Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Що е то акумулатор и с какво се яде?

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

    Потърси и подходящи хапчета.
    Lancia Delta HF Integrale Evolucione

    Коментар


    • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

      Първоначално публикуван от drukman Преглед на мнение
      Имаме успеваемост. На първите проби се разбра, че не съм догледал. Зарядното се оказа 20А а не 10А както очаквах. Както се казва "Кьорав карти не играе"
      След леко разкостване намерих истината. Има тример за тока на първата стъпка. С лека поправка се получи това.

      ....

      Значи трябват само 3 кадърни потенциометъра, разграфени правилно и съм в играта. Като му добавя и AV метърче и термистор, ще ми хареса на цяло.

      Опа. 4 потенциометъра...
      Я, че то отвътре изглежда като 360 ватовото. Има и място за вентилатор.
      Тия дни ще взема моето, че го дадох да зареждат някакви батерии и ще му щракна едно фото по без капаци.
      Ще използвам случая да погледна къде му седи шунта за измерване на тока, да видя дали ще може да минеш без външен такъв.
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        Потенциометърът е малко шантава работа след време. Може би качествен многооборотен. И напрежението по-към края не е ли по-добре, макар, че с триразрядния си е вманиячаване. Но е бомба, браво.
        Може би цифров. Или направо умножаващ DAC - 4096 позиции. И след 20 години ще си работи все така.

        Meanwell иначе се славят като качествени неща, нищо че са китайски. Поне като надеждност не вярвам да има грижи.

        Иначе за другото - аз ти казах. На твое място за поддръжка на заряд бих сложил обикновено малко трафче (ампер, примерно), после бих ограничил по напрежение и ток чисто аналогово, примерно до 200мА, 13.8 волта, и бих оставил кемпера постоянно включен към това. Такова нещо да направи беля или да презареди клони към невъзможност. Даже и на късо да го вържеш, това са цифром и словом 3 вата. Даже и нещо по електрониката да сдаде, сам трафа, ако е 10 ватов примерно, нищо съществено не може да свърши. А кемпера ти постоянно ще е със заредени на максимум акумулатори, даже да не го караш цяла година.
        Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

        Коментар


        • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

          Каквото съм си направил и ползвам от 5-6 години. Дори токът ми е 100ma. Никакви грижи. Акумулаторите не мръдват от 13.6 -13.8 волта.
          Lancia Delta HF Integrale Evolucione

          Коментар


          • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Може би цифров. Или направо умножаващ DAC - 4096 позиции. И след 20 години ще си работи все така.

            ..........
            Малко по-подробно за чипа .... (трябва ми изход на PWM от 1 до 99%)
            Кольо "Дупетата вървят и с мастика... "

            Ясен Супер Модератор: "Абе при мене как не увисва?" "хм, представих си Багера по бельо."

            Коментар


            • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

              Изход на PWM от 1 до 99% най-лесно се прави с микроконтролер притежаващ съответната периферия. Кажи, ако искаш на ЛС, за какво точно ти трябва и ще се опитам да съм по-конкретен.

              Идеята на мултиплициращия DAC не е нито нова, нито екзотична. DAC-а реално си е резисторна матрица (поне един от видовете DAC-ове). Мултиплициращия просто може да работи с референс от 0 до нещо си, като на изхода е някаква част от референса в зависимост от стойността, която си му задал.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                Каквото съм си направил и ползвам от 5-6 години. Дори токът ми е 100ma. Никакви грижи. Акумулаторите не мръдват от 13.6 -13.8 волта.
                Сподели ?
                13.6 волта на стендбай не са ли множко,по руските сайтове има схеми за компенсация на саморазряд и гледам 12.6-12.7 волта ,10-100 милиампера !
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                  Нищо конкретно, но, както казах, го ползвам доста години и не съм забелязал нещо нередно. Ако електролитът не кипи няма проблем, а той кипва след цял волт.
                  Lancia Delta HF Integrale Evolucione

                  Коментар


                  • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                    Има такова понятие float voltage. За нормални температури е над 13 волта. За да слезе до 12.7 трябва температурата на батерията да е отсвирила над 50 градуса. Когато все едно имаме проблем.

                    Коментар


                    • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                      Имам наблюдение от няколко хиляди гелови батерии които се държат на 13.6-13.7 волта и ток 100 милиампера че и по малко през целия им живот на акумулатор,но те са проектирани да са на заряд постоянно.На оловно киселинн демек автомобилни акумулатори знам че постоянен заряд ги скапва,правих упс за два компютъра и един монитор да издържа 20 часа на упс използвах два 160 Амперчасови акумулатора и заряд постоянен на 13.7 волта ток максимум 1-1.5 ампера и за няколко месеце се скапаха и двата.Знам и за други такива случаи,травелинг даже май се беше оплакал за подобен проблем !

                      Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                      За да слезе до 12.7 трябва температурата на батерията да е отсвирила над 50 градуса. Когато все едно имаме проблем.
                      Това не го разбрах ?
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                        Постоянен заряд е нещо относително.

                        Тия фокуси с упс и големи стартови батерии и аз съм ги правил, хем масово. И ставаха, изкарваха минимум 2г (те на някои коли не изкарват по толкова, а за чорбаджиите това беше направо ниска цена за лукса да не им изчезват офисите по 2-3 пъти на ден. Че и телефонните централи бяха мушнали без да ги забележа.

                        Джокерът е че обслужваемите батерии очакват значително по-ниско float отколкото UPS си мислят. Примерно 13.1-13.2 вместо 13.6-13.8 с колкото ги работеше UPS и съответно страдаха. С необслужваемите (Ca/Ca) проблем нямаше. Друг вариант беше да се хакнат UPS ама нямаше доброволци.

                        Това дето не си го разбрал е че необходимото float voltage зависи от температурата и при висока температура спада. А ако батерията се е напекла толкова, че float да е на 12.8v имаш проблем конкретно от това че се е напекла. Те на топло не живеят дълго.

                        Коментар


                        • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                          При UPS нещата са по-други...
                          Имам едно зарядно за оловен авариен акумулатор за сериозна сертифицирана апаратура...
                          5А / 13.4В...
                          Нито нагоре, нито надолу... (батериите са в помещение).
                          Там батериите се сменяха на 4г задължително (дори и да са ОК), а ежегодно се проверяваха...
                          Но обикновено издържаха 4-те си години.
                          Обаче имаха сравнително слаб ток и равномерен разряд при работа на батерии - около 10% от капацитета...
                          Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                          Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                          Коментар


                          • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                            Това пък е съвсем трети сценарий. Тук говорим за по-цивилни UPS с по-цивилни батерии.

                            Коментар


                            • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                              Ами то си е практически 'половин' UPS - устройството е вързано директно на батерията, паралелно на захранването... Обикновена 12В оловна батерия...
                              А точно това захранване много успешно го ползвах и за събуждане на един поумрял автомобилен акумулатор
                              Само дето му изключваше защитата при 5А, та затова първоначално го връзвах през крушка...
                              След 2 часа акумулатора се позареди и успя да запали двигателя (преди това не светваше и плафона - една нощ на габарити на колата на жената )...
                              Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                              Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                              Коментар


                              • От: Що е то акумулатор и с какво се яде?

                                Моя акумулатор не можа да се зареди, сега въпроса е откъде купуваме 100 Ah, добър и изгоден?
                                Нива е горски автомобил (когато изобщо се брои за автомобил).

                                - Ясен

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X