Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

    Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
    Ако шината е CAN или от сорта, май бая има да я почака.
    Всъщност, какво толкова прави целия този контролер на печката? Имам чувството, че 3/4 от електрониката е просто за да я има...
    Няма ли лесен вариант всичкото това чудо да се изхвърли и да се ковне някое просто управление от рода на "Вкл/Изкл"
    Не съм против процесорите, и аз ги слагам къде трябва и къде не, въпроса е кое решение е по-лесно, да се лъже печката, че си е на оригиналното място или да се принуди да работи с малко по-брутални средства?
    Човек, ще ме извиняваш, ама точно за отговорен възел в колата, който е едва ли не открит огън, както и е закачен на охлаждащата система на двигателя и още на куп места, да кажеш, че има ненужна електроника на Хела, която си седи - е така..... И то на продукт, произведен в Германия... Леко ми е смешно, винаги му намираме "елементарното"... Това чудо има куп сертификати за работа в превозни средства, покрива разни евронорми, новите коли си запазват гаранцията дори и след монтаж на афтърмаркет отоплител. Те от Вебасто и Хела са направили световна конспирация Какво пък чак толкова има в едно такова управление ??? Процесор, няколко транзистора, едно съпротивление да мери температурата на топлообменника и разни диоди... Транзисторите управляват силово компонентите, диодите предпазват от обратно напрежение, процесорът се програмира и приема и предава сигнали.... Старите печки бяха само с транзистори и релета, ама това беше преди 20 години... Все пак малко е понапреднала електрониката. Ти си електрончик, или поне така пишеш - аз пък ги ремонтирам тези печки... "Бруталните средства" са нещо като да си направиш от колата новогодишен фойерверк. Тази платка седи над топлообменника, тя постоянно е ту -15, ту +80 градуса, трябва да деани на конденз, и резките смени. Тази електроника ни дава възможност за: четене на грешките, даталогер в реално време, изваждане на протоколи, компонент тестове, време и моточасове... Самото горене на отоплителя може да се обърка от ред причини, които са вкарани логично в управлението, хората, които пишат софтуерите са на доста високо ниво... Сега нали ясно ми е, че тука в България сме най-готините, но, все пак и там поназнайват нещичко... Има най-различни ситуации при палене, гасене, режим на отопление, преходни режими, управление -КАН, Wbus, по плюс, по минус, управление на периферия, то е като шах-мат, има доста написан софтуер за различни развои на нещата. И най-вече целта на тази електроника е да управлява интелигентно компонентите, без да подпали колата, да се стигне до теч на гориво, да покрива еконормите, да се стреми да регулира така горенето, че да харчи минимално количество енергия - електрическа и гориво. Не, че неможе с трънски интелект да работи, но лично за мен не е редно, може би, защото съм виждал поражения от такива "тунинги"...

    И за последно - тия по каншината въобще са нерентабилни, те си имат други процедурни ядове, самата логика и последователност на горене е свързана с разни клапани и термостати на превозното средство, от които са свалени. Лично аз преди години сложих печка от А8 на колата на жена ми, скъса се да прегрява и да се заключва тази печка, беше с някакъв извънземно агресивен софтуер на горенето още в началото...
    ТКЗС за цял живот

    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

    Коментар


    • #92
      От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

      Първоначално публикуван от Л. Мечков Преглед на мнение
      Човек, ще ме извиняваш, ама точно за отговорен възел в колата, който е едва ли не открит огън, както и е закачен на охлаждащата система на двигателя и още на куп места, да кажеш, че има ненужна електроника на Хела, която си седи - е така..... И то на продукт, произведен в Германия... Леко ми е смешно, винаги му намираме "елементарното"... Това чудо има куп ...
      Точно, защото се занимавам с подобни щутории, съм се нагледал на процесорни управления, сложени единтвено с идеята да има процесорно управление. За конкретната печка не знам, просто защото не я познавам.

