Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Фенери, модели, избор и препоръки

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Фенери, модели, избор и препоръки

    Хубаво, ама сега ще трябва да му търсиш 18 волтова електроника, дето да драйви 12 волтов диод. Отделно дето съм малко скептичен че в тая пластмасария ще можеш да изкараш надеждно повече от 3-4 вата, което са нещо като 500-700 лумена. И като я гледам е с крушка, тоест като сложиш диод никак не е сигурно как ще се сработи в оптиката.

    Разглоби го и снимай, ако можеш. Аз съм втрещен как Makita могат все още да продават такова чудо, при положение ча примерно 18V 5000mAh батерия може да храни доста сериозно LED осветление, при това за доста дълго време. И това срещу примерно тройна цена на това.

    Диода свети толкова силно, колкото го накараш - зависи от електрониката. Но пак - в тая пластмасария не те виждам да му пуснеш повече от 3-4 вата, а даже и това е оптимистично. Лимита на фенера ми на максимум (въпросните 2500 лумена) заради загряването е някакви минути (доста под 10), ама това се постига при 20-ина вата мощност, и доста бързо се спича, въпреки алуминиевия корпус. Иначе диода по технически характеристики поема и до 32W съвсем официално, ама това е много далече от възможното при теб, така че не те касае никак.
    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

    Коментар


    • От: Фенери, модели, избор и препоръки

      Прав си, фенера им е пълна пластмасарка с криптонова крушка на 18v 0.6А. Това е сигурно стар модел на кой знае колко години но заради цената хората явно го купуват още. Има и LED модел за два пъти повече пари, но понеже аз го купих с идеята да го променям и този като коруба ми върши работа. Сега, чак такава драма с охлаждането мисля че няма защото имам място да монтирам радиатори вътре с малък вентилатор за принудително охлаждане като се има пред вид че имам запас от енергия и да разпробия отвори в пластмасата, то ясно че на 30w няма да стане но ще го направя да се регулира мощността по някакъв начин с един DC-DC конвертор каквито има безброй за без пари. За фокуса да ти кажа не се притеснявам за сега като гледам че LED фенерите ми имат същите рефлектори като този а и аз не търся и някакво специално фокусиране. Светодиода както сигурно знаеш представлява 4 диода вътре на 3v с изведени изводи за всеки така че само от подложката зависи дали ще го буташ на 6, 12 или дори на 3 волта, а подложката струва 2 лева. Снимки ще направя по късно.
      Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

      Коментар


      • От: Фенери, модели, избор и препоръки

        Какво пречи да се захранва 10w едър диод с 18 в? Място за радиатор бол, щом пък и си струва- борба и майката на финала
        А тези простотии се правят от името на всички ни.
        Даника
        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

        Коментар


        • От: Фенери, модели, избор и препоръки

          Абе, колко си заслужава е друга тема, ама нали удоволствието да направиш нещо с твоите си ръце... а пък и после да светнеш мощно в нищото, сещаш се......
          А понеже си купих няколко инструмента Макита с 18v батерии и имам 3, защо да не ги ползвам и за фенер, 4Аh зарядното ги помпа за 30 минути, приятно е.

          Между другото Спарки, фенера ти е алуминиев, но до колко е оребрен и е добър радиатор, не знам.

          Гледах и този диод: MT-G2 ама си викам като ще е гарга нека да е рошава....все пак само 18w, домаляха ми

          https://www.aliexpress.com/item/1pcs...999.264.XMAWta
          Последно редактирано от disko04; 16-12-16, 11:43.
          Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

          Коментар


          • От: Фенери, модели, избор и препоръки

            http://flashlightwiki.com/Cree

            От тук се ориентирах за диодите, само не знам тоя дето купих кой BIN ще е, не пише никъде.
            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

            Коментар


            • От: Фенери, модели, избор и препоръки

              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
              ...радиатори вътре с малък вентилатор...
              За мен това е нонсенс, ама ти си знаеш най-добре.
              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
              За фокуса да ти кажа не се притеснявам за сега като гледам че LED фенерите ми имат същите рефлектори като този
              Ако рефлекторите са правени за диод, не са същите, вЕрвай ми. На око е малко трудно да прецениш.

              Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
              Светодиода както сигурно знаеш представлява 4 диода вътре на 3v с изведени изводи за всеки така че само от подложката зависи дали ще го буташ на 6, 12 или дори на 3 волта, а подложката струва 2 лева.
              На 3 волта ще ти е малко трудно. Изводите са за 2 успоредни 6 волтови (които вътрешно са 2 последователни на 3v). Тоест може на 6 и на 12.

              Да купиш подложка и диод не е проблем. Да запоиш диода на нея надеждно, спазвайки топлинния режим, указан в даташита, не е измежду най-простите неща. От това зависи както краткосрочната надеждност, така и дългосрочната, защото има значение и как и за колко време ще се нагрее, и колко време ще стои нагрят над точката на топене на тинола, и за колко време и с каква крива ще изстине. Идеята е хем в тоя процес да не се уврежда кристала, хем да няма остатъчни напрежения след това.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                За мен това е нонсенс, ама ти си знаеш най-добре.

                Ако рефлекторите са правени за диод, не са същите, вЕрвай ми. На око е малко трудно да прецениш.



                На 3 волта ще ти е малко трудно. Изводите са за 2 успоредни 6 волтови (които вътрешно са 2 последователни на 3v). Тоест може на 6 и на 12.

                Да купиш подложка и диод не е проблем. Да запоиш диода на нея надеждно, спазвайки топлинния режим, указан в даташита, не е измежду най-простите неща. От това зависи както краткосрочната надеждност, така и дългосрочната, защото има значение и как и за колко време ще се нагрее, и колко време ще стои нагрят над точката на топене на тинола, и за колко време и с каква крива ще изстине. Идеята е хем в тоя процес да не се уврежда кристала, хем да няма остатъчни напрежения след това.
                Нека дойде диода, ще експериментирам. Радиаторче с вентилаторче не знам защо те учудва толкова. За рефлектора, да сигурно си прав, но пак казвам, не ме интересува някакво специално фокусиране, той и сега не е фокусиран много, това е фенер създаден от Макита да светнеш в стаята например и да си пробиеш дупката в стената. А за изводите на диода мисля бъркаш, сега ще потърся снимки, а че на 3в е трудно да свети е ясно защото 10А трудно се осигуряват. Запояването за мен не е проблем си мисля, покрай работата ми с GSM телефоните където да разпоиш и запоиш нещо когато до него има залят със смола чип е доста трудно и опасно нещо, събрал съм опит за 17 години. Имам станция за топъл въздух с цифрово регулиране на температурата, освен това спокойно може да се нагрее подложката от долната страна без да се грее диода директно до момента когато той сам си легне върху полетата, калайдисани с оловен тинол преди това разбира се.


                Сега като гледам диода от долу, може и да бъркам и да не става на 3v.
                Прикачени файлове
                Последно редактирано от disko04; 19-12-16, 11:29.
                Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                Коментар


                • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  ...Радиаторче с вентилаторче не знам защо те учудва толкова...
                  Радиаторчето не ме учудва. Вентилаторчето във фенер в нонсенс още по дефиниция, щом пак по същата дефиниция може да се избегне при правилна конструкция на фенера. Ненадеждно е, нарушава херметичността, и вдиха шум. Все едно да набуташ вентилатор в GSM. Даже още по-зле - GSM-а в общия случай не се експлоатира в условията, в които евентуално въпросния фенер, тоест прашоляци, влага и всякакви субстанции, които вентилатора никак не обича.
                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  За рефлектора, да сигурно си прав, но пак казвам, не ме интересува някакво специално фокусиране, той и сега не е фокусиран много, това е фенер създаден от Макита да светнеш в стаята например и да си пробиеш дупката в стената.
                  Еми от рефлектора зависи дали ще свети там, където искаш, или не. Тоест говорим за ефективност.
                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  А за изводите на диода мисля бъркаш, сега ще потърся снимки
                  То няма нищо за мислене. Има за четене:
                  http://www.cree.com/~/media/Files/Cr...g/ds-XHP70.pdf

                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  , а че на 3в е трудно да свети е ясно защото 10А трудно се осигуряват.
                  Не е трудно. Има достатъчно батерии на пазара, и 18650 и 26650, които осигуряват такъв ток, че и доста отгоре (до 20-30А).

