Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от KamAZadjiq Преглед на мнение
    Вчера ми пратиха скицата. Тук виждам, че липсва 5м отстояние в дъното. Това колко голям проблем е?[ATTACH=CONFIG]906964[/ATTACH]
    Минималното отстояние от дъното на парцела е 3м., а ако е вилна зона 4, така че всичко си е наред. Отстрани е 3м. За по-малки разстояния, или на калкан, ти трябва съгласие от съседа/ите.
    Това, разбира се, ако си в регулация. Ако не си, всичко е незаконно.
    ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
      Минималното отстояние от дъното на парцела е 3м., а ако е вилна зона 4, така че всичко си е наред. Отстрани е 3м. ...
      В ЗУТ пише друго

      Чл. 31. (1) При ниско жилищно застрояване нормативите за разстоянията на сградите на основното застрояване са:1. до страничната граница на урегулирания поземлен имот - най-малко 3 м;
      2. до границата към дъното на урегулирания поземлен имот - най-малко 5 м.
      ...
      Чл. 34. Във вилните зони сградите са на разстояние най-малко 4 м до страничните граници и най-малко 6 м до дъното на урегулирания поземлен имот. ...
      Ние не сме неутрални!

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        В ЗУТ пише друго
        Последно съм го чел преди десетина години, че трябваше да обедя един главен архитект на община, че може и по друг начин да станат нещата. Трябваше ми минута да отвори ЗУТ-а и да каже, че явно може и както искам аз.
        Ставаше въпрос за 6-та категория, за която искаха документи като за 5-та, щото така си работели, но никой няма да ти каже как да не ти вземе парите.
        ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          Каквото и да е, ако е заварено положение, и е в регулация, след като го има и на скицата си е напълно законно.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            Първоначално публикуван от Джоу (x3mrjoe) Преглед на мнение
            Каквото и да е, ако е заварено положение, и е в регулация, след като го има и на скицата си е напълно законно.
            Че е заварено положение и е узаконeно изглежда е факт. Дали е в регулация - не е сигурно и трябва да си провери в общината. Че то и да е в регулация, пак може да има някои интересни моменти ...
            Последно редактирано от Чавдар (V93); 26-03-17, 17:01.
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Щом има документ за търпимост за сградите, значи всичко би трябвало да е наред със сградите. Но ако ще се строи в парцела, трябва всички сгради, които са в търпимост, да се съборят. През 2013г и аз си извадих удостоверение за търпимост за наследствен имот от баба ми и дядо ми. Тогава ми го каза кварталния архитект ми го каза да го имам предвид.

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Възможно ли е да получа разрешение за строеж на временна преместваема двуетажна сграда /метана конструкция и термопанел/ в собствен УПИ, която да използвам за магазин?
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Може ли някои да каже как стои въпроса с направа на (голяма) дворна врата във вече съществуващ имот ? Изискват ли се някакви документи и каква би била една подобна процедура ? В момента има 'нормална' входна врата към имота (дворна), но искам да направя по-голяма за бъдещ гараж. Не можах да намеря информация, но не съм и запознат какви термини и къде да търся.

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Здравейте имам едно ламаринено гаражче с малко тухли тук таме има ли узаконяване таз постойчица ?

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Първоначално публикуван от потребител Преглед на мнение
                      Може ли някои да каже как стои въпроса с направа на (голяма) дворна врата във вече съществуващ имот ? Изискват ли се някакви документи и каква би била една подобна процедура ? В момента има 'нормална' входна врата към имота (дворна), но искам да направя по-голяма за бъдещ гараж. Не можах да намеря информация, но не съм и запознат какви термини и къде да търся.
                      Не се впрягай толкова, особенно за една врата и особенно в Милата Родина.За успокоение мога да кажа,че съм преобразявал няколко двора и то не само с по голяма врата ами и с 50-60м2 навеси свободно съчинение.Е досега никой не ме е викал да ги демонтирам.Капките са мноооого нарядко и е детска игра да се минава между тях .
                      Гледам в ляво- няма нищо, гледам в дясно пак няма нищо и си викам: Аааааа тука има нещо!

                      Няма вече Диско,няма вече Pinz...

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        Благодаря на всички за отговорите, но нещо не се харесахме с този парцел. Сега разглеждам един друг и съответно и там пак е няква никва. Въпросът ми е: Мястото е неурегулиран поземлен имот с постройка фигурираща в НА и граничи с територия в регулация за вилно застрояване. Какво може да се прави с този парцел, т.е.:тази постройка законна ли е(не фигурира на скицата, която ми показаха) задължително ли е вкарването в регулация и това въобще възможно ли е? Четох, че според последните промени по ЗУт вкарването в регулация е доста по-сложно, но поне парцела се води в София-град и има ОУП.
                        Танки грязи не боятся!