      П.П.
      Имам моя апаратура, работеща на "весели" условия. Знам и какво е чувството, когато след наводнение в голяма промишлена инсталация ти казват "Висчко си е@а майката ... само вашата апаратура още работи". Та, вярваш или не, знам къде е границата на мундарлъка, докъде е здравословно да се стига с "брутални средства" и от къде започва чистия бунаклък.
      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

      Коментар


      • #93
        От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

        Първоначално публикуван от tef4o Преглед на мнение
        Точно, защото се занимавам с подобни щутории, съм се нагледал на процесорни управления, сложени единтвено с идеята да има процесорно управление. За конкретната печка не знам, просто защото не я познавам.

        П.П.
        Имам моя апаратура, работеща на "весели" условия. Знам и какво е чувството, когато след наводнение в голяма промишлена инсталация ти казват "Висчко си е@а майката ... само вашата апаратура още работи". Та, вярваш или не, знам къде е границата на мундарлъка, докъде е здравословно да се стига с "брутални средства" и от къде започва чистия бунаклък.
        Радвам се за което! Аз пък съм се нагледал на ужасни изделия
        ТКЗС за цял живот

        http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

        Коментар


        • #94
          От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

          Първоначално публикуван от Л. Мечков Преглед на мнение
          Аз пък съм се нагледал на ужасни изделия
          Аха. И аз. И смея да твърдя че факта че е произведена от немци не значи кой-знае какво. Факта че е програмирана от същите - пак така. Да, има 1000 серификата, изпитания, покрива норми, но и в хардуера и в софтуера често има абсолютно безумни технически решения. Не говоря конкретно за печките на webasto, а за немска електроника въобще. Ще ти дам простичък пример, да речем от немска пералня - захранването на електрониката е през трафче, но между контакта и електрониката няма галванично разделение. Съответно като включиш щепсела в едната посока - масата на електрониката е нулата на контакта, като го включиш наопаки - цялата маса на електрониката е офазена. И това в битов уред, потенциално работещ в среда с висока влажност и т.н. Съответно цялата електроника е допълнително набутана в нейна си пластмаса. Ама да не мислиш че е херметична, или нещо такова - тсъ. Цялата е на дупки.

          Та тъй. Сертификатите са си сертификати, ама значат точно това което представляват - шарена хартийка. Като вземеш предвид и кой пише правилата за издаване тия сертификати, бързо ти се изяснява и защо е въведен целия тоя тежим.

          Човъркал съм и по-стар контролер на такава бензинова печка - еми нито платката като качество, нито опроводяването и, нито схемните решения върху нея са върха на сладоледа - все едно я е правил същия, дето е дялкал пералнята ми. Явно школата е такава. В което нищо лошо разбира се. Говорим за компании и държави, които са в състояние да диктуват правилата, вместо да се съобразяват с тях. Не забравяй това.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #95
            От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            ........
            Мооожеее, сигурно е така, не оспорвам, просто си коментирам какви неща съм виждал. Понеже не съм електрончик, а и досега не съм срещал някой да е направил пробив и да е ремонтирал такава електроника успешно, имам малък респект. Много съм ги слушал майсторите, много сме пробвали и тук, за мен специално на Термо Топ електрониката е супер! Старите платки не ги коментирам, защото са като правени от кръжок "млад техник"...

            За да не съм голословен ще постна един тунинг от миналата седмица, не ми се вярваше какво виждам. Това коментирам най-вече, защото именно такива картинки виждам постоянно и хората си мислят, че това е играчка - Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_1214.jpg
Прегледи:1
Размер:99.0 КБ
ID:5534240
            ТКЗС за цял живот

            http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

            Коментар


            • #96
              От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

              Първоначално публикуван от Л. Мечков Преглед на мнение
              Понеже не съм електрончик, а и досега не съм срещал някой да е направил пробив и да е ремонтирал такава електроника успешно, имам малък респект.
              Именно. Така е направено, че без схема загубата на време е такава, че никой дето е наистина в час няма да тръгне да си го губи за вменяема сума пари, на фона на цената на цялата печка. Имам чувството че 2/3 от времето си са прекарали в това да съчинят възможно най-откачената схемотехника и опроводяване така, щото поправката и да клони към невъзможност. Отделно дето вариантите на управления са сигурно стотици, и ако влезеш в час с едното не е сигурно кога пак ще попаднеш на същото или подобно.

