Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Когато имаш наклон, мериш от земята (кота терен) откъм по-ниската част.
    Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

    Коментар


    • И аз да питам.
      На село имам къща със сайвант и плевня. Сайвантът не е отбелязан на кадастралната карта, а плевнята е.
      Искам да съборя и двете "помещения" и да направя навес. Задната стена е обща и ще бъде запазена и надградена с 1 метър-до 4 метра височина. Покрива ще е нов, метален. Освен това новия навес ще заеме още няколко метра които сега са един съборен свинарник, но на картата е празно.

      Може ли преустройството да мине за ремонт, и какви документи са нужни за да бъде всичко законно?
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • Чавдар (V93)
        Чавдар (V93) коментира
        Редактиране на коментар
        Що си мисля, че се изхвърляш с разходите. Да не съм почвал от гола поляна, да не знам. За проектите какво да ти кажа. Още стоят къщи отпреди 40-50 и повече години, на които плочата е провиснала и ти се тресе под краката. Което не значи, че е редно да се проектират изначално такива. Със сигурност има тенденция към преосигуряване в нормативните изисквания ама пък, от друга страна, като знам на по-малки обекти какви майстори работят и какъв бетон се лее ...

        Онзи, дето ще ти проектира, нали ще си сложи подписа отдолу. И, ако вземе та, недей Боже, после ти падне градежа на главата, той ще е на пангара ...

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Този, дето проектира, сега вече спира да играе. Той ти предава проект и до там с отговорността му. След него идва един друг, който на място стои и контролира как се изпълнява проектът. Тая арматура ли се слага, тоя бетон ли се налива и т.н.
        Минимумът, за абсолютно формален строителен контрол, при който не е сигурно въобще дали някой ще си излезе от офиса, за да дойде до обекта ти, е около 10 евра на квадрат РЗП. Чувал съм цени и по 50 евро. За жилищно строителство говорим! В инфраструктурата надзорът е на отделен конкурс, защото е още по-дебело. ПРавилата се промениха много последните години в посока окрупняване на строителния бранш. Идеята е ясна- по-малките да минат на заплата към по-големите, защото от по-големите по-лесно се смъкват рушвети.
        Обаче крайната цена я плаща Кольо, който иска да си направи навес са трактора. При него е топката и ако иска да започне да строи през април, трябва да започне с ваденето на документи нейде след Димитровден предната година. Парите отделно.

      • trapper
        trapper коментира
        Редактиране на коментар
        Като се правиш на голям светец ...

    • Коле, скоро (може би преди около месец) въртяха по телевизиите точно хале за селскостопанска техника. Срутило се. А отдолу машини за милиони - от тези зелено-жълтите. Нови новенички и за нищо не стават...
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • Коле, все още не съжаляваш брат повярвай, за нищо не съжаляваш.

        Мъка и съжаление ще има ако недай си боже стана беля или когато дойде време да се продава, за белите се лежи в панделата, а за продажбата се плаща с много десетки хиляди по-малка цена.

        Ти си решаваш сам, или спиш спокойно и после децата имат реални имоти или палиш свещи да не стане беля/донос и после децата да му мислят, кво тати е сътворил и с кой акъл в 21ви век.

        И още нещо, 2-3 разговора с местните читави проектанти/архитекти ще ти дадат адекватен съвет, тука само може да вземеш идеи или да придобиеш нерви
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • Кольо
          Кольо коментира
          Редактиране на коментар
          Точно това ще направя.
          То си знам, че тук само празни приказки си пишем(аз също по много), и реален съвет едва ли може да се получи, но все тая една надежда...

          Имам извадена скица, ще потърся архитект за консултация.

        • IvanIvanovi
          IvanIvanovi коментира
          Редактиране на коментар
          засега не ти трябва друг архитект, главния архитект на общината има приемен ден, виж кога е и отиди при него за консултация. Безплатно е, не носи скицата с теб, даже може да не казваш за кое село става дума /това после ако решиш да караш през просото/, Аз минах с: искам да купя един имот, така и така, какво после мога да построя..... поне нашата беше много любезна и обстоятелствена, само си носи нещо за писане и записвай, че говорят бързо със специфични понятия и после бързо се забравя какво е казал.

