Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Защо мотористите мрем...

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Защо мотористите мрем...

    Първоначално публикуван от ezhko Преглед на мнение
    ...и за да не си помисли някой, че простотията е запазена марка на мотористите, описвам опитите да бъда убит вчера от водачи на четириколесни (при положение, че от години спазвам правилника най-меко казано религиозно):
    1. Изпреварват ме при тръгване на кръстовище отдясно, и правят пред мен десен завой (аз карам направо от лентата за направо. Те са в лентата за завой наляво).

    2. Два обратни завоя на двойна непрекъсната от крайна дясна лента, без мигач и рязко.

    3. Излизане от квартална уличка и забранен ляв завой през двойна непрекъсната линия с дрифт.

    4. Отнемане на предимство и завой наляво пред мене (защото съм единствения моторист в колоната и или ще го пусна или ще се размажа в него)

    5. Влизане в локалното, след като са ме изпреварили отляво

    6. Изблъскване от платното за да се включат те (три пъти, два пъти от автобусната лента)

    7. Каране на сантиметри от стопа ми, при положение, че съм с 80 по Цариградско, в крайна дясна лента. С бибиткане и присветване.

    При всички горни случаи се наложи да скоча и на двете спирачки, за да избегна катастрофата, или да се свия между двете платна и да се моля да не ме ударят отзад. Това само за вчера. Другите дни не са различни.

    Отделно простотии от сорта:

    1. Павкаме цигара, докато говорим по телефона. Пепелта се изтръсква през прозореца в лицето ми. Волана се държи с лакти.
    2. Ползваме територията на бензиностанцията, като площадка за дрифтене.
    3. ...паркинга пред Билата също. Пред майки с малки деца в колички.
    4. Подпомагаме музикалното образование на населението. С мощни колони, отворени прозорци и в два часа сутринта.
    5. Паркираме си новичката количка между две паркоместа посредата. За да не ни издраскат новата боичка. Мда.
    6. ПАРКИРАЛИ сме в началото на ускорителната лента или в края на изходящата лента от магистрала или булевард

    Още примери трябват ли ви?



    Ясене, не си прав. За илюстрация:
    1. Вземаш колело с километраж.
    2. Вдигаш 50 (можеш)
    3. Блъскаш се по избор, я в дърво, я в мантинела, я в спрял автомобил..
    Можеш да пробваш и с 35, ако искаш.
    Или просто вдигни тази скорост и спри рязко малко преди да се блъснеш. Още ли мислиш, че с 50 не се умира? А и някой и друг откъснат крайник или строшен гръбнак не се броят нали?

    Не чуждите грешки, а чуждата наглост или безхаберие са налични в над 50% от тежките катастрофи с мотористи.
    Ежко, не съм моторист. Карам лек автомобил. Всеки ден ходя на работа и се връщам с колата си. От всичко, което си описал в първите седем точки, мога да се оплача и аз. Няма посока, а това значи поне два пъти на ден, на мен да ме ми се наложи да скоча на спирачките, защото другия не ме вижда. От както се стопли и мотористи спряха да ме виждат. А колата е червена баничарка и винаги със запалени светлини. Интересно, но докато карах една над двайсет годишна трошка, на която и личеше, че ако се ударим, аз само ще повикам скрападжиите да я вдигнат, ме виждаха и много по-рядко ме засичаха. И мотористите с оная кола ме виждаха повече. Простия акъл на засичащия чудесно преценяваше, че с онази кола, вероятността да не пипна спирачка, а да си прибера краката, така че да не ги счупят педалите и да му влезна на таран беше много по-голяма. Е моториста няма този метър, метър и двадесет ламарина с около 400 кг маса, който да го пази. И това също се преценява чудесно от засичащите. А на какво разчитат мотористите дето се опитват да ме избутат от пътя - не знам.
    Аз понеже осъзнавам, че моториста е беззащитен, когато успея да видя моторист, му правя място. Само дето до задния десен калник на колата ми, много по-често виси моторист, отколкото друго МПС. А там е мъртва зона. Не се вижда нито в дясното огледало, нито в средното.

    От вторите шест точки - ами и аз страдам. Даже от точка едно. Просто карам с отворени прозорци. А карам с отворени прозорци, защото мъртвата зона чудесно се чува при отворен прозорец и това е спасило живота на поне един моторист. Поне при мен. Икономисало ми е много главоболия. Е и е причинило гладната смърт (или пропиването от липса на бизнес перспективи) на поне един тенекеджия.

