Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Мнение за котел на пелети

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

    Чипса наистина е по-евтин от пелетите но изисква доста по-вече място за съхранение а и влажността му се колебае доста в зависимост от суровината от която е направен.Ако не се гори на място директно след смилане съхранението му до последваща употреба изисква транспортна система приспособления против засводяване в бункера за съхранение и т.н.

    Освен ако не се съхранява в бегове и не се зарежда бункера на котела ръчно,което е доста трудоемко.

    Променливата влажност на чипса изисква постоянно наблюдение на горелката и коригиране на подавания въздух за да работи оптимално.

    Аз ползвам самоделна горелка за чипс и горя люспа от тиквено семе,автоматиката е с терморегулатор за настройка на желаната температура на водата и реле за време което поддържа горелката в режим ON/OF да не загасне докато изчаква за се включи отново.На всеки 90сек. се включва за 6 секунди вентилатора и подаването на гориво ,което е достатъчно за поддържане на горелката запалена и в готовност за старт при падане на температурата.

    Монтирал съм горелката направо на оригиналната врата на котела като изрязах.

    Почистването на пепелта става един път седмично.

    Моя котел е голям 200 кв разхода на гориво при минусови температури достига 300 кг на денонощие.

    Преди бях на въглища и разхода беше същия в килограми но хамалогията беше огромна а сега ръчно се прави само ваденето на пепелта от бункера на котела.

    ето клип на горелката при първото и пробване преди 3 години http://www.youtube.com/watch?v=Ewwr2BPbrzE

    Корпуса е направен от 1.5 мм. огнеустойчива неръждавеика а а скарата на горивната камера от 5 мм.

    Вентилатора първоначално беше от парно на голф но издържа само една зима и после го подмених с 60 ватов на 220 волта, редукторчето което подава горивото в котела е от МОЛА (вторични).
    Таблото с контакторите и релето за време ги поръчвах на един познат дето това му е бизнеса.
    Последно редактирано от Николай Колев; 02-03-13, 12:10. Причина: правописна решка
    Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
    Място и хора към които да принадлежи ...

    Коментар


    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

      Здравейте включвам се във форума защото и аз съм заинтересуван от отоплението на пелети.Изчетох цялата тема в която видях много различни мнения.
      I-во:Разхода на пелети варира в много голям диапазон от 4-5 до 8-9 тона на отоплителен сезон (обикновено около 6 месеца). Като става въпрос за еднакви квадратури за отопление
      200-250кв.м.Ясно ми е,че разхода зависи от котела и горелката, от изолацията на къщата, от качеството на пелетите така и от температурата в жилището.И все пак разликата в разхода е много голям като се има в предвид,че във всички мнения става на въпрос за санирани къщи и се предполага,че никой не би си купил некачествени пелети и поддържат нормална температура 22-25 градуса.
      II-ро:Цените на комплекта на пелетния котел варират 3000 - 6000 лв. и нагоре.Тука също съм наясно,че цената зависи от марката ,от материала на изработка както и от КПД-то.И все пак разликата в цените е много голяма като се има в предвид,че всеки търси добро съотношение качество - цена.
      В моя случай къщата е доста по-скромна около 70кв.м. с външна и вътрешна изолация,и ПВЦ дограма.Интересуваме колко киловата котел ще ми трябва и какъв ще е разхода му ако поддържам 22-25 градуса?

      Коментар


      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

        Формулата за ориентировъчно изчисляване на необходимата мощност на котела е като се умножат отопляваните кубични метри по 70 и се получава приблизителна стойност на котела които ще стопли вашето помещение.Иначе има и по точни методи но си иска сметки и замервания.

        А колко ще бъде разхода ще се разбере след първия отоплителен сезон.

        Всеки има различно понятие за Топлинен Комфорт , които се колебае в много широк температурен диапазон и затова и както сам си забелязал данните за

        разхода на гориво при сходни отоплявани площи се разминават драстично.
        Всичко което човек иска и търси през целия си живот е :
        Място и хора към които да принадлежи ...

