Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Памида и димята показаха 17 захарност.
    Мерлото От Бяла варненско-20 градуса. Но то си искаше да посто още малко на лозата.
    Но с добавяне на захар въпросът е решен, днес става една седмица откак съм смачкал гроздето, двибрите врят, и вече имам полушира, полувино. Още седмица-10 дни, и ще се точи в бъчвите.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от weezy Преглед на мнение
      Ако не му налея вода,нямам идея кога ще стане за пиене.Миналата година правих вино от същото мерло,пак така беше с висок захарен градус налях му вода докато захаромера покаже 22,5 и стана хубаво вино ,ще видим от тази реколта какво ще стане.Като му дойде времето може да дегустираме,кой какво е направил .
      Чакам.Имаш официална покана!
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        С брат ми тази година сме на мерло - 25 градуса. Само един от бидоните го разредихме до 22, по лекичко да е. Останалото само гроздето, та ще видим кое как ще е. Но смятам като источа сока да заложа 2-ро вино с вода и захар, па каквото се получи. Останалото в казана.
        Айде успех на всички винари, и да има с какво де се поФалим, след кипежа.

        П.С. Що се отнася до съдовете винаги сме го правили в пласмасови бидини. Щото бъчвите не ги разбираме как се подържат.
        Последно редактирано от iiiopo; 02-10-11, 13:11.
        О899 2б2 1З2

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от FBravo Преглед на мнение
          Да де, може ли кацата да се замести с бидон нпр?
          Колко грозде тряа да имам за проба за един бидон от 150л?

          Заитересувах се, щом може без никви химии....

          Дай тая стара книга
          Дървените бурета ги заместваш с бидон от сините с широк отвор от горе и метална скоба за затваряне. Когато го купуваш провери гуменото уплътнение на капака. Купуваш си пластмасова канела с дълга вътрешна част и я монтираш на двадесетина см. над дъното. Ще ти е необходима някаква поставка на която да поставиш бидона. Канелата /кранчето/ да е на такава височина от пода, че да може да се постави от долу кофа или 10 литрова туба...Измиваш идеално! За 120 л. бидон ще ти трябват стотина кг. грозде. Смачкваш материала и го наливаш в бидона. Ако имаш желание и време може да отделиш и изхвърлиш чепките...Предварително трябва да си си приготвил захаромер. Веднага след като си намачкал и изсипал всичко, отточваш в една чаша и мериш.
          За червеното трябва да е 20-24 захарност. За бяло 16-18, но аз никога не съм правил бяло и не мога да кажа дали е така. Ако е хубаво гроздето и е докарало захарността, но има още място може да добавиш вода и захар в съотношение 3/1 /3 л.вода/1 кг. захар/. В никакъв случай не купувай ефтина захар от хипермаркетите! Загряваш водата малко /30-40 градуса/ за по-лесно разтваряне на захарта. Разтваряш захарта и доливаш. Трябва да остане около една педя разстояние до капака, за да има място за ферментацията. На следващия ден трябва да се забелязва ферментация- отгоре изплува гроздето като калпак и като си допреш ухото до бидона чуваш шум... На капака на бидона пробиваш дупка и слагаш един винтил за колело или мотор, а на винтила надяваш маркуче и го пристягаш. 7-8 дни след залагането на материала бурната ферментация е протекла. Затваряш с капака и скобата, а въпросното маркуче го поставяш в буркан с вода. Ако навсякъде е добре уплътнено, а е задължително да е така, в буркана започва да бъка...Айде като я докараш до там ще продължа, че нещо стана дълго...
          Последно редактирано от Сашо; 02-10-11, 14:07. Причина: грешчици

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Сашо Преглед на мнение
            Дървените бурета ги заместваш с бидон от сините с широк отвор от горе и метална скоба за затваряне. Когато го купуваш провери гуменото уплътнение на капака. Купуваш си пластмасова канела с дълга вътрешна част и я монтираш на двадесетина см. над дъното. Ще ти е необходима някаква поставка на която да поставиш бидона. Канелата /кранчето/ да е на такава височина от пода, че да може да се постави от долу кофа или 10 литрова туба...Измиваш идеално! За 120 л. бидон ще ти трябват стотина кг. грозде. Смачкваш материала и го наливаш в бидона. Ако имаш желание и време може да отделиш и изхвърлиш чепките...Предварително трябва да си си приготвил захаромер. Веднага след като си намачкал и изсипал всичко, отточваш в една чаша и мериш.
            За червеното трябва да е 20-24 захарност. За бяло 16-18, но аз никога не съм правил бяло и не мога да кажа дали е така. Ако е хубаво гроздето и е докарало захарността, но има още място може да добавиш вода и захар в съотношение 3/1 /3 л.вода/1 кг. захар/. В никакъв случай не купувай ефтина захар от хипермаркетите! Загряваш водата малко /30-40 градуса/ за по-лесно разтваряне на захарта. Разтваряш захарта и доливаш. Трябва да остане около една педя разстояние до капака, за да има място за ферментацията. На следващия ден трябва да се забелязва ферментация- отгоре изплува гроздето като калпак и като си допреш ухото до бидона чуваш шум... На капака на бидона пробиваш дупка и слагаш един винтил за колело или мотор, а на винтила надяваш маркуче и го пристягаш. 7-8 дни след залагането на материала бурната ферментация е протекла. Затваряш с капака и скобата, а въпросното маркуче го поставяш в буркан с вода. Ако навсякъде е добре уплътнено, а е задължително да е така, в буркана започва да бъка...Айде като я докараш до там ще продължа, че нещо стана дълго...
            Мерси много, захващам се, дотук снабдих бидон
            Комшията ще ми услужи със "шарпана", квото и да значи тва
            Утре отивам за канелка и 100 кила грозде...
            Ама, тая ферментация ще стане ли без да има чепки вътре.....
            и по този метод,после да не трябва да слагам някви химии - искам си го натурално вино
            Да не зависиш от "Органи" в България....

