Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

    Първоначално публикуван от Денислав Димитров Преглед на мнение
    Може ли да попитам какви са пелетите? Смисъл:

    - къде са произведени
    - каква е калоричността написана на чувалчетата?
    - от какво дърво са произведени?

    Благодаря

    Ето това са пелетите.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20130310_114859.jpg
Прегледи:1
Размер:59.1 КБ
ID:5460447Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20130310_114919.jpg
Прегледи:1
Размер:134.4 КБ
ID:5460448


    @D-MAX
    Разбрах те напълно - вече нямам проблем със заяждането
    Надявам се и ти си разбрал, че сравняваш различни неща, с различни параметри (горивни камери, КПД, управление, отоплителни обеми, мощности).

    Точно това е камината, но наистина някои параметри в тази спецификация са странни и не отговарят на действителността.

    В началото, преди да направя прецизните настройки, камината ми даваше разход от приблизително два чувала на денонощие. В последствие с доста проби и настройки по менютата, както и използването на по-качествени пелети, достигна до цитирания и по-горе разход, а именно около един чувал (15 кг.) пелети на денонощие.

    Нямам опит с отопление с котел на въглища, но ми се струва, че твоя разход е доста голям.

    Не убеждавам никого в нищо. Отново казвам, че споделям опит при отоплението. Ако не вярваш - заповядай на гости. Докато си пием питието ще мерим колко пелети са изгорели
    www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
    0898777327

    Коментар


    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

      Същите са като тези от с. Скравена. Това по написаните параметри и дизайн на чувала. Ние сме много доволни от тях от към чистота в горивната камера. За друго не мога да кажа защото нямам база за сравнение, първа зима ни е.

      Топлим 70 кв.м. тухлена къща без изолация но с висококачествена PVC дограма. Запалихме го в началото на Ноември и го угасихме онзи ден. Това са 4 месеца. Изгорихме точно 3 тона.

      Коментар


      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

        Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
        ...

        В началото, преди да направя прецизните настройки, камината ми даваше разход от приблизително два чувала на денонощие. В последствие с доста проби и настройки по менютата, както и използването на по-качествени пелети, достигна до цитирания и по-горе разход, а именно около един чувал (15 кг.) пелети на денонощие.
        А, това е много важно уточнение! Гледам и на моя контролер има някви настройки по време, температури, по работни и почивни дни, спрямо външна температура и пр., но тъй като само от две седмици ползвам горелка с тоя пропорционален контролер, не съм навлязъл в зоната на пробите и оптимизацията. Отгоре на всичко взе, че се стопли, и за пръв път съм разочарован от стоплянето(не мога да си правя експерименти , тъй като трябва да го загася).
        Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
        ...

        Нямам опит с отопление с котел на въглища, но ми се струва, че твоя разход е доста голям.
        ...
        Да, разхода е голям, на фона на това, което дава моята горелката сега, а именно при горе долу едни и същи температурни условия, традиционното горене(в режим на тлеене) на котела е за около 12ч да изгаря 33кг въглища, а сега с горелката за 24ч изгаря около 23-27кг, при това без никакво пипане по часовите зони. Отделно че имам и някои топлинни загуби, които мога да ги поправя за другата зима, а подгряването на бойлера да го програмирам така, че ако през деня има слънце, водата му да се подгрява от слънцето и чак вечер към 17:00, ако водата не се е подгряла да се пусне топла вода от котела към бойлера. Всичко това естествено води до икономии, които няма спор са единственото свястно и смислено нещо, което можем да правим в България. При средно денонощна температура около 4-5 градуса, разхода пада на 17-18 кг на денонощие. Явно използването на добър контролер оказва драматично влияние върху снижаване на разхода на гориво, което е и логично.
        Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
        ....

