Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Ето и идеята, и снимките най после. Ако на някой му харесва тази идея всичките тези неща ги продавам комплект, моля за въпроси на тел. 0897924832 и най вече на лични. Ако пък не е ясно моето хрумване, то е, куплиране отзад на главата един ел.двигател с редуктор, може с променящи се обороти, една здравичка стойка от някакъв профил или квадратни тръби и една кръстата маса от долу и ето ти фреза много по стабилна от всякаква бормашина. Така виждам нещата аз, или поне така ги виждах преди да си купя фрезата.
    Прикачени файлове
    При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Много хубава тема, но като цяло за момента всичко в нея се върти около нашите ФУ и малко за страхотните Декели FP3, а аз искам да попитам някой виждал ли е какво представляват тежката серия на Декела, при която масата е захваната неподвижно към основата на машината и движенията се извършват по трите оси само шпиндела, понеже имахме и такава машина в бившата ми работа в перфектно състояние, но шефа реши да го прави програмен и след като го разглоби и така се разпиля целия.Също така мисля, че е хубаво да се спомене и някоя дума и за FN25 на TOS, който също са доста разпространени, поне при нас в Габрово и са едни доста удобни и хубави за работа машинки, а и не са големи и лесно се събират във всеки гараж.А за колегите, които имат нужда от нещо свързано с металорежещи машини мога винаги да удрям по едно рамо, че все пак Габрово може да се каже, че е центъра на търговията с инструменти, особено на крадени или контрабандни и често пъти са на доста хубави цени.А аз съм настройчик на два чисто нови петосни центъра DMG DMU 50 с управления Haidenhein TNC530 и с удоволствие мога да покажа в какво е пораснал стария FP3.
      Прикачени файлове

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        То за виждане съм виждал тежката серия на Декел ама всичко замина към вторичните заедно с целия завод тука по софийско така се процедира с машиностроенето . Оцелелите се броят на пръсти . Не знам защо тука всички оператори с които съм контактувал бягат от управленията Haidenhein и предпочитат Фанук и неговите разновидности включително и оператора на нашето МС . Тука има няколко фирми които произвеждат управления на базата на Фанук 6 . За инструментите е 100% така аз контактувам при необходимост със Станимир Христов и всичко е на много добри цени . Давай да ги видим новите машинки това ще е много интересно поне за мен .
        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Ами то и тука много стари фирми си заминаха и всичко се изпокраде или разпродаде, но двете най-големи- Импулс и подразделенията на бившия Болшевик си останаха и се преоборудваха със доста нови машини и най-вече Цератицит-България АД, в което съм аз и в момента постоянно се вкарват нови машини, като вече имаме около 20 пет осни Mazak Variaxis 500, двата нови Декела, който са на 2 месеца, 2 нови Райс-а GM350 (това е нещо уникално глупаво измислено, старите МЦ032 са по-добре направени), имаме и 2 Мазак Интегрекс (стругово-фрезови центри) и една камара МЦ032, Декели, Щайнели...А за това, че наистина повечето хора се плашат от Haidenhein управленията и тук е така, но аз си го обеснявам с това,че не са много разпространени, а и на времето почти всичко в Бг е било с Фанук управления и негови производни и са се учили само те, а старите оператори и настройчици хич не им се учи нещо ново и е по-лесно да го плюят, че не става без да са и малко запознати с него (както каза един колега- "за какво ги взеха тези боклуци"...). Но не ми обясни защо на останалите машини обучават операторите по 3 седмици и те пак виждат зор с великите фанушки управлени и програми, а при мен се научават за седмица и всеки като поработи на тях и после не иска да чува за други управления. А инъче аз съм работил освен на Фанук и Хайденхайн, ами и на Fadal 88HS, HAAS, Grundig Dialog4, Philips 432 и 532 ,SIEMENS Sinumerik и мога да кажа, че за мен по-добро управление от Haidenhein TNC530, просто всичко е елементарно направено, всеки софтуерен бутон е анимиран, всеки цикъл като го настройваш и ти излиза отстрани пак на анимирана картинка кой параметър за какво е, просто всичко в тези машини е направено да е лесно и удобно за употреба и работа дори и от най-обикновен оператор (мазаците лично на мен са ми доста лошо изпълнени от към ергономия, труден достъп до работната част, много зле осветени) Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1376.jpg
Прегледи:1
Размер:53.9 КБ
ID:5382377Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1381.jpg
Прегледи:1
Размер:80.9 КБ
ID:5382378Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1377.jpg
Прегледи:1
Размер:106.0 КБ
ID:5382379Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1378.jpg
Прегледи:1
Размер:157.4 КБ
ID:5382380Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Изображение1379.jpg
Прегледи:1
Размер:114.3 КБ
ID:5382381

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Още в първите снимки на колегата малкия мук се зачудих това дали не е Цератицит в Габрово, но от следващия му пост вече се убедих. Преди 6 години и аз работих там, но вече съм в друга свера. Избягах от GWG и отидох в Цератицит. Малко в страни от темата но се развълнувах като видях снимките.