    Много рядко водачите си дават сметка, че карат в мъртвата зона на някого. Случва ми се поне веднъж на ден. Ако е силно движението и няма къде да се отиде - разбирам. То тогава и скоростите са никакви. Ама мен ми се е случва на почти празни булеварди и пътища. Карат като закачени там. Лятото много често това е моторист или по-точно скутер.

    И да поговорим за скоростта.
    Малко по-горе Бокомо обърна километрите в час в метри в секунда. Да, ние пътуваме "в километри в час" и това е по-популярната мярка. Но реагираме и се "чупим" в метри в секунда. Нашето тяло е пригодено да понася травми до скорост около 10 метра в секунда. Това са 36 километра в час. Тази скорост се набира при около 5 метра свободно падане. Значи травмите, които тялото ви може да получи при падане от втория етаж, са травмите, които ще получите при скорост няма и 40 км/ч. Е не се умира в около 4 от 5 случая. Каски и специално облекло при моторите вдигат тази скорост до към 50 км/ч. Над нея - ами лотария. Колко повече над нея, с толкова по-малки шансове. Около 100, 110 (30 м/с) отиват към 0. Особено за мотористите.

    И сега да се върнем на реагирането - човек реагира за около секунда и половина. Ако добавим, че и колата има нужда от време за да реагира на командите на водача, секундите стават две. Трябва да се преценява, дали времето, което оставяте на останалите водачи да ви предпазят е тези две секунди. При 200 км/ч разстоянието трябва да е къде 120 метра. Това е на практика разстоянието между две преки. За "Цариградско шосе", "България" и "Вапцаров" в София - това са две лампи и половина дистанция. Пиша тези три булеварда, защото се движа ежедневно по тях и там няма преки, а много често мотористи там вдигат 200. Особено след 23:00 часа. Не трябва да се забравя, че това е разстоянието, което трябва за да започне другия да реагира. А дали реакцията му ще е адекватна и колко време ще му трябва за да се отмести от треакторията на моториста са два съвсем други въпроса. Със силно неясни отговори.

    Така, че трябва да има две секунди дистанция от момента в който са ви видели.

    Просто илюстрирам поста на Ясен от предишната страница за дистанциите и скоростите.

    Наблюдавал съм как моторист и в час пик вдига над 150 км/ч. Ако ме питате как съм го засякъл - ами дистанцията между две лампи (~50м) се взима за секунда. Ей така, между две "тапи", в празния участък някой с мотор стил "камикадзе" да навие масуря като изскочи от едната и след това да се чуди как да спира и къде да се крие в другата. Да продължим ситуацията - влиза с намалена на половина скорост между колоните автомобили (да кажем 20 метра в секунда), но в огледалата видимостта е около 3 до 4 коли назад. По-назад всичко се слива в една шарения. И в тази шарения изкача мотор. Колко е времето да се прекрати едно престрояване?

    И колко да се възмущаваме от дефиницията "несъобразена скорост", точно несъобразяването на скоростта с останалата пътна обстановка е основна причина за смъртта по пътищата. Но мотористите са особено уязвими. И за да не стигат до д-р Найденов или колегата му патоанатом, трябва да преценяват повече.

    Просто всеки трябва да се пази.

    Коментар


    • От: Защо мотористите мрем...

      С една дума, трябва да сме толерантни един към друг, пешеходец, колоездач, моторджии, леки коли, джипове, камиони, трактори, танкове, изтребител, извънземен кораб....

      Малки и големи, заедно толерантни на пътя!




      Последно редактирано от Еделвайс; 12-05-18, 18:00. Причина: Допълване инфо

      Коментар


      • От: Защо мотористите мрем...

        Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
        И колко да се възмущаваме от дефиницията "несъобразена скорост", точно несъобразяването на скоростта с останалата пътна обстановка е основна причина за смъртта по пътищата.
        Просто всеки трябва да се пази.
        От всичко вярно по темата, това ми се вижда най решаващо.


        Като шофьор и мотоциклетист от (81,86) считам ,че грешната преценка и тоталното несъобразяване с реалностите (път,превозно средство,водачески способности) пълнят пътищата с "паметници" ...........
        А правилата са за всички и няма "привилегии" за скорост ,маневреност, размер.,............
        https://www.dnes.bg/stranata/2018/05...m=notification прясно потвърждение......................
        Последно редактирано от petkov_bb; 12-05-18, 20:50.

        Коментар


        • От: Защо мотористите мрем...

          Новината, която сте сложили звучи като виц. Извадена най-важната и част е:
          "Лек автомобил, движещ се в посока към Карнобат, е предприел маневра на ляво и вследствие на това движещите се зад него мотористи са се ударили в задната му част."