              Платката, дето съм човъркал е по-нова от горната. SMD беше. А че това на снимката е тотално недоразумение няма 2 мнения по въпроса.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #97
                От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Именно. Така е направено, че без схема загубата на време е такава, че никой дето е наистина в час няма да тръгне да си го губи за вменяема сума пари, на фона на цената на цялата печка. Имам чувството че 2/3 от времето си са прекарали в това да съчинят възможно най-откачената схемотехника и опроводяване така, щото поправката и да клони към невъзможност. Отделно дето вариантите на управления са сигурно стотици, и ако влезеш в час с едното не е сигурно кога пак ще попаднеш на същото или подобно.

                Платката, дето съм човъркал е по-нова от горната. SMD беше. А че това на снимката е тотално недоразумение няма 2 мнения по въпроса.
                Споделям напълно по-горното...
                ТКЗС за цял живот

                http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

                Коментар


                • #98
                  От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                  A защо след като са адамово изчадие, все още създават проблеми?
                  п.п.провокиран съм от 30годишна мерцедесова лека, 50 годишни мерцедесови от автобус, от Шкода, Чавдар, Ман, ако щеш и УАЗ.
                  Последно редактирано от veskov; 07-11-13, 20:31.
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #99
                    От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                    Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                    A защо след като са адамово изчадие, все още създават проблеми?
                    п.п.провокиран съм от 30годишна мерцедесова лека, 50 годишни мерцедесови от автобус, от Шкода, Чавдар, Ман, ако щеш и УАЗ.
                    Нещо не разбрах въпроса.
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                      Така, разгледани по диагонал, тоя вид техники не впечатляват с нищо. Една перка, запалителна / подгревна свещ, не'ква помпичка за рибки, друга като за парно на "газела", малко железа и електроника за $7.36. Едва ли не, всеки може да сдела подобно нещо в гаража.
                      Цените им в ново състояние са прилични. Е, производителите на подобни неща в европа се броят на пръстите на едната ръка. Странно...
                      Не чета коментари и не отговарям на такива.

                      И коментаторите...

                      Коментар


                      • От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                        Защо тия старите работят безотказно с 5 релета и един термодатчик, на някои и аероконтакт? Това са от автобуси и камиони, а и от стара кола.
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                          Те и останалите работят. Вземи общото им количество и сравни с дефектиралите - процента няма да е голям. От старите коли каквото е имало да си заминава отдавна го е сторило.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                            Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                            Така, разгледани по диагонал, тоя вид техники не впечатляват с нищо. Една перка, запалителна / подгревна свещ, не'ква помпичка за рибки, друга като за парно на "газела", малко железа и електроника за $7.36. Едва ли не, всеки може да сдела подобно нещо в гаража.
                            Цените им в ново състояние са прилични. Е, производителите на подобни неща в европа се броят на пръстите на едната ръка. Странно...
                            Давай, бъди един от малкото, които произвеждат тези помпи за рибки, стани милионер!
                            ТКЗС за цял живот

                            http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

                            Коментар


                            • От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                              Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
                              Защо тия старите работят безотказно с 5 релета и един термодатчик, на някои и аероконтакт? Това са от автобуси и камиони, а и от стара кола.
                              Значи единствените проблемни печки са Термо топ С и Z на БМВ Е39 и Е46, при това БМВ-софтуерът в тях е бъгав... Другите си работят идеално. В национален мащаб всички реват от тях, тъй като тук идват само много амортизирани автомобили и един вид вече всичко е накрая на живота си...

                              Относно старата генерация - никаква електроника, само механика - термопластини за температурни датчици, както и за пламъчни такива. Свещ с кантал, центрофуга с разпръсквач. Така е , трудно се чупят, но пък и горят повече от превозното средство, в което са монтирани
                              ТКЗС за цял живот

                              http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

                              Коментар


                              • От: Как да осигуря 12V при старта на печка Вебасто?

                                Първоначално публикуван от Л. Мечков Преглед на мнение
                                Давай, бъди един от малкото, които произвеждат тези помпи за рибки, стани милионер!
                                Помпи "за рибки" не знам, но нещо ми подсказва, че електрониката ще може да я произведе, при това по-добре от германеца
                                О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X