        Не убеждавам никого в нищо. Отново казвам, че споделям опит при отоплението. Ако не вярваш - заповядай на гости. Докато си пием питието ще мерим колко пелети са изгорели
        Благодаря за поканата, и при случай(макар, че все по рядко пътувам, заради разходите и кризата), ще мина да хвърля поне едно око, пък и да обменим опит на место.
        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

        Коментар


        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

          Първоначално публикуван от Денислав Димитров Преглед на мнение
          Същите са като тези от с. Скравена. Това по написаните параметри и дизайн на чувала. Ние сме много доволни от тях от към чистота в горивната камера. За друго не мога да кажа защото нямам база за сравнение, първа зима ни е.

          Топлим 70 кв.м. тухлена къща без изолация но с висококачествена PVC дограма. Запалихме го в началото на Ноември и го угасихме онзи ден. Това са 4 месеца. Изгорихме точно 3 тона.
          Колега би ли казал с какво се отопляваш камина или котел на пелети ?
          Извинявай ако си писал някъде по-напред.

          Коментар


          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            @ D-MAX: Ако може да споделите каква горелка ще слагате на виадруса и с какъв контролер е окомплектована.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

              Първоначално публикуван от Rumenige1980 Преглед на мнение
              Колега би ли казал с какво се отопляваш камина или котел на пелети ?
              Извинявай ако си писал някъде по-напред.
              Котел и горелка на пелети

              Коментар


              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                Бях писал по-нагоре, че ще правя ъпгрейд на котела с автоматична многогоривна горелка с пропорционален контролер за горивото и въздуха, което е факт от две седмици, но снимки и резултати ще пиша следващата седмица. Все още набирам впечатления и водя някаква статистика. Засега мога да каже само, че нещата са много, ама много положителни спрямо традиционното горене в обикновен котел, и само за сравнение, ще съобщя, че преди комина ми бълваше пушек в изобилие(което си е изхвърляне на неизгорено гориво в газообразен вид), докато сега горелката толкова качествено изгаря въглищата, че на практика не се вижда пушек от комина въобще 24ч в денонощието.
                Дори имах куриоз-съседа ме попита защо съм спрял да се отоплявам в края на февруари .
                Колега, ще бъда много благодарен на снимки,цени и всичко останало което си направил.
                При мен котела е същия / Виадрус/, но по-мощен 35kw ,и точно заради Пушека, обмислях варианта да слагам пелетна горелка, или направо да монтирам ново пелетно котле.
                / HONDA-CR-V-IIг. -> 2.2 i-ctdi (N22A2) // HONDA-CR-V-IIIг. ->2.2 i-DTEC (N22B3)/

                Коментар


                • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                  Малко закъснях с писането за моя ъпгрейд, понеже бях на санаториум, че годините и претоварването взеха да си дават резултати по ставите.

