Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Никой досега не се възмути от един израз /често срещан в печатните медии, особено жълтите/, който на практика се опитва да зачеркне възвратната форма на глаголите в българския език. Става въпрос за глагола "движи" вместо "движи се" или "се движи". Журналистите заменят стария жаргонен израз: "Х ходи У" с "Х движи с У" - за да са по-модерни. Бих искал да прочета мнението Ви по този въпрос.
    А какво ще кажете за думата "квалитетен" /квалитетни дрехи, квалитетно вино и т.н./. Тези които я употребяват, най-вече в рекламата, си мислят че така се повишава качеството на стоката. А това е македонската дума за качество, ако изобщо има македонски език. Как да им обясниш?
    Политиците пък например са се влюбили във френската дума "debat" /дебат-спор, разискване/. Слушам разни интервюта, в които я употребяват във всяко второ изречение. Така изглеждат по-интелигентни!. Разбирате, че тук става въпрос не за "драснипалниклечица" или за технически термин, на който трудно може да се намери аналог в българския език.
    Иска ми се да подхвана и един друг въпрос, който е по-скоро математически , отколкото филологически. Често се използва примерно израза: "В средата на осемдесетте години на миналия век", " В края на 80-те.." и т.н., под което авторите имат предвид 1984-1986 г, 1988-1990г и т.н. А в действителност осемдесетте години на миналия век са годините 1971-1980 г. Ако някой не е съгласен с мен, нека да се върне в началото на века и си помисли кои са 10-те години, 20-те години и т.н. Само , че никой не употребява израза "10-те години", защото като че ли звучи смешно. Както и никой не употребява израза "100-те години на миналия век", които са годините 1991-2000 г. Преди години участвувах в колектив за написването на мемоарна книга и различните автори доста бяха използвали тази терминология. Понеже аз редактирах окончателния текст- изхвърлих всички тези изрази и ги замених със съответните години, за да няма двусмислия. Поставих този въпрос в рубриката за българския език на вестник "Труд", а също и в подобното предаване за български език на радио София - никакъв отзвук. Надявам се форумът да се отзове.
    Новак съм. За пръв път пиша във форума, така че моля за извинение ако не съм влязъл в тон.

    Коментар


    • До: Българският език

      Първоначално публикуван от Diadomir Преглед на мнение
      Иска ми се да подхвана и един друг въпрос, който е по-скоро математически , отколкото филологически. Често се използва примерно израза: "В средата на осемдесетте години на миналия век", " В края на 80-те.." и т.н., под което авторите имат предвид 1984-1986 г, 1988-1990г и т.н. А в действителност осемдесетте години на миналия век са годините 1971-1980 г. Ако някой не е съгласен с мен, нека да се върне в началото на века и си помисли кои са 10-те години, 20-те години и т.н. Само , че никой не употребява израза "10-те години", защото като че ли звучи смешно. Както и никой не употребява израза "100-те години на миналия век", които са годините 1991-2000 г. Преди години участвувах в колектив за написването на мемоарна книга и различните автори доста бяха използвали тази терминология. Понеже аз редактирах окончателния текст- изхвърлих всички тези изрази и ги замених със съответните години, за да няма двусмислия. Поставих този въпрос в рубриката за българския език на вестник "Труд", а също и в подобното предаване за български език на радио София - никакъв отзвук. Надявам се форумът да се отзове.
      Това са широко използвани по света изрази. Не са само локално явление. Не се влага математическо значение. Вярно, че като го използваш в комбинация с "миналия век" нещата се променят малко, но по принцип израза си е от миналия век.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • До: Българският език

        Вчера БНТ съобщи че Крикор Азарян ще "реализира своя проект Три сестри". Ако дочухте скърцане на дъски - Антон Павлович се преобръща в гроба!

        Коментар


        • До: Българският език

          Мнение на Симеон
          Жоро,
          (Какво ли, пък, е "Омъна"?-гл.)
          По нашия край и то не навсякъде , а по-конкретно в с.Джулюница "омъна" значи "изяде докрай" , по-рядко "изпи докрай" , но "докрай" е важната дума. Макар и да не се използва толкова често , почти всички я знаят.

          Коментар


          • До: Българският език

            Аз пък вчера,се възхитих от пожеланието на една булка,в края на предаването "Мотор шоу":

            "Желая Ви,качествен драивинг тайм" рече тя и ме наведе на спомени от ученическите годинин,свързани с препиване с алкохол.Ма,това ли имаще впредвид...
            Онзи,който не слуша съвети е обречен да слуша упреци.

            Коментар


            • До: Българският език

              Първоначално публикуван от Тихомир Севов Преглед на мнение
              По нашия край и то не навсякъде , а по-конкретно в с.Джулюница "омъна" значи "изяде докрай" , по-рядко "изпи докрай" , но "докрай" е важната дума. Макар и да не се използва толкова често , почти всички я знаят.
              Ходил съм няколко лета из района. с.Сливовица по-специално.

              Като навсякъде има доста добри попадения. Понякога съм се смял от сърце.

              От 10 години може би това ми е единствената почивка, на която съм си починал истински. В колата несе качих изобщо през цялото време. Само колело карахме. Даже обхват на мобилните телефони нямаше. Компютър не пипнах. По цял ден на реката - къпане или риба. Разходки насам-натам - пеша или с колелото. Вечер цялото село се събираше на площада в кръчмата.

