Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от mitko 53 Преглед на мнение
    Брезовките рядко имат общо с брезови дървета, просто такова им е наименованието, Едни са в симбиоза с брезови дървета, други с трепетлика, с габър, с дъб. От тях отровни не знам да има, но по вкусови качества отстъпват на манатарките, на мене не ми харесват и не ги събирам.
    Малко информация от днес, югозападна Витоша, два бързи излета, 750-1100м.н.в- към 3 кила манатарка и 2 кила пачи крак. Добивите вървят надолу, въпреки че очаквах манатарката да тръгне,време и е. Интересно, от толкова излети, досега не съм намери булка гъби. В петък пак ще изляза на разузнаване.
    Брезовката е в МИКОРИЗА задължително с бреза, това че има други растителни видове наоколо не отменя правилото. За мен нискокачествени са всички видове брезовка и ги подминавам. И да, няма отровни от тях.
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • Тази например https://manatarka.org/leccinum-crocipodium/ я срещам изключително в дъбово-церови гори, няма и помен от брези. Много прилича отгоре на бронзова манатарка,като позастарее, та само се разкарвам и като я обърна отдолу лъсне истината.

      Коментар


      • Брезовката е с дълго пънче и няма червеникав отенък. Отгоре е кафеникава, отдолу - жълта. При отчупване става черна.

        Дяволската гъба бък отгоре е сива, дори сребристо сива. Отдолу е доста червена- и тръбичките, и пънчето. Не че сега обикалям, но по принцип мно-о-ого рядко съм виждал такава. Много се радвам като видя такава (разбира се не я бера)

        Това най-много ми прилича на Огнена манатарка.
        Nissan Terrano 2,7 TDI

        Коментар


        • Миналата година на два пъти намирах дяволска, имам някъде и снимки.
          Резултати от днешния витошки гъбинг- 1,4кг пачи крак и 2,7кг. манатарка.

          Коментар


          • Най накрая се отпуши, след близо 3 месеца нямане, днес набрах 3 кила булка и 4 манатарки. На Витоша 1000-1100м.н.в. В сряда ходих по в ниското специално за булка(имах някаква информация) но нищо не намерих.

            Коментар


            • Онзи ден минах да видя баща ми (на 80 г.) на село. Дава ми 15-тина сърнели в една торбичка. Питам го:

              - Къде ги набра?
              - Ами отзад в двора. Пролетта ми докараха едно ремарке тор. Половината го разхвърлях из двора. А на останалата купчина вчера гледам, поникнали ей тия сърнели...


              Та който си има късмет, гъбите сами го намират. Много пъти съм виждал печурки да никнат из дворовете, ама сърнели - не.
              Nissan Terrano 2,7 TDI

              Коментар


              • В двора на вилата излизат всяка година майски гъби. Иначе на една трепетлика три години раждаше кладници. През 2014 се беше заринала ливадата с печурки. Всяка година се намират посиняващи манатарки и зелени мухоморки, но досега сърнели не са излизали.

                Коментар


                • Днес пак се разходих, да обера неразпукналите се булки от четвъртък. Обрах 15 булчета, нови попълнения нямаше. Видях и две зелени мухоморки, за първи път тази година и една разкапана манатарка. Други гъби никакви нямаше.

                  Коментар


                  • Днес отново не се стърпях- 12 булки и една млада манатарка.

                    Коментар


                    • Сега след потопа, дали ще излезнат някакви гъби? Не е ли прекалено студено вече? Или следващата седмица, като се стопли?
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • I.Stoyanov
                        I.Stoyanov коментира
                        Редактиране на коментар
                        Вчера набрах една чанта печурки, толкова челядинки, малко рижика и някоя друга сърнела. Това на около 950м. н.в. Днес на 1100м. н.в. вече вали сняг
                        В ниското, на около 800м. е пълно печурки.

                      • mitko 53
                        mitko 53 коментира
                        Редактиране на коментар
                        Вчера изслизах по югозападна Витоша, 900-1100м.н.в, слаба работа- две рижийки, една сърнела, двадесетина престарели лютиви млечници, една група масловки и много зелени мухоморки. На няколко места намирах големи групи пънчушки, но не ги познавам От много време не бях се прибирал с празна торба. По полето чувам беряха печурки, ама това не е моят гъбинг.

                      • TigerHunter
                        TigerHunter коментира
                        Редактиране на коментар
                        На мен ми са се прЕяли точно полски или ливадни печурки и челядинки. Особено челядинки, че трета година не стигам да си направя любимата гъбена каша.

                    • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210916_183253.jpg
Прегледи:329
Размер:397.5 КБ
ID:6780690Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210921_111817.jpg
Прегледи:331
Размер:413.5 КБ
ID:6780691Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20210921_111830.jpg
Прегледи:323
Размер:415.3 КБ
ID:6780692

                      Мойто момче демонстрира засилен интерес към гъбите, ама аз нали не съм гъбар и за това практикуваме фото-гъбинг. Някои снимат птици, ние се разхождаме и снимаме гъби.

                      Тези са от преди месец под крушата.
                      Прикачени файлове
                      Всеки трети е шести

                      Коментар


                      • И от днес от Витоша 1200-1300 метра.

                        Това трябва да е така ценената манатарка.
                        Всеки трети е шести

                        Коментар


                        • gabocvet
                          gabocvet коментира
                          Редактиране на коментар
                          Пипни снимките, не се виждат!

                        • Самодържец
                          Самодържец коментира
                          Редактиране на коментар
                          Не се справям

                      • Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1110251.JPG
Прегледи:291
Размер:330.8 КБ
ID:6780870Натиснете снимката за да я уголемите  Име:P1110174.JPG Прегледи:0 Размер:582.3 КБ ID:6780865Натиснете снимката за да я уголемите  Име:P1110232.JPG Прегледи:0 Размер:512.2 КБ ID:6780867P1110251.JPG Dnes, Пловдив, над 1000м.
                        Прикачени файлове

                        Коментар


                        • Самодържец
                          Самодържец коментира
                          Редактиране на коментар
                          С мАсълце на тигана винаги най-добре стават.

                      • Днес на риболова намерих това стана ми интересно какво е




                        За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                        0878 79 20 61 Борис

                        Коментар


                        • По дръжките на някоя от брезовките ми приличат. Днес намерих три подобни, само че по- жълти. Намерих и една булка, обаче охлювите опасли ламелите. Рижийките още ги няма, намерих само една, също и две сърнели.

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X