          Ако имаш някой познат на познат в съответния отдел на общината, също може да питаш него.

      • Здравейте,
        Паркомясто с нот акт, но без идентификатор. Това по предварителна информация по телефона. Уловки, подводни камъни? Ще съм благодарен на коментари и мнения на хора, наясно с материята.

        Коментар


        • гоше
          гоше коментира
          Редактиране на коментар
          В допълнение, в акта фигурирали ид. части от рампата за подход, площта и сградата

      • Това с паркоместата е най-мътната материя при недвижимите имоти. Много са възможните уловки и подводни камъни.
        Моя съвет е да се обърнете към адвокат-специалист в материята, че законодателството е остаряло спрямо новите реалности на съвременния живот.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • гоше
          гоше коментира
          Редактиране на коментар
          Да, абсолютно резонно е това за адвокат по недвижимости, просто се чудя дали въобще да се захващам. Че и не познавам никой в тази кооперация, където е въпросното ПМ.

      • Ако ПМ няма идентификатор и Вие не сте собственик на обект с идентификатор в същия имот мисля, че не можете да притежавате и ПМ.
        Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

        "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

        Коментар


        • VECTOR
          VECTOR коментира
          Редактиране на коментар
          ПМ не може никога да има идентификатор, защото само по себе си не представлява обект на кадастъра.
          https://www.cadastre.bg/faq/kakvo-e-...tniya-registur
          Ако паркомястото не е част от самостоятелен обект (подземен етаж, сграда-гараж и т.н.) то вероятно е измама.
          Няма как да владееш реална част от имота, който е съсобственост на всички хора от кооперацията.

      • За ремонт на покрив на къща, трябва ли разрешително за строеж ? Няма да се променя нищо, само изгнилите греди и нови керемиди.

        Зачетох се из интернет и ЗУТ и изобщо от 100 човека - 500 мнения.

        Коментар


        • IvanIvanovi
          IvanIvanovi коментира
          Редактиране на коментар
          не, щом не променяш кота корниз, поне така ми казаха УСТНО в общината и аз си го ремонтирах без разрешение, иначе и аз четох какво ли не.

        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Не е нужно разрешително за строеж, но пак не е урбулежката. Мисля, че режимът е уведомителен, т. е. пускаш уведомление (без да чакаш разрешение), че ще правиш ремонт. Предполага се, че ще дойдат да те проверят дали наистина правиш само ремонт, без изменения.

        • Kozzzec
          Kozzzec коментира
          Редактиране на коментар
          Закон за устройство на територията
          ...
          42. "Основен ремонт" на строеж е частично възстановяване и/или частична замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации на строежа, както и строително-монтажните работи, с които първоначално вложени, но износени материали, конструкции и конструктивни елементи се заменят с други видове или се извършват нови видове работи, с които се възстановява експлоатационната им годност, подобрява се или се удължава срокът на тяхната експлоатация.
          43. "Текущ ремонт" на строеж е подобряването и поддържането в изправност на сградите, постройките, съоръженията и инсталациите, както и вътрешни преустройства, при които не се:
          а) засяга конструкцията на сградата;
          б) извършват дейности като премахване, преместване на съществуващи зидове и направа на отвори в тях, когато засягат конструкцията на сградата;
          в) променя предназначението на помещенията и натоварванията в тях.
          Текущ ремонт на строеж е и подобряването и поддържането в изправност на елементите на техническата инфраструктура по чл. 64, ал. 1, при които не се променят трасето и техническите характеристики.
          44. "Реконструкция" на строеж е възстановяване, замяна на конструктивни елементи, основни части, съоръжения или инсталации и изпълнението на нови такива, с които се увеличават носимоспособността, устойчивостта и трайността на строежите.

          Кое от трите ще правиш?

      • Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
        Няма да се променя нищо, само изгнилите греди и нови керемиди.
        Очевидно е текущ ремонт.
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • Kozzzec
          Kozzzec коментира
          Редактиране на коментар
          Като ми кажат греда разбирам конструктивен елемент. Така че не е толкова очевидно.

