Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

    Първоначално публикуван от DIMILIEV Преглед на мнение
    Точно тоя модел Руски борверг като му се сбагяса калпавата "електроника" което е неизбежно даже и да не е работил много, става за такава по груба работа само и това е. Пък и като нов нещо си не целеше размери, то и мерните му прибори са едни, разграфени линий с лупи, имахме го такъв във цеха повече клечаха пред таблото му с едни чаршафи чертежи и схеми жичкаджийте от колкото работеше.
    Хубави са призмите под тръбата.
    Електрониката вече му я знам на изуст . Имам един кашон лампи извадени от руски телевизори правим я с вързани очи Иначе хич не е лош връзвали сме размери до стотна на него . По принцип борверга е много чепата машина една грешка и можеш да му включиш почти всичките ходове едновременно . Проблемите обикновено идват като дълго време не е работил пускаш го и на някое табло му фръква капака Пускаш ли го да работи поне един два пъти в месеца няма проблеми . Борвергиста ни е много добър работил е в Чехия и дълги години в Бета на триетажния борверг . Призмите са там по случайност да повдигнем детайла да мине над оградата иначе трябваше да я режем .Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6000.jpg
Прегледи:3
Размер:176.9 КБ
ID:5444360Натиснете снимката за да я уголемите

Име:HPIM6001.jpg
Прегледи:2
Размер:169.0 КБ
ID:5444359
    Първоначално публикуван от Stefan55 Преглед на мнение
    Предполагам,че ще бъде нещо такова.Не съм виждал оригиналните.Фрезата е ФУ-320 нали дето се вижда,че монтиран.
    Казаха ми,че тези дни ще ми донесат един люнет който бил за ФУ-320 и тогава ще направим сравнение.И ако става тогава ще правим някакъв пазарлък.
    Все пак благодаря,че взема присърце работата.
    Точно на ФУ 320 съм ги закачил даже и това по малкото люнетче го качвах . То предполагам е крайно и за това е по ниско да не ти пречи чак толкова на инструмента .Аз винаги съм работил с два големи .
    Първоначално публикуван от Andrei Преглед на мнение
    Другаря 'sek 1' е 'виновен' много...щото много хора 'запали' с тия стругове и т.н. металообработващи машини (включително и мен). Незнам да го черпя или да го....много пари хвъкнаха заради неговите теми...пък и неуморен да му се невиди.
    Това само може да ме радва значи труда ми не е отишъл напразно. То това и остана на тая държава като бастисаха промишлеността се връщаме 300 години назад към занаятчийската манифактура . Снощи гледам по новините сметната палата щяла да проверява как се реализират младите вишисти и за какво държавата си харчела парите . Къде да отиде да работи един млад инженер като няма промишленост ? На времето в един нищо и никакъв завод бяхме поне 15 човека инженери . Директора и двамата заместници бяха инженери . Двама началник смени и двама технолози също под мене бяха още трима главен енергетик ; инженер конструктор и началник машиноремонтен цех . Няма ли производство нищо няма да стане в тая държава с прехвърляне на китайското карго през 100 ръце сме до тук .
    Последно редактирано от sek.1; 16-01-13, 06:24.
    Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

