Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фенери, модели, избор и препоръки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    До: Фенери, модели, избор и препоръки

    Първоначално публикуван от Тодор (Zaarin) Преглед на мнение
    Аз честно казано, когато става дума за осветяване на обекти на далечно азстояние, не съм фен на диодните осветления... Светлината от халогенната крушка е някак си по-нормална за окото, цветовете и разстоянията се преценяват по-добре. Единственото предимство на диодите е ниската консумация на енергия, но това има значение за работната светлина. За това са и незаменими в челниците. За фенер, който ще се ползва за кратки осветявания на далечни обекти, бих предпочел да е с халогенна крушка...
    +1
    Само бих добавил, че диодните осветления на по-далечно разтояние се разсейват повече...
    Only after the last tree has been cut down,
    Only after the last river has been poisoned,
    Only after the last fish has been caught,
    Only then will you find that money cannot be eaten.

    Коментар


    • #47
      До: Фенери, модели, избор и препоръки

      Първоначално публикуван от persuader Преглед на мнение
      Търся си качествено фенерче с АА батерии може да е с led крушка но не е задължително - цена около 50-70 лева - можете ли да ми посочите конкретни модели/магазини откъдето да си закупя - нямам възможност в момента да закупувам от чужбина.

      Потърсих за маглайт и Streamlight но не открих никакви официялни представители или информация за България.

      Разтърсих из google но не намерих това което ме интересува

      Благодаря предварително.
      Маглайт с 2хАА батерии, резервна крушка, стандартен, т.е. не LED, не речардж, бул.Пенчо Славейков 41, 36 лв. за съфорумници.
      подаръци за мъже от FACOM
      промоция на читави инструменти

      и на хоби такива

      тел. О879 Ч8Ч 2З5

      Коментар


      • #48
        До: Фенери, модели, избор и препоръки

        След наколко години лутане измежду различни марки и модели фениери (Streamlight TL2, Surefire 6P, Nextorch Z9 и т.н.) Стигнах до марката Феникс.
        http://www.fenixlight.com/newping.asp
        Първоначално бях много скептични настроен т.к. всичките им фенери са с диод и както един колега по - горе казва: светлината от халогенната крушка е някак си по-нормална за окото. И така първо се сдобих с модела LD10, който използва една батерия АА, и за мое очудване свети точно толкова, колкото и Streamlight TL2 и Surefire 6P. Но за разлика от тях светлината е по- бяла и не на последно място батериите. Последните два ползват по 2 бр. CR 123. В последствие нещата за себе си ги реших по следния начин:
        За ежедневно носене LD10.
        За в колата един ТК40 и един LD20.
        А когато съм по горите един ТК11 на колана.
        Toyota Hilux 2,5D4D

        Коментар


        • #49
          До: Фенери, модели, избор и препоръки

          Първоначално публикуван от Bobi83 Преглед на мнение
          След наколко години лутане измежду различни марки и модели фениери (Streamlight TL2, Surefire 6P, Nextorch Z9 и т.н.) Стигнах до марката Феникс.
          http://www.fenixlight.com/newping.asp
          .........
          За ежедневно носене LD10.
          За в колата един ТК40 и един LD20.
          А когато съм по горите един ТК11 на колана.
          Колега Bobi83 , как точно се сдоби с тези фенери? Поръча ги по интернет или от магазин в България?

          Коментар


          • #50
            До: Фенери, модели, избор и препоръки

            Първоначално публикуван от nisanterano Преглед на мнение
            Колега Bobi83 , как точно се сдоби с тези фенери? Поръча ги по интернет или от магазин в България?
            Здравей nisanterano,
            Поръчах ги на мой приятел, който живее в Китай. Той намери координати на завода и ги взе директно от там. Пусна ми ги по куриер и така за 10тина дена бяха при мен. Инак на последното ловно изложение в НДК на един от щандовете видях такива фенери, но модела ТК10 беше 178лв. А на мен ми се върза 130 лв. и то ТК11.
            Toyota Hilux 2,5D4D

            Коментар


            • #51
              До: Фенери, модели, избор и препоръки

              Първоначално публикуван от nisanterano Преглед на мнение
              Колега Bobi83 , как точно се сдоби с тези фенери? Поръча ги по интернет или от магазин в България?
              Виж тук: http://www.boker.de/index.php?c=113,62
              Only after the last tree has been cut down,
              Only after the last river has been poisoned,
              Only after the last fish has been caught,
              Only then will you find that money cannot be eaten.