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от FBravo Преглед на мнение
              Мерси много, захващам се, дотук снабдих бидон
              Комшията ще ми услужи със "шарпана", квото и да значи тва
              Утре отивам за канелка и 100 кила грозде...
              Ама, тая ферментация ще стане ли без да има чепки вътре.....
              и по този метод,после да не трябва да слагам някви химии - искам си го натурално вино
              Е най-много да стане чист натурален оцет
              Прочети цялата тема и ще ти се изяснят нещата!
              Успех в начинанието!
              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                Е най-много да стане чист натурален оцет
                Прочети цялата тема и ще ти се изяснят нещата!
                Успех в начинанието!
                Ъ, ти пък

                ся на ново да чета сичко и утре пак съм забрайл....
                демек ко не го охимича, няма да стане вино, така ли да разбирам?
                Да не зависиш от "Органи" в България....

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Дочев е абсолютно прав! Ако, ще правите кръчмарско вино - може да използвате дадените Ви по-горе съвети. Зависи какво искате да пиете - четете отначало и ще разберете. Успех!

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Хуу, няа прая вино!
                    Да не зависиш от "Органи" в България....

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Прави бре! Да го направиш на оцет си трябва талант, все нещо ще стане и от купешко ще е по-добро. Сега като почнеш, след някоя друга година ще си спец. К`во губиш при грешка, сто кила грозде са 30-50лв.
                      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Не разколебавайте човека,точно това е технологията.Колегата иска да си направи един бидон младо вино да консумира през зимата.Вие ако правите по 5тона да отлежава 10години в бурета и бутилки технологията е малко по усложнена.Но за младо вино това е начина,най-много да добави малко калиев метабисулфат по време на ферментацията,но не е задължително защото тази година е суха и гроздето е не е гнило и е с добра захарност.Само трябва да следи температурата в помещението да не пада под 15гладуса.

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Хубаво бяло вино.
                          Отделят се чепките, гроздовата каша се смачква и се слага в съд , който има дренаж и кран долу.
                          Почва да се точи мъстта. Леко се пресува, за да падне повече.
                          Получената мъст се сулфитире с грам на литър серниста киселина. Слага се на студено - 10 градуса , за да се забистри. След 24-48 часа се отдекантира бистрата част, загрява се плавно до 22 градуса и като започне ферментацията се контролира температурата да не надвишава20- 22 градуса.
                          Бялото вино иска по ниска температура и бавна ферментация.
                          Охлаждането става с бутилки замразени във фризер , а загряването - с топла вода в бутилки
                          Като изферментира се затваря отгоре- бялото вино не обича кислорода - окислява се и покафенява.
                          Хубаво е да се обработи с бентонит - 30-40 гр на 100 л.
                          Пак се откалява от утайката и се сулфитира с грам на литър киселина.


                          По РЕП-овете има една книжка за домашното винопроизводство - мераклиитеда си я купят. Добра е.

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Имам няколко въпроса на които не открих отговор в темата :
                            1 . Какви са признаците за край на бурната ферментация и долу - горе колко време протича ?
                            2 . Колко време протича тихата ферментация ?
                            3 . Каква химия може да се сложи сега когато е пропуснато в началото за да може виното да се съхрани по-дълго време ?
                            4 . Колко време младото вино е желателно да стой в джибрите ?
                            Предварително благодаря за отговорите .
                            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от alexalex69 Преглед на мнение
                              Имам няколко въпроса на които не открих отговор в темата :
                              1 . Какви са признаците за край на бурната ферментация и долу - горе колко време протича ?
                              2 . Колко време протича тихата ферментация ?
                              3 . Каква химия може да се сложи сега когато е пропуснато в началото за да може виното да се съхрани по-дълго време ?
                              4 . Колко време младото вино е желателно да стой в джибрите ?
                              Предварително благодаря за отговорите .
                              1. Спира да бълбука и се чува леко пукане, джибрите слизат на долу. От 7 до 14 дни.
                              2. От 20дни до два месеца - зависи.
                              3. Не мога да ти отговоря.
                              4. Всичко е въпрос на вкус. Едно време, дядо ми от северна България го държеше в кацата, докато го изпием, аз лично го държа две или три седмици, според зависи.
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                                1. Спира да бълбука и се чува леко пукане, джибрите слизат на долу. От 7 до 14 дни.
                                2. От 20дни до два месеца - зависи.
                                3. Не мога да ти отговоря.
                                4. Всичко е въпрос на вкус. Едно време, дядо ми от северна България го държеше в кацата, докато го изпием, аз лично го държа две или три седмици, според зависи.
                                Много съм ти благодарен за отговора . На моето вчера му паднаха джибрите и се чудя дали да го затварям с капак и да му слагам шлаух в шише с вода ? И аз мисля да го държа около 20 , 21 дни . А за край на тихата някакви признаци ?
                                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X