        • davc
          davc коментира
          Редактиране на коментар
          Тук от значение е дали подпокривното пространство е жилищно.

      • Има противоречива съдебна практика дали на дървен покрив гредите са конструкция. Желателно е никой да не вижда, че сменяте греди.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • pan_rt
          pan_rt коментира
          Редактиране на коментар
          Hякои са конструкция,други не,. Качествен ремонт се прави,като се сменят всички греди ,без хоризонталните гредоредни греди(имитиращите бет.плоча)

        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Абсолютно вярно. Ама решаването на тоя въпрос средно отнема към 3 години в провинцията. В София може и повече.
          Но ако една сграда е докарана до там всички греди на покрива да са за смяна...то обикновено нещата са вече на фаза саморазпад, при която нищо не може да мине като текущ ремонт, защото конструктивните и проблеми отдавна са станали очевидни.

        • pan_rt
          pan_rt коментира
          Редактиране на коментар
          аз имах предвид ,че така и така е разпокрито,да вземе да се смени всичко дето е възможно ,щот една греда струва към 15 лв и не си струва след време пак да се разпокрива и пак ремонт. Тука има една фирма дето сменя покрив за 5 дни от-до ,но понеже собственика и е голям пед@ал няма да кажа кои са. Вземат 130кинта за квадрат със се материалите.Знам и едни дето взимат 100 пак с хубави материали ама се туткат и понякога преправят(общо взето стават)
          Последно редактирано от pan_rt; 07-04-21, 22:12.

      • Ебати сложнотията... подпокривното не е жилищно.

        Разбрах, че нищо не разбрах. Ясно е само ,че се хващам с проект от който ще ми побелее косата, значи е време за нова тема.

        Коментар


        • santaclash
          santaclash коментира
          Редактиране на коментар
          Сложно-да.
          Скъпо...според зависи.
          Страшно-в никой случай.

        • ALEX_Z
          ALEX_Z коментира
          Редактиране на коментар
          Няма нужда да се притесняваш толкова. Режима за София е уведомителен както писа колегата davc и си действаш.Ако е в малко населено място ,на практика никакъв.Ако има някоя будна гражданска личност която може да ти създава грижи, не пречи да пуснеш същото.

        • Венци- малкия
          Венци- малкия коментира
          Редактиране на коментар
          Опазил ме Господ да правя нещо в София. Става дума за едно "модерно" напоследък пернишко село.

      • Първоначално публикуван от Венци- малкия Преглед на мнение
        Ебати сложнотията... подпокривното не е жилищно.

        Разбрах, че нищо не разбрах. Ясно е само ,че се хващам с проект от който ще ми побелее косата, значи е време за нова тема.
        Ей морски, не се оплаквай да не те добавя в моите начинания ) да видиш тогава веселие и динамика

        Споко и само напред и нагоре, и ще станат нещата, но от сега си удвои бюджета и утрои времето за постигане на крайните цели, нали знаеш от къде знам
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • Венци- малкия
          Венци- малкия коментира
          Редактиране на коментар
          A.. много добре си знам.. Кухничката на 1вият етаж където живееха родителите ми когато ходят на къщата исках само да я разчистя и едни нови шкафове да сложа, че старите захабени.
          Работа колкото за един уйкенд и хилядарка с пържолите.. е да .. ама не.. та вече всичко е утроено.

      • Бих желал да поискам съдействие и съвет за точно конкретен въпрос - каква е практиката и нормативната база в България за ползване на стоманобетонни плочи с кухини или т.н. "voided concrete slabs"?

        Ето какво означава това -> ЛИНК и това ЛИНК
        1. Позволени ли са в съвременното строителство в България?
        2. Има ли някаква масова практика и какво се предпочита за оформяне на кухини, сферични елементи или готови панели с надлъжни хоризонтални кухини или други?
        3. Искам да ползвам такава практика за плочи между етажите на еднофамилна монолитна сграда изпълнена предимно със стоманобетон, целта е намаляне на общото тегло на сградата, не толкова но все пак търсено е и намаляване на цената(обема бетон), също търся и подобрена звуко и виброизолация. Има ли хора ползвали такива плочи?
        4. Може ли да се посочат конкретни документи където се обсъждат този вид плочи, разрешаващи или ограничаващи ползването им и т.н. за да се самоограмотя в конкретната материя?
        Работя с два архитекта за двата обекта, но искам да си сверя часовника преди да им "предложа или наложа" тези ми намерения. Пипам деликатно защото не искам да се скарам с иначе добри професионалисти, които обаче се стремят понякога да наложат собствени мнения или да се повлияват прекомерно от вижданията на местните "строители" в общината.
        Бъдете живи и здрави!