              Коментар


              • #52
                До: Фенери, модели, избор и препоръки

                Хубава тема.
                Ще си правя нещо като кобур за колана , в който ще нося швейцарско ножче (от средните, 90мм) , фенер и запалка - за ежедневни нужди.

                Фенерът :
                -габарити d= до 20-22мм
                -дължина до 95мм.
                -Батерия 1бр АА или ААА.
                -Крушка: тук още не знам, пишете че LED давали по нереално осветление, но са доста по-икономични. Другия вариант е ксенон/халоген + акумулаторна батерия.
                -бутон отзад

                -по възможност (не е задължително) - да подаваш морзов код; две степени (фокусиран лъч и обхватен) ; да може да се чете.

                - да е на поносима цена

                - цилиндричната форма като долупосочениете ще е оптималната форма.

                Нещо такова , но е доста скъпо: http://www.fenixlight.com/viewnproduct.asp?id=61
                Има 3 степени, което е супер.

                Това фенерче с какъв свет. източник е (засега на него съм се спрял /Police 5W/):




                Това фенерче е 94мм, d=20, бутон отзад и АА батерия, метален корпус, и е 8лв мисля

                ПП: Ще има ли в НДК скоро изложение за лое, риболов или др. ?
                Последно редактирано от hakama; 05-03-10, 08:57.

                Коментар


                • #53
                  До: Фенери, модели, избор и препоръки

                  Светодиодно е това, което си показал.

                  Иначе, какво значи нереална светлина??? Просто дават по-студена светлина, защото така са най-ефективни. По отношение на ефективност (икономичност), няма какво друго да ги бие. Нищо с тия размери не може да изкара 100 и кусур лумена за ват.

                  Тъй че направо забрави за друго, освен диодно, според мен. Пък и тия, дето са с една батерия не изкарват твърде дълго. Вземи си поне с АА, а не ААА. Или някакъв вариант с няколко ААА, но търси инверторно - такова, което изсмуква батерията докрай. Хем свети повече, хем по-дълго.

                  В джипката имам мижаво такова с 3 ААА батерии и 30-ина диода отпред. Макар да е супер неправилно и неефективно, съответно евтино, мога да кажа че последния път, когато го ползвах, свети нон стоп 5 часа, без забележимо намаление в интензивността. Това обикновен недиоден фенер просто няма как да го направи - не и с тия малки батерии.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #54
                    До: Фенери, модели, избор и препоръки

                    AAA не е добра идея както и спарки писа по-горе... АА е правилният избор, освен това според мен едно фенерче задължително следва да може няколко основни неща които всъщност го правят ценен инструмент...:

                    1. DC/DC конвертор което означава максимално ефективно използване на батерията и гарантиране на еднаква сила на светене до нейното изчерпване.
                    2. Възможност за работа с пълният спектър батерии от съответният размер: АА цинкови, АА алкални, АА литиеви, АА NiMh, AA Lion - 3.6V (14450)... т.е. конвертора му да успява да се справи в диапазона 0.7..4.2 волта.
                    3. Излъчваният спектър е много важен в зависимост от сферата на приложение като грубо може да се каже, че за градски условия са подходящи както 6000К LED така и 4000K LED докато за използване сред природата по-подходящо е ниският спектър от ~4000К...
                    4. Минимално 100 лумена (напълно постижимо с една АА) при това внимавайте лумените да са QTF т.е. измерени пред фенера, а не на емитера...
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #55
                      До: Фенери, модели, избор и препоръки

                      Има и още едно нещо, което не е за пренебрегване. С тези фенери реално само една ръка ти се остава свободна, па затова мой избор е тн "Челник", а в тях безспорен лидер е "Петцъл".

                      Коментар


                      • #56
                        До: Фенери, модели, избор и препоръки

                        Не е точно така... Челника и фенера са две допълващи се, а не заместващи се средства за осветление... Petzl в добра марка, доказала се, но има ред неща, които не могат да се намерят в гамата и... И които са определящи за много приложения... Като например, точно дефинирана цветна температура, работа с една АА батерия, водоустойчивост според IPx8 и всичко това да бъде събрано в под ~50-на грама... Освен това фенерите на Petzl с DC/DC са изключение, а не правило...
                        VPetrov.photography

                        Коментар


                        • #57
                          До: Фенери, модели, избор и препоръки

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Светодиодно е това, което си показал.

