Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави вино?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави вино?

    Здравейте винари :-)
    Искам да попитам, тази година съм решил да ми смелят гроздето на място в бидона и да сложа 10% от чепките!
    Дали е добра идея?
    Мерси.
    Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

    Коментар


    • От: Как се прави вино?

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Тука трябва да е нещо над 25 градуса. А и гроздето е от два-три часа в колата, а тя е като оранжерия, та температурата на ширата надали е по-ниска от ъст, та може и да 20 градуса. Верно-сока е доста гъст, та може и да оказва влияние, утре като започна да мачкам ще отцедя чист сок, и пак ще меря. Ама при всички случаи ще .се наложи да разреждам
      Моето показа над 27% 400кг мерло+100кг шефка.Мерих го с това http://vinarko.com/magazin/%D0%B8%D0...82%D1%8A%D1%80 Надявам се с големият ми мерак и с божия помощ да стане чудно винце.Наздраве!

      Коментар


      • От: Как се прави вино?

        А това е,ако не ви се чете цялата тема!Първата седмица от ферментацията се бърка задължително по няколко пъти на ден, алкохол все още няма. Целта на това е дрождите да обхванат цялата мъст. Тук е написано много точно и ясно как се прави вино. Това са съвети на специалисти.
        ПРЕДИ ФЕРМЕНТАЦИЯТА
        1. Отделете по възможност поне 90% от чепките.
        2. Прибавете необходимото количество серен двуокис в “материала” – Серниста киселина или Калиев метабисулфид
        3. Смачкайте зърната от гроздето в съда за ферментация.
        4. Напълнете съда с кашата - но само дo 2/3 от обема му.
        5. Изчакайте около 2 часа от времето на сулфитиране.
        6. През това време проверете захарното съдържание на мъстта (сока). Трябва да е около 22 - 24% за червени вина и 18-20% за белите вина.
        7. Ако захарите са по-малко от 21% или 18% може би се налага корекция!?
        8. При възможност (препоръчваме Ви!) проверете и киселинността на сока (мъстта), която трябва да е от 5,5 до 7,0 гр/литър! Може да се наложи корекция!
        9.Проверете температурата на “материала”. Трябва да е от 20 до 23 °C.
        Ако температурата е по-висока трябва да охладите (като например):
        Увийте съда с нещо (старо одеало, черга или др.) и го обливайте отвън с вода. Сложеде лед в плик от непромокаем материал – пластмаса или нещо друго, и го поставете в материала. Никога не източвайте от мъста и я загрявайте с цел да възбудите ферментацията. Затоплете помещението.
        Следете температурата по време на процеса!
        10. Когато сте постигнали необходимите захари, киселини и температура трябва да вложите съответното количество “мая” (дрожди) – по необходимия начин
        11.Покрийте съда за ферментация с чист тензух.
        ФЕРМЕНТАЦИЯ
        12. Проверете след 24 часа - Мехурчетата и специфичния аромат показват, че е започнал процес на ферментация. Температурата също се повишава!
        13. Джибрите образуват така наречеата “шапка”. Тя нормално стои отгоре.
        14. Проверявайте ежедневно захарното съдържание! Нормално то трябва да се понижава с около 2% на ден.
        15. Периодично обливайте “шапката” с течна фракция, точите от канеката и изсипвате в/у шапката (или разбърквайте)!
        16. Проверявайте ежедневно и температурата – най-добра от 22 до 25 ºС (max 30ºC). При необходимост охлаждайте !!!
        17. Когато “шапката” спре да се издига нагоре и/или съдържанието на захари е почти 0% преточете младото вино в друг съд. При възможност пресувайте джибрите, а можете да ги използвате и за изваряване.
        СЛЕД ТОВА
        18. На младото червено вино му трябва време за Яблъчно-млечнокисела ферментация (ЯМФ, вторична,“тиха” ферментация). При този процес вината получават по-мек, по-благороден вкус и доразвиват своя аромат. В зависимост от температурата и условията, при които е поставено виното ЯМФ протича за различно време – може да е повече от месец!
        19. Когато паднат утайките и виното се забистри добавете серен двуокис – сулфитирайте!
        20. Декантирайте (откалете) бистрото вино.
        21. Добавете веществата за избистряне – бистрителите (ако се налага).
        22. След утаяването - откалете и ако се налага отново сулфитирайте.
        23. Според сорта и възможностите може да оставите виното за стареене.
        24. Бутилирайте
        25. В зависимост от сорта (не всеко вино може да се остави да старее)и съответните обработки може да стареете виното в бутилки.
        Внимание:
        По време на ферментация се отделя Въглероден двуокис (CO2) – Силно Задушлив газ, без цвят и аромат!!! – ВНИМАВАЙТЕ, когато влизате в непроветрени помещения!!!
        ВНИМАВАЙТЕ колко серен двуокис ще използвате! - Прекалено високата доза ще блокира ферментацията, а от ниската може да няма смисъл! – Обърнете се към специалист!
        НИКОГА не влагайте Серен двуокис (във вид на Серниста киселина, Калиев метабисулфид или “др.”) при започнала ферментация!!! – Образува се сяроводород (аромат на развалени яйца - полоци и др...) - Много трудно се лекува!!!
        В ПОМЕЩЕНИЕ, КЪДЕТО СЕ ПРАВИ ВИНО НЕ СЕ ПРАВИ “ЗИМНИНА” –“Трушии” . Ако не използвате специални дрожди (мая) за вино не претоварвайте “материала” със захар! – В противен случай рискувате да имате една сладка каша, която не иска да ферментира или е решила да “вкисне”!!! При по-висока температура на ферментация (над 28 ºÑ) има голяма опасност да се образуват много лошо миришещи вещества, а над 32 ºС дрождите (маята) започва да умира. След приключване на Алкохолната ферментация няма смисъл да се задържа по-дълго време виното с джибрите. Няма да получите кой знае какво – най много да го огрубите, заджибрите!
        Виното е “жив организъм”, отнасяйте се към него като такъв.