    Коментар


    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

      Зъбонарязване с МС 032 CNC http://www.vbox7.com/play:63be0b5b99 . Зъбно колело d80 мм 38 броя зъби модул 2 дълбочина съгласно формулата модула умножен по 2.25 което прави 4.5 мм . Работиме на 2 прехода първи 3 мм втори 1.5 мм . Материал стомана 40х . Зададено време за изрязване на едно междузъбие около 1 минута . Мога да съкратя времето и на половина но концепцията (моята и на оператора) за работа с тази машина е че няма смисъл да я блъскаме да спира от бързите самоходи все пак нищо не ни гони и за това машината е опазена в перфектно техническо състояние повече от 25 години . Нарязването на цялото зъбно колело заедно с намирането на подходящите приспособления за захват на колелото и инструмента отне около 2 часа толкова та и повече щеше да ми отнеме само качването на делителния апарат и настройките на класическа универсална фреза . Отделно тази машина е почти безшумна и е удоволствие да работиш на нея . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 001.jpg
Прегледи:1
Размер:169.5 КБ
ID:5445658Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 003.jpg
Прегледи:1
Размер:175.3 КБ
ID:5445659 Това е програмката по която работи машинатаНатиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 007.jpg
Прегледи:1
Размер:114.8 КБ
ID:5445660 Готовото изделие . От тук нататък следва ерозия на шпонков канал и азотиране . Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Picture 025.jpg
Прегледи:1
Размер:170.4 КБ
ID:5445661 Теорията на изчисляването на зъбни двойки и методите на зъбонарязване е доста тежка материя (определено не ми е от любимите) но ако някой го интересува мога да се опитам да я обясня по възможно най опростения начин .
      Последно редактирано от sek.1; 22-01-13, 06:24.
      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

      Коментар


      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

        В университета съм виждал зъбонарезна машина тип дълбачка. Има зъбно колело с необнодимия модул за инструмент и се имитира зацепване на заготовката с инструмента. До колкото знам става доста бързо с нея и не са много настройките. Мисля че се задава само делителния диаметър и корекцията.

        Колега "Sek.1" да споделиш нещо за термообработка. На теория ми е ясно какво се прави, но имаш ли опит. Учили са ни че трябва да се овръщат всички заготовки, понеже може да има трърда структура в отделни участъци и да се строши инструмент ( на мене преди няколко месеца ми се случи на струга да пробивам отвор, като стигнах до някъде и започна да чупи свредлото. Около 5мм беше и като ги мина всичко беше леко, на разстъргване във въпросния участък ножа започна да свири). След като се изготви детайла сеналага закаляване или друга термообработка. При Т.О. се променят размерите на детайла и може да се получи изкривяване. Налага ми се да правя сглобки с нагряване и набиване, но веднъж ми се случи след набиването да да стане крива зглобка. Качвах на струга и лека корекция правих.
        Последно редактирано от dimich87; 22-01-13, 18:34.

        Коментар


        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

          Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
          Теорията на изчисляването на зъбни двойки и методите на зъбонарязване е доста тежка материя (определено не ми е от любимите) но ако някой го интересува мога да се опитам да я обясня по възможно най опростения начин .
          Теорията със (рогатите)формули са за доцентите,дето искат да си скъсат студентите на изпит.Ако можеш във резюме да обясниш като на индиянци,що е то зъбна двойка,как се смята предавателно число спрямо зададено междуосово р-ние,как се смятат корекции за да няма подбиване подрязване,вкопаване и други аномалии при правозъба предавка.

          P.S. Май му нямате голямо доверие на МС-то,гледам сте му правили проверка на колко дели...и на модула сте му подали попътна стружка...
          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

          Коментар


          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

            Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
            При Т.О. се променят размерите на детайла и може да се получи изкривяване. Налага ми се да правя сглобки с нагряване и набиване, но веднъж ми се случи след набиването да да стане крива зглобка. Качвах на струга и лека корекция правих.

            До ф-100 няма фрапиращи отклонения,от там нагоре е добре стоманата да се подобри(циментова)на груб детайл до 30-35 единици,и да се обработи окончателно,за да няма отклонения при последващата окончателна термообработка.
            Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

            Коментар


            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

              Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
              В университета съм виждал зъбонарезна машина тип дълбачка. Има зъбно колело с необнодимия модул за инструмент и се имитира зацепване на заготовката с инструмента. До колкото знам става доста бързо с нея и не са много настройките. Мисля че се задава само делителния диаметър и корекцията.
              Това е единствения начин да направиш почти идеални зъбни колела. Еволвентата си става идеална още на машината, и имаш по един инструмент за модул, вместо набор такива. Ама машината си е правена специално за целта.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Това е единствения начин да направиш почти идеални зъбни колела. Еволвентата си става идеална още на машината, и имаш по един инструмент за модул, вместо набор такива. Ама машината си е правена специално за целта.
                От описанието на колегата не става ясно дали става въпрос за зъбонарез или за дълбяк.Да речем,че е зъбонарез със винтова фреза(модул),вярно става бързо,ама докато се настроят лирите на машината си иска необходимите сметки и кадърен оператор,машината е добра когато се изискват серии и повторяемост,не си струва занимавката за единична бройка.За перфектен резултат накрая си требе зъбошлайф.
                Последно редактирано от petroffbg; 22-01-13, 21:25.
                Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                Коментар


                • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                  Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                  за перфектен резултат накрая си требе зъбошлайф.
                  Аз затова написах "почти" идеални. За още по-перфектен резултат си трябва и сработване с другото/ите колела, с които въпросното ще работи. Тогава и шума е по-малко, и петното по-добро, и т.н. Просто и двете операции не винаги са абсолютно необходими.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Аз затова написах "почти" идеални. За още по-перфектен резултат си трябва и сработване с другото/ите колела, с които въпросното ще работи. Тогава и шума е по-малко, и петното по-добро, и т.н. Просто и двете операции не винаги са абсолютно необходими.
                    Прав си,много зависи във какъв режим ще работи зъбната двойка,ако е за мелене на грозде,стига само да са зацепени,все ще се търкалят някак.
                    Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                    Коментар


                    • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                      Машината е зъбо дълбяк. Инструмента е зъбно колело с или зъбен гребен. Извършва възвратно постъпателни движения и се имитира зацепване. До колкото знам само с тази машина могат да се нарязват и вътрешни зъби. Другия начин за вътрешни зъби и шлици е с протяжка или прошивка. Но протяшките и прошивките са за точо определен вид събно колело или отвор с шлици изработвани в хиляди бройки.
                      Виждал съм в университета и винтова фреза, но тя имитира зацепване на червячна предавка.
                      Металообработването е доста обширна наука и трябва да се знаят качествата и на материалите. Не мога да кажа че съм научил всичко в малкото часове които имахме. Най-полезното което съм научил е скоростта на рязане за различните видове ножове и бегло знам кой нож какви качества има. Сега като работя на струга, знам си диаметъра и гледам таблицата. Много хубава таблица има на С5 където като се засече диаметър с обороти и се получава скоростта приблизително. Така гледам с кобалтовите ножови да съм в скоростите 15-20м/с, а за пластините 25-30м/с. Е понякога пускам на по висона скорост с 5 десети стружка и се получава много добра глаткост. Не за всички стомани се получава.
                      Вчера работих едно парче и не се получи гладкост, а даже доста по грапаво от колкото на нормална скорост. След това пъснал още една малка стружка на нормална скорост и се оправи.

                      Коментар


                      • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                        Дълбяка е единствената машина,на която може да се произведат близки едно до друго зъбни колела със различен диаметър и брой зъби(например блокова ос за ск),венци със вътрешни зъби за планетарни механизми.Винаги съм се чудил,как се извършва зъбошлайф на такива детайли.
                        Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                        Коментар


                        • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                          Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
                          Теорията със (рогатите)формули са за доцентите,дето искат да си скъсат студентите на изпит.Ако можеш във резюме да обясниш като на индиянци,що е то зъбна двойка,как се смята предавателно число спрямо зададено междуосово р-ние,как се смятат корекции за да няма подбиване подрязване,вкопаване и други аномалии при правозъба предавка.

                          P.S. Май му нямате голямо доверие на МС-то,гледам сте му правили проверка на колко дели...и на модула сте му подали попътна стружка...
                          Имаме му пълно доверие даже през ноща сме го оставяли само да си работи Оператора прави бърза проверка на програмата пуска го и отива да си пие бирата грешка можеш да допуснеш само на етап пограмиране . Това е машина на която всичко можеш да зададеш затваряш и вратата и не и се бъркаш повече .Може включително и сама по натоварването на режещия инструмент да прецени че е изхабен вече и да вземе друг от магазина ако си и сложил . Пускали сме я сама да си работи детайл с над 10 различни инструмента през ноща и сутринта ни чака готов . Въпреки че това е машина на на едни 30 години и към днешна дата е изключително технологична . Няма практически ограничения стига оператора да може да и го зададе а нашия е един от конструкторите на тази машина и на времето в ЗММ е отговарял за най тегавото началното пускане на машината .
                          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение

