Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    А сега де, вече не знам какво да мисля . Това е на ниска стайна температура (около 20-21 градуса). Мислех да вкарам дрожди за спряла ферментация + активатор, но май ще задържа за момента.Според същите уредчета алк.съдържание е около 12%, така че има шанс още да тече тиха ферментация.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5114.jpg
Прегледи:1
Размер:85.6 КБ
ID:5434272

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_5110.jpg
Прегледи:1
Размер:76.2 КБ
ID:5434273
    offroad фен
    1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
    TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      ГолЕмо чудене. Аз пък си мисля, че тези уреди дето ползваш не са много прецизни. Дори да са - те мерят само плътност. Не е химически анализ. Та май най-добре да се разчита на органолептични данни. Ако там нещата са добре - не го пипаш и така. Винарството не е съвсем наука в крайна сметка. То е изкуство.
      0888932647

      Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
        ГолЕмо чудене. Аз пък си мисля, че тези уреди дето ползваш не са много прецизни. Дори да са - те мерят само плътност. Не е химически анализ. Та май най-добре да се разчита на органолептични данни. Ако там нещата са добре - не го пипаш и така. Винарството не е съвсем наука в крайна сметка. То е изкуство.
        Колегата е абсолютно прав, ако ти харесва на вкус си го пийваи с добро мезе,и не го мисли толкова!!!

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Това са плътномери за определяне на захари
          За алкохол се ползват по скъпи уреди - http://vinarko.com/magazin/%D0%B8%D0...B4%D0%B5%D0%BD

          И алкохола да ти е 14, пак няма гаранция, че няма остатъчна захарност

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от jorko Преглед на мнение
            Това са плътномери за определяне на захари
            За алкохол се ползват по скъпи уреди - http://vinarko.com/magazin/%D0%B8%D0...B4%D0%B5%D0%BD

            И алкохола да ти е 14, пак няма гаранция, че няма остатъчна захарност
            Е то ако е 14 със сигурност вече всички дрожди са измрели. Ще наблегна на консумацитята вместо на разсъжденията, а за догодина вече си знам.
            offroad фен
            1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
            TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Честито рождество на всички.
              Имам едно вино,което за съжаление е тръгнало да вкисва,според вас има ли оправяне или майката му е изпиване по бързо.
              Лошото е че ще се озорим малко защото е към 80 кила и ще ни е трудно да му видим сметката много бързо.
              Иначе има добър алкохолен градус и ще ми е жал да стане на оцет.
              Приемам всякакви съвети дори и помощ от приятели(за изпиването де)само и само да не го хвърля.
              Благодаря предварително.
              Кия Спортидж 2000тди
              Всеки шут отзад-е крачка на пред

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Петър Анев Преглед на мнение
                Честито рождество на всички.
                Имам едно вино,което за съжаление е тръгнало да вкисва,според вас има ли оправяне или майката му е изпиване по бързо.
                Лошото е че ще се озорим малко защото е към 80 кила и ще ни е трудно да му видим сметката много бързо.
                Иначе има добър алкохолен градус и ще ми е жал да стане на оцет.
                Приемам всякакви съвети дори и помощ от приятели(за изпиването де)само и само да не го хвърля.
                Благодаря предварително.
                Според това което съм чел, веднага на ракия.Оцетната реакция почти няма лекуване.Все пак пробвай с едни 10л в туба от минерална вода да добавиш 2 гр. калиев метабисулфит.Разбъркай добре и го остави ден-два.След това откисли с добавяне на 10 гр. калиев карбонат.Може и да вземе да се получи.
                Последно редактирано от Гълъбин Колев; 26-12-12, 17:30.
                offroad фен
                1983 XL500R ->1996 XR600R ->2004 WR450F ->2008 KLX450R ->2009 BETA 450RR Factory ->2009 KTM 990 Adventure + 2013 Husaberg FE450
                TOYOTA Hilux 3.0 D-4D

                Коментар


                • От: До: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от rulin Преглед на мнение
                  Късно открих темата, но понeже винарството ми е хоби, реших да понапиша нещо. И така, всяка година си правя по 140 литра бяло и около 170 литра чевено вино. Като имам съответните, само дъбови съдове - бурета от 25 до 125 литра. Държа ги в добро състояние, почти всяка година ги раздънвам, почиставам и отново задънвам.Съответно и за мелене кадус от 380 литра. Първо правя бялото вино - от така наречената бяла липа, захарността му е около 21,5- 22. Смилане, гроздето е около 350 - 400 кг, слагам 400 гр. серниста киселина, затварям кадуса с капак и го оставям една нощ да престои. Буретата са запарени с извара от орехов и дюлев лист и див пелин, сложени където трябва в мазата, запалени серни ленти в тях и запушени. На сутринта точене и пълнене на буретата - които са за бялото вино. Пълнят се на четири - пет пръста от отворите, които покривам с тензух докато премине бурната ферментация. Отделно в две бутилки от минерална вода - 10 л. отделям шера за допълване на буретата след протичане на бурната ферментация. Обикновено за 10-15 дена това става, допълвам догоре буретата, затапване на големия отвор, а в малкия маркуче- изведено към бутилка с вода и потопено в нея. Всичко от кадуса в бидони за ракия и го подготвям за мелене на следващото грозде.
                  Червено вино само от мерло, с произход Бяла- Варненско. Процедурата е същата. Преди десеттина дни отворих буретата, сложих им по 1гр./1л. серниста киселина и за белите по 2гр./1л. бентонит, а за мерлото 20 гр. желатин за избистрене. По средата на януари, ще източа виното в подходящи съдове, за да махна калта и мътилката от бъчвите, измивам ги, и връщам виното обратно. Серниста киселина, затапване и източване в началото на септември в бутилки, със зелен цвят за червеното, а за бялото може и прозрачни. И, обикновено виното което консумираме, отлежава поне година в буретата. Приятелите казват, че е добро. Това е.


