Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

    Сават ли на ЗИЛ 157 джанти от ГАЗ 53, мисля да го направя за лятото така

    Коментар


    • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

      Предшественика на 157 - 151 е бил с гуми 8х20. Предполагам и джантите са аналогични.

      Коментар


      • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

        Първоначално публикуван от stohi80 Преглед на мнение
        Сават ли на ЗИЛ 157 джанти от ГАЗ 53, мисля да го направя за лятото така
        стават на дупките но газковата е по тясна ако ги сложиш как трябва идват на вътре ако ги обърнеш идва на вън а и самата гума на газ53 е по тясна
        Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

        Коментар


        • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

          Мисля да ги сложа двоини.

          Коментар


          • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

            Първоначално публикуван от TONI 1977 Преглед на мнение
            Предшественика на 157 - 151 е бил с гуми 8х20. Предполагам и джантите са аналогични.
            Само че гумите на заднити мостове са двойни и няма самонапомпващо . ЗиЛ 151 някой сполучливо го беше кръстил "стоножката" . По мое време вече бяха извадени от експлоатация и няколко броя седяха на консервация подпряни на трупчета .
            Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

            Коментар


            • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

              Първоначално публикуван от stohi80 Преглед на мнение
              Мисля да ги сложа двоини.
              Ако го караш предимно по гората няма смисъл от такова приключение защото 10 нови гуми 8,25х20 са колкото джогано
              Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

              Коментар


              • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                Така е ама аз имам няколко втора употреба поне едно лято ще изкарат

                Коментар


                • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                  ще ти трябват и камбанки като за газката или конуси и по дълги болтове на главината иначе няма как да ги захванеш весели празници
                  Техниката дава толкова колкото можеш да вземеш от нея!!!!

                  Коментар


                  • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                    Е там е белята, много работа.

                    Коментар


                    • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                      не е много работата, щом имаш гумите с джантите ги слагай. Камбанки с гайки навиваш докато сменяш гумите. Предполагам че са един стандарт.
                      Единствено може да има проблем с централния отвор. Ако е по-голям ще трябва да престъргваш. Един фрезист ще ти вземе по 5лв на джанта.

                      Коментар


                      • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                        Има разлика болта е по дебел от камбанката, ще трябва да се направи друга резба отвътре на камбанката.
                        Мерси за диалога-колеги.

                        Коментар


                        • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                          Камбанките вътре не е добре да ги пипаш. Ще изтънее още и ще се късат лесно. А има разлика в резбите (от едната страна на камиона се навиват с лява резба, а от другата с дясна). По добре е да се набият нови болтове в главината. Тази процедура ще е само за задните мостове, на предния предполагам че ще си оставиш с едха гума и няма да имаш нужда от камбанка, а ще ползваш оригиналните гайки.
                          На новите камиони се хваща само с една гайка, но там дупкитена джантите са плътни по болтовите, а на газката е оставено място за да се наниже на камбакните. Ако си направиш фтулки за голтовете, върху които да влиза отворите на джантата и с една гайка може да се получи този вариан.
                          Обаче е важна и дължината на болтовете, ако са къси няма да се получи.
                          Варианти много, мисли, невъзможни неща няма.
                          Аз когато реша нещо намирам начин и го правя на момента

                          Коментар


                          • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                            така е .ама ма камбанката трябва да се свали резбата и да се направи друга ..,а болтовете ще са къси

                            Коментар


                            • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                              Здравейте!
                              Това ще е първият ми коментар във форума и затова засега ще изброя руските (съветските) камиони с повишена проходимост, които съм карал навремето, после постепенно ще пиша за всеки от тях.
                              На първо място МАЗ 502, после Зил 151, Зил 157, Урал 375, Газ63, Газ 66, Зил 131, Урал с дизелов двигател (не му помня цифровото означение), Камаз 6х6. Към тях добавям лекотоварните Газ 69, Уаз 450, Уаз 469, Уаз 452.
                              Най-труден за управление е МАЗ-а. Няма никакъв усилвател и слаботелесните нямат шанс при него - още на първия завой ще го разберат. Следващия по необходими усилия за управление е Зил 151 и едва тогава следва Зил 157. Именно по тази причина шофьорите посрещнаха с огромна радост новите модели на Зил 131, при които въртенето на волана дори на място е съвсем леко.
                              Понеже все пак темата е за сравнение на Зил 157 срещу Зил 131 по отношение на проходимостта ще кажа моето мнение, което е получено не само от прочетени форуми, а изпитано на гърба ми. Т.н. Джоган е по-лек и има по-добро разпределение на тежестта. Центърът на тежестта първо е по-ниско и се намира почти в геометрическия център на автомобила. Причината е в по-лекия двигател, по-ниско разположените мостове и по-малкия диаметър на гумите. При движение по страничен наклон височината на центъра на тежестта определено има значение. Включването на понижаващите предавки и на предния мост става чисто механически, като там наистина понякога съществува проблем с фиксаторите, особено на предния мост, който има склонност към изключване в неподходящи моменти. Отделните карданови валове към задните мостове предполагат продължаване движението дори с един двигателен мост, макар веднъж да се наложи да се прибера само на преден мост. Причината? Скъсани шпилки на полуоските на задните мостове, които на пътя няма как лесно да смениш. Сякаш с това свършав предимствата на джогана с Зил 131. Оттук нататък почват недостатъците... Слаб двигател, лесно прегряващ, особено ако е изгнила пружината в засмукващия маркуч към водната помпа. Непрекъснато проблеми с чукче, наковалня и кондензатор, да не говорим за центровката, високоволтови кабели, особено към бобината, който понякога изпада от вибрациите и иди го търси по пътя. Липсата на хидроусилвател на волана е ясна до какво води, понякога има проблеми със синхронизаторите и фиксаторите на скоростната кутия. Късането на шпилките на полуоските го споменах, но интересното е че никога не съм имал проблем със спирачките, за разлика от Зил 131, където ми се е случвало да се прибера само на две спиращи колела. Веднъж се наложи да карам джоган с обикновен главен спирачен цилиндър ( не пропорционален). Натискаш педала и спирачките хващат на макс! На второто натискане съобразих да натискам няколко пъти за кратко време ( все едно напомпваш педала на старите газ-ки) и всичко се получи перфектно, само дето въздуха заминава за нула време.
                              Трябва да приключвам засега, после пак...