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              колега би ли споделил какво не ти харесва в Райс GM350

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Колега, Райс-а е нещо трагично, тайванска машина, сглобена в България и сложена емблемата, но да дам малко от нещата довели мен, че и почти всички колеги на това мнение. Като за начало ламарините и са сгъвани в някой гараж от хоби майстор и просто всички са сложени която както и падне и навсякъде омазани със силикон да не текът, за капак така са боядисани, че на места ръждата направо се вижда от долу, че боята не я е покрила, просто като външен вид е трагедия, но това все пак не е толкова важно за работата й. Та да започна и с по-сериозни проблеми, на едната й изгоря пулс кодер още при първото пускане, другата пък като и подадеш 0.1мм по Z да слезе на долу си слиза, но като и дадеш да се върне пак с толкова и тя се връща с 0.2мм, все пак тази машина трябва да и е мерена геометрия и луфтове като е сглобена..., а като и вдигнеш 5000об./мин. и си мислиш, че ще излита от рев и вибрации, като се направи корекция на инструмент трябва да спреш и включиш на ново управлението, което поне е Фанук 31, но пък дисплея му е със размерите като на този на МЦ032. Поне машината е с големи размери на работната площ и голяма маса, но като и гледам лагерите на "А" оста и си мисля,че няма да изкарат дълго, а вратичките, през които излиза магазина и отива под шпиндела са "уникални" (заради тях колегите ги кръстиха "Райските порти"), имам снимка само на вратичките, че не си падам много по снимането и другите недомислици не съм ги снимал.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  МС 032 е машина на повече от 30 години но дори и към ден днешен по възможности не отстъпва на новите . Нашето МС за повече от 25 години интензивна работа има дадени 3 по сериозни грешки в управлението за които се е налагало да идват фанукаджиите едно скъсано въже на противотежеста на масата ; едни лагери на шпиндела и миналата година година изгоря вентилатора на главния ел двигател и станахме луди докато намерим защо гори това бушонче на платката за управлението на шпиндела . Когато тази машина е произведена повече от 10 години е без аналог в света . Имаш ли тази машина и кадърен оператор на практика няма изделие от спектъра на фрезовата работа което да не може да се произвежда и то с много висока скорост и точност . Нашия оператор е един от конструкторите на тази машина и на времето в ЗММ е отговарял за началната настройка и пускането на машините . На нашия център ако не е въздуха при смяната на инструмента не се чува че работи .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Колеги,
                    Извинявам се, че прекъсвам темата, но ми се стори най- подходящото място за моето питане.
                    Интересува ме къде в София се предлага обучение за оператор на ММ с ЦПУ ... С техническо образование съм и не се налага започване от нулата.

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Първоначално публикуван от mvega Преглед на мнение
                      Колеги,
                      Извинявам се, че прекъсвам темата, но ми се стори най- подходящото място за моето питане.
                      Интересува ме къде в София се предлага обучение за оператор на ММ с ЦПУ ... С техническо образование съм и не се налага започване от нулата.
                      Никъде . Преди няколко години имаше интерес и планираха да се направи такъв курс при нас но идеята умря безславно. Единствения начин в момента е да намериш някой оператор който има желание и търпение да те обучи .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Благодаря за отговорът ... Жалко само, че е такъв ... Ако не е тайна, това "при вас" къде се намира ?

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Това е положението . За съжаление политиката е да се унищожи българското машиностроене . Имаш ЛС .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Връщаме се към корените си.Ще възродим занаятчийските задруги и чиракуването стига да има кой да показва нещо как се прави и мераклии да чиракуват,но както изглежда можещите изчезват,а желаещи да научат нещо хич ги няма.

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Колеги, някаква идея, къде могат да ремонтират оптични линики- бяха пълни със стружки. Има и счупена пружинка на оптичната глава. Маркировката е LS803 HaidenhainНатиснете снимката за да я уголемите

Име:22082012.jpg
Прегледи:1
Размер:93.1 КБ
ID:5402396

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Колеги имам делителен апарат с фреза фу251 отзад в съосие с патронника има ос за лирата ,която пречи за накланянето и издигане вертикално на съответните градуси.Как мога да сваля тази ос

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X