш че няма више, в следствие на пренебрежението ти към буквите, е невъзможно да се идентифицира.(Р...-2)
      В разговор и на диалект може и да поясниш, но буквите са създадени за опосредствено общуване. И трябва да се учат.Особено комбинацията от букви - думите, и съчетанията от думи - мислите, с букви изобразени. Хората, ползващи запетаи и "разговарящи с иницяли" не са гении, просто грамотни, каквито трябва се мъчим да бъдем в този век!
      Инак, преди милиони години сме се разбирали по желания от теб начин. Но връщане няма. Особено след Кирил и Методи и Гутенберг!
      Последно редактирано от Симеон; 14-03-08, 06:51.

      Коментар


      • До: Българският език

        Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
        Днес се сблъсках с още нещо, което не знам:
        Ами то било "ферзенк" - аз си го знаех "фрезенк"
        Произлизало от "versenke" (същото, ама, на дойч)
        Разбира се,че първото. Versenk - потъва. В отвор чрез скосяване "потъват" ръбовете.
        А фрезенк много хора "си го знаят" както и "флашката"

        Коментар


        • До: Българският език

          Между другото си струва и да се замисли човек, че ако Александър Македонски и Рамзес Втори не бяха чували за писменост, то и ние едва ли щяхме да сме чували за тях .
          Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

          Коментар


          • До: Българският език

            Първоначално публикуван от Юли Преглед на мнение
            извини ме колега , но какво ли са правели хората без писменос и без више образование , Ремзъас 2, , Александар Македоски,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, със сигурнос милиони такива интилигентни хора ,
            според мен е по важно човек какво е допринесал през живота си , и е грешно да доказва колко е велик с това че знае каде да сложи запетаиката или как го е казал , все пак хората разговарят с различни звуци и иницяли , не съм сигурен че съм прав във това което пиша , но съм сигурен в това което, ако ти които четеш в момета стоиш пред мен и аз ти го обясня по моя начи , моя диалеект , 100 прочента ще ме разбереш
            доста време се чудех дали да го пусна но поне ще продалжи темата
            Колега, няма защо да се извиняваш - все пак писането посред нощ не е лесна работа. Написаното от мен е свързано с чуждите думи в българския език и няма нищо общо нито с ви(с)шето образование, нито с АлександАр Македо(н)ски, нито с Р.....с2 (който и да е той), нито със звуци или пък инициЯли. Допускам, че търсиш оригинален начин да си интересен на хората тук - дали си успял ще разберем четейки темата.
            Поздрави
            Последно редактирано от T.T; 14-03-08, 09:34. Причина: корекция
            Тодор Томов
            =============================
            Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
            Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

            Коментар


            • До: Българският език

              Възпитаван съм да работя , и родителите ми, не са учели , първия почти 12ч работен ден ми е бил 1 курс лятната ваканция като тракторист в едно стопанство , след 5г подобна работа станах наи добрия в професията не само в БГ а и в Житомирска област Русия , тогава никои не ме подиграваше че немога да пиша просто пример

              защо тези дето са учили винаги се подиграват с останалите би трябвало според мен точно обратното ,
              sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

              Коментар


              • До: Българският език

                Първоначално публикуван от Юли Преглед на мнение
                Възпитаван съм да работя , и родителите ми, не са учели , първия почти 12ч работен ден ми е бил 1 курс лятната ваканция като тракторист в едно стопанство , след 5г подобна работа станах наи добрия в професията не само в БГ а и в Житомирска област Русия , тогава никои не ме подиграваше че немога да пиша просто пример

                защо тези дето са учили винаги се подиграват с останалите би трябвало според мен точно обратното ,
                Здравей, Юли, бях една от първите, дето те сдъфкаха, че пишеш много неграмотно, не се сърди, така е. Не съм вложила подигравка, просто за мен е част от високо национално самосъзнание и принадлежност към една народност да умее човек да се изразява правилно на РОДНИЯ си език! Чест ти прави, че не се тръшна да се сърдиш, а напротив, стремиш се да се развиваш в тази посока. Имаш моето възхищение за това!!!
                Разбира се, хората имат различно образование и са добри в различни неща и аз уважавам добрите професионалисти, без значение в каква област са!!! Наскоро се запознах с един колега (още един!), който си има архитектурна диплома, но откровено му липсват първите седем години. Дали дипломата е достатъчна, за да го уважавам тоя субект? Той просто не става, ако ще още пет дипломи да изкара! Така че не се впрягай за образованието, то няма значение за това кой КАКЪВ ЧОВЕК е!

                Четейки постовете ти, ми прави впечатление, че изложението ти е накъсано, част от мислите ти са недовършени. Това ни пречи да те разбираме точно. Би било полезно, например, да оформяш мислите си в отделни изречения, така няма да има съмнения какво си искал да кажеш. За да овладееш пунктуацията ( ама че префърцунена дума!), може да помолиш любящата съпруга всеки ден да ти диктува по пасаж от книга, така ще се научиш бързо и неусетно да отделяш простите и сложните изречения и да слагаш препинателните знаци на вярното място. Това ми хрумна, защото в една тема беше помолил за съдействие и съвети. Успех!
                НИКОЙ НЕ Е ТОЛКОВА СЛЯП, КОЛКОТО ОНЗИ, КОЙТО НЕ ИСКА ДА ВИДИ!
                Omnia vincit amor !