                  Всяка година обикаляме да търсим из пазара бяла липа. От 3 години няма и няма. Това е любимото ни вино. Моля, кажете някой по-едър производител да си купим грозденце, че да ни дойде сърце на място.

                  Коментар


                  • От: До: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от woman2 Преглед на мнение
                    Всяка година обикаляме да търсим из пазара бяла липа. От 3 години няма и няма. Това е любимото ни вино. Моля, кажете някой по-едър производител да си купим грозденце, че да ни дойде сърце на място.
                    На такава сърдечна молба как да не откликнеш.Обещавам да се заинтересувам и при резултат ще докладвам тука.
                    LZ2DRD

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Хайде да събудим темата с новият винарски сезон.Успех на всички в производството и реализацията на новата реколта!Надявам се,като ще е за сефте да се получи добре!

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Я да питам знаещите... Днес купих 170 кг Пино Ноар и 130 кг Шардоне. Пиното показа захарност нещо като 28-29. Нещо невъзможно според мен. То и захаромера е някакъв-никакъв, ама колкото и да е грешен... Шардонето показа 22. Възможни ли са тези стойности?Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSCF0053.jpg
Прегледи:2
Размер:72.3 КБ
ID:5518272
                        Има ли желание-има и начин!

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Я да питам знаещите... Днес купих 170 кг Пино Ноар и 130 кг Шардоне. Пиното показа захарност нещо като 28-29. Нещо невъзможно според мен. То и захаромера е някакъв-никакъв, ама колкото и да е грешен... Шардонето показа 22. Възможни ли са тези стойности?
                          Не че не са възможни, но премери ли температурата на материала? Днес е малко хладничко, поне при нас.
                          Отделно дето захаромера не отчита вярно при по-гъсти течности и трябва да цедиш до бистър сироп ако искаш що-годе вярно показание. Аз ползвам един стар, който не ме е подвеждал а тази година си взех нов - ей тъй,за всеки случай. На изстинало цяла нощ мискет отонел стария показа 22, новия - 25. При 21 градуса температура в края на деня стария сочеше 20-21, а новия около 23. Нищо не промених в бъркоча(само серниста кисилина добавих), десетина дена добре върви, пък какво ще стане - божа работа.

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Тука трябва да е нещо над 25 градуса. А и гроздето е от два-три часа в колата, а тя е като оранжерия, та температурата на ширата надали е по-ниска от ъст, та може и да 20 градуса. Верно-сока е доста гъст, та може и да оказва влияние, утре като започна да мачкам ще отцедя чист сок, и пак ще меря. Ама при всички случаи ще .се наложи да разреждам
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Я да питам знаещите... Днес купих 170 кг Пино Ноар и 130 кг Шардоне. Пиното показа захарност нещо като 28-29. Нещо невъзможно според мен. То и захаромера е някакъв-никакъв, ама колкото и да е грешен... Шардонето показа 22. Възможни ли са тези стойности?

                              Коле, не се имам за знаещ, но през последните 40 години не съм виждал не Пино Ноар, ами изобщо каквото и да било грозде в България с такъв градус. Максумума е бил 26,5, и то защото сам съм го мерил при изкупуване...
                              ...И в този ред на мисли, всеки уважаващ себе си захаромер е дълъг поне 35см, като задължително има термометър за корекция към 20 грЦ.
                              Спомням си, че миналата година нещо се "осра" с виното...така, че сега се дръж по-мъжки! Всичко е написано вече по няколко пъти, но ако не ти се чете питай пак. Не съм казал, но пак повтарям-мачкането, маята и сернистата к-на са в един и същи момент...и задължително 20% от чепките-вътре!!!

                              ...От всичките полезни качества на червеното вино, сортът Пино Ноар е уникален със способността си да оказва положително влияние на следкризисни периоди на рак, левкемия и др. Единственното лекарство, препоръчано от медицината в тези случаи...
                              Имам такова, полегнало в енотеката ми, за дегустация и болни е подарък.
                              Последно редактирано от chrichri; 14-09-13, 22:45.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Докарах захарността до 23-24% по този захаромер, колкото и да лъже-все ще има 22...

                                Бидона е 250 литра, почти се напълни. Чепките не знам дали са 20 %, но си оставих някоя друга, не разчитам само на люспите и семенцата. Затиснах с дървена скара отгоре(потопена шапка) която се държи долу от капака на бидона. Пробих капака и набутах една медна тръбичка 6 мм за да излиза въглеродния двуокис.. През маркуче в буркан с вода.
                                След като ми хареса захарността сложих по грам на литър(май стана по повече от грам, ама на око толкова) серниста киселина, разбърках, сложих активираните дрожди, затворих и чакам след 10-12 дни да спре да бълбука, и да започвам да го опитвам.

                                Отделно направих и 100 литра бяло. Шардонето показваше 22, от лозенцето в двора набрах 15-20 кг червен мискет(той пък показа 17), смачкано, ширата налята в буре, сулфитирано, с дрожди, отгоре опушено със сярна лента, и затиснато с торбичка с пясък. Към Февруари ще го опитам какво е станало.
                                Има ли желание-има и начин!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X