        Коментар


        • Това по Дискавъритата ли си го гледал. Една сграда, май в Холандия, май гараж - и паднала... За по-реалистично щракни "хурди" и почети.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Аз Дискавъри вече не гледам Мите ама ти май в техникума само телевизия си зяпал вместо учебниците, защото хурди НЯМА нищо общо с това за което аз питам, хурди са едни креамични елементи за под аз питам за стоманобетонни плочи с куха сърцевина. Аз зададох конкретни въпроси, ако не знаеш и не може да отговориш би следвало да си мълчиш и да се учиш от тия, които знаят за какво иде реч

          • davc
            davc коментира
            Редактиране на коментар
            Хурдите са кофраж с частична конструктивна функция, не се декофрира, а плочата накрая е по-лека, съвсем не са единствено керамични. В нашите условия и за ниско жилищно строителство са много по-реалистичен вариант - както съм написал.

        • Позволени са, не се ползват защото са нерентабилни. Армировката е скъпия компонент в стоманобетона. Този тип плочи са обосновани при големи отвори, каквито няма в жилищното строителство, за сметка на това са по-сложни за изпълнение, с много скъп кофраж и по-висок разход на армировка.

          Един съвет, не се налагай на проектантите в никакъв случай, ако го направиш ще е само в твой ущърб.

          Коментар


          • ak101
            ak101 коментира
            Редактиране на коментар
            Това са съвсем нормални отвори за гредова и безгредова плоча, нищо специално. Колегата ти е дал жокер с хурдите, правени са и касетирани плочи с пресечени пирамиди, ама ме съмнява да намериш такъв кофраж някъде. Това от линкчетата е ташак.


            Като всички останали и ти добре тръгваш с проектантите, след време ще разбереш колко си в грешка, но ще е късно.

          • mishomishev
            mishomishev коментира
            Редактиране на коментар
            И аз мисля като ак101.
            Строих над 10 години.И никога не съм се зъбел на проектанта - тоест на конструктора.Влизал съм често в спорове с него но обикновенно той е бил прав накрая..Конструктора винаги мисли за безопастност и сигурност - ама то и това е целта.Защото иначе ти рискуваш.
            П.П
            В Добрич има два вида конструктори- едните седят по бюрата и не излизат от ателиетата. И като излезе проблем някакъв и ги паташ отговора е:Абе виж си папката там всичко си пише. Другия вид са тези дето проектират на маса ама после са по обектите.Наравно с мене.И доста неща ги решаваме на място.
            Твоя от кои е??

          • BatGeorgeone
            BatGeorgeone коментира
            Редактиране на коментар
            Първо, огромна благодарност на всички за съветите и подкрепата, оценявам го адекватно!

            Странно, аз се надявах да имам излъчване на зрял и мъдър за възраста си човек, явно не е така )

            На никого не се зъбя, просто имам желания, намерения и предпочитания и ги следвам особено когато всичко включая и грешките си ги плашам аз, ще направя аналогия, все едно КАТаджия да ми каже няма да минаваш през Карнобат, а ще минаваш през плевенска Бяла в посока София, защо, ами защото катаджията така смята, че е редно, е аз смятам, че ако няма реално основание и непреодолима пречка, ме боли дедовия за неговите предпочитания и ще си карам където и когато е позволено.

            Относно дължините на отворите, спекулирам, нямам идея, може да се 7 може и да са 9 може и да са 11 метра, все още не знам подробности.

            И последно но не по значение, аз съм все още на етап Идеен проект, просто много държа да взема информирано решение за проекта и строежа си.

        Активност за темата

        Свий

        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

        Зареждам...
        X