                  И така, след две-три години търсене на подходящо техническо решение за автоматизиране на моя котел VIADRUS и предвид задълбочаващата се криза(която явно ще е тотална за България и безкрайна във времето) и търсене на нови решения за работа, успях да убедя фирмата ни да направим един тест за горелка на котел, която хем да дава възможност за работа на котела по традиционния начин с дърва и въглища(тук е България и невероятното е най-възможно-разбирай винаги може да стане по-зле от колкото е в момента), хем да може да работи автоматично, хем да гори поне няколко вида гориво(пелети 6мм-25мм, въглища от всякакъв вид до 25мм включително и въглищен прах, зърно и прочие гранулирани горива с подобна гранулометрия). Предходното ми проучване за пелетните горелки в България не бяха особенно позитивни(при това бяха от първа ръка човек, който ги монтира), от гледна точка на проблемите(технически и финансови!) при преминаване на такъв вид гориво. Липсата на пропорционално управление и голямата първоначална инвестиция за пелетна горелка(в която няма почти нищо като материал!), допълнително ме възпираха. Пък и годишно имам не малко дървени отпадъци за горене, които с пелетна горелка няма как да оползотворя. Затова обвързването ми само с пелети се.... размина. Било е за добро.
                  След месеци упорито търсене и четене на форуми на непознати за мен езици, стигнах до решение, което към момента напълно ме удовлетворява, облекчава и създава 24ч комфорт, от който имах нужда на една съвсем приемлива цена, сравнено с преминаването ми към само пелети. Има и други позитиви, като например изчистване котела от катран, почти до метал, облекчаване на чистенето до 1 път на 3-7 дена(чисти се основно нещо като прах-пепел с пластмасова четка за чистене на трохи от масата или с прахосмукачка за пепел). За това че комина ми спря да пуши въобще, мисля, че вече писах. Всъщност от комина ми излиза само топлина, но като казвам топлина имам пред вид нормално топли изгорели газове, с относително ниска температура(на кюнеца между котела и комина мога да си държа ръката почти постоянно!). Причината е, че горелката така е направена, че горивото пъстъпвайки в зоната на горене се извършва най-напред подсушаване, след това пиролиза на горивото, като на по-горен слой отделените горливи газове се смесват с пресен въздух и така имате перфектното изгаряне! Виждал съм нафтови горелки как изгарят нафта, и твърдо мога да заявя, че въглищата в моято горелка изгарят по-добре и практически не пушат сравнено с нафтовата горелка - удивително но факт! Доколкото разбрах само контролер с PID регулация може да постигне това. Дори аз не очаквах такъв резултат. Като проблем излезна, че досегашните въглища трябва да ги ситя през една мрежа и едрите бучки след това да ги троша по собствена технология, без особенни усилия(използвам вибро плоча), но за догодина ще си взема някаква фракция, ще си напълня чувалчета, ще ги покрия с един найлон, ще си дърпам колкото ми трябват седмично и бъобще няма да се занимавам през зимата с тази дейност. Относно разхода: най-ниския ми е бил към 15кг на денонощие в края на февруари-март, а най-големия около 27кг. Предполагам, че при големи студове(-15-20) ще е около 40кг/денонощие, но при такива температури аз съм зареждал котела два пъти на денонощие по 33кг или общо 66кг, така че пак ще съм на кяр. Годишно изгарям около 3т донбаски въглища и 4-5куб дърва(бук, дъб, акация) и неизвестно количество дървени отпадъци( вероятно около 1куб). Следващата зима ще мога да кажа как съм с разхода на гориво, но от сега е ясно че ще е по-икономично и най-важното, ще ни е по-топло от предните зими. Чувал съм за разход около 20кг въглища на две денонощия за малко жилище и температура около 0, но всичко това е в силна зависимост от отопляемата площ, изолация дограма разход БГВ и пр.
                  Ето и няколко снимки на това, което се получи. На първата снимка се вижда основата, която трябваше да направим, за да монтираме горелката и да има къде да се събира пепелта няколко дена между почистванията.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sany0008_640x480.jpg
Прегледи:1
Размер:73.8 КБ
ID:5463834

                  На втората снимка се вижда котела, както и мръсотията покрай неговата работа преди конверсията. Снежинките са от прахоляка на пепелта във въздуха
                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sany0013_640x480.jpg
Прегледи:1
Размер:47.8 КБ
ID:5463818

                  На следващата снмика се вижда крайния резултат

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:sany0018_640x480.jpg
Прегледи:2
Размер:53.2 КБ
ID:5463820

