Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Да изтупаме прахта от темата и да разгледаме работата със щос + делителен апарат.Целта е следната,имаме две заготовки на които трябва да се нарежат вътрешни шлици със 90гр профил 22на брой.Поставяме делителната маса(при мен е ДА разположен вертикално,предварително хоризонтиран със индикатор на 0),монтираме и щоса,който в дадения случай е комплктовка на машината и се фиксира на 0 със два конусни щифта с ръкохватки,десния се вижда:

    Следва монтиране на детайла във универсала,и отцепване на червяка на ДА,с цел освобождаване на шпиндела:

    С помоща на индикатор с магнитна стойка и превъртайки шпиндела на ръка,центроваме детайла на 0:

    Поставяме избирача на малка скорост,в случая на 63об/мин:

    С помоща на маховика,намиращ се на задната страна на машината,превъртаме шпиндела, като изместваме работната част на щоса в крайно долно положение:

    По принцип,при щоса има сектор,със който може да се регулира работният ход,но има навика да се разлуфтва и затова е фиксиран на максимален ход,80мм.При това положение се проверява дали ножът преминава през участъка предвиден за шлици безпрепятствено,като се следи да не удари челно някъде,регулира се със вертикалният ход на масата:


    Намира се центъра на вътрешният отвор на детайла,като ножът се премества във отвора,зацепваме ДА(делителен апарат):

    ДА е със харектиристика 40/1,отваряме таблицата на УДА-130 и търсим какво е нужно за да разделим на 22 равни части:

    От там става ясно,че трябва да използваме кръг на делителният диск със 66 отвора,като завъртаме 1 оборот + 54 отвора.Поставяме щифта на ръкохватката на сектор със 66 бр и фиксираме със гайката,броим 54 отвора като не броим първия във който е зацепен щифта.Подпираме десният край на ножицата във щифта(по принцип трябва да е левият,и се върти на дясно,но понеже няма как да разкрачим толкова ножицата поради големият брой отвори)а левият фиксираме на 54 отвор,проверяваме,щифта трябва да влиза във 54-ят без да мести ножицата и да няма луфт:

    Пускаме машината,като със изместване на хобота(напречният ход),завъртаме маховика полека,докато ножът направи лека резка по детайла,нулираме нониуса:

    По оригиналният детайл,дълбочината на шлица е 0,9мм,подаваме на всеки ход по 0,1 десета,като оставяме на необходимата дълбочина да направи няколко хода.Отделяме ножа от детайла,като много внимаваме да не започне да трие отзад,издърпваме ръкохватката на ДА и я заключваме във вдигнато положение,завъртаме 1 оборот и 54 отвора фиксирани със ножицата по посока
    на часовника(винаги въртим във тази посока),фиксираме във отвора и преместваме ножицата на ЛЯВО,важно е да не се обърка преместването,защото всичко отива по дяволите,рядко се случва тази ситуация,и по навик местим на дясно,трябва много да се внимава,блокираме шпиндела на ДА след всяко завъртане.Изработваме следващият зъб,завъртаме и така докато завършим детаила,общо взето не е сложно,но си е врътня.Така изглеждат готовите шлици:
    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Имаме произведен детайл,на който трябва да се направят 8 отвора ф10,дотук нищо сложно,но отворите трябва да съвпаднат точно със един друг детайл,през който минават болтове и се завиват във корона на диференциал.Вариянтите за закрепяне със скоби и дупчене със дрелка или бормашина отпадат,отворите задължително ще "избягат"нанякъде,което във най-добрият случай,ще води до саморазхлабване на възела,което е недопустимо.За целта ще използваме фреза и Д.А,поставяме фабричният детайл във универсала на ДА,проверяваме за биене със индикатора,и влизаме във отвор,в даденият случай използваме зенкер на 60гр:

      Завъртаме ДА на 20 оборота и правим проверка:

      Ако всичко е наред,блокираме надлъжният ход на масата,както и напречният,в случая на хобота.Поставяме заготовката и я центрираме със индикатор,поставяме ръкохватката на ДА на нулево положение,независимо на кой сектор.За да не поддава свредлото,трябва да се направят центрови отвори,които да водят свредлото но аз имам друго решение,това е нормално заточване:

      А това е затиловането което правя за да "води":

      Поставяме подходяща цанга,в случая 10мм във шпиндела и затягаме свредлото:

      Освобождаваме шпиндела,поставяме ръкохватка,вече може да използваме фрезата като бормашина със ограничен ход 60мм:

      Пробиваме първият отвор,Завъртаме ДА 5 пълни оборота и пробиваме последователно останалите отвори,правим проверка и изненада:

      Няма грешка,всичко си съвпада идеално:

      Трябва да се направят и освобождения за болтовете,преценяваме докъде трябва да влезе фрезера така,че да може да се работи със камък 17,фиксираме показалеца на линеала на точно число и бележим с фулмастер:

      Нулираме и нониуса:

      Подаваме 2,5мм в случая и правим освобожденията,както въртим ДА по познатият начин и подаваме докато наближи маркера и стигне 0 на нониуса:

      Поставяме зенкера,влизаме в отвор и правим фаски на 8-те отвора:

      А това е завършеният детайл във сглобен вид:
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        Преди време ми донесоха конзола за хобота на фрезата, тя е ФУ-320,но се оказа,че не става по-голяма е.Ето я и нея.Прилагам и скица с размерите.Търся да я заменя за конзола за моята фреза. Ако някой може да каже от каква машина е?Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000299.jpg
Прегледи:1
Размер:149.3 КБ
ID:5443838 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000300.jpg
Прегледи:1
Размер:144.7 КБ
ID:5443841Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000301.jpg
Прегледи:1
Размер:157.3 КБ
ID:5443842Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Scan0001.jpg
Прегледи:1
Размер:76.2 КБ
ID:5443845 Благодаря предварително.

