Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Българският език

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Българският език

    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
    Ако си бил в аптека, и "дръвка" щяха да ти дадат. От тия сините.

    Само цената е друга....

    По темата само ще кажа че не можеш да научиш някой, който не желае да се научи. Тук във форума има един екземпляр, дето не подлежи на обучение. А опити имаше доста. Резултат нулев.

    Със сигурност и аз допускам много грешки, ама поне се стремя да намаляват. Тия неща се учат в училище, после е изгубена кауза, за съжаление.
    ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    Още нещо за аптеките:
    Албански учени са установили, че най-много витамини има в аптеките

    Коментар


    • #62
      До: Българският език

      Първоначално публикуван от п-к A.Moralez Преглед на мнение
      =====================================================
      ты неотразим
      ====================================================
      Полковник, в связи с "толканием слов": когда я учился в Союзе, по иностранным языкам обучение происходило самостоятельно. В конце семестра каждый должен был сдать такой экзамен. Открываешь наугад из книги на английском на данную страницу. Из этой страницы и последующих ты должен знать столько-то тысяч слов.
      Это называлось:"толкать тысячи"."Ты сколько тысяч толкнул?"

      Коментар


      • #63
        До: Българският език

        Първоначално публикуван от Стефан Преглед на мнение
        А както е известно има реформи и риформи. Махането на пълния член, женския род, структурирането на фразите в английски стил и използването на думите не по смисълът им и без да се разбират, грешките в падежите, предлозите, склоненията и времената свидетелстват за глупост, необразованост и са откровен войнстващ идиотизъм, не развитие на езика.
        Даже когато във всички случаи от живота се използват 20 думи.
        Това е Бейзик бългериън, не езикова реформа. Адаптиран за дебили.
        Аз спрях да пиша в теми на такъв език, дори и повдигнатият въпрос да е важен и интересен. И няма да преосмисля позицията си.
        ======================================================
        Как така без ЖЕНСКИ род?
        И без ПЪЛЕН член?
        Против съм!

        Коментар


        • #64
          До: Българският език

          В момента тече волейболна среща Левски-Сиконко срещу Лукойл Нефтохимик...
          Ку-мента-торЪт използва любимото ми словосъчетание - "националната гарнитура".
          Ако може някой да ми обЯсни, като на проЗ горски, това ястие ли е или е нещото между картера и главата.
          Главата проста коментаторска.

          Предлагам да се направи отделна тема в която да се оформи речник на подобни словоблудства.
          Най-елементарното правило за употреба на пълния член е да го слагаш отзад на извършителя на действието!

          Коментар


          • #65
            До: Българският език

            Първоначално публикуван от Симеон Преглед на мнение
            ... когда я учился в Союзе....
            Това обяснява много неща, но ако не си само "писатель", а и "читатель" обърни внимание и на това:
            Първоначално публикуван от Венцислав Петров
            Дайте да се уточним: Българите пишем на Български а Руснаците на Руски...

            Коментар


            • #66
              До: Българският език

              Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
              В момента тече волейболна среща Левски-Сиконко срещу Лукойл Нефтохимик...
              Ку-мента-торЪт използва любимото ми словосъчетание - "националната гарнитура".
              Ако може някой да ми обЯсни, като на проЗ горски, това ястие ли е или е нещото между картера и главата.
              Главата проста коментаторска.

              Предлагам да се направи отделна тема в която да се оформи речник на подобни словоблудства.
              Струва си и тема да бъде, но нещо ми подсказва, че тя бързо ще увехне. Има вече във форума доста разнообразни теми за "бисери", а човек пише за такива работи, когато му хрумне, т.е. не търси къде да го включи систематизирано.

              Иначе съм готов с първия си принос в речника: коженото кълбо. Може на някой да му допада да го чува по 20-30 пъти в един мач (особено по радиото). На мен ми избиват пъпки още от първото чуване. Сигурно съм алергичен към кожени кълбета.

              Поздрави!
              Искам България чиста!

              Коментар


              • #67
                До: Българският език

                [quote=Симеон;273475 ...Албански учени са установили, че най-много витамини има в аптеките[/quote]

                Изследователи на мечтите и надеждите на българите са категорични: най-голяма концентрация на мечти и надежди е измерена в тото-пунктовете.

                Поздрави!
                Искам България чиста!

