Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Аз вече пия от моето от седмица...
    Не усещам много танинов вкус, въпреки, че чепките са повече от 10%. По принцип ги махам, но не като "зърнене", а след мачкането ги вадя от съда. И винаги си остават дребни и накъсани, а и някоя друга по-голяма чепка.

    Бе добро си ми е винцето. 100 кила мерло, и 180 главно памид и димят. Тези последните от наследственото лозе.
    С по грам на литър серниста киселина, с дрожди, но в бидон. Добре, че по време на ферментацията времето беше сравнително стабилно, и доста топло, та си превря за две седмици. Серни ленти в буретата, и вече започва да се бистри.
    Сега даже си пия от новото вино.
    Наздраве.
    Има ли желание-има и начин!

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Аз вече пия от моето от седмица...
      Не усещам много танинов вкус, въпреки, че чепките са повече от 10%. По принцип ги махам, но не като "зърнене", а след мачкането ги вадя от съда. И винаги си остават дребни и накъсани, а и някоя друга по-голяма чепка.

      Бе добро си ми е винцето. 100 кила мерло, и 180 главно памид и димят. Тези последните от наследственото лозе.
      С по грам на литър серниста киселина, с дрожди, но в бидон. Добре, че по време на ферментацията времето беше сравнително стабилно, и доста топло, та си превря за две седмици. Серни ленти в буретата, и вече започва да се бистри.
      Сега даже си пия от новото вино.
      Наздраве.
      Ееей, Коле, как си го описал, все едно си чел от книгите, които още не съм написал!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
        (ако остане, а то е само 1500л.)
        Нещо нулите да си объркал ли?..

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
          Ееей, Коле, как си го описал, все едно си чел от книгите, които още не съм написал!
          Да, ама в книгата няма да напишеш, че ако на човек му се пие повече вино, а е стиснат-може да сложи вода и захар, и да направи още вино с помощта на гроздето.
          Та към наличното грозде сложих и захарен сироп-за количество, и засега си е добре. Е, и доста е рано за някакви проблеми де, но се надявам да няма и за в бъдеще...
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
            Нещо нулите да си объркал ли?..
            Шегуваш ли се с мен!?

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Да, ама в книгата няма да напишеш, че ако на човек му се пие повече вино, а е стиснат-може да сложи вода и захар, и да направи още вино с помощта на гроздето.
              Та към наличното грозде сложих и захарен сироп-за количество, и засега си е добре. Е, и доста е рано за някакви проблеми де, но се надявам да няма и за в бъдеще...
              Напротив, мисля да напиша точно колко може да се надуе турбото, защото повечето хора не си дават сметка за това. В твоят случай си е чиста витараджийщина да слагаш захар за рандеман на памид и димят, когато те са 60%.

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                А ти сериозно ли си намачкал 3 тона грозде за лична консумация?

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                  А ти сериозно ли си намачкал 3 тона грозде за лична консумация?
                  Ъъъъъ, аз по-малко, ама консултирам производители и приятели, и всъщност имам такива с по-доста повече.
                  Това от снимката съм го нарочил да правя малага. Знам как се прави, живял съм в Испания, пил съм я на живо и имам мостри, не съм сигурен, дали ще успея. В Испания не са чували, че малага се прави от Мавруд, от всичко я правят. А Хамбургският мискет си заслужава дегустацията.
                  Последно редактирано от chrichri; 14-10-11, 21:32.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                    Времето за питане мина, идва време за опитване, нека купона започне сега!

                    Значи от вчера пием новата реколта, правено от приятел, бъдещ колега по моя идея. Червено, на вкус вече сухо, 2:1 Мрело и Хамбургски мискет. Много "вкусно" !

                    За всички любители и профита безплатна дегустация при мен!
                    Много съм доволен, винцето е на почти месец, с някои дребни кусури, които ще ги изчистим бързо. На първа глътка е грубо и небалансирно, но за сметка на това е с невероятен вкус и естественно аромат. Прави впечатление силно изразения танинов оттенък (за което съм виновен аз, защото не давам да се прави вино без чепки), въпреки , че чепките бяха само 10%. За сметка на това няма притеснение от разваляне и ще е добра база за стареене (ако остане, а то е само 1500л.)
                    ...Ами поздрави и Наздраве!
                    Това звучи дословно като основа за отлежаване. Поне три години.
                    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      Първоначално публикуван от chrichri Преглед на мнение
                      А Хамбургският мискет си заслужава дегустацията.
                      И аз така мисля.
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Спешно ми трябва рецепта за 800 кг Каберне.
                        Искам да направя хубаво винце.
                        Предварително благодаря.

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Въпрос:
                          Трябва ли виното при тихата ферментация да се разклаща периодично за да се раздига утайката или се оставя в покой до края?
                          Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            По време на т. нар. тиха ферментация, претакането вече няма смисъл, същевременно и не вреди особено, защото утайката пак ще падне.
                            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от Спас Преглед на мнение
                              Въпрос:
                              Трябва ли виното при тихата ферментация да се разклаща периодично за да се раздига утайката или се оставя в покой до края?
                              Не знам какъв смисъл влагаш в глагола разклащам,но знам че във Винпромите правят една аерация ,т.е.вкарват кислород за ускоряване и завършване на ферментацията.Аз това упражнение го правя с един дървен сап като разбърквам ширата(трудно разклащам 220 литров бидон въпреки че съм дигал щанги) докато замяза на вино.След това го утаявам/избистрям/инхибирам с яйчен белтък и следва първо претакане.Батака отива в джибрите и почва една дегустация,дегустация,дегустация че цялата зима.Хипотетично второто претакане се прави след февруаските студове и виното се консервира в бутилки,ако е останало.
                              МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                                По време на т. нар. тиха ферментация, претакането вече няма смисъл, същевременно и не вреди особено, защото утайката пак ще падне.
                                Напротив претакането се прави единствено и само след тихата ферментация т.е.след около 40 дни при оптимална температура,захарност.
                                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X