        Коментар


        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

          По тези изчисления за моята къща от 70кв.м. + бойлера ще ми трябва котел не по-голям от 16 киловата.А дали съществува такъв пелетен котел?
          И все пак чакам отговор от някой който отоплява подобна квадратура.
          Предварително благодаря.

          Коментар


          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

            На 70кв.м 9кW заедно с бойлера са и предостатъчни!
            LZ1PER

            Коментар


            • Първоначално публикуван от Rumenige1980 Преглед на мнение
              По тези изчисления за моята къща от 70кв.м. + бойлера ще ми трябва котел не по-голям от 16 киловата.А дали съществува такъв пелетен котел?
              И все пак чакам отговор от някой който отоплява подобна квадратура.
              Предварително благодаря.
              Не пречи и да се презапасиш малко в мощността.
              Отоплявам подобен обем в къща без никаква изолация с пелетна камина 23 кв. По спецификация на камината й дават да отоплява обем 250 кв.м. или 550 куб.м. Разхода ми е около един чувал (15 кг.) пелети на денонощие. Това включва и 100 литров бойлер.
              www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
              0898777327

              Коментар


              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
                Не пречи и да се презапасиш малко в мощността.
                Отоплявам подобен обем в къща без никаква изолация с пелетна камина 23 кв. По спецификация на камината й дават да отоплява обем 250 кв.м. или 550 куб.м. Разхода ми е около един чувал (15 кг.) пелети на денонощие. Това включва и 100 литров бойлер.
                Ако това отговаря на истината означава че за месец разхода ти е около 0,5 тона.Което прави около 3 тона на отопляем сезон от 6 месеца.
                Следователно или камината е много по-икономична от котлите или просто поддържаш много ниска температура в помещението.
                Поправи ме ако бъркам нещо.

                Коментар


                • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                  Първоначално публикуван от Rumenige1980 Преглед на мнение
                  Ако това отговаря на истината означава че за месец разхода ти е около 0,5 тона.Което прави около 3 тона на отопляем сезон от 6 месеца.
                  Следователно или камината е много по-икономична от котлите или просто поддържаш много ниска температура в помещението.
                  Поправи ме ако бъркам нещо.
                  Да, точно това означава, няма нужда да те поправям, явно си добър в математиката

                  Камината е Burnit Comfort PM 23 kw. Информация за параметрите й лесно ще откриеш.
                  Настоена е на 75 градуса температура на изходящата вода и да поддържа температура в помещенията 18 градуса от 09 до 18 часа. От 18 до 24 часа - 24 градуса, и от 24 до 09 часа - 20 градуса. Събота и неделя - по цял ден на 24 градуса.
                  За този сезон до момента съм изгорил под тон и половина пелети.

                  Всъщност, има голямо значение какви са пелетите. Първите които взех правеха повече пепел и даваха разход с около 20-30 % повече. Сега ползвам по-високо качество пелети, да по-скъпи са, но като теглиш накрая чертата ти излиза по-изгодно, а и не се налага да чистиш пепелта толкова често (за сравнение - с първите се налагаше да се чисти на максимум 3 дни, а сега се чисти на седмица по веднъж).
                  www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                  0898777327

                  Коментар


                  • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                    Баси, хората горят по тон-тон и пиловина пелети на месец, а ти за цял сезон под 1,5т?!?
                    ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                    Коментар


                    • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                      Първоначално публикуван от D-MAX Преглед на мнение
                      Баси, хората горят по тон-тон и пиловина пелети на месец, а ти за цял сезон под 1,5т?!?
                      Всеки има право да си харчи както му харесва

                      Не мога да коментирам разхода на другите хора, а споделям моят опит какъв е.