                              Коментар


                              • От: Кой е по-добър? ЗИЛ 157 срещу ЗИЛ 131

                                За Зил 131 нямам особени забележки, освен тази, която руснаците казват за него - Зил 131 закъсва трудно, но задълго! Както вървиш в половинметров сняг и си мислиш колко било лесно и изведнъж - дотук! Оказва се, че имало някакъв трап под снега и предната броня е на нивото на снега. От това положение спасението е или да те дръпнат, или ползваш лебедката или вадиш лопатата и копаеш под гумите и докъдето можеш под мостовете. Намаляване налягането на гумите обикновено в този случай не помага, защото това трябва да се прави предварително, а не когато мостовете вече са опрели в снега. Движението в кал е друго и там ако закъсаш, може спокойно да свалиш налягането и излизаш в повечето случаи. Включването на предния мост трябва да се прави само и единствено на хлъзгаво. На сухо поради липсата на междуосов диференциал обикновено се троши предното предаване. Имал съм проблеми с включването му след излизане от строя на крайния включвател за предния мост или както се казва там. Като натиснеш лоста за включване на ниските скорости на раздатъчната кутия, този включвател трябва да подаде напрежение на пневмоклапана и и пневмоцилиндъра да избута вилката за включване на предния мост. Да, обаче това не става, лампичката за включен преден мост не свети и ако решиш да минеш през някой труднопроходим участък, оставаш много изненадан. За спирачките вече писах, а друго за ходовата част не се сещам в момента. Двигателя е добре измислен, особено с тия охлаждащи се и въртящи се клапани за времето си е било доста революционно техническо решение. Когато е празен автомобила върви и на 6 цилиндъра, но като е пълен, всеки неработещ цилиндър се усеща здраво. Екранираната и херметизираната електросистема е много добре измислена, като основно проблемите идват от бобината. Рядко съм виждал автомобил на повече от 100х километра с оригинална бобина. Обикновено пробиват доста по-рано и подмяната с обикновена транзисторна от Зил130 е масова практика. Комутатор, реле-регулатор, стартер, авариен вибратор - железни. Алтернаторът изгаря за минута, ако свържеш акумулатора обратно. Докато ти замирише и той се е опекъл, след което се сменя статора, а понякога и диоди пробиват. Кормилното управление има проблеми основно с течове на хидравлика я от помпата, я от кормилната кутия. Рядко се случва, обаче оставаш без усилвател и тогава си викаш "Ех да имаше един джоган сега!" - толкова трудно се върти. Скоростите включват лесно, но съм виждал сцепена скоростна кутия при рязко пускане на съединителя. Останалото за този автомобил не е толкова важно, но искам да кажа две думи за разхода на гориво. Понеже се предполага използването му при трудни пътни условия, там спасение няма - гори си здраво. На асфалт минимално съм стигал до 33л/100км, но това е през лятото, по възможност пускане по инерция надолу, (което междувпрочем е доста рисковано), максимална скорост 60км/час и перфектен автомобил. Отклонението от посочените по-горе условия води до вдигане на разхода, най-вече от меки гуми, каране с газ до ламарината и после яко спирачки, някой и друг неработещ цилиндър, студен двигател и др.
                                Като заключение и двата Зил-а са били добри за времето си, като не трябва да забравяме, че все пак са предназначени основно за армията, а там целта на занятието знаете коя е!
                                При интерес от членовете на клуба мога да споделя опита си и за останалите руски автомобили, с които съм имал работа.
                                Поздрави!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X