                          Тъй че направо забрави за друго, освен диодно, според мен. Пък и тия, дето са с една батерия не изкарват твърде дълго. Вземи си поне с АА, а не ААА. Или някакъв вариант с няколко ААА, но търси инверторно - такова, което изсмуква батерията докрай. Хем свети повече, хем по-дълго.
                          Значи търсим с LED светодиод/и ,АА, инвертор - тази екстра в скъпите фенери ли се слага или ги има и в по-масовите?

                          Първоначално публикуван от Венцислав Петров Преглед на мнение

                          3. Излъчваният спектър е много важен в зависимост от сферата на приложение като грубо може да се каже, че за градски условия са подходящи както 6000К LED така и 4000K LED докато за използване сред природата по-подходящо е ниският спектър от ~4000К...
                          Защо 4000К сред природата?


                          Къде могат да се намерят фенери с подобни характеристики, че няма да отговаря на всички условия - няма , понеже едва ли бих дал толкова пари за фенер:/ Това с инвертора сега го чувам, по принцип може ли да се направи самоделно инвертор?!

                          Коментар


                          • #58
                            До: Фенери, модели, избор и препоръки

                            Инвертора не е сложен, но да си го направиш сам - трудно. Трябва да си се бъзикал с такива неша, а и размера на елементите ще ти скъса нервите. Другото може, но бобинката да си направиш на ръка е висше изпитание за нервите на всеки, който се захване с това. Не знам дали някой не продава готови.

                            Имах такъв на ANSMANN. Купих си го от пловдивския панаир. Не помня дали с една или 2 батерии АА, но с инвертор. Отчупи му се светодиода и все нямам време да му купя нов. Други екстри нямаше, но просто беше с инверторче вътре.
                            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                            Коментар


                            • #59
                              До: Фенери, модели, избор и препоръки

                              Всичко може да се направи ръчно, доста често обаче е по-евтино да се купи...

                              Има фенерчета които да отговарят напълно на характеристиките по-горе... Да речем:







                              Последното е челник с една АА, който може да се ползва и като фенерче, предпоследното обратното..., т.е. фенерче, което може да се ползва и като челник...


                              Всички тези модели работят от 0.7..4.2в., с изключение на Raptor 2, който е 3...9в и позволява работа с две CR123 или една 18650 батерия...

                              Имайте предвид, че освен показателите като QTF лумени на фенерчето, е важно и какъв е рефлектора OP или SMO, т.е. полиран или текстуриран, откъдето иде и наличието на по-концентриран сноп, или пък по-равномерна и без артефакти светлина...

                              Колкото до цветната температура, там едва ли ще успея с две думи да ви обясня, но иде реч за това, че човешкото око е един съвършен орган, но със силно нелинейна характеристика, която точно отговаря на заобикалящата ни среда..., респективно осветление... И затова изкуствените източници на светлина, не винаги се справят добре, особено сред природата където не толкова силата на светлината е важна, колкото възможността за отличаване на отделни цветове...

                              С други думи при осветяване с нисък интензитет (каквото са всички фенери) и цветна температура ~6000 сред природата, особено когато има и влага, ще виждате почти черно бяло и няма да можете да различите редица важни неща, като да речем заек който си стои на поляната и който ще е неразличим при тези условия...

                              Кривата описваща зависимостта на цветната температура от интензитета и отговаряща на зрението на повечето хора се нарича крива на Крутоф... ако ви се занимава с теория ви препоръчвам оттам да започнете...

                              Ето набързо намерих някакво сравнение, абстрахирайте се от интензитета... гледайте подробностите...:


                              VPetrov.photography

                              Коментар


                              • #60
                                До: Фенери, модели, избор и препоръки

                                Или накратко, в природата преобладават топлите цветове. Разликата в осветяването на зеления храст е очевидна. Същото е с поизсъхнали треви, светла почва и т.н. Има и разни други подробности, като например поглъщането на синия спектър по-силно, особено при влага.
                                Освен всичко друго като добавим и свойствата на човешкото око, става картинката, дето се вижда долу, а в реална обстановка разлиакта е още по-голяма. С автомобилните фарове - пак така.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X