        Коментар


        • От: Как се прави вино?

          "...Отделно направих и 100 литра бяло. Шардонето показваше 22, от лозенцето в двора набрах 15-20 кг червен мискет(той пък показа 17), смачкано, ширата налята в буре, сулфитирано, с дрожди, отгоре опушено със сярна лента, и затиснато с торбичка с пясък. Към Февруари ще го опитам какво е станало."

          Няма как чак февруари да го сайдисаш. Ще иска наглеждане, евентуално претакане още първата седмица. Ще хубаво да му направиш хладно и едно откаляване след около месец, или малко повече(след тихата ферментация). Тогава е и момента да видиш как се бистри...



          "...Искам да попитам, тази година съм решил да ми смелят гроздето на място в бидона и да сложа 10% от чепките!
          Дали е добра идея"

          За червено е добра, за бяло, по-скоро-не.

          "...Моето показа над 27% 400кг мерло+100кг шефка.Мерих го с това http://vinarko.com/magazin/%D0%B8%D0...82%D1%8A%D1%80 "

          "Това" мери до 26, защо ли !?
          А дългия copy/paste... е на 70% вярно
          Последно редактирано от chrichri; 17-09-13, 13:15.

          Коментар


          • От: Как се прави вино?

            Мисля,че няма нищо лошо с copy/paste щом може да се помогне на хора с малко или никакъв опит в производството на домашно вино!А Вие щом сте толкова компетентен,моля кажете къде са 30%грешки в copy/paste......................за да се предотвратят лошите последствия.Благодаря предварително!Поздрави!

            Коментар


            • От: Как се прави вино?

              Първоначално публикуван от Калоян Кашавелов Преглед на мнение
              Мисля,че няма нищо лошо с copy/paste щом може да се помогне на хора с малко или никакъв опит в производството на домашно вино!А Вие щом сте толкова компетентен,моля кажете къде са 30%грешки в copy/paste......................за да се предотвратят лошите последствия.Благодаря предварително!Поздрави!
              Тук:
              "Първата седмица от ферментацията ... алкохол все още няма.

              Никога не източвайте от мъста и я загрявайте с цел да възбудите ферментацията. Затоплете помещението.


              НИКОГА не влагайте Серен двуокис (във вид на Серниста киселина, Калиев метабисулфид или “др.”) при започнала ферментация!!! – Образува се сяроводород (аромат на развалени яйца - полоци и др...)


              Ако не използвате специални дрожди (мая) за вино не претоварвайте “материала” със захар! – В противен случай рискувате да имате една сладка каша, която не иска да ферментира или е решила да “вкисне”!!!


              При по-висока температура на ферментация (над 28 º&#209 има голяма опасност да се образуват много лошо миришещи вещества


              над 32 ºС дрождите (маята) започва да умира."

              Поздрави!

              Коментар


              • От: Как се прави вино?

                Годината беше сушава, нормално е винените сортове грозде да са сладки....
                Силните плачат сами. Не ръкомахат. Не викат. В гръб не забиват ками. И не се кланят на никого.

                Коментар


                • От: Как се прави вино?