          Блъснали са го отзад, докато човека спокойно си е карал в насрещното.

          Най-вероятно, автомобила е "срязал" завой за да го вземе с по-висока скорост. В момента в който е бил зад завоя, са го догонили триото мотористи, като и те са "режели" завоя. Дистанцията на която са го видели не е била достатъчна да изравнят скоростта и са успели само да стигнат до по слаб удар. Мотористите твърдо са разчитали, че няма препятствие на пътя им. Всичките, че няма насрещно движение. Добре, че не е имало един камион в насрещното.

          Коментар


          • От: Защо мотористите мрем...

            Истината е, че в България 90% от шофьорите не могат да карат. Без значение колело, мотор, кола или камион. Дали това е така и защо сигурно много хора ще спорят, но за мен лично е факт след шофиране в 4 континента. Останалите съм убеден, че няма да ми променят мението.

            Коментар


            • От: Защо мотористите мрем...

              Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
              ...
              Блъснали са го отзад, докато човека спокойно си е карал в насрещното.

              Най-вероятно, автомобила е "срязал" завой за да го вземе с по-висока скорост. В момента в който е бил зад завоя, са го догонили триото мотористи, като и те са "режели" завоя...
              Някъде, не помня къде прочетох, че правел ляв завой към бензиностанция. Както и да е. Личен опит- мотоциклетистите са възможно най- ненадежните свидетели на ПТП, някой (друг) все им е виновен. Преди време се вдигна много организиран шум по медии и форуми за засечен моторист на моста при Бизнеспарка, десетина свидетели разправяха как някаква пача отнела предимство и отзад в нея се блъснал мотор. След ден-два някой от тях много необмислено качи в ютуба клип, на който се вижда как мотористите във формация "стадо" режат лелката през забраненото, тя кръшва към банкета и скача на спирачката, а един, който се опитваше да и мине отзад отдясно по бялата линия се надъни в багажника. И шумът секна скоропостижно
              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

              Коментар


              • От: Защо мотористите мрем...

                Всичко друго как да е, ама как успяха и тримата да се нашият в колата? То отзад на лека кола няма място за трима.

                Коментар


                • От: Защо мотористите мрем...

                  От многото глупости няма отговор на въпроса на темата.

                  Пост 84 е основен тук! Залепето го отпред на темата за да се спасят повечко животи.

                  Ти си моторист - ДА Нямаш предимство! поне никой не го знае! И не те виждат, да така е, тъпи са да НО ти си жив и здрав!

                  Никой не се е качил на колата за да те пази! Хората ползват коли да си вършат работа и да се повозят, ти не си в техните сметки!

                  Когато стане белята няма значение кой какво и защо!

                  Младите мотористи да си намерят филма НАВИЙ МАСУРА и да го гледат около 300 пъти и после по малките пътчета и пистички да се научат на какво са седнали.

                  Пешо от Зедмото има страхотна инициатива за тези които искат да се научат как да управлява мотоциклета, това е за напреднали!

                  В заключение защо се мре;

                  1.Не познаване и не владеене на Мотора. И на теория и на практика.
                  2.Не съобразяване с пътната обстановка, тоест бърза се, перчене пред приятели и приятелки, нахално поведение на пинчер пред родвайлер, дъжд, слънце, пясък, видимост и всичко друго.
                  3.Липсата на екипировка, преди да покараш си избираш какво не ти трябва повече и си преценяваш как да се облечеш.
                  4.Простотия и откровенна тъпота!
                  Т5
                  Crossrunner

                  Коментар


                  • От: Защо мотористите мрем...

                    Аз ей така да питам. Купувам си напълно неадекватна за българските условия кола, Clio RS, Focus RS, Golf GTI (ама истински), A3 RS или там някакъв хот хеч почвам да си го ръчкам "как си треа", щото считам, че ако го карам по-бавно от 160 по първокласната мрежа или със 130 в града е в пъти по-опасно така за "мене си". Обаче почвам да ходя на погребения на приятелите ми с такива резачки и почвам кампания "пазете рейцъра" с лепенки, шествия с газ на прекъсвач, откриване на сезона и т.н. Щото ще считам, че щом "мога" да карам с такава скорост и по такъв начин, останалите трябва да се съобразяват и да ме пазят. Зер с тая лагерница шансовете при удар с друго МПС са малки.

                    Та ще бъда ли идиот или не?
                    Последно редактирано от bokomo; 13-05-18, 10:28.

                    Коментар


                    • От: Защо мотористите мрем...