              Не помня откога не съм се чувствал толкова добре.

              И така почти месец.... Еееех....
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • До: Българският език

                Преди десет минути бТВ: "На финала нашия боксьор срещна швейцареца(...), който победи по точки..."
                Някой сеща ли се КОЙ КОГО е победил?

                Това е Национална Телевизия!!!???
                Трябва да хващаме шмайзерите!

                Коментар


                • До: Българският език

                  Първоначално публикуван от Diadomir Преглед на мнение
                  ...Иска ми се да подхвана и един друг въпрос, който е по-скоро математически , отколкото филологически. Често се използва примерно израза: "В средата на осемдесетте години на миналия век", " В края на 80-те.." и т.н., под което авторите имат предвид 1984-1986 г, 1988-1990г и т.н. А в действителност осемдесетте години на миналия век са годините 1971-1980 г. Ако някой не е съгласен с мен, нека да се върне в началото на века и си помисли кои са 10-те години, 20-те години и т.н. Само , че никой не употребява израза "10-те години", защото като че ли звучи смешно. Както и никой не употребява израза "100-те години на миналия век", които са годините 1991-2000 г...
                  Новак съм. За пръв път пиша във форума, така че моля за извинение ако не съм влязъл в тон...

                  Здравей, добре дошъл и не се извинявай. Напълно си в тон.

                  За другото - основателно отбелязваш, че въпросът е по-скоро математически. И математически си прав, обаче в езиците поначало си има логика, която се разминава с математическа и даже - по-общо, с формалната логика.

                  "Петдесетте", "седемдесетте" и т.н. е произлязло не от определяне на това в коя "десетица" години се пада периодът, а просто от произнасянето - "петдесет и...", "седемдесет и...".

                  Така се е утвърдило, защото разговорно е лесно и ясно, и - вече е правилно, при това не сам в нашия език. На английски имаш sixties, на френски les annees soixante, на руски е пака така, а други езици не знам добре.

                  По обратния, т.е. математически логичния начин посочваме вековете. (Понякога това обърква, трябва известен навик, за да можеш например веднага да наместиш 1613 г. в ХVІІ век.) Защо не е уеднаквено според общ принцип? Кой знае? Просто един пример в повечето за нелогичната логика в езика.

                  Поздрави!
                  Искам България чиста!

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Бате Симеоне много си виновен заради тебе и твойта тема сега ме е срам да пиша на диалект.Стремя се да пиша на книжовен Български.А ТОВА Е ПОСТНО ЯДЕНЕ.Диалектните думи са подправките .Когато аз науча твоите подправки а ти моите.Общото ни ядене ще е по вкусно Лично мое мнение .Поздрави на всички
                    К мирной жизни не пригоден.
                    Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                    ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
                      ... сега ме е срам да пиша на диалект...
                      Пиши си на диалект, приятелю! Диалектът не само обогатява речта, но и придава онзи неповторим "вкус" на автентичност...
                      За справка - класиците на литературата ни.
                      Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                      Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Първоначално публикуван от stariat Преглед на мнение
                        Бате Симеоне много си виновен заради тебе и твойта тема сега ме е срам да пиша на диалект.Стремя се да пиша на книжовен Български.А ТОВА Е ПОСТНО ЯДЕНЕ.Диалектните думи са подправките .Когато аз науча твоите подправки а ти моите.Общото ни ядене ще е по вкусно Лично мое мнение .Поздрави на всички
                        Давай, старче, на диалект! Това е висока материя и не всеки го може. Мра за манджи с мерудии. В боба, например - рогата чубрица!
                        Щях да почна да обяснявам кога е диалект и кога "литературно", но яко ще те обидя.
                        Можеш да ме засегнеш само с аватара си. Най-старият тук съм аз. Старшите - башка

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          +10!

                          Хубаво е да се грижим за чистотата на нашия език. Но далеч по-важно е да поддържаме неговото богатство. А диалектите са блестяща част от това богатство.

                          Поздрави! Люснете една салата от френци - и к'вото й приляга, разбира се!
                          Искам България чиста!

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            А какво да кажем за чуждиците в българския език - вчера слушам една поп дива (нали така ги наричат напоследък) да казва "много бих искала да участвам в повече такива ШОА". Трябваше ми време да се сетя че шоа е мн.ч. на шоу. Много странно да не кажа смешно ми звучи.
                            Поздрави
                            Тодор Томов
                            =============================
                            Не е страшно да се родиш тъп,страшно е да си умреш тъп!!
                            Toyota LJ70, 1KZ,+++, pics TУK

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                              Давай, старче, на диалект! Това е висока материя и не всеки го може. Мра за манджи с мерудии. В боба, например - рогата чубрица!
                              Щях да почна да обяснявам кога е диалект и кога "литературно", но яко ще те обидя.
                              Можеш да ме засегнеш само с аватара си. Най-старият тук съм аз. Старшите - башка
                              А преводач? .На тебе не мога да се обида.Даже много деликатно говориш ..А за аватара моят е спомен от казармата и не изразява възраст .Ти можеш да добавиш към твоя Най стария и сме квит
                              К мирной жизни не пригоден.
                              Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
                              ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Днес се сблъсках с още нещо, което не знам:
                                Ами то било "ферзенк" - аз си го знаех "фрезенк"
                                Произлизало от "versenke" (същото, ама, на дойч)
                                Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X