                Коментар


                • #68
                  До: Българският език

                  Първоначално публикуван от gadeff Преглед на мнение
                  В момента тече волейболна среща Левски-Сиконко срещу Лукойл Нефтохимик...
                  Ку-мента-торЪт използва любимото ми словосъчетание - "националната гарнитура".
                  Ако може някой да ми обЯсни, като на проЗ горски, това ястие ли е или е нещото между картера и главата.
                  Главата проста коментаторска.

                  Предлагам да се направи отделна тема в която да се оформи речник на подобни словоблудства.
                  =========================================================
                  Още нещо за гарнитурите.
                  Председателят на ТКЗС извиква прислужника-коняр, човек за всякакви поръчки, и му казва:
                  -Утре да отидаш в МТС(машино-тракторна станция) и да докараш гарнитура за трактора.
                  Онзи си разсъждава:-Гърне-тура - тургат я, значи, на гърне. А гърнетата на тракторите - все железни! Ще да е тежичка тая пущина. Я да впрегна аз биволите.
                  Тръгва в полунощ и рано-рано е в МТС. Подава заявката на домакина и казва:-Хайде, давай да я товарим тая магия - гърне-турата!
                  Домакинът хвърля в колата някакъв картон с дупки.
                  -Абе, дай по-скоро да товарим, че дълъг път ме чака! Трябва и биволите да нахраня из пътя...

                  Коментар


                  • #69
                    До: Българският език

                    Това ме подсети за един стар-стар лаф за произхода на една дума.

                    Събрали се учени мъже на (пре)зряла възраст, за да се организират в полза на науките, просветата и разцвета.

                    И за всичко се разбрали, и се организирали, но не успели да се договорят за име на организацията. И модераторът предложил да го оставят за друг път, и те се съгласили, и тръгнали да се разотиват.

                    Тогава един казал: А къде ми е балтонът?

                    Друг казал: А къде ми е шапката?

                    Трети: А къде ми е табакерата?

                    Четвърти: А къде ми е бастунът?

                    Накрая някой рекъл: Колеги, види се, всички сме съгласни. Дайте да я наречем "А-каде-ми-я на науките".

                    ***

                    Това беше старинен майтап, който - като всички старинни майтапи - в друго време вече не е особено смешен.

                    А сега ще споделя нещо по-съвременно - една от ония гаври с езика ни, които утре ще станат правило. Тази специално ми бърка в здравето, а днес пак ми се навря в погледа и оттам - пак в здравето.

                    Но си мисля, че е възможно да не съм съвсем прав, и освен това, че може да се получи спор или игра по темата. (Аз си имам категорично мнение, но ще го кажа по-късно.)

                    Та какво мислите за хубавия израз "успешен кмет"? (Симеоне, очаквам да отговориш пръв. Имаш остра чуствителност към езика, тъй че в това отношение сме сродни души.)

                    Поздрави!
                    Искам България чиста!

                    Коментар


                    • #70
                      До: Българският език

                      Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                      Това ме подсети за един стар-стар лаф за произхода на една дума.

                      Събрали се учени мъже на (пре)зряла възраст, за да се организират в полза на науките, просветата и разцвета.

                      И за всичко се разбрали, и се организирали, но не успели да се договорят за име на организацията. И модераторът предложил да го оставят за друг път, и те се съгласили, и тръгнали да се разотиват.

                      Тогава един казал: А къде ми е балтонът?

                      Друг казал: А къде ми е шапката?

                      Трети: А къде ми е табакерата?

                      Четвърти: А къде ми е бастунът?

                      Накрая някой рекъл: Колеги, види се, всички сме съгласни. Дайте да я наречем "А-каде-ми-я на науките".

                      ***

                      Това беше старинен майтап, който - като всички старинни майтапи - в друго време вече не е особено смешен.

                      А сега ще споделя нещо по-съвременно - една от ония гаври с езика ни, които утре ще станат правило. Тази специално ми бърка в здравето, а днес пак ми се навря в погледа и оттам - пак в здравето.

                      Но си мисля, че е възможно да не съм съвсем прав, и освен това, че може да се получи спор или игра по темата. (Аз си имам категорично мнение, но ще го кажа по-късно.)

                      Та какво мислите за хубавия израз "успешен кмет"? (Симеоне, очаквам да отговориш пръв. Имаш остра чуствителност към езика, тъй че в това отношение сме сродни души.)