                  Цената на конверсията е съизмерима с пелетните горелки, но пък получавам нещо, което е доста по-истинско, направено от чугун със здрава механика и пропорционално управление с доста възможности за донастройка, спрямо зададени температури на бойлера БГВ, външна температура, вътрешна температура, часови зони за работни и почивни дни, когато няма нужда да се поддържа 22 градуса в къщи, управление на смесители за подово отопление+ обратната вода към котела и пр. и пр. Не на последно място имам ИЗБОР какво искам/мога да горя, нещо, което отсъства при пелетните котли/горелки+котли, освен ако не ви се занимава да подобрявате конструкцията им.
                  На практика такава горелка се пали ръчно 1 път на есен и се гаси на пролет(за разлика от пелетните, които се палят всеки път като трябва да подгряват - води до бързо изгаряне на палещия елемент), като в топли зимни дни, тя работи само в режим на поддържане на самата себе си(1 път на 15мин се включва вентилатора за 10 сек, за разпалване на въглените, за да не загаснат), а гориво не се подава.
                  Има подобни горелки на турски котли, но направени от стомана, което ги прави податливи на термични деформации при прегряване, докато чугуна не се плаши нито от топлина нито от корозия. Освен това турските имат много високи изисквания към гранулометрията(само 9-18мм ако се не лъжа), което усложнява неимоверно осигуряването на горивото. На псевдо пазар като нашия е изключително трудно да намериш няколко вида въглища, камо ли пък да са сепарирани с определена гранулометрия.
                  Както тук е прието, всеки се спасява сам.
                  Последно редактирано от D-MAX; 19-03-13, 14:39. Причина: Допълнение
                  ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                  Коментар


                  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                    Малееее,ти ме изуми бе човек !!! Това е за нова тема и даже е много актуално !

                    Коментар


                    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                      Колега D-MAX какво имаш в предвид че твоя котел се пали ръчно есента и се гаси пролетта а пелетните не?

                      На запален котел ли се чисти или съм пропуснал нещо?

                      Коментар


                      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                        Първоначално публикуван от Денислав Димитров Преглед на мнение
                        Колега D-MAX какво имаш в предвид че твоя котел се пали ръчно есента и се гаси пролетта а пелетните не?

                        ...
                        Не, имах в предвид, че пелетните горелки работят на принципа ON/OFF, т.е. заплават се и горят до доситагане на зададената температура и след това загасват защото спира притока на гориво. След това като падне температурата на котела с 3-5 градуса, следва ново палене на горелката и отново се повтаря цикъла. Този режим съсипва "запалката", кояточувам че е доста пари, пък и тя доколкото знам лапа доста ток. До момента не съм видял в България пелетна горелка да работи с пропорционален контролер.
                        Как е при моята горелка? След първоначланото запалване и достигане до зададената температура, няколко градуса преди достигане, мощноста на горелката започвна да намалявя и при достигане на зададната температура само я поддържа с толеранс около 1 градус. видимо вентилатора и горенето намаляват, както и количеството подавано гориво(въглищата). В някой момент температурата на вън става висока(20-22 градуса) нуждата от топлина отпада и горелката спира да работи въобще(вентилатор и подаване на гориво), обаче на големи интервали от време се включва за кратко време вентилатора на пълна мощност за да раздуха позагасналите въглени(въглищата не гаснат толкова бързо като пелетите) и да не позволи загасването на огъня. В такъв режим може да изкара безкрайно много време, тъй като макар и рядко подава по съвсем малко количество въглища.
                        Това имах в пред вид!

                        Първоначално публикуван от Денислав Димитров Преглед на мнение
                        ...

                        На запален котел ли се чисти или съм пропуснал нещо?
                        Натискаш един бутон, за да спре подаването на възух и гориво към горелкат, тя спира да гори(но остават въгленчета в нея да тлеят) и почваш с чистенето. След 10-15 минути като приключиш, натискаш същия бутон за разпалване на незагасналите въглени в горелката и горелката по една особенна схема на контролера се саморазплава и продължава да работи както е нормално.
                        ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                        Коментар


                        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                          Благодаря. За разхода на ток, моя пелетен котел + помпата Wilo изразходваха 15 лева на месец. Ако някой се интересува ще дам точните киловати.

                          Коментар


                          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                            Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение


                            На следващата снмика се вижда крайния резултат

                            [ATTACH=CONFIG]560017[/ATTACH]

                            .
                            Моля обаче пояснете каква е интервенцията върху "Виадруса"?
                            Как достига огъня от горелката до камерата?
                            Това смятам е доста съществен момент !