                      Моля, четете внимателно и не преиначавайте фактите.
                      Първо, никъде не съм писал цял сезон - писъл съм до момента. За мен отоплителния сезон все още не е свършил.
                      Второ, на каква база сравнявате? На еднаква отопляема площ ли? Ако отоплявам 200+ квадрата, сигурно и аз ще горя по над тон пелети на месец. Сумарно мощността на моите радиатори е 8,9 киловата. Серпентината на бойлера не зная каква мощност е - 100 литров с една серпентина.
                      Трето, какво сравнявате - пелетен котел и пелетна камина? А дали са с еднакви параметри?
                      Четвърто, еднакъв клас пелети ли сравнявате?
                      ...

                      Уважавам знанията и мненията ви във форума, но удивителните и въпросителните в края на мението ви ги приемам като заяждане.
                      www.occ.bg - Преносими газови бойлери и Мобилна баня за къмпингуване
                      0898777327

                      Коментар


                      • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                        От 05.02.13г., след много ровене и избиране, съм с пелетна камина Burnit Comfort 8 kw с въздушна риза. Отоплявам хола ( 34 кв.м. - заградена тераса ), банята и от време на време и стая 20кв.м. Споделям някои наблюдения.
                        1. Избора на пелети е от изключителна важност. Взех от приятели 4 различни вида за проба. С едни от тях след 3 ч. горене, камината трябваше да се чисти. В паничката се образуваше топка шлака, която не позволяваше повторно запалване след изключване по температура. За замърсяването на камерата просто не ми се говори. След проби и грешки, се спрях на пелети от с.Скравена. Клас А, със сертификат и т.н.. След 2 денонощия горене шлаката беше 2 грахови зърна, стъклото прозрачно.
                        2. Стартирах с разход 35 кг./24ч., което ме притисни само за момент,все пак сме хора инженери - помещението не беше отоплявано, пода от камък, изправиш се - жега, седнеш - студено. На 5-ия ден помещението се темперира и разхода падна на 10-12кг./24ч., като използувам дневна програма и температурата е 21-23 градуса.
                        3. Финната настройка е от изключителна важност. Процеса е доста продължителен - месеци, изисква и технически познания, но по наблюдения на колеги дава минимум 15% икономии спрямо първоначалните настройки.
                        4. Избрах камината заради живия огън, монтажа на димоходи и свежия въздух е скрит (два отвора в стената зад камината), дизайна е добър - с една дума кеф, а казват, че кеф цена няма, не им вярвайте - има.
                        Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
                        “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

                        Коментар


                        • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                          +1 за Пелетите от с.Скравена. Почти никаква шлака. Забелязвам само че калоричността на техните пелети (мисля 4.8KW / кг) е една идея по ниска от някои други. Това е може би защото са от бук. Следващата зима задължително само с такива.

                          Нашата горелка нямаше нужда от настройване със същите пелети. Фирмата която я монтира обясни че се гледа цвета на пламъка и това е.

                          Коментар


                          • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                            Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
                            Да, точно това означава, няма нужда да те поправям, явно си добър в математиката

                            Камината е Burnit Comfort PM 23 kw. Информация за параметрите й лесно ще откриеш.
                            Настоена е на 75 градуса температура на изходящата вода и да поддържа температура в помещенията 18 градуса от 09 до 18 часа. От 18 до 24 часа - 24 градуса, и от 24 до 09 часа - 20 градуса. Събота и неделя - по цял ден на 24 градуса.
                            За този сезон до момента съм изгорил под тон и половина пелети.

                            Всъщност, има голямо значение какви са пелетите. Първите които взех правеха повече пепел и даваха разход с около 20-30 % повече. Сега ползвам по-високо качество пелети, да по-скъпи са, но като теглиш накрая чертата ти излиза по-изгодно, а и не се налага да чистиш пепелта толкова често (за сравнение - с първите се налагаше да се чисти на максимум 3 дни, а сега се чисти на седмица по веднъж).
                            Може ли да попитам какви са пелетите? Смисъл:

                            - къде са произведени
                            - каква е калоричността написана на чувалчетата?
                            - от какво дърво са произведени?

