Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: Българският език

    Първоначално публикуван от Hala Преглед на мнение
    Но езикът се развива и се променя.Вазов е класик,ние го четем и му се възхищаваме,но не можем да говорим като него.Ето един цитат от пиеса на Вазов :
    "Баш сега намери да ма огрешава,когато говея".

    Точно сега намери да ме съблазнява /с грях/, когато постя.
    Hala, справям ли се?
    Тук замалко стана въпрос за диалектите и приемането на един от тях за граматически еталон, но този разговор не намери почва, та ние с този човек /Вазов/, говорим на един диалект.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • До: Българският език

      Справяш се отлично.Разбираш защо дадох този пример.
      Честит юбилеен пост,приятелю.
      Най-страшното в България е, че хората, които пращат SMS-и във ВИП-Брадър,
      имат право да гласуват на избори.

      Коментар


      • До: Българският език

        Човек, за да може да пише, трябва да чете. Литература, за предпочитане - художествена.
        Все по-малко се чете. Да се гледа филм е по-лесно. Освен зрението се включва и слухът. А там всичко е смляно за директна консумация. После събираш гилзите и си лягаш с празна глава.
        Докато при четене има елемент на съавторсто, на съпреживяване. Нещата се осмислят в много по-голяма степен. Особено, ако авторът е успял да вкара няколко пласта в творбата си.
        Не съм против филмите, разбира се.
        Но нищо не може да ми замени особеното удоволствие, което изпитвам когато една книга ме грабне. Тогава можеш да ми говориш, даже сигурно ще кимам разбиращо. Но ще бъда ТАМ.
        Накарайте детето ви или някой, който не умее да пише, да ви почете малко на глас. Сериозно. И ще разберете...
        Не се чете. Масово. А в ежедневната реч колко думи са ни необходими, да общуваме? И колко от тях използваме?
        "Ъъъ, таковата, кажи го де, онуй там ли е?"
        Къде са бабите, разказващи приказки край огъня?
        Яко чат, скайпване и гуглене. И шльокавица. С едната ръка ти пиша, а сдругата си мисля за тебе. Камера нямаш ли, поне да знам женско ли си?
        Чалга книги. Преводи за по 80ст. на страница. Играта на мобилният е по-интересна. Да се чете е досадно. И става бавно. "Когато се научиш да пишеш правилно на немски, тогава ще ми търсиш кусури!" (От един друг форум). Криворазбраната циливилизация.
        Имаше нещо за немците и конете, ама им изгорЕ райхстагът.
        Радвам се, че поне тук, във форума има хора, които четат. И знаят да пишат.
        Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

        Коментар


        • До: Българският език

          Благодаря! Хич нямаше да го забележа.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • До: Българският език

            Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
            Човек, за да може да пише, трябва да чете.
            Чукча не читатель, Чукча - писатель!...
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • До: Българският език

              В езика ни ли имаше 66 000 думи или Вазов е използвал толкова? Нещо...забравих
              Lancia Delta HF Integrale Evolucione

              Коментар


              • До: Българският език

                Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                Седя си и си мисля.... По едно време гледам - май само седя...

                И какво, инжинери и архитекти бистрим тенденциите в развитието на съвременният български език. А разни университети, 'тетчета, колежи и гаражи бълват неграмотни филолози. Които да учат децата ни. Да творят и превеждат. И много професори. И ака-де-ми-е (ици). Научни институти. Докторантури. Неграмотни телевизионери и писачи. Теми по литератури от интернет. Тестове за оценка на знанията по български и литература.

                Тъй си седя...
                Бе, нещо май не се сещам филолог да е създал запомнящо се произведение...
                Сещам се за едно чобанче, дето на 16 години се е научило да чете и да пише. И е написало доста неща, като ни е оставило богатство от думи, които вече сме забравили. Че и време за обединяването на двете Българии е намерило... Ама той е лош, пише за некакво си там робство, пък то било само присъствие.
                И за един поп. Луда глава, до Диарбекир стигнал.
                И за други... все без университетско образование.
                Даже и за един колега лесовъд.

