Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
    Наборе пелин се прави от старо вино-аксиома!
    Липа и аз си завъдих.
    За лова и напиването-аз ги карам отделно.Ако ходя на лов/само на едро/съм свежа калинка.Даже последната година спрях да нося алкохол на лов.Не че преди съм го пил-щото се предвижвам по 200 км на ловен ден с кола.
    Иначе си винаги си добре дошъл и ще те заведа да гърмиш перушинки.....
    П.П.Впрочем вино имам от миналата година-букет/мерло.мавруд.унгарка.липа.памид и червен мискет/ и огнена вода....разбира се!
    И от младо става/пробвано много пъти/! Аз не съм привърженик на старите вина. Пия старо докато стане младото. За перушините как не се сетих по-рано, при нас хич ги нема. Къде ловуваш, много път? Благодаря за поканата, да сме живи и здрави може да се възползвам.
    Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
    Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

    Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
      И от младо става/пробвано много пъти/! Аз не съм привърженик на старите вина. Пия старо докато стане младото. За перушините как не се сетих по-рано, при нас хич ги нема. Къде ловуваш, много път? Благодаря за поканата, да сме живи и здрави може да се възползвам.
      Никога не питай ловец къде ловува освен ако не си с него.ама тогава няма да го питаш
      МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Аз ли не разбрах-искаш да направиш бял пелин по червена технология!?...защото тя е бяла не повече от 2 часа, дори по-малко...
        Пелина се прави независимо от старо, или младо, обикновенно от лошо(непретенциозно) вино.

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Сега да уточня какво искам.
          Купувам 150кг. Червен мискет, отделяне на чепките, поставяне в съд и затискане/потопена шапка/. Бурна ферментация, още 10-на дни , сиреч 14-17 дни и точене и слагане в буре. При готовност виното ще се използва за зареждане на наложен пелин в каче.
          Въпроси:
          - маже ли да стане така виното от това грозде
          - промяна на дните
          - кога трябва да сулфитирам
          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

          Коментар


          • От: Как се прави вино?
            • След отделяне на чепките, зърната се смилат, определя се захарноста и се коригира до 23 захарни градуса. След това се поставя серния агент. След 2-3 часа се слагат активатор на дрожди и рехидрираните дрожди . Бурна ферментация -4-5-6 дни. Отделяне на ципите на зърната и последващо пресуване. Прехвърляне на мъста в съд на воден клапан. Започва тиха ферментация, която приключва обикновенно за 2-3 седмици.

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              В двора имам доста асми. Гроздето ми е десертно александрийски мискет (бяло) и хамбургски мискет (черно). До сега съм правил воно ако не продам гросзето и то чак към средата на октомври. Тази година обаче хамбургския мискет го изядоха осите и почнаха да нападат бялото.
              Днеска от бялото брах и мелих в един бидон, докато не се напълни на една педя от ръба му. Захарността беше 20 градуса. Затиснах с дървена скара и павета. Понеже ми се видя че след слагането на паветата остана малко място си източих 5л шара да пием в нас един два дена (в хладилника). Не съм делил чепките, а само съм пречиствал изядени и загнили зърна.
              След 15-тина дни ще го източа и ще го оставя да си ферментира само сока.

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                Захарността беше 20 градуса.
                Трябваше да го докараш до 23 захарни градуса поне,утре мисля ,че с меренето ще е късно .

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от weezy Преглед на мнение
                  Трябваше да го докараш до 23 захарни градуса поне,утре мисля ,че с меренето ще е късно .
                  Ами сложих аз 3 кг захар в бидона. Понеже го смятах на че е около 100л толкова трябва за да вдигне 3 градуса. Като го мерих показа 25 градуса, но това предполагам че е от не добре разбъркания материал. При самата ферментация ще се нагласи всичко. Макар че за белите вина може захарността да е около 20 градуса.
                  Виното няма да се развали. Още до нова година ще е изпито.
                  Утре ще бера остатъците от хамбургския и ще стане едно бидонче ракия от него.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    ....Коле, не се имам за знаещ......
                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение

                    ...А дългия copy/paste... е на 70% вярно ....
                    Тези два абзаца ми приличат на : "Абе не знам как е , ама не е и така"

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    ...... през последните 40 години не съм виждал не Пино Ноар, ами изобщо каквото и да било грозде в България с такъв градус......
                    То и шопа като видял жирафа и възкликнал : " Е те такова животно нема! "

                    Миналата година мерлото ми даде 28,5 , а тази - 28 процента . Това от едни и същи масиви в Пазарджишко и мерено с професионален захаромер. В момента на изкупуване.