                  Първоначално публикуван от disko04 Преглед на мнение
                  Запояването за мен не е проблем си мисля, покрай работата ми с GSM телефоните където да разпоиш и запоиш нещо когато до него има залят със смола чип е доста трудно и опасно нещо, събрал съм опит за 17 години. Имам станция за топъл въздух с цифрово регулиране на температурата, освен това спокойно може да се нагрее подложката от долната страна без да се грее диода директно до момента когато той сам си легне върху полетата, калайдисани с оловен тинол преди това разбира се.
                  За да стане читаво не трябва духалка, а трябва пещ или котлон + IR станция. В GSM-ите подобни чаркове няма. То целия GSM надали има режими, в които харчи много над 2W. Ти че ще го запоиш е ясно. Въпроса е какъв ще е резултата след това, и колко време ще е такъв. Сигурно 80% от дефектите при светодиодите са заради калпаво запояване. Другите 20 са заради недоизкусурена технология на производство. И даже големите бъркат - справка надеждността на разни автомобилни светлинки, например диодните DRL на разни скъпи возила от близкото и не толкова близко минало.

                  Не казвам че е невъзможно да стане. Просто е трудно да се спази всичко в "домашни" условия, а е силно желателно да се спази. Още не съм видял презапояван видеочип например, който след това да изкара колкото заводски запоения. Режима на изстиване е не по-малко важен от запояването. От него зависи колко напрежения ще останат между платката и диода, и как точно ще засъхне тинола.

                  ПП: И не ти трябва просто DC-DC конвертор. Трабва ти светодиоден драйвер (тоест с изход с постоянен ток, а не напрежение) с вход поне поне 30 волта и изход 6 или 12, с нужните за целта токове. Трябва да е и с различни режими, тоест да има начин за регулация. Това чудо на 30 вата свети МНОГО. И това много ти трябва крайно рядко, а когато не ти трябва - пречи. Това на 30 вата свети колкото 3 автомобилни фара с качествени крушки.
                  Последно редактирано от sparkybg; 19-12-16, 11:42.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Радиаторчето не ме учудва. Вентилаторчето във фенер в нонсенс още по дефиниция, щом пак по същата дефиниция може да се избегне при правилна конструкция на фенера. Ненадеждно е, нарушава херметичността, и вдиха шум. Все едно да набуташ вентилатор в GSM.
                    Нито шума (силно се съмнявам да се чува толкова), нито херметичността (той и сега не е херметичен ) ме притесняват. Конструкцията не е правилна, то е ясно.

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    Еми от рефлектора зависи дали ще свети там, където искаш, или не. Тоест говорим за ефективност.
                    Сигурен съм че ще свети пред мен, дори да разстила светлината, по добре.

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    То няма нищо за мислене. Има за четене:
                    http://www.cree.com/~/media/Files/Cr...g/ds-XHP70.pdf

                    .
                    Да, бях останал с друго впечатление от вътрешното свързване.