                            Благодаря

                            Коментар


                            • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                              Първоначално публикуван от Димитър Желязков Преглед на мнение
                              ...

                              Уважавам знанията и мненията ви във форума, но удивителните и въпросителните в края на мението ви ги приемам като заяждане.
                              В българския език има ясни и точни правила при писане, и не виждам как друго яче да изразя удивлението си придружено с въпрос. Няма никакво заяждане. Причината за удивлението ми е количеството гориво, което използваш за отопление и подгряване на БГВ, при относително висока температура на циркулиращия флуид.
                              Приемаме, че до момента са изгорени 1500кг пелети(явно са по-малко!), отоплителния сезон е започнал в началото на ноември и за мен поне, вече приключи, тъй като на вън, температурите още от сутринта са 10-12градуса а след обед надхвърлят 20, при това има слънчево греене. Това прави 4м и 10 дни или сумарно ~130 дни(вероятно дните са повече!). Делим 1500 кг за 130 дни и получаваме 11,5кг на денонощие пелети или 0,479кг средно на час, което си е две чашки пелети.
                              Защо се удивлявам?
                              Защото, тази зима, с 25квт котел Виадрус до момента съм изгорил 2,5-2,7т донбаски въглища+ 5куб.м. акация + неизевстно количество дървени отпадъци. Отоплявам нова`3г. изолирана с фибран 5см(равняващ се на 8см стиропор) къща с тухли Поротерм, с обща квадратура 120 квадрата на два етажа, като горния етаж е със 100мм минерална вата от към тавана. Забравих да добавя 200л. бойлер. Инсталираната мощност в радиатори е около 14квт, но в случая това не е меродавно, тъй като съм с термостатни глави на всякъде и рядко радиаторите се нагряват дори до средата на глидерите(изключвам около 1-2ч след паленето на котела, когато се достига до зададената темепература в стаите). Температурата в общите помещения е 22градуса, а в двете спални 18-19 градуса. Температурата на котела се поддържа в интервала 60-65 градуса когато работи, а той се зарежда/пали вечер и гори до сутринта с около 33кг въглища. В останалото време от денонощието, къщата изстиваше с няколко градуса.
                              Теоретичната разлика в КПД-то на твоето устройство(86-92%) и моя котел(75-80%) е 11-12%. За сметка на това аз горя по-калорично с 37% гориво(сравнителни данни от тук).
                              Имам и комшии и познати с пелетни котли(кои с допълнителни горелки, кои са си заводски с вградени горелки) и знам как седят работите при тях, заедно с нормите им на потребление месечно, зимно време. В момента, с малки изключения, почти всички мислят върху екзестенциалния въпрос, как да си правят пелетите, щото много им "тежал" тоя месечен разход.
                              Надявам се, си разбрал защо не се заяждам

                              Бях писал по-нагоре, че ще правя ъпгрейд на котела с автоматична многогоривна горелка с пропорционален контролер за горивото и въздуха, което е факт от две седмици, но снимки и резултати ще пиша следващата седмица. Все още набирам впечатления и водя някаква статистика. Засега мога да каже само, че нещата са много, ама много положителни спрямо традиционното горене в обикновен котел, и само за сравнение, ще съобщя, че преди комина ми бълваше пушек в изобилие(което си е изхвърляне на неизгорено гориво в газообразен вид), докато сега горелката толкова качествено изгаря въглищата, че на практика не се вижда пушек от комина въобще 24ч в денонощието.
                              Дори имах куриоз-съседа ме попита защо съм спрял да се отоплявам в края на февруари .
                              Последно редактирано от D-MAX; 10-03-13, 10:35.
                              ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                              Коментар


                              • От: МНЕНИЕ ЗА КОТЕЛ НА ПЕЛЕТИ

                                Всъщност, намирам някои странности в спецификацията на тоя BURNIT COMFORT, които са някак си объркващи според мен.


                                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:23_kw_table.png
Прегледи:1
Размер:59.2 КБ
ID:5460436
                                ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВО

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X