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Липсва ти един важен размер, или може би най важният. Растоянието от основата на лястовичата опашка до центъра на отвора.
          При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            На око е като моите за ФУ 321 сега като отида в работата ще премеря .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Твърдо е от ФУ 321 . Тия дни ще преровя в работата дали има останал някой такъв люнет от ФУ 320 но не храня много надежди . По принцип ти трябват 2 люнета единя се слага пред другия след инструмента иначе при по тежки режими цялата ос вибрира . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0150.jpg
Прегледи:1
Размер:136.6 КБ
ID:5444072
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Колеги благодаря.
                И аз така си мислех,че е за ФУ-321 защото преди доста години/1975/започнах работа на такава съвсем нова на нея се учих,но не бях сигурен.

                Да така е трябват по някога две упори ама аз нямам и една и вретено също,но с времето/човек да е жив и здрав/ще се намери.Иначе фрезери имам.
                До сега съм се справял без тези джажи,но не искам да се окажа някой път неподготвен и за това търся.Питах тук там и ми донесоха тази опора има надежда и от още едно место да излее нещо.Пък дано и при колегата sek.1 се намери.
                Ще се чака.

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  При мен има два броя ФУ 320 в почти не работещо състояние но комплектацията им отдавна е хванала пътя . Преди 5-6 години един колега искаше да работи на едната едни чугунени плочи . Борих се няколко дена с кабелите и уж тръгнаха всичките самоходи . Човека почна да работи докато в един момент както си работеше сам се включи бързия ход счупи инструмента и изкуба детайла от крепежите . От тогава никой не ги поглежда даже на едната съм и откачил захранването . Чакат си реда за бракуване . Тая година съм писал едната за брак .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Такива люнети ли ти трябват ? Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0157.jpg
Прегледи:1
Размер:114.9 КБ
ID:5444280Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0155.jpg
Прегледи:1
Размер:126.5 КБ
ID:5444281 Този люнет е малко странен аз такъв виждам за първи път . По нисък е и е с по малък отвор иначе пак идва на център . Поне аз нямам спомен да съм работил някога с такъв.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0158.jpg
Прегледи:1
Размер:161.4 КБ
ID:5444279Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0159.jpg
Прегледи:1
Размер:165.2 КБ
ID:5444278
                    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Да посвестим малко темата . Обработка на детайл дълъг 5.5 метра . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0161.jpg
Прегледи:1
Размер:163.7 КБ
ID:5444284Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0160.jpg
Прегледи:1
Размер:169.6 КБ
ID:5444283Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0164.jpg
Прегледи:1
Размер:180.6 КБ
ID:5444285
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Ровейки, ако ти попадне нещо за 251, отнасям го като куцо пиле домат.

                        ...не че не може да се направи, ама разправията си е факт.
                        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Да правиш люнет за фреза си е много тегава работа . Отливка обработка много главоболия. Твоята фреза е масова така че не са дефицит .
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Точно тоя модел Руски борверг като му се сбагяса калпавата "електроника" което е неизбежно даже и да не е работил много, става за такава по груба работа само и това е. Пък и като нов нещо си не целеше размери, то и мерните му прибори са едни, разграфени линий с лупи, имахме го такъв във цеха повече клечаха пред таблото му с едни чаршафи чертежи и схеми жичкаджийте от колкото работеше.
                            Хубави са призмите под тръбата.
                            При липса на прецизна техника, се надделява с майсторлък! И обратното!

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                              Такива люнети ли ти трябват ? [ATTACH=CONFIG]536421[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]536422[/ATTACH] Този люнет е малко странен аз такъв виждам за първи път . По нисък е и е с по малък отвор иначе пак идва на център . Поне аз нямам спомен да съм работил някога с такъв.[ATTACH=CONFIG]536420[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]536419[/ATTACH]
                              Предполагам,че ще бъде нещо такова.Не съм виждал оригиналните.Фрезата е ФУ-320 нали дето се вижда,че монтиран.
                              Казаха ми,че тези дни ще ми донесат един люнет който бил за ФУ-320 и тогава ще направим сравнение.И ако става тогава ще правим някакъв пазарлък.
                              Все пак благодаря,че взема присърце работата.

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Другаря 'sek 1' е 'виновен' много...щото много хора 'запали' с тия стругове и т.н. металообработващи машини (включително и мен). Незнам да го черпя или да го....много пари хвъкнаха заради неговите теми...пък и неуморен да му се невиди.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X