Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • davc
    коментира - отговор
    Той габровецът, за скъпо всъщност нищо не казва.
    За разходи по архитект на община, приказка отвори супер-дупер-пенкилер специалистора Мишомишев. Който наистина (явно) не е ходил на подобна консултация, или ако е ходил, то е било с рефлекс от корупционни инстинкти в намеренията си.
    Последно редактирано от davc; 02-01-23, 00:10.

  • IvanIvanovi
    коментира - отговор
    А съм ходил, в Радомир , и ми беше много полезно, не случайно го препоръчах този подход. И струва един час време, но явно и това е скъпичко за габровци

  • davc
    коментира - отговор
    Много бързаш с май-то (и като си толкова сигурен - що питаш).
    А на мен пък, една (съвсем немалка) част от работата ми е да се консултирам с архитекти на общини.

  • novatech
    коментира - отговор
    Само да попитам - ходил ли си да се консултираш с архитекта на общината в приемно време? Май не си...

  • davc
    отговори
    Консултациите с архитекта на общината са безплатни, това е част от работата му - за която взима заплата.
    А именно неговото становище представлява основанието за всякакви правни и каквито и да било отношения.

    ПП
    Становището на архитекта по строителни въпроси става дума - по въпроса за износа на магданоза и производството на пиперки, е девета (че и оттатък) дупка на кавала.
    Последно редактирано от davc; 01-01-23, 21:43.

    Остави коментар:


  • mishomishev
    отговори
    Аз за последен път се обаждам че за да стане " Както трябва и да няма проблеми после" не трябват архитекти и общини ами трябва уредени ПРАВНИ отношения с "врага" тоест със съседите.
    Ако има проблеми - оттам ще дойдат!
    Ако всички съседи и собственици са съгласни и това е писмено (примерно оформя се протокол от едно общо събрание с по едно подписче) и се върви по този или подобен начин.
    Как да се навият съседите да разпишат - има различни начини - вместо да се дават пари по архитекти и други глупости - просто предлагаш на съседите за същите пари ще отидат за тока на стълбището примерно....
    Хората изключително много мразят да дават пари за етажната собственост - и един такъв вариант лесно би ги подкупил...Поне аз на 2 кооперации го играх този филм..Докато не разпишат абсолютно всички съседи - нищо не правя...

    Остави коментар:


  • Лунджов
    отговори
    Значи ако някой комшия пусне жалба, а може и да не стане щом се разбирате, ще те проверяват от РДНСК или Пожарната, с такава врата от Пожарната няма да имаш проблем, виж за РДНСК не съм сигурен но ако им обясниш ситуацията при приемане на сградата ако са хора ще те разберат.

    Остави коментар:


  • Asen Kushlev
    отговори
    Да, бяха монтирани обикновени алуминиеви врати, после са демонтирани и зазидани за акт 16, даже са пробвали първо с гипскартон, но не е минал номера и после с тухли. Конструктивно няма проблем, има бетонов трегер отгоре, номера е да е законно.
    п.п.Това към Лунджов, трябваше да е коментар към предния пост.

    Остави коментар:


  • Лунджов
    коментира - отговор
    Беше писал че първо са били заложени врати, които не отговарят и пожарникарите не са приели, а строителя за по - лесно и евтино е зазидал. Слагай си пожароустойчива врата и да не ти пука, така бих постъпил аз ако ми е нужна, кой ще те проверява да узаконяваш, и какво нарушаваш щом отвора е бил предвиден за врата и над нея има щурц от стоманобетон, стената се явява брандмауер и се допуска в такива стени отворите (прозорци или врати) да бъдат с EI 90 самозатварящи, така е по наредбата. Щом го изпълняваш могат да ти пръднат на к.ра. Весели празници!

  • Asen Kushlev
    коментира - отговор
    Информацията ми е, че в проекта врата не е имало. Колко е вярно не знам. Явно ще се търси информация в общината. Иначе вратите ги разгледах набързо из нета още преди два месеца, затова още повече строителя отнася псувни. Поне да ми се беше обадил да му дам пари за врата и да си е всичко редовно.

  • trapper
    коментира - отговор
    Първо провери дали има законна промяна на проекта за зазиждане на вратата. Ако няма такава - какво всъщност ще искаш от общината?
    Колкото до нова врата - виж тук: https://www.firebg.org/bg/products/23/p424

  • Asen Kushlev
    отговори
    Първоначално публикуван от Лунджов Преглед на мнение
    Ч. Н. Г. ! При тази ситуация аз бих си монтирал врата, но специална пожароустойчива /EI90 - граница на огнеустойчивост/, задължително самозатваряща, самите пожароустойчиви врати го имат тоя механизъм на една от пантите, който се регулира и наглася така че вратата да се самозатваря. Така няма да имаш проблем с пожарната пък може би и другите. Не са много евтини обаче, ма то вече всичко е скъпо. // Друг вариант при старото строителство "беше" се ползваха врати без да имат сертификат за огнеустойчивост, изработени на метална рамка двуслойно облечена с ламарина, между ламарините вата и отделно апарат за самозатваряне - идеята е да е негорима и димоуплътнена// Успех!
    Честита и на теб! Вратата ще е каквато трябва, даже ми говориха за 120 минути, така било по наредба. Въпроса е в узаконяването и трябва ли такова.

    Остави коментар:


  • Лунджов
    отговори
    Ч. Н. Г. ! При тази ситуация аз бих си монтирал врата, но специална пожароустойчива /EI90 - граница на огнеустойчивост/, задължително самозатваряща, самите пожароустойчиви врати го имат тоя механизъм на една от пантите, който се регулира и наглася така че вратата да се самозатваря. Така няма да имаш проблем с пожарната пък може би и другите. Не са много евтини обаче, ма то вече всичко е скъпо. // Друг вариант при старото строителство "беше" се ползваха врати без да имат сертификат за огнеустойчивост, изработени на метална рамка двуслойно облечена с ламарина, между ламарините вата и отделно апарат за самозатваряне - идеята е да е негорима и димоуплътнена// Успех!

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    "Всичко да е както трябва" - минава през архитекта. Това е положението. Другото е "на своя глава" със всички евентуални последствия.
    Също, проектът някога може да е бил с врати, а после да е коригиран. Това също можеш да го видиш при архитекта.

    Остави коментар:


  • Asen Kushlev
    отговори
    Уточнявам по въпросите. Конструктивно не е проблем, вратата, както и тази на съседния гараж + офис помещение на същото ниво си ги имаше физически, алуминиеви. При приемателните комисии пожарната отказват да подпишат, защото според сега действащите разпоредби трябва да са пожароустойчиви, а проекта бил правен преди 10 години и тогава не е имало такива изисквания. И строителя просто ги зазижда, измазва и боядисва - няма врата, няма проблем. Дали заради парите, дали заради забавянето(имаше срокове за предаване на сградата). Дори си личи къде са били вратите. От съседите проблем няма да има предполагам, все пак от шест човека трима имаме интерес да се направят врати. Въпроса е какъв е законовия ред, ако е голяма разправия мога и без врата на този етап. Питах и строителя има ли ги тези врати в проекта, каза че не. Но на него много не му вярвам, а и не искам да се занимавам с него, имахме разни разногласия и не ми се влиза в излишни разговори с него. Иначе другия гараж е негов, но за сега не му се занимавало да си прави врата, а и неговото мнение е избивай си врата и нямаш проблем. Но аз искам всичко да е както трябва.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X