                    На мен ми е любопитно друго обаче :

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    ...и задължително 20% от чепките-вътре!!!
                    ......
                    Би ли обяснил по каква причина ?
                    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                      На мен ми е любопитно друго обаче :



                      Би ли обяснил по каква причина ?
                      Като оставим другите неща, виното, според сорта се нуждае от известно количество танин. Той спомага за по-доброто избистряне и стабилизира готовото вино. Аз препоръчвам част от чепките, като никой не е задължен да слага. Ако не се сложи обаче, има един каталог само с танини, различни по цвят и по вкус, които се купуват и се добавят допълнително.

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Времето е студено и не позволява да започне бурна ферментация при мене. Но се наблюдава диста силно покачване на съдържанието. Принципно бидона ми е 120л. Около една педя имаше за да се напълни. Затиснах го със скара и две павета. и остана доста място. Днеска като го погледнах останали около 5-6 см до ръба. Махнах скарата и извадих около една кофа от пръщините и пак го затиснах. Нивото спадна малко. По повърхността се образува малко пяна. Надявам се времето да не обърка виното. В една стая в старата къща е бидона, но там не е много топло, е не е и студено като на вънка.

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                          В една стая в старата къща е бидона, но там не е много топло, е не е и студено като на вънка.
                          До колкото знам температурата в помещението трябва да е постоянна (през деня и нощта).
                          Моето ферментира в мазето на вилата където почти няма дневни амплитуди на температурата, а сезонните са по малки отколкото в стаите на къщата.
                          О899 2б2 1З2

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            При мене няма голяма разлика между деня и ноща. Мога да кажа че е постоянна температурата, но е ниска. Предполагам е не повече от 15 градуса. Къщата е стара керпичена. Предните години беше по-топло и през деня оставях вратата отворена че да се позатопля по малко, но сега не мога да го правя, понеже навънка е 5-6 градуса.

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Понеже едва сега се наканих да взема малко грозде,та се случи така.
                              В понеделник купих 100 кг мерло,и направо го смляха на място,като една част от чепките машината ги отдели.
                              И нали вече е студено на вън сложих бидона в мазето,там е постоянна температура 14градуса.Захарноста я измерих
                              около 25.Поради ред причини едва днес погледнах в мазето и извадих от виното за проверка.Захаромера показа това:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:PA042344.jpg
Прегледи:1
Размер:70.5 КБ
ID:5523499

                              След кратко колебание долях 5 литра вода.Утре ще премеря захарта.Дали съм изпортил нещо,не знам.
                              Очаквам и препоръки и критики и т. н.

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от venci tr Преглед на мнение
                                Понеже едва сега се наканих да взема малко грозде,та се случи така.
                                В понеделник купих 100 кг мерло,и направо го смляха на място,като една част от чепките машината ги отдели.
                                И нали вече е студено на вън сложих бидона в мазето,там е постоянна температура 14градуса.Захарноста я измерих
                                около 25.Поради ред причини едва днес погледнах в мазето и извадих от виното за проверка.Захаромера показа това:

                                След кратко колебание долях 5 литра вода.Утре ще премеря захарта.Дали съм изпортил нещо,не знам.
                                Очаквам и препоръки и критики и т. н.
                                Ами студено му е, затова не става нищо. Затопли част от ширата, или цялата по начин, какъвто намериш за добре до около 20 градуса, купи си мая (3-4 пакетчета) активирай я и я разбъркай добре. Бидона го "облечи" по възможност с вата, черги, или велпапе...ще стане.
                                Успех!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X