                Май пак никой не си прави това, за каквото е учил.
                Нещо запомнящо се българско да е излизало наскоро? То, кой ли ще го чете.

                Седя си.
                Дали да не си налея едно?
                Само за попа не съм сигурен.Минчо Кръстев ли е?

                Коментар


                • До: Българският език

                  Първоначално публикуван от klasanov Преглед на мнение
                  Само за попа не съм сигурен.Минчо Кръстев ли е?
                  поп Минчо Кънчев - "Видрица"
                  Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

                  Коментар


                  • До: Българският език

                    Дааа... Докато умните се наумуваме,... лудите извършват лудост след лудост
                    Вчера бяхме на родителска среща и учителката сподели с нас, че в 5-ти клас децата учат материал, който преди е учен в 7-ми и 8-ми и че на децата им е много трудно да го разбират За които не знаят - децата които са в 6-ти клас и тези след тях, учат по нова програма - поредната
                    Можеше и да не повярвам, ако предните дни не си бях дала труда да погледна точно в учебника по "Български език" и с изумление да чета и препрочитам по няколко пъти определения, за да мога да ги проумея...а някои дори не успях съвсем, въпреки, че се смятам за интелигентна
                    Имаше и такива, които дори не съм чувала, камо ли учила За да не стане грешка, питах съпруга ми дали не си въобразявам , но точно тези и той не ги беше учил
                    Е, като съчетаем масовото наистина нечетене, предпочитането да се гледат филми и играят компютърни игри и в добавка глупавите образователни програми, които объркват съвсем децата, то какъв език, какво образование

                    П.П. Откакто децата са ученици, а и наблюдавайки младичките колеги, имам подозрението, че всички безобразия в образованието се правят нарочно и целта е младите да станат безименици и безродници, без памет! Ако е нарочно - тежко ни! Ако пък е, защото такива политици и "експерти/специалисти" си избираме - горко ни!
                    Последно редактирано от Фани; 17-01-08, 13:41.
                    ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                    Коментар


                    • До: Българският език

                      17 януари. Новини по БНТ:

                      "...да не се компроментира..." -този е жорнълиз!в БНТ.

                      "Путин посочи Медведев за негов(!!??) заместник..." В България разбираме: заместник на Медведев.

                      Правилното: "Путин посочи Медведев за свой заместник" е непозната конструкция в БНТ и 30 километра наоколо!

                      Искрено ми е интересно, дали на колегите от Столицата, потопени от детство в този словесен бълвоч, им прави впечатление горното.
                      Разчитам на чувството им за хумор и толерантност

                      Коментар


                      • До: Българският език

                        Ами прави...ъ-ъ-лошо впечатление. Хумор - да! Смеем си се, а става все по-зле! Толерантност? А какво да направим, да предприемем...?
                        Тези журналисти...как ги избират...назначават...учили ли са български и как...Къде са коректорите...
                        Интересно ми е - какво мислиш за употребата на думата (понятието) "шанс"?
                        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                        Коментар


                        • До: Българският език

                          Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                          17 януари. Новини по БНТ:

                          "...да не се компроментира..." -този е жорнълиз!в БНТ.

                          "Путин посочи Медведев за негов(!!??) заместник..." В България разбираме: заместник на Медведев.

                          Правилното: "Путин посочи Медведев за свой заместник" е непозната конструкция в БНТ и 30 километра наоколо!

                          Искрено ми е интересно, дали на колегите от Столицата, потопени от детство в този словесен бълвоч, им прави впечатление горното.
                          Разчитам на чувството им за хумор и толерантност
                          Ами, да Ви кажа честно, вече не.Просто грешки като тази бледнеят пред чуващото се отвсякъде "върети" , вместо "вървете", "минети", вместо "минете", "пипируда" и т.н.
                          До началото на петдесетте години на миналия век в столицата се е говорело правилно.После започва селянизация-градски транспорт, Кремиковци и т.н.После отмениха жителството и нещата тотално излязоха от контрол.
                          И аз рзчитам на чувството ви за хумор и толерантност.