                      Поздрави!
                      ====================================================
                      Успешен кмет е, който е успял да се "нагуши". Останалите са У!!-смешни

                      Коментар


                      • #71
                        До: Българският език

                        Първоначално публикуван от Симеон;274099 Успешен кмет е, който е [B
                        успял[/B] да се "нагуши". Останалите са У!!-смешни
                        Политически, може би е така, има много "успешни кметове".

                        Езиково не е така. Не може да има "успешен кмет", въпреки численото превъзходство на нарушенията на това тънко правило - особено в последните 3-4 години.

                        "Успешен" е по-особено прилагателно (бих казал, че има далечен привкус на наречие). Успешно (успешен, успешна, успешно) може да бъде само действие, и - невинаги - резултатът от това действие, и често период на успехи (успешна година). Онзи, който го извършва (постига) е успял, успяващ и т.н., но не и успешен.

                        ***

                        Понеже тези дни участвах в едни научни разисквания по крокодилската проблематика, ще взема пример от тази научна област.

                        Един крокодил може, да речем, да победи и изяде друг крокодил. За него схватката е била успешна и той е осъществил успешно изяждане, и даже денят му е бил успешен. Самият крокодил пък е доста успешен опит на природата да създаде особено опасен и противен хищник.

                        Успешен крокодил обаче няма! Няма и успешен (нито пък сполучлив) кмет, министър, фолкизпълнител, футболист, отбор и т.н.

                        ***

                        Масовата употреба на въпросните словосъчетания представлява убийство на една от многобройните тънкости на българския език, позволяващи фини оттенъци на изказа, но и изискващи усет и известна дисциплина в речта. Това убийство ще успее - нелепият израз, ще стане правилно, за радост на успешните полуграмотници.

                        За капак през лятото един комитет от интелектуалци се беше засили да подкрепя "успешните кметове". Въпреки възраженията на изтъкнати специалисти по езика като проф. Стефан Брезински.

                        Уви, борците са чистота на езика и добър стил обикновено остават ... неуспешни!

                        Поздрави!
                        Искам България чиста!

                        Коментар


                        • #72
                          До: Българският език

                          Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                          Политически, може би е така, има много "успешни кметове".

                          Езиково не е така. Не може да има "успешен кмет", въпреки численото превъзходство на нарушенията на това тънко правило - особено в последните 3-4 години.

                          "Успешен" е по-особено прилагателно (бих казал, че има далечен привкус на наречие). Успешно (успешен, успешна, успешно) може да бъде само действие, и - невинаги - резултатът от това действие, и често период на успехи (успешна година). Онзи, който го извършва (постига) е успял, успяващ и т.н., но не и успешен.

                          ***

                          Понеже тези дни участвах в едни научни разисквания по крокодилската проблематика, ще взема пример от тази научна област.

                          Един крокодил може, да речем, да победи и изяде друг крокодил. За него схватката е била успешна и той е осъществил успешно изяждане, и даже денят му е бил успешен. Самият крокодил пък е доста успешен опит на природата да създаде особено опасен и противен хищник.

                          Успешен крокодил обаче няма! Няма и успешен (нито пък сполучлив) кмет, министър, фолкизпълнител, футболист, отбор и т.н.

                          ***

                          Масовата употреба на въпросните словосъчетания представлява убийство на една от многобройните тънкости на българския език, позволяващи фини оттенъци на изказа, но и изискващи усет и известна дисциплина в речта. Това убийство ще успее - нелепият израз, ще стане правилно, за радост на успешните полуграмотници.

                          За капак през лятото един комитет от интелектуалци се беше засили да подкрепя "успешните кметове". Въпреки възраженията на изтъкнати специалисти по езика като проф. Стефан Брезински.

                          Уви, борците са чистота на езика и добър стил обикновено остават ... неуспешни!

                          Поздрави!
                          ====================================================
                          Съгласен. Цяла година купувах "Труд" заради коментарите на Професора. За съжаление, в същия брой на вестника имаше "опровержения" по темата (чукча не читатель, чукча писатель) от неграмотни журналисти.
                          Утре вечер се събираме бургазлии. При "Чадъра" в 19.30
                          Вместо "успешни" би трябвало - "успели", според мен.