                  При мен Сторгозията даде 21% захарност и доста добра реколта от декар.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000427.jpg
Прегледи:1
Размер:217.5 КБ
ID:5520254Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000432.jpg
Прегледи:1
Размер:304.1 КБ
ID:5520255 А ето и какво се получи в крайна сметка.Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000435.jpg
Прегледи:1
Размер:131.8 КБ
ID:5520256Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000436.jpg
Прегледи:1
Размер:112.3 КБ
ID:5520257Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000437.jpg
Прегледи:1
Размер:132.6 КБ
ID:5520258Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000438.jpg
Прегледи:1
Размер:154.2 КБ
ID:5520259Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1000439.jpg
Прегледи:1
Размер:83.9 КБ
ID:5520260 Това е на 15-тия ден от залагането.

                  Коментар


                  • От: Как се прави вино?

                    Ейй.. как съм пропуснал?!
                    И ние у нашо село правим винце. Нити му слагаме дрожди, ни захар саму му баем от време на време и ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ги претакаме
                    Тазгодишната реколта е 50:50 каберне + мерло е и малко памид че залежаваше .. захарност 26, след няколко претакания вече започна да "ври"

                    Поздрави!

                    Коментар


                    • От: Как се прави вино?

                      От Червен мискет и Памид мога ли да направя вино по червена технология и чепки да оставям ли вътре и колко???
                      Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                      Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                      Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                      Коментар


                      • От: Как се прави вино?

                        Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                        От Червен мискет и Памид мога ли да направя вино по червена технология и чепки да оставям ли вътре и колко???
                        Да, но имай предвид ниската органична киселинност, което педполага нетрайност, по-ниска плътност и невъзможност за стареене. Аз бих заложил на бяла технология, без чепки и нискотемпературна ферментация. Зависи все пак от %-на двата сорта. Памидът не обича чепки, ама без тях е силно податлив на...пиене, или вкисване.

                        Коментар


                        • От: Как се прави вино?

                          Мисля виното да го ползвам за пелин(тази година).
                          Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                          Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                          Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                          Коментар


                          • От: Как се прави вино?

                            Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                            От Червен мискет и Памид мога ли да направя вино по червена технология и чепки да оставям ли вътре и колко???
                            Оправи карата до към 23-25.хакни му малко унгарка за цвят и ще пиеш хубаво.леко и пивко вино.
                            П.С.Ако ти се идва ела да ти дам малко джибри от унгарка!
                            МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                            Коментар


                            • От: Как се прави вино?

                              Първоначално публикуван от mihov_1969 Преглед на мнение
                              Оправи карата до към 23-25.хакни му малко унгарка за цвят и ще пиеш хубаво.леко и пивко вино.
                              П.С.Ако ти се идва ела да ти дам малко джибри от унгарка!
                              За идването, ми се идва, ама не за джибри, а на лов с преспиване и напиване с готово вино. Унгарка имам 4 асми и 10 асми Липа. Бера всяка година около 300-350кг. и само от него правя 115л. вино.
                              Това за което питам е за пелин, а червен пелин не ми харесва, може да е само от цвета, но това е.
                              Искам да ползвам червената технология защото е по мързелива.
                              Благодаря за предложението, наборе!
                              Станимир Дочев - тел.0888 939 434; 0897 800 790.
                              Jeep Grand Cherokee * WJ * 4.7 V8 * Quadra Drive * LPG LR

                              Ако можеш - дай, ако неможеш - признай!

                              Коментар


                              • От: Как се прави вино?

                                Първоначално публикуван от Дочев Преглед на мнение
                                За идването, ми се идва, ама не за джибри, а на лов с преспиване и напиване с готово вино. Унгарка имам 4 асми и 10 асми Липа. Бера всяка година около 300-350кг. и само от него правя 115л. вино.
                                Това за което питам е за пелин, а червен пелин не ми харесва, може да е само от цвета, но това е.
                                Искам да ползвам червената технология защото е по мързелива.
                                Благодаря за предложението, наборе!
                                Наборе пелин се прави от старо вино-аксиома!
                                Липа и аз си завъдих.
                                За лова и напиването-аз ги карам отделно.Ако ходя на лов/само на едро/съм свежа калинка.Даже последната година спрях да нося алкохол на лов.Не че преди съм го пил-щото се предвижвам по 200 км на ловен ден с кола.
                                Иначе си винаги си добре дошъл и ще те заведа да гърмиш перушинки.....
                                П.П.Впрочем вино имам от миналата година-букет/мерло.мавруд.унгарка.липа.памид и червен мискет/ и огнена вода....разбира се!
                                МБ124 200Д седан 5 скорости 88 год. МБ 124 Е300Д Т 24 в 93 год. ОПЕЛ ФРОНТЕРА А ДБ 2,8ТДИ 95год. Не е проблем че човек е смъртен,проблема е че е внезапно смъртен!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X