                      Първоначално публикуван от bokomo Преглед на мнение

                      Та ще бъда ли идиот или не?
                      Не знам дали ще покриете изискванията на понятието,но все някога "късмета " свършва и се отива в "донорската група"

                      Коментар


                      • От: Защо мотористите мрем...

                        Първоначално публикуван от Стоян Боюков-Sariones Преглед на мнение
                        От едната и от другата страна има страшни олигофрени. Имам годишно поне 5000 км. на мотоциклет и при това около 80% градско. Ще сложа някой ден камера да покажа как аджеба изглеждат реално нещата от моя гледна точка. САМО веднъж с нАучна чел съм карал по ЗДвП. Демек, като нормален участник в движението. За около 10 км. поне пет пъти искаха да ме прегазят останалите участници в движението. Пак да кажа! Карам внимателно и гледам през поне три автомобила напред. Ще сложа някой ден камера и ще покажа И от тази гледна точка как изглеждат нещата.
                        Нахалното поведение на мотористите е съпроводено от правилото на джунглата или иначе казано ,инстинкта за оцеляване в градска среда.Няма как да не мина най отпред на светофара ,защото ако не го направя ,никой няма да се съобрази с мен.Няма как чинно да бутам 220 кг.мотор три или пет червени вълни,и не че ми е по лесно да прередя всички,а е логично всички да видят дребния участник в движението.Повечето мотори трудно и гадно се движат със скорост под 60-70 км.Просто така са направени.В градски условия докато не изръмжиш никой не те ебава в калабълъка.

                        Моторист да се удари сам в нещо и някой е почти невъзможно.Във уравнението влизат коли и камиони с нелогична траектория.

                        Нека да не забравяме че мотористите не са някаква група специални,те също карат коли,камиони и т.н Това че лелята или чичото дето стои на климатик и удобно на седалката го натоварва че някой безпрепятствено минава на задръстването си е негов проблем.Мотори се продават без разришителен режим

                        Та подкрепям колегата Стоян,в 90% от инцидентите с мотори,причината е несъобразяване на четириколесните със останалите участници в движението.

                        Пак казвам,човек качил се на мотор за 5-10 000 лв.със сигурност не му се мре ,ако се спазват елементарни похвати ,като преди да кръшнеш на някъде да пуснеш мигач,да изчакаш той да мигне поне три пъти и тогава да предприемеш маневрата,инцидентите ще намалеят драстично.

                        Аааааа...болни,неадекватни и олигофрени на мотор почти не съм виждал.

                        Изпратено от моят Redmi 4 с помощта на Tapatalk
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • От: Защо мотористите мрем...

                          Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                          Не знам дали ще покриете изискванията на понятието,но все някога "късмета " свършва и се отива в "донорската група"
                          Ама, ако останалите ме пазят шансовети ми за оцеляване нарастват... Дали въобще е възможни и какво би им струвало това пазене мен хич не ме интересува.

                          Коментар


                          • От: Защо мотористите мрем...

                            Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                            ,причината е несъобразяване на четириколесните със останалите участници в движението.
                            Когато "яхнем"моторите най безопасно ще е да имаме еднопосочни отделни писти..................,а не да ни се пречкат.
                            Реалностите (пътната мрежа с участниците в движението) и Правилника са по различно нещо.
                            Най добре с "кросарката",избягваш знаци,светофари и "четириколесни пречки".
                            Свободата в този случай се ограничава от "предела на възможностите".

                            Коментар


                            • От: Защо мотористите мрем...

                              Да речем,че до някъде съм съгласен че повечето мотори много мъчно и трудно се карат в градска среда с 50-60-65 ок.А извън градско на всеки се е случвало докато си кара на магистралата със 120-30 да бръмне пистак с 240-60. Та да запитам и там ли е невъзможно да се спазват правилата? А на междуселски път с две платна с ограничение 90 да се кара осева линия със 150-80 как ви се струва?
                              Кара Suzuki Vitara 1,6 8v,а според жената Витарник!

                              Коментар


                              • От: Защо мотористите мрем...

                                Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                                ...и олигофрени на мотор почти не съм виждал.
                                Ъъъ, ела да ги броиме заедно. Ще се повторя, но явно само такива избират нашето скромно булевардче за придвижване. Принципно намаляха хептен грубите изпълнения, но само защото сложиха мантинели по средата и вече няма как да се кара по двойната осова линия. Или още по-точно казано - сега трудно може идиота да избяга от гнева на възмутените граждани около него, та затова е по-кротък в пиковите часове. Преди мантинелата беше традиция да се изпреварват колоните като се кара в лявата лента на насрещното платно - оттатък двойната непрекъсната линия.
                                Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
                                Из "Златния телец"

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X