                          Коментар


                          • #73
                            До: Българският език

                            Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                            Това ме подсети за един стар-стар лаф за произхода на една дума.

                            Събрали се учени мъже на (пре)зряла възраст, за да се организират в полза на науките, просветата и разцвета.

                            И за всичко се разбрали, и се организирали, но не успели да се договорят за име на организацията. И модераторът предложил да го оставят за друг път, и те се съгласили, и тръгнали да се разотиват.

                            Тогава един казал: А къде ми е балтонът?

                            Друг казал: А къде ми е шапката?

                            Трети: А къде ми е табакерата?

                            Четвърти: А къде ми е бастунът?

                            Накрая някой рекъл: Колеги, види се, всички сме съгласни. Дайте да я наречем "А-каде-ми-я на науките".

                            ***

                            Това беше старинен майтап, който - като всички старинни майтапи - в друго време вече не е особено смешен.

                            А сега ще споделя нещо по-съвременно - една от ония гаври с езика ни, които утре ще станат правило. Тази специално ми бърка в здравето, а днес пак ми се навря в погледа и оттам - пак в здравето.

                            Но си мисля, че е възможно да не съм съвсем прав, и освен това, че може да се получи спор или игра по темата. (Аз си имам категорично мнение, но ще го кажа по-късно.)

                            Та какво мислите за хубавия израз "успешен кмет"? (Симеоне, очаквам да отговориш пръв. Имаш остра чуствителност към езика, тъй че в това отношение сме сродни души.)

                            Поздрави!
                            ======================================================
                            Нека да предположа: Работиш в Академията но Науките. Миналата лято бях при един приятел в село Писменово край Приморско. Той щеше да ме запознава с шефа ви - Юхновски, който получил подарък от кмета парцел. Тичаше да го продава...
                            И Големите си имат Малки грижи....

                            Коментар


                            • #74
                              До: Българският език

                              [quote=Симеон;275100 Цяла година купувах "Труд" заради коментарите на Професора. За съжаление, в същия брой на вестника имаше "опровержения" по темата (чукча не читатель, чукча писатель) от неграмотни журналисти.
                              Утре вечер се събираме бургазлии. При "Чадъра" в 19.30
                              Вместо "успешни" би трябвало - "успели", според мен.[/quote]

                              Тези "опровержения" и мен ме дразнят. Значително.

                              Иначе не работя в Академията, Юхновски съм го виждал само веднъж и съжаление съм далеч от Бургас. Иначе с радост бих се присъединил към дружината "При Чадъра", включително за да поздравя лично двамата рожденици от тази седмица.

                              Приятна веселба на всички и наздраве!
                              Искам България чиста!

                              Коментар


                              • #75
                                До: Българският език

                                Първоначално публикуван от Spas55 Преглед на мнение
                                Тези "опровержения" и мен ме дразнят. Значително.

                                Иначе не работя в Академията, Юхновски съм го виждал само веднъж и съжаление съм далеч от Бургас. Иначе с радост бих се присъединил към дружината "При Чадъра", включително за да поздравя лично двамата рожденици от тази седмица.

                                Приятна веселба на всички и наздраве!
                                =========================================================

                                То, ако работеше в академията, с какви пари щеше да пълниш резервоара на тази хала!..
                                Сетих се за "случай" от американска академия:
                                В кампуса към научния институт вечерно време се събират асистенти, преподаватели да си побъбрят. Млада амбициозна асистентка разказва за темата си: създаване на храна за животните за по-бърз растеж на тегло за пържоли. Купила от пазара и заселила на балкона си малка кастенурка. Храни я и я претегля всеки ден. За науката.
                                Двама колеги-кодоши, които живеели в апартамента над нейния, направили лопатка с дълга дръжка и започнали да подменят нейното костенурче с по-голямо всеки ден.
                                На вечерните сбирки - възторзи! Изобретена е нужната храна! Край на глада в Африка и България! Професорът й я хвали.
                                Костенурката "набира" 4 килограма за има-няма месец. Публикациите в научните списания правят успехите й достояние на цял свят. Поздравления, завист и прочее.
                                Обаче, никоя радост не е вечна, защото кодошите от горния етаж започват да подменят костенурките в обратен порядък на все по-малки...
                                Разочарования, сълзи...
                                Жестоко забавление, но гениално измислено!
                                Америка е това!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X