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    За да стане читаво не трябва духалка, а трябва пещ или котлон + IR станция.
                    Не казвам че е невъзможно да стане. Просто е трудно да се спази всичко в "домашни" условия. Още не съм видял презапояван видеочип например, който след това да изкара колкото заводски запоения.
                    Тук не съм съгласен, имам и прехитър и IR станция (без стойките, само захранването и главата), но няма да са ми нужни. Какви термико-физични натоварвания ще има не знам, но се съмнявам да не са имани предвид когато е произвеждан диода и подложката към него. Сега ако опираме до дебелината и състава на припоя, може и такива тънкости да има, но както се разбрахме аз няма да го бримча на 30w най вероятно. И накрая, тоя фенер в космоса няма да го пращам.
                    Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                    Коментар


                    • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                      Ако имаш прехитър вече говорим за някаква възможност да спазиш режима поне приблизително, ако на въпросния можеш да му зададеш време за загряване и време на изстиване.

                      Това, дето аз си бях поръчал, беше платка със запоен диод 4000К върху нея. Сега, дали е запоен по каноните няма как да знам - живота не е идеален.
                      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                      Коментар


                      • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Ако имаш прехитър вече говорим за някаква възможност да спазиш режима поне приблизително, ако на въпросния можеш да му зададеш време за загряване и време на изстиване.

                        Това, дето аз си бях поръчал, беше платка със запоен диод 4000К върху нея. Сега, дали е запоен по каноните няма как да знам - живота не е идеален.
                        Ама и аз съм го купил готов запоен, но на 12в. Това с подложката го коментирам че утре ако ти трябва да е на 6в можеш да го направиш. Даже има и подложки с превключване.
                        Прикачени файлове
                        Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                        Коментар


                        • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                          Тук е, почвам експериментите!

                          Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_133156.jpg
Прегледи:1
Размер:76.0 КБ
ID:5740448Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_133134.jpg
Прегледи:1
Размер:104.6 КБ
ID:5740447

                          Първо-трябва да се внимава защото като го пуснах от начало невнимателно ми заслепи очите и второ-основата на задната страна е междинна за диодите и спрямо нея те се палят на 6 волта два по два, да се внимава да не се докосне с 12 волта.
                          Последно редактирано от disko04; 18-01-17, 12:40.
                          Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                          Коментар


                          • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_144600.jpg
Прегледи:1
Размер:135.8 КБ
ID:5740454Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_143341.jpg
Прегледи:1
Размер:118.7 КБ
ID:5740453Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_143235.jpg
Прегледи:1
Размер:92.7 КБ
ID:5740452

                            Явно са ми пратили по маломощна версия защото на 12v консумацията е 1А, тоест 12w, но за моите нужди свети добре защото така или иначе там където ще го слагам не мога добре да го охлаждам. С този радиатор от PC CPU без вентилатора свети постоянно като радиатора смогва да го охлажда нагрявайки се до около 40/45C. Мощността скача рязко защото при 11v консумацията е наполовина.
                            Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                            Коментар


                            • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_153745.jpg
Прегледи:1
Размер:121.0 КБ
ID:5740456Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20000102_153724.jpg
Прегледи:1
Размер:108.2 КБ
ID:5740455

                              DC-DC драйвера се справя перфектно като се нагрява съвсем малко. Мисля сглобявайки фенера да му сложа едно копченце с което да превключвам две или три мощности на светене.

                              Оказа се че 1А е нормалното натоварване на светодиода за 100% при 12v, от там нагоре е над тия стойности в %, а какъв BIN e не се знае.

                              http://flashlightwiki.com/Cree#XHP70
                              Последно редактирано от disko04; 18-01-17, 16:12.
                              Човек никога не знае: какво печели, когато губи и какво губи , когато печели.

                              Коментар


                              • От: Фенери, модели, избор и препоръки

                                Хайманата, диода иска константен ток, не константно напрежение. И си издържа на пълния ампераж със сигурност, който в случая е 2.5А. Маломощна версия няма.

                                Просто забрави за напрежението и гледай само тока. Като искаш да го драйвиш с 2.5А ток, пусни му толкова. Източника ти трябва да може да дава напрежение поне 13-14V при тока, с който искаш да драйвиш диода. Падът (напрежението) върху диода се мени с температурата, при това доволно. Мени се и от тока, пак доволно. Заради това диодите се управляват по ток, а не по напрежение.
                                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X