                            Коментар


                            • От: Мнение за котел на пелети

                              D-MAX, приветствам упоритостта ти и постигнатото от теб с тази доработка за горе-долу контролирано подаване на твърдо гориво към котела и пропорционално количество въздух. За масивна, доработката изглежда такава, даже прекалено масивна и това сигурно е продиктувано от естеството на използваното гориво. По отношение на описания от теб процес на работа и особено сравнението с пелетна горелка работеща на принципа Он-Оф сигурно има определени качества, но трябва да поработи един сезон за да може фактически да се направи оценка.
                              Въобще, не мога да се съглася с изказаното от теб по отношение на пелетните горелки! Очудва ме сравнението което правиш между твоята разработка и пелетна горелка с режим на работа Он-Оф – та пелетни горелки с такъв режим на работа са от зората на този вид отопление, а ти по него се сравняваш. На пазара има и то българско происводство, на пелетни горелки с микропроцесорно управление, а не с контролер, та бил той и с PID регулация, които са напълно автоматични- променят мощността си от 3 до 30 Квт в зависимост от потребната в момента мощност, много точно поддържат зададената температура, автоматично спират при минимална мощност 3 Квт и превишение на температурата с няколко градуса от зададената ( при затопляне време навън) и отново се запалват при спадане на температурата под зададената. Автоматично си почиства горивната камера, много малка електрическа консумация- в режим запалване 150 Вт, а режим работа около 40 Вт, могат да работят и на автономно захранване с UPS до 10-12 часа, почистването на котела и горелката при добро качество на пелетите става на 14-15 дни един път , могат да се управляват и през интернет и т.н. Пелетните котли са дву и три- ходови и имат КПД от порядъка 88- 92%, което е гаранция за ефективността на такава система.
                              По отношение на твоята разработка е интересно каква ефективност ще има тази система при положение, че котела е с КПД около 65% и то при контактуване на въглените с водната риза, където температурата е доста по-висока от температурата на пламъка и горещите газове- в случая котела е чист топлообменник. Има ли в котела допълнителни прегради за удължаване пътя на горещите газове?
                              Интересно е как се почиства самата горерка- тип „купа” от остатъка от въглищата ( шлака или згурия) и кокво става ако са „попаднали” чисти камъчета във въглищата.
                              Подготовката на горивото-въглищата ще се окаже доста мръсен и трутоемък процес, а и цената на донбаските въглища си е съизмерима с цената на добрите пелети –българско производство.
                              D-MAX, от моя скромен опи от отопление с пелети и на база описанието което си дал едвали тази доработка ще може да гори пелети, костилки, царевица и др. подобни- липсва запалка,и самата система ми се струва груба при дозирането, то за горене ще ги гори, но колко ефективно и какво обслужване ще е необходимо. Подобна система има на пазара ( полско производство) но котела е триходов, оборудвона е с ел запалка и водна система за аварийно гасене. Най-важното при нея е формата на горелката-отворена с което постъпващото гориво избутва изгорелите остатъци, а и полските въглища са калибровани и повече приличат на торфени отколкото на каменни и след изгоряне остава пепел а не шлака.
                              D-MAX, отдавна следя темата и в коментара не влагам нищо лично, напротив приветствам упоритостта и постигане на резултати, а с времето съм сигурен, че ще се подобряват нещата. УСПЕХ!

                              Коментар


                              • От: Мнение за котел на пелети

                                Първоначално публикуван от HHristov Преглед на мнение
                                ... Подобна система има на пазара ( полско производство) но котела е триходов, оборудвона е с ел запалка и водна система за аварийно гасене. Най-важното при нея е формата на горелката-отворена с което постъпващото гориво избутва изгорелите остатъци, а и полските въглища са калибровани и повече приличат на торфени отколкото на каменни и след изгоряне остава пепел а не шлака.
                                D-MAX, отдавна следя темата и в коментара не влагам нищо лично, напротив приветствам упоритостта и постигане на резултати, а с времето съм сигурен, че ще се подобряват нещата. УСПЕХ!
                                А коя е тази система, марка, модел?
                                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X