                          Коментар


                          • До: Българският език

                            Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                            Ами прави...ъ-ъ-лошо впечатление. Хумор - да! Смеем си се, а става все по-зле! Толерантност? А какво да направим, да предприемем...?
                            Тези журналисти...как ги избират...назначават...учили ли са български и как...Къде са коректорите...
                            Интересно ми е - какво мислиш за употребата на думата (понятието) "шанс"?
                            Божич, сакън, не посягай на думичката "шанс"! На журналистите тя им заменя 30% от необходимите думи. На спортните журналисти -50!!
                            Това:вероятност, възможност, късмет е сиво, нашенско! А ШАНС!!! - красиво! Европейско!
                            Немците, като ползват малкото френски думи в езика си "ресторант", "шанс", ги произнасят старателно с френско произношение, подчертавайки с това, че е чуждица.

                            Коментар


                            • До: Българският език

                              Първоначално публикуван от klasanov Преглед на мнение
                              Ами, да Ви кажа честно, вече не.Просто грешки като тази бледнеят пред чуващото се отвсякъде "върети" , вместо "вървете", "минети", вместо "минете", "пипируда" и т.н.
                              До началото на петдесетте години на миналия век в столицата се е говорело правилно.После започва селянизация-градски транспорт, Кремиковци и т.н.После отмениха жителството и нещата тотално излязоха от контрол.
                              И аз рзчитам на чувството ви за хумор и толерантност.
                              Малко встрани от темата:
                              Интервюират наш миротворец в Камбоджа. Целият в бинтове и гипс. Как е пострадал.
                              -Язе си одим по траверза и гледам некаква табела на френски. Старшината е по-грамотен и прочете "Мини!". И я минах!..

                              Коментар


                              • До: Българският език

                                Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
                                Жоро,
                                (Какво ли, пък, е "Омъна"?-гл.)
                                заинтригува ме с това "омъна" ........че и глагол.

                                гугленето каза няма такава дума и аз си викам Симеон е недовидял в речника... да, ама не - има си я думата някаква манипулация е, свързана с обработката на лена в Батак (интересно, че и Hala не я знае думичката). но по-използваната думичка е мънене

                                мънене на лен, мънене на гръсти и т.н.



                                ето ви текст, комуто е интересно - да чете:


                                ..."Най-трудоемката и нехигиенична операция при обработката на лена е била мъненето.”Докато омънеш лена, ще внесеш пъздерь и в сандъка”, са казали в Батак, затова жените са работели на „отвър-нички”, като са се събирали по 6–7 заедно и са се задължавали да си помагат взаимно. Мъненето се е извършвало през късната есен. При него са се получавали дълги влакна, наричани повесма и пъздерь „чоп”. Омънати влакна, които са могли да се хванат с едната ръка са се наричали повясмо. 20 повесма са се връзвали в един прустик. Една добра меначка е могла да омъни по 5–6 прустика дневно...."

                                ..."...Като изсъхнат гръстите, свръзват ги на по-големи снопове и ги скътвот на сушина, докато селянката има време да ги мъне. До сега помага и селянинът. Отсега обаче всичката останала работа е на жената, в която работа мъжът няма никакъв пръст. По нататъшната работа с гръстите се състои в това, че те се мънат /с тая бухалка/....."


                                ето ви и бухалка за мънене на гръсти



                                хм........ то си било "очукване" ама а де.......даже има "Машина за очукване (мънене) на лен (коноп)"
                                ________________________________________________
                                Subaru OUTBACK 2,5
                                Hyundai TUCSON 2.0

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X