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Като начало виж тия неща:

                          http://maps.sofproect.com/oup_sofia_cache/

                          http://www.sofproect.com/maps.aspx

                          http://www.isofmap.bg/

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение

                            Мерси, разгледах ги тея и съвсем се омотах. Парцела по НА се води в София област,а излиза по кадастър в София град, на границата съответно. На едната карта излиза на сив фон-което би трябвало да са строителни граници, а НТП го пише недървопроизводителна гора. Но никъде не фигурира постройката, която е описана в НА.
                            Танки грязи не боятся!

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Някой може ли да обясни с малко думи разликата между "регулация" и "кадастрална карта" ?
                              И какво се прави когато двете не съвпадат?
                              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                Първоначално публикуван от kbot Преглед на мнение
                                Някой може ли да обясни с малко думи разликата между "регулация" и "кадастрална карта" ?
                                И какво се прави когато двете не съвпадат?
                                Без претенции за професионално становище, но минало през главата:

                                Кадастърът е база данни за местоположението, границите и собствеността на недвижимите имоти. Кадастралната карта е графично изобразяване на тези данни с нанесени граници на имотите, както и наличните към момента на кадастрално заснемане или допълнително включени постройки.

                                Регулацията, най-общо казано, е определяне на предназначението на дадена територия и имотите в нея, определяне на трасетата на инфраструктурата (улици, канализация и т.н), определяне на вида застрояване и допустимите параметри (височина на строителство, какъв % може да се застроява и т.н.).

                                При изготвяне на устройствени планове е възможно да се наложи да се променят границите на имотите, при което се получава така, че имотните граници според кадастъра да не съвпадат с регулационните линии и картинката може да изглежда примерно така:

                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:cadastre-reg.jpg
Прегледи:1
Размер:41.0 КБ
ID:5748226


                                Черните линии са границите на имотите по кадастралната карта. Червените показват къде според съответния план са предвидени трасета на улици. При прилагане на влязъл в сила застроителен и регулационен план, тези части от имотите, които се режат от червените линии, биха били отчуждени за изграждане на улична мрежа. Сините линии показват границите на имотите според актуалния застроителен и регулационен план. Пак при условие, че въпросният план се приложи, би трябвало в определен срок границите да се променят, с което ще се промени и размерът на съответните имоти, като от едни имоти се отнемат части и се придават към други срещу заплащане на обезщетения съобразно изготвена оценка.

                                На практика в доста населени места има регулационни планове, приети през 80-90-те на миналия век, които не са приложени и отчуждителното им действие е прекратено по силата на разпоредбите на ЗУТ за такива случаи. В общините обаче тези планове си стоят и, ако се сдобиеш с имот, при който имотните граници не съвпадат с регулационните линии, ще трябва, преди да тръгнеш да проектираш и да искаш разрешение за строеж, да изчистиш този въпрос, като минеш по процедура за изработване на подробен устройствен план. Подробностите, сложността и цената на упражнението ще зависят от конкретните обстоятелства. За всяка такава промяна се изисква съгласие от собствениците на съседни имоти. Пази Боже, ако са повечко и са се разпилели по широкия свят!

                                При всички положения, ако човек се кани да закупува някакъв имот, ще е добра идея да си направи едно добро предварително проучване, като си извади от кадастъра (ако има такъв за съответното населено място) информация за имота - площ, собственици (платена справка); предназначение и разрешено застрояване. Ако има адвокат - може да направи справка за наличие на вписани тежести. Няма да е зле, при по-сериозно отиване към сделка, да се изиска от продавача да покаже и скица (от кадастъра) с нанесена регулация. При наличието на неуредени регулационни сметки може да се окаже, че площта на имота е различна от тази, която е вписана в документите за собственост и която обикновено се съобщава в обявите. Примерно защото е възможно през част от него да е предвидено да премине улица или защото по регулационен план е предвидено част от имота да се придаде към съседен. Тези неща от стандартно представяната кадастрална скица няма как да се видят.

                                За съжаление, и при нанесена регулация пак може да има изненади от рода на преминаващи през имота инфраструктурни съоръжения, с които вървят съответни сервитути. Примерно за електропроводи и водопроводи. Докато първите са обикновено видими, вторите понякога никак не си личат и тъй като подземен кадастър май на повечето места няма, а сервитутите най-често не са вписани, човек може да се окаже с неприятна изненада от рода на преминаващ през имота му магистрален водопровод ...
                                Последно редактирано от Чавдар (V93); 04-04-17, 22:03.
                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X