                          Колега "Sek.1" да споделиш нещо за термообработка. На теория ми е ясно какво се прави, но имаш ли опит. Учили са ни че трябва да се овръщат всички заготовки, понеже може да има трърда структура в отделни участъци и да се строши инструмент ( на мене преди няколко месеца ми се случи на струга да пробивам отвор, като стигнах до някъде и започна да чупи свредлото. Около 5мм беше и като ги мина всичко беше леко, на разстъргване във въпросния участък ножа започна да свири). След като се изготви детайла сеналага закаляване или друга термообработка. При Т.О. се променят размерите на детайла и може да се получи изкривяване. Налага ми се да правя сглобки с нагряване и набиване, но веднъж ми се случи след набиването да да стане крива зглобка. Качвах на струга и лека корекция правих.
                          Обикновено така наречените включвания са в Ст 3 и тези около нея . За нея твърд стандарт няма и я правят от всякакви вторични боклуци . За да направиш каквато и да било термична обработка първо трябва да знаеш със 100% сигурност състава на стоманата . В днешно време това е възможно само след лабораторен анализ . На сертификатите на търговците може да се вярва колкото на факултетски мангал . Миналия месец купувах калиброван профил 30х50 от А.С. дадоха ми го за Ст 45 а така хубаво ми се наклепваше по фрезата че със сигурност си беше около Ст 3 . Добре че детайлите бяха абсолютно безотговорни и се заварямаха за едни планки та не брах ядове заради материала . Аз съм студена специалност и термо обработката я мъча по неволя защото имам пещи и всичко необходимо но нямаме термик . Чета в справочника какво пише и карам по него . Практически няма стомана която след термо обработка да не се нуждае от нормализация за да си върне първоначалната форма . Миналия месец ми донесоха едни ножове за ръчна гилотинка от 18 ХГТ да ги закалявам след като ги извадих от ваната бяха видимо криви но след нормализация мисля че беше някъде към 220 градуса заспаха . Наточих ги на шлайфа и сега с лекота режат 2мм неръждавейка . Когато ми трябва нещо с гарантирани единици твърдост ползвам услугите на един колега от института по металознание защото там те си имат всичко . Човека пишеше и във форума Жоро хондата и наскоро защити докторат по термична обработка на металите .
                          Последно редактирано от sek.1; 23-01-13, 05:35.
                          Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                          Коментар


                          • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                            Преди седмица правих една сглобка с нагряване. Обикновененно нагрявам, набивам детайла и го оставям да изстива. Това беше за един вал и исках да го пробвам. Навънка имаше сняг и след нагряването го забих в снега да изстине. Днеска трябваше малко да смъкна външния диаметър и видях голям зор докато го направя. Очевидно се е получила закалка. Аз заготовките си ги вземам от вторични, понеже не правя отговорни детайли и не ги знам какви са. Един правен клуч с нагрята сглобка правих и докато го напъна се сцепи външната фтулка, а иначе тръбата от която я правих е много здрава.

                            Коментар


                            • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                              Така както го описваш сигурно си попаднал на Х12,предполагам.
                              Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                              Коментар


                              • От: Фрези, фрезоване и други операции които могат тези машини.

                                Вече напълно готовото зъбно колело с нарязан шпонков канал и азотирано . Теорията казва че оптималния вариант е да се подобри обемно до 30 - 35 единици но по обективни причини прескачаме този етап.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0036.jpg
Прегледи:1
Размер:140.5 КБ
ID:5446198Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0035.jpg
Прегледи:1
Размер:147.4 КБ
ID:5446199Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCI0033.jpg
Прегледи:1
Размер:123.9 КБ
ID:5446200
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X