                Коментар


                • До: Българският език

                  Ще опитам , за което БЛАГОДАРЯ
                  sigpicаз съм шефа на боклука и ако не ме слушаш ,,,,,, 0878 33 81 37 по всяко време

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    „Ако нямаш време за четене, значи нямаш време, нито нужните инструменти и за писане."
                    Tова е съвет на един от любимите ми писатели към мераклиите да пишат професионално. Чета книгата му "За писането. Мемоари на занаята" в момента и се сещам, че този съвет, макар и насочен към кандидат-колегите му може да се свали и до нашето (моето) ниво - нивото на драскачите по форумите. Причината и следствието са същите - за да не можеш да изразиш писмено една елементарна, ежедневна мисъл означава, че не си чел достатъчно! Начинът, по който пишат някои от нас говори, че... едва ли са прочели нещо друго изобщо освен програмата за телевизията. Не визирам конкретно никого тук, защото това е масово нещастие, ние тук даже сме добре!
                    Авторът, чиято мисъл е по-горе е англоезичен, така че по правило не знае кои са Кирил и Методий, но с Гутенберг определено има нещо общо - издал е чрез неговия начин десетки романи и аз силно му вярвам!

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от giorgio Преглед на мнение
                      Пиши си на диалект, приятелю! Диалектът не само обогатява речта, но и придава онзи неповторим "вкус" на автентичност...
                      За справка - класиците на литературата ни.
                      Ааааа, и докъде ще стигнем ? Кой ще ни разбере? Ако ние с Юли почнем на диалект ....?
                      Справка тук: (разгърнете речниците )http://www.severozapad.org/content/blogcategory/7/31/
                      Уморените коне не ги убиват , нали ??

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Шта влача като свиня блажен вестник ми хареса!
                        ("Северозапада").Работех малко в този край. Шофьорът на газката ни беше качил кошерите на един поп. Спореха за цената на превоза. Като не се погодиха шофьорчето спря и заповяда: Попе, доле бумбарете!
                        Укьов, знайш ли кой предаде Ботев! Тия копэлэта от Долни Бели Речки!
                        А в Згориград чух да казват на двора си държава!
                        Цитираната горе заплаха ми прилича на думите на великия овчар от Медвен: Ша ти стрича сакъза! (Записките...)
                        А за влиянието на турското казва, сякаш е гледал днешна телевизия: Тий кичеците увлачат...
                        Последно редактирано от Симеон; 14-03-08, 20:26.

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Това, 'сичкото, хубаво, ама нали се опитваме на литературен! Е, щом се стараем за езика, защо да не се стараем и с граматика и правопис
                          Симеон, продължавай с корекциЙте...
                          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Тука хубаво си пишем на литературен и на диалект.
                            Чудя се след 20-тина години на какъв ще пишат днешните деца??
                            Тия дни говорих с един 13 годишен младеж за писането в чата. Той най-гордо ми заяви че не може да пише на български и пише само на английски (разбирай български с латински букви). Надеждата ми е, че човек с възрастта започва да осъзнава, че родния му език и писменост го правят уникален.
                            За мене правилното писане е като карането на мотора по правилната треактория с максимална скорост - доставя ми голямо удоволствие
                            2010 CRF 250 R

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Първоначално публикуван от Юли Преглед на мнение
                              Възпитаван съм да работя , и родителите ми, не са учели , първия почти 12ч работен ден ми е бил 1 курс лятната ваканция като тракторист в едно стопанство , след 5г подобна работа станах наи добрия в професията не само в БГ а и в Житомирска област Русия , тогава никои не ме подиграваше че немога да пиша просто пример

                              защо тези дето са учили винаги се подиграват с останалите би трябвало според мен точно обратното ,
                              Кажи баце кой ти се подиграва да му пукнем кратуната
                              Сега сериозно. Аз винаги те разбирам и да ти кажа , има една тема с цитати на неграмотни постове , та там видях въпиющо по-неграмотни постове от твоите! Тъй че баце, с желание по-лека - лека ще напреднеш!

                              П.С. Не се коси баце , да не се стресираш , че всички болести идат от стрес , да знайш!

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                offtopic:
                                Първоначално публикуван от Димитър Преглед на мнение
                                Надеждата ми е, че човек с възрастта започва да осъзнава, че родния му език и писменост го правят уникален
                                това е зловеща неистина и не е въпросът в подбора на думи и смисъл, именно груповото отъждествяване се явява заместител на индивидуалното самочувствие - в този форум даже ме питаха дали съм българин - щото видите ли не мразя турците
                                национализмът, шовинизмът и т.н. са запазена територия именно за лумпени, маргинали и прочие личностно негодни хора, имащи нужда от усещане за групова принадлежност;
                                всеки, който се "гордее" с простия факт, че е "българин", може да ми се обижда, заповядайте
                                Войната е